ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2015
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
JAN-2015

Good morning Viet Nam - Episodul 1: Traseu, transport, deplasari, costuri

Probabil ca multi dintre noi au vazut acest film si cred ca au spus cel putin o data "good morning vietnam..." (eu cu siguranta da, si mi-am dorit candva sa ajung sa spun la fata locului!

Si cum viata e imprevizibila, dupa ce am avut curaj sa plecam prima oara pe cont propriu in Asia de sud-est si ne-a placut extrem de mult, iata ca intr-o zi al meu domn vine cu oferta Qatar pentru Vietnam: iata oferta, iata cardul, iata perioada, hai ia biletele si hai la stabilit detalii!

In general biletele pt Vietnam sunt scumpe, peste 800 euro din ce am vazut eu, si 660 euro ni s-a parut un pret bun pentru un zbor direct Bucuresti - Ho chi min (cu escala la Doha)

Avand zile de concediu ramase de anul trecut, a fost prima vacanta de 3 saptamani, cel mai lung concediu al nostru si am decis sa vizitam doua tari, nu una cum faceam in general in 2 saptamani! Asa ca, dupa lungi cercetari, am decis - Vietnam si Laos!

Nu ne place sa vizitam doar un oras, doua, dintr-o tara - sigur ca nici doua saptamani nu sunt suficiente, dar reusesti si sa simti lucrurile si oamenii pe care ii intalnesti, nu doar sa le vezi in graba! Este doar parerea noastra, nu e o litera de lege si nici o judecata.

Ne doream si Cambodia, numai ca ar fi fost prea multa alergatura, prea mult timp pierdut pe drumuri (daca alegeam drumul cu bus-ul sau barca) sau prea multi bani cheltuiti (in cazul drumului cu avionul din Vietnam sau Laos) asa ca, am decis sa o amanam! In viitor, cu siguranta!

Citisem destul de mult despre transportul in Vietnam cu bus-ul, foarte ieftin (ex Ho chi min - Hanoi 38 $ de pers) foarte bine pus la punct, nimic de zis, pe zi, pe noapte, cum doresti, dar numarul de ore pe care il petreci pentru a ajunge dintr-un loc in altul mi s-a parut mult prea mare, intre 12-24 ore, depinde de orasul dorit, pentru ca, desi viteza legala este 50 km/h in oras, 80 km/h pe drumuri natioanale si 120 km/h pe autostrada, media cu care se merge pe drumurile nationale este de... 30 km/h!! Cel mai banal drum de 150 km, nu se face sub 5 ore (in care intra si 20-30 minute de pauza cei drept)

Stiind toate acestea, am decis ca distantele lungi sa le parcurgem cu avionul, desi preturile sunt mai mari, dar reducerea timpului pierdut pe drum de la 14 ore la o ora a fost factorul decisiv!

Istoria tragica a acestei tari o cunoastem cu totii, a fost cu mult timp in urma sub dominatie chineza, apoi franceza pana in 1954 cand trupele comuniste conduse de tata Ho chi min au invins Franta, s-a scindat in Nordul comunist si Sudul anti-comunist, s-au razboit, americanii au sprijinit sudul in nu foarte indepartatul razboi unde s-au intamplat niste atrocitati greu de privit in imagini, dar de trait!!

In 1975 nordul a invins sudul si au reunificat tara - e o tara comunista (desi sincer, greu ai spune acest lucru despre aceasta tara si oamenii ei intreprinzatori), are o populatie de peste 90 milioane locuitori (peste 22 milioane traiesc in delta Mekongului), o populatie tanara, doar 5% au peste 65 ani!!

Vietnamul este o tara luuunga, are 1650 km de la sud la nord si ingusta de doar 50 km si foarte diferita intre sud, centru si nord, clima tropicala in sud si musonica in nord! Vietnamezii spun ca in nord au patru anotimpuri, si in ianuarie cand am fost noi este iarna - nu ca la noi, dar in Sapa a nins, de aceea am decis sa nu pierdem vremea pentru a nu vedea nimic din minunatele terase de orez! Imi doream mult sa ajungem si in Ha long bay, ca doar nu vii pana in Vietnam si nu ajungi acolo:)) si am avut un noroc enorm pentru ca, desi temperaturile in centru si nord au fost undeva intre 15-20 grade, am avut parte de un soare fara pic de nor!!

Fiind atat de diferita ca si clima, temperamente, influente, am vrut sa cuprindem cate ceva din fiecare parte si am ales sa vizitam Ho chi min - Mui Ne - Dalat - Hoi An - Hue - Hanoi (voi povesti despre fiecare in parte mai detaliat, mai tarziu)

Si, ca sa nu o mai lungim, cam asa a aratat traseul nostru :

1) Bucuresti - Ho chi min - Bucuresti (cu escala la Doha, 2 ore la dus, 8 ore la intors) zbor cu compania de 5 stele Qatar 660 euro bilet de pers

2) Ho chi min - Mui Ne cu bus-ul turistic de zi, cu una dintre companiile bune Sinh cafe, 13,5 $ de pers, open bus! Am plecat din Ho chi min pana in Mui Ne, unde am ramas 2 zile, dupa care am fost luati din fata hotelului din Mui Ne pana in Dalat! Poti lua bilet open bus din Ho chi min pana in Hanoi, si cobori unde vrei pe parcursul traseului, si pleci catre urmatoarea destinatie cand vrei, trebuie doar sa anunti cu o zi inainte biroul companiei!

3) Mui Ne - Dalat cu seating bus, un drum de 5 ore, plin de gropi, groaznic, noroc cu peisajul minunat, palmieri, maslini, arbori de cafea, bananieri, o minunatie verde!! (parte din pretul biletului de mai sus open bus)

4) Dalat - Hoi An (de fapt Danang, pt ca Hoi An nu are aeroport, nici gara) cu avionul, o ora, cu Vietnam airlines, 42 $ de pers (varianta cu bus 12 -14 ore)

5) Hoi An (de fapt Danang) - Hue cu trenul, pe coasta, 2,5 ore extrem de frumos si confortabil, bilete cumparate de noi, de la gara, cu 3$ de pers (cea mai ieftina varianta la agentii era de 12$ de pers!! de 4 ori mai mult, iar cu bus-ul se faceau 5 ore!)

6) Hue - Hanoi, cu avion, o ora, cu Vietnam airlines, 42$ de pers (varianta cu bus intre 14-16 ore)

Acesta a fost traseul in Vietnam, de unde am plecat in Laos astfel

7) Hano i- Luang prabang cu avionul, o ora, cu Laos airlines, 150 $ pers, scump, dar o ora fata de 24 ore cu bus-ul!! pt noi a fost hotarator!

8) Luang prabang - Vang vieng cu minivan, 15 locuri, aproape 6 ore (cu 30 minute pauza) pe cel mai ametitor drum din viata noastra, drumul celor 3000 serpentine (nu a vomitat nimeni, ca n-am avut oameni din Laos cu noi, am inteles ca pt ei e cumplit!!, dar pt prima oara in viata, am fost ametiti si senzatia de voma a persistat aproape toata calatoria - noroc ca am avut un sofer responsabil, a condus bine, vremea a fost buna, nu au fost probleme de blocaje, inundatii, teren surpat, etc. cum au patit alti turisti! Biletul a costat 15 $ de pers!

9) Vang vieng - Vientiane, cu minivan, 12 locuri, bilet 6$ de pers, 3,5 ore, drum mai usor!

10) Vientiane - Ho chi min, avion, cu Vietnam airlines, 150$ de pers, 3 ore, pt ca zborul e cu escala la Phnom Penh - DECI AM FOST SI IN CAMBODIA:)) ca ne-am dat jos din avion, am iesit, am intrat la plecari, si am reluat procesul de imbarcare PRIORITARA! Distractiv, nu?

11) Din Ho chi min, unde am aterizat la orele 15, am ramas in aeroport pt ca la orele 19 am avut avion catre casa, ruta Ho chi min - Bucuresti, cu escala la Doha!

Cam asa a fost traseul nostru, si cam asa a aratat structurat ca si transport!

In Vietnam si Laos trebuie sa fii pregatit pentru orice - ei nu spun NU, sub nici o forma, deci poti avea tot felul de surprize, (am avut si noi cateva, dar mici, terminate cu bine), sa ti se incaseze dublu-triplu pt un lucru, sa ti se vanda ceva ce nu arata deloc in realitate asa (noi in Laos am cerut sa vedem mini van-urile cu care urma sa plecam, pt ca ce povesti am auzit de la tovarasi de drum sau hotel, o sa vi le spun si voua, am ras si plans in acelasi timp!!, sa stabilesti un pret care ulterior devine ridicol de mare pt ca, chipurile era pe ora)), sa te trezesti cu un 'ghid' pe cap sau un ajutor pe care nu l-ai cerut, si sa ti se ceara toti banii din portofel, etc

Noi nu am trecut prin asa ceva, ne-am ferit de 'oferte' prea ieftine, pt ca nu au cum sa fie adevarate, nu am mers in locuri indepartate de civilizatie singuri, am avut si noi parte de cateva experiente, dar fac parte din farmecul calatoriilor si trebuie sa stii cum sa treci peste ele, si sa nu le lasi sa-ti strice vacanta! E o alta lume, trebuie sa o luam ca atare, si -n plus, avem si noi oameni care inseala, fura, mint, etc, nu doar turistii straini, dar si proprii romani fara experienta, veniti din orase sau sate mai mici, asa ca, sa nu aruncam cu pietre!

Noua ne place Asia, explozia de culori, mirosuri, arome, zambete, zgomote, ne-a deschis mintea si mai mult, am devenit mai bogati spiritual, mai recunoscatori pentru ce avem, mai rabdatori si pentru asta iubim Asia si vrem sa o descoperim in continuare!

Per total, aceste trei saptamani, cu transportul detaliat mai sus, cu cazari intre 9,5$ camera cu mic dejun pe noapte (cea mai ieftina, dar nu saraca cazare) si 30$ camera cu mic dejun (cea mai scumpa cazare), cu excursii atat pe cont propriu cat si organizat, cu o extravaganta de 80$ de pers zborul cu balonul cu aer cald in Vang vieng peste un peisaj de vis, cu taxi sau masina privata deplasarile la si de la aeroport-gara pe distante intre 14- 30 km, cam au preturi fixe, nu cu meter ca te curata de bani, in jur de 10-12 $ cursa, cu mancat atat street food (pe care o adoram), cat si in mici restaurante, sau mai mari, pe malul raurilor ce sunt peste tot, in fiecare oras, sau pe malul Mekongului, cu fructe si fresh-uri in Vietnam de pe strada, sau shake-uri in Laos, cu sandwich-uri grozave, cu gratare si open bufet in pietele de noapte, cu ceva lucruri pentru iubirea noastra de 3 ani Alexandra, cu ceva suveniruri pt familie si prieteni, cand am tras linia finala am fost foarte mandra de noi pt ca am reusit sa ne incadram in bugetul propus -

3 saptamani pline = 3000 euro!!

Eu zic ca e un pret grozav, pe care nici o agentie nu ti-l poate oferi, si-n plus, stabilirea programului asa cum vrei tu, in ritmul tau, cu placerile tale, fara a depinde de nimeni altcineva, e cireasa de pe tort!

Pe parcursul povestilor ce vor urma, si vor fi destule:)) voi detalia fiecare destinatie, excursie, etc si sper sa va faca placere sa le cititi!

Trimis de andreea72 in 05.02.15 21:57:48
Validat / Publicat: 06.02.15 08:29:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIETNAM.

VIZUALIZĂRI: 7761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gata de plecare-Doha, avion Qatar

amero
[06.02.15 08:58:21]

buna dimineata, cel mai probabil nu voi ajunge niciodata pe acele meleaguri de aceea am citit cu interes tot ceea ce ai scris si sper ca urmatoarele rew. pe obiective si destinatii sa fie insotite si de fotografii. multumesc

adri-nico
[06.02.15 09:23:08]

Si eu am citit dar in afara de Vietnam si Cambodia (nu se scrie Cambodgia? -eu asa stiam, dar poate e eronat ce stiam eu) nu am auzit in viata mea de orasele vizitate de aceea m-am abonat si la episoadele urmatoare.

Foarte interesanta excursia voastra si extrem de atractiva.

Sper ca pui si poze! ca aici... nu ne-ai facut introducerea in decor.

gettyy
[06.02.15 09:31:19]

Am citit cu deosebit interes! Aștept cu sufletul la gura episodul II.

Va felicit!

mariana.olaru
[06.02.15 09:34:03]

Subscriu cuvant cu cuvant la cele scrise mai sus de @amero! Astept cu interes serialul tau pentru a descoperi macar din povestiri o lume la care stiu ca nu voi ajunge vreodata.

Aurici
[06.02.15 09:37:19]

@andreea72 - Eu am o problema cu avionul si nu aleg decat drumuri scurte deocamdata (de parca ar conta, dar de, pana ma fac bine). Altfel, sunt pentru tot felul de experiente si mi-a placut si mie ce am citit pentru ca este ceva altfel. Si abia astept sa ne plimbi mai departe.

cristina65
[06.02.15 10:30:21]

Andreea, felicitari pt tot! Calatorie, review... Sigur o sa te felicit in curand si pt poze :-)

Intamplarea face ca si noi cochetam cu Vietnam-Cambodgia-Laos si era cat pe ce sa plecam primavara asta (prin agentie, e adevarat), aprox 3000 euro 19 zile. Nu s-a concretizat pt ca noi voiam grup organizat in februarie, iar ei aveau grup in aprilie (perioada total neinspirata dpdv meteo) si ne trmiteau cam de capul nostru in februarie... Plus teama de Ebola a prietenelor mele (tocmai zilele alea aratau pe toate canalele mass-mediacum se raspandeste prin avion in cele 4 zari...)

Asa ca voi urmari cu sufletul la gura povestirile tale! E o destinatie care merita toata atentia, iar tie iti aluneca frumos condeiul, asa ca presimt ceva deosebit :-)

[06.02.15 13:43:21]

Multumesc pt cuvintele frumoase. sigur vor urma si poze. numai ca sper sa aveti rabdare cu timpul in care vor urma povestile. desi cu vremea de afara s-ar putea sa stau mai mult pe acasa! Referitor la cum se scrie numele tarii se scrie Cambodgia sau Cambodia sau campuchea. Toate sunt una si aceeasi! Iar legat de vremea in aprilie in vietnam e bine. pt ca in centru si nord veti avea soare. vreme frumoasa pt hue. hanoi cu ha long bay si sapa!

DepartureGate7
[06.02.15 13:52:27]

Interesant articol si fascinanta excursie!

Din cate stiu eu sunt niste peisaje superbe asa ca astept cu nerabdare pozele si urmatorul articol!

Larissa
[06.02.15 17:52:11]

Si mie mi-a placut mult ce ai scris, inteleg de ce nu ai pus pozele, o sa vina la destinatiile particulare pe care o sa ni le detaliezi. Am citit argumentele tale referitoare la abordarea pe cont propriu, dar eu nu as fi avut curaj in veci sa merg acolo decat intr-un circuit, m-as fi simtit mai securizata si evitam un pic si bajbaiala, inerenta unui asemenea tur de forta. Una peste alta, abia astept continuarea, iar Cambodia este denumirea preferata in engleza.

mprofeanu
[08.02.15 18:24:28]

Buna Andreea

Felicitari pentru review. Ai dreptate daca mergi in Asia, in Indochina nu poti sa nu te indragostesti de ea.

Am fost si noi in Asia:Thailanda si Singapore in decembrie anul trecut si am trait aceleasi senzatii ca si voi.

[08.02.15 19:37:54]

@mprofeanu: multumesc! , Ma bucur. toata Asia e frumoasa si foarte diferita, dar nu poti face comparatie intre tari, e greu sa alegi!

gabitza76
[14.02.15 14:42:32]

Buna Andreea. Rezervarile la hotelurile unde ati innoptat le-ai facut in avans sau direct acolo, on spot? Vietnam este si pe lista mea, inclusiv Indonezia pentru iarna urmatoare si pregatesc un tur de forta de aceea adun informatii)

[14.02.15 17:39:21]

@gabitza76: buna! Le-am rezervat inainte de pe booking sau agoda. in functie de oferta de pret! Pt ca vrem ceva confort. baie proprie si pt ca drumurile dureaza ceva recunosc ca prefer sa nu mai caut, ci sa știu exact unde merg! Am făcut asta in croatia si recunosc ca nu a fost foarte confortabil si din prima nu am nimerit nimic pe placul nostru

gabitza76
[15.02.15 01:38:13]

@andreea72 - Mersi frumos. Sa inteleg ca ati rezervat de acasa. Din ceea ce povestesti pare o tara destul de sigura pentru turisti, evident cu retinerile de rigoare -valabile si la noi si mai ales cu o infrastructura buna, care sa permita deplasarea in conditii decente si sigure pentru a simti cu adevarat viata, cultura acelei tari. Acum trei ani cand am vizitat Asia am evitat Vietnamul, deoarece mi se parea nesigura, mai degraba necompatibila cu idea de vacanta pe cont propriu, dar cred ca am gresit neinformandu-ma. Cu siguranta ca are multe de oferit si merita vizitata. Multumesc inca o data pentru detaliile abundente si pozele minunate.

buterfly*
[15.02.15 07:13:50]

Foarte interesant! Vad ca apar pe AFA reviewuri din ce in ce mai exotice si mai interesante, o placere sa le citesc!

Felicitari!

[15.02.15 09:59:05]

D@gabitza76: Da, m rezervat de acasa. Este o tara sigura pt turisti, nu am auzit pe nimeni sa fi patit ceva legat de siguranta, iar teama de necunoscut poate crea bariere, important este sa te documentezi mult inainte de a pleca si sa ai deschidere pt nepevazut! Noi spunem ca Asia e genul de calatorie pe cont propriu pt ca drumurile sunt batatorite de multi calatori singuri, si pt ca te costa mult mai putin pe cont propriu! Cu mare placere!

camilum
[06.04.15 21:24:16]

@andreea72 - buna! eu si prietenul meu planificam o excursie in Vietnam asa ca iti multumim pentru impresii si detalii, ne ajuta enorm. Am insa o nelamurire- cum ati facut ptr obtinerea vizei? Inteleg ca excursia a fost organizata pe cont propriu dar ati obtinut viza prin invitatie de la agentie? Multumesc! Camelia

[07.04.15 07:17:44]

Buna! Viza am obtinut-o efectiv pe aeroport, in urma invitatiei obtinute on line! Fara ea nu urci in avion si ambasada nu da viza cu intrari multiple!

[19.04.15 12:34:17]

Această superbă melodie (What A Wonderful World), cântată de Louis Armstrong, este extrasă aici de pe coloana sonoră a filmului Good Morning Vietnam (cu Robin Williams), al cărui titlu a inspirat și titlul review-ului.

[19.04.15 14:00:24]

@webmasterX: cum ai putea sa nu-ți placa?!!!

[25.10.17 20:56:19]

Buna seara,

Foarte interesant si inspirant review-ul, il vom folosi drept schita pentru vacanta noastra.

Intentionam si noi sa mergem de pe 30.12-13.01. in Vietnam cu plecare din Hanoi catre Ho Chi Minh.

Daca poti sa ne ajuti, te rog, cu raspunsuri la ceva nedumeriri:

- cum ai cumparat bilete pentru avion intern, sa le rezerv deja de acasa?

- cu ce bani sa mergem, dolari, euro sau sa schimbam in dongi?

- ai rezervat cazarile de acasa sau acolo?

- noi de obicei stabilim planul de bataie de acasa si ne tinem de el, voi cum ati facut?

[26.10.17 08:47:12]

@Mafilo: Buna dimi! Multumesc

Da. am rezervat de acasa toate biletele jucandu-ne cu datele pana la pretul dorit.

Mai bine dolari. dar noi am scos de la bancomat direct dongi.

Cazarile le-am rezervat de acasa. 99% ne tinem de plan ????

Succes!

[27.10.17 01:16:47]

@andreea72: Multumesc mult!

[26.11.17 13:36:44]

@andreea72: Felicitari!

Si eu calatoresc pe cont propriu. Te rog sa imi spui care sunt pasii pentru obtinerea vizei pentru Vietnam: cu o intrare, dar si cu intrari multiple!

Iti doresc multe si interesante calatorii!

[27.11.17 07:35:56]

@cmlrd: buna dimineata! Am raspuns mai sus (viza on line pe aeroport dupa cr am obtinut on line invitatia platita) NU se poate fara ea. iar ambasada nu da intrari multiple! Altceva nu stiu. dar gassti pe net informatii de actualitate clar (viza vietnam) Succes!

[27.11.17 12:31:43]

Multumesc!

[28.11.17 02:23:34]

@cmlrd: Confirm ca cea mai buna varianta este cum zice @andreea72.

Eu am mers pe varianta sa aplic on line pe site ul ambasadei si am ajuns pana la urma sa platesc 45 euro x 2 direct la ei, pentru viza cu o singura intrare.

Cauta sa aplici on line pentru scrisoarea de preaprobare a vizei pe un site care sa fie cat de cat de incredere, am vazut ca preturile incep de la 9 $.

Cand mergi? , cat stai? , ce program ai? , daca pot fi indiscret.

[28.11.17 19:31:17]

@Mafilo: Multumesc! Probabil voi pleca la vara. Acum culeg informatii.

adri-nico, amero, andreea72, Aurici, buterfly*, camilum, cmlrd, cristina65, DepartureGate7, gabitza76, gettyy, Mafilo, mariana.olaru, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Vietnam: