ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2015
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUN-2014

Un hotel mare si aglomerat

Vazand ca se practica variant de a schimba hotelul intr-o vacanta, am hotarat si noi sa incercam asa si am cumparat in a doua parte a concediului in acest hotel.

Intrarea in incinta resortului se face pe drumul care duce la parcul Adaland (daca se vine de la Selcuk, din pacate nu am vazut indicator spre hotel), iar daca se vine dinspre Kusadasi exista indicator spre hotelurile Pigale Beach, Kustur Club, Tusan Beach si Pine Bay.

Dupa poarta de acces in resort esti intampinat de o parcare mare, frumos amenajata, dar care nu are pic de umbra. Am gasit cateva masini de Romania, restul evident de Turcia.

La receptie am fost intampinati cu limonada, rahat si cateva produse de patiserie. Am primit imediat bratarile si am fost invitati la masa de pranz.

Hotelul este situate intr-un golf, in apropiere de parcul de distractii Adaland, pe o suprafata foarte mare, pe plaja, fiind compus dintr-o cladire principala in trepte si bungalow-uri. Noi am stat in cladirea principala, destul de departe de tot ce ofera hotelul, dar dupa cateva drumuri camera-restaurant sau camera – piscine…ne-am obisnuit.

Camera era cu vedere spre deal, spre padurea de pini, destul de racoroasa (soarele batea foarte putin dimineata), mare si moderna, cu pat dublu mare (suficient pentru 2 persoane si un copil de 6 ani), cu aer conditionat individual (nu i-am dat drumul), televizor, telefon, seif, balcon destul de mic, mini bar alimentat zilnic cu 2 sticle mici de coca cola si 2 sticle de apa ½.

Baia destul de mica si nerenovata (fata de camera care era renovate), dar curata, era dotata cu cada, uscator de par, sapun, sampon, gel de dus, balsam de par. Schimbarea prosoapelor, alimentarea barului si suplimentarea produselor de dus se facea zilnic, dar din pacate fiind foarte multe camera si personal putin, ajungea destul de tarziu.

Restaurantul principal este foarte mare si aglomerat, cu greu gaseai o masa daca nu te duceai la deschidere. Marea majoritate a meselor sunt asezate la umbra, dar exista o parte si pe terasa care oferea o priveliste minunata a marii, mai ales seara. Tot in restaurantul principal, la iesirea spre bungalow-ri este amenajat un loc special pentru copii, cu scaunele si mese pentru copii, cu tacamuri si farfurii din plastic de diferite culori si binenteles asa zisul meniu pentru ei. Eu personal nu am fost cu cea mica acolo decat sa luam cirese, fiind singurul loc unde gaseai. In rest meniul lor era format din produse care le gaseai si in restaurantul mare (snitele de pui congelate si prajite pe loc, legume fierte, etc).

Mancarea era din abundenta pentru toate gusturile, fiind imposibil sa nu gasesti ceva care sa te multumeasca. Atat la micul dejun, cat si la pranz produsele se repetau, dar erau atat de multe ca in 4 zile cat am stat, nu am avut timp sa le gustam pe toate. La cina, in fiecare seara era dedicate unui anumit tip de bucatarie. Noi am prins international, turceasca, italiana si chinezeasca. Restaurantul era decorat dupa tema din seara respective.

Si la acest hotel, ca si la Grand Efe, in fiecare seara echipele care jucau la campionatul mondial, din seara respective, erau prezentate in torturi, iar in seara cu specific turcesc cred ca au fost 10 feluri de baclavale.

Exista si un restaurant fast food, recunosc ca nu am mancat la el niciodata, dar treceam mereu pe langa el pentru ca este situat intre cladirea receptiei si piscine mare. Pe langa aceste restaurante mai sunt cele a la carte, care de asemenea nu le-am vizitat.

Piscinele, multe la numar, pentru adulti cat si pentru copii, de diferite dimensiuni, sunt curate si sunt amenajate in tot resortul. Exista si o piscine interioara, care este inconjurata de o mini padure luxurianta. Piscinele de copii sunt situate in parcul acvatic, au in mijloc o caracatita topogan si alte 2 mini topogane intr-o piscine alaturata, tot aici aflandu-se si 2 elefantei care prin trompa arunca apa. Langa aceste piscine exista si 2 leagane.

In parcul acvatic exista si topoganele pentru adulti sau copii mai mari, care erau supravegheata continuu de salvamari. La primul nivel erau 3 topogane simple, la al doilea nivel era un topogan verde de viteza, unul galben si unul in forma de palnie, iar la nivelul trei era topoganul care te dadeai cu un colac.

Din zona piscinelor priveam apusul de soare…... care era superb.

Plaja este cu nisip, nu foarte ingusta, dar lunga. Recunosc ca la mare nu am fost decat intr-o seara cand ne-am plimbat. Aici am gasit sezlonguri si umbrele, cat si barul.

Echipa de animatie este ok, nu extraordinara. Seara programul special pentru copii mini disco, care tinea mult mai mult decat am intalnit la alte hoteluri, cu mult mai multe melodii. Dupa aceea diferite showuri facute de echipa de animatie sau formatii de dansuri. Tot ce se comunica de seful echipei de animatie, era tradus in germana, engleza si rusa.

In concluzie, este un hotel frumos, foarte mare, care merita incercat macar odata.

Vacante placate!

Trimis de viviv in 05.02.15 16:09:25
Validat / Publicat: 05.02.15 19:53:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viviv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.02.15 16:38:10]

@viviv - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[05.02.15 19:39:07]

@webmaster26 - este foarte bine

Aurici
[05.02.15 21:58:30]

@viviv - Nici nu stii ce bucurie mi-a produs rw tau. In acest resort am ajuns si noi din intamplare in 2005 si a ramas pana astazi, singurul sejur pe litoralul turcesc. Cumparasem, in anul acela, un sejur la un hotel de 4* de la o agentie foarte serioasa si la vremea aceea si acum. Am avut contract in care era stipulat, printre altele, ca orice modificare de locatie venita din partea agentiei se va face la un nivel superior. La momentul acela agentia ne-a motivat ca au avut reclamatii de la mai multi clienti care fusesera la hotelul ales initial de noi, drept pentru care au reziliat contractul cu ei si ne-au distribuit la acest resort. Nu stiu daca acesta a fost neaparat motivul, cert este ca am fost un pic necajiti pentru ca am cautat resortul ca sa vedem unde ne-a trimis si in anii aceia nu era de gasit in ofertele agentiilor din Romania. Nici pe net nu am avut succes, dar recunosc ca nici nu ne descurcam asa bine atunci. In orice caz am ajuns dupa multe peripetii (am plecat din Bucuresti cu o familie de prieteni si cei 4 copii, cate 2 de caciula, intr-o stare de epuizare datorata serviciului si am fost in fiecare noapte intr-un spital, si la Edirne, si la Canakkale si la Kusadasi). Dar dupa ce ne-am instalat la Pine Bay pot sa spun ca a fost un concediu de vis. Am inviat de parca nu trecusem prin nimic, ne-am bucurat de niste conditii nemaipomenite, mancarea a fost buna, buna, am lenevit pe pontonul de la mare printre pernele acelea mari, echipa de animatori a fost extraordinara, ne aduna copiii dimineata si nu mai stiam de ei, s-au distrat pe cinste si o vreme au corespondat cu animatorii. In fiecare seara era program pentru copii si apoi pentru adulti, un program intotdeauna interactiv care ne-a facut foarte bine, ne-am balacit si noi o zi intreaga la Adaland si am fost o zi la Efes. In rest, in tarc, vorba sotului meu, dar a fost foarte bine. Nu am avut parte nici de aglomeratie, asa cum zici (noi am fost la inceputul lui septembrie). Nu stiu cum s-a transformat locul in acesti 10 ani dar atunci a fost ceva ce noi nu mai traisem. Mi-a facut placere sa revad locurile, multumesc.

[06.02.15 15:24:47]

@viviv - multumim foarte util review si noi am ales anul acesta sa ne facem concediul la Pine Bay din 10 iunie... voi ati fost la inceputul luni, cum este vremea? ... ati avut cazare intermediara?

[06.02.15 19:58:12]

@Aurici - ma bucur ca a fost de folos. In perioada când am fost noi (15-19 iunie), a fost foarte aglomerat, dar acest lucru se întâmpla datorită faptului ca resortul este foarte mare, atât hotelul cat si casutele., iar personalul este foarte puțin. Este adevărat ca daca nu te duceai la deschidere masa, apoi daca gaseai o masa trebuia sa aștepți s-o curețe, dar nu pentru ca nu venea nimeni, pur si simplu ca erau ca furnicile... continuu cărau farfurii murdare, schimbau fetele de masa, aduceau tacamuri, alții ii chemau sa le aducă apa sau o sticla de vin etc... etc. Am avut si noi o "întârziere" la masa si am stat 15 min (fara exagerare) sa curețe masa. Datorita faptului ca celei mici ii era foame, le-am strâns eu si le-am pus pe masa unde strângeau ei farfuriile si le curățau de mâncare. Pot spune ca nu ma deranjat, deoarece ii vedeam cat muncesc si cat de agitați erau... iar acest lucru se datora lipsei de personal... din păcate.

In rest hotelul este foarte frumos si foarte mare.

[06.02.15 20:18:55]

@aylin_hd - noi am fost de pe 15-19 iunie. Vremea a fost foarte frumoasa, apa in piscine, de asemenea calda. Din păcate, spre rușinea noastră nu pot sa va spun cum era marea pentru ca nu am ajuns pe plaja decât dintr-o seara când ne plimbam. Fetiței ii place foarte mult la piscina pentru ca sare in ea... se da pe topogane... si de aceea nu mergem.

In legătură cu noaptea intermediara, noi întotdeauna luam nopți intermediare, dar nu in Canakkale, ci la Kukukkuyu, hotel Rena, iar la întoarcere (pentru ultima oara) ne-am oprit la hotel Grand Anzac unde ni s-a tras o mare teapa... in sensul ca am făcut rezervare pe booking si cererea fiind foarte mare au considerat ca ce e in mana nu-i minciuna (noi ajungând undeva pe la ora 18), au dat camera. Pana la urma ne-au oferit o camera in clădirea noua de vis a vis, dar a fost groaznic, in sensul ca paturile erau foarte mici, miros urat, orice zgomot de tras apa sau dus se auzea... urat... iar banii care ii dai nu se merita.

De aceea recomand Kukukkuyu, unde găsești la aceeași bani, hotel cu demipensiune. In acest an am făcut deja rezervare la hotel Cetinskaya (direct la ei 50 euro) si la dus si la intors.

Daca va mai pot fi de folos... cu drag.

Vacanta placuta!

[06.02.15 22:22:02]

@viviv - si noi mergem cu baietelul nostru de 4 ani si musai cazare intermediara, dar ne gandeam la Edirne sau Canakkale nu am luat in considerare Kukukkuyu, dar multumim de idee. Formalitatile de cazare au durat mult sau ati primit camera imediat, ai idee daca camerele cu SV arata la fel de bine?

Multumesc mult... si vacanta placuta!

[06.02.15 22:24:26]

@viviv - mai linistit cu vremea aveam emotii...

[07.02.15 12:00:05]

@aylin_hd:cu placere... după cum am spus prețul pe care il dai in Kukukkuyu este la fel ca in Canakkale, dar aici ai demipensiune si mai poți profita de o baie in mare (ambele hoteluri au ieșire la mare), iar distanta intre ele este de 100 km... deci se merita. Formalitățile de cazare au durat foarte puțin, iar despre alte camere nu am idee cum arata. Vacante plăcute.

[12.02.15 11:22:28]

@viviv - la ce ora ati ajuns la hotel?

[12.02.15 12:23:08]

@aylin_hd - in jur de ora 13.30. Imi aduc aminte ca ne-a pus bratarile si ne-a poftit la masa.

[12.02.15 17:14:38]

@viviv - multumesc de raspunsul promt... deja visez la vacanta si imi pun tot felul de intrebari... cum parerile sunt impartite am fost un pic debusolati ca nu am facut o alegere buna dar review-ul tau a picat la fix si ne-am linistit oarecum... ne-am facut deja o idee, dar inca ne documentam!

[12.02.15 20:19:33]

@aylin_hd: daca va așteptați la un hotel mare, curat, multe piscine, multe topogane, plaja, peisaj frumos, spectacole ok, nu foarte departe de Kusadasi, mâncare, băutură, fructe si îngheța ta din belșug... atunci este vacanta pe care o așteptați...

... daca doriți altceva... Intrebati-ma si va raspund cu placere la întrebările la care va gândiți.

[13.02.15 08:49:23]

@viviv - ai punctat tot ce trebuie... asta e cam tot ce ne dorim... vacanta placuta!

adrianstefan
[17.02.15 15:28:40]

@viviv - bungalow-uri cum sunt ai idee ma refer ca si spatiu si amplasament merci

[18.02.15 10:40:32]

@adrianstefan - din pacate nu pot sa-ti dau detalii de bungalow-uri, noi am stat in hotel.

adrianstefan, Aurici, aylin_hd, viviv
Alte impresii din această RUBRICĂPine Bay Holiday Resort: