ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2015
ÎNSCRIS: 05.10.11
AUG-2012

la PMM* = 3300 RUB

O experienta excelenta la Sokos Vasilievsky

De ceva vreme, mi se tot invartea in minte amintirea unei excursii la Sankt Petersburg, facuta acum foooarte multi ani (sa fi fost in 1995, oare?!) - nici nu vreau sa calculez cat :) , atunci cand imi ramasesera multe lucruri de vazut si am promis ca o sa ma intorc. O prietena venise de curand foarte incantata de ce vizitase in fostul Leningrad, o alta prietena, care nu fusese niciodata ma tot batea la cap sa mergem, ei bine, in acest context iata ca agentia care imi trimite zilnic diverse oferte scoate carciuma-n drum - adica baga la inaintare… tocmai oferta zilei cu Sankt Petersburg. Zbor ok, perioada buna (a doua jumatate a lunii august), studiez putin hotelul, sun adunarea si… iata-ne plecate intr-un city-break putin cam pe nepusa masa.

Dar nu despre calaoria la Sankt Petersburg vreau sa vorbesc, ci despre hotelul unde am stat, Sokos Vasilievsky Hotel, care a fost o frumoasa surpriza pt noi. Impresiile de pe net erau incurajatoare, dar nu rar se intampla ca afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul.

Totusi, se pare ca asta e unul din putinele cazuri cand pozele si impresiile de pe internet si, foarte important, de pe site-ul oficial al hotelului seamana cu realitatea.

Sokos este un mic lant finlandez de hoteluri, raspandite in principal in tarile nordice, nordul Rusiei si tarile Baltice. Numai in St Petersburg sunt 3...

Cu al nostru, un hotel destul de mare, cu vreo 200 si ceva de camere, situat oarecum in centrul orasului, la o distanta de 15-20 min de mers pe jos de-a lungul raului Neva de muzeul Ermitaj, nu pot sa spun ca am pornit-o cu dreptul - sa ma explic: la aeroport, situat extrem de departe de hotel, trebuia sa ne astepte o masina (contra cost) a hotelului. Pentru ca eram in Rusia si lucrurile nu functioneaza cum te astepti (da, se poate si mai rau decat la noi; mult mai rau!), avionul nostru a ajuns la alt terminal, ne-au bagat la ghiseele de curse locale intr-o inghesuiala de nedescris (nu mai zic ca ne luase ameteala de la vaporii de vodca din aer, de la respiratia celorlalti), am bagat-o eu p-aia cu „eu sunt cetatean european si am drepturi”, dar ori nu m-au inteles, ori in cot i-au durut. Cert este ca nu ne-am intalnit cu masina hotelului si am fost nevoite sa luam un taxi codus de un nene cu fatza de racket, care nu vorbea decat rusa si care ne-a dus pe unde a vrut el. Bineinteles, cu pretul de rigoare.

Ajunse la hotel cu gura mare, am fost placut surprinse ca si-au cerut scuze (desi vina nu le apartinea in totalitate) si ne-au oferit in compensatie transferul la plecare. O mare bila alba pt Sokos!

La receptie, doua fete dragute, ca majoritatea rusoaicelor. Ne intreaba daca vrem street view, le zicem ca da (hotelul are o mare curte interioara, fiind construit in forma unui patrat) si le mai rugam sa ne dea camere alaturate, fiind patru persoane in doua camere. Sigur ca da, nici o problema, cum sa nu.

Surpriza: ambele camere dadeau spre curtea interioara si erau situate la distanta maxima una fata de cealalta. Cred ca nici daca vin nora cu soacra nu au cum sa le aseze mai departe una de cealalta!

Camera - mare, frumoasa, foarte curata, cu o saltea foarte confortabila pe care am dormit foarte bine (acel quality sleep din chestionarele de la hoteluri), o baie de asemenea foarte curata, in care am gasit doar sapun si sampon, restul consumabilelor se puteau cumpara de la receptie (sincer, aici ma asteptam la mai mult), dar sincer asta nu m-a deranjat atata timp cat restul lucrurilor erau ireprosabile in camera.

Lobby-ul foarte frumos decorat, cu diverse obiecte de arta (prea) moderna, toate de vanzare, un bar extrem de placut, unde era foarte relaxant sa stai la un ceai sau o cafea cateva momente, personal foarte amabil, plus un concierge ca in filme, cred ca daca-l ceream pe Brad Pitt, se straduia sa-l aduca si p-ala.

Un centru spa foarte bine pus la punct, doar eram in hotelul din tara saunelor, amuzant a fost ca programul la sauna cuprindea mai multe ore pt femei decat pt barbati (se intra separat). Nu-mi amintesc orarul, din pacate.

Insa punctul forte al hotelului este de departe restaurantul Repin, trebuie sa mentionez ca desi am venit la St. P bine documentate unde sa mancam, in fiecare zi faceam ce faceam sa ajungem „acasa”, la faimosul nostru Stroganoff, cel mai bun ever! Nu pot sa nu-mi amintesc de puiul Kievskaya, de borsul rusesc si o gramada de alte chestii. Rememorez o faza simpatica, dupa un excelent Stroganoff vine Natalia, chelnerita noastra, sa ne intrebe de desert, la care prietena mea ii raspunde „For desert, please another Stroganoff :)”

Amintindu-mi de Natalia, aceasta merita o mentiune speciala, cred ca lucrase pe afara sau asa ceva, pt ca vorbea o engleza impecabila, iar comportamentul ei era ireprosabil, sper sa ajunga departe! Un breakfast fabulos, unul din cele mai bune pe care le-am vazut, in care aveai de toate, de la masa calda (cu vreo 4-5 feluri de oua), mancare rece - tot feluri de branzeturi, mezeluri, somon afumat, hering afumat, legume proaspete, iaurturi variate, fructe, prajituri, ceai clasic (la pliculet) sau rusesc - direct din samovar si sampanie... Oh, yeah!...

O biluta (mica) neagra pt vinul rosu al hotelului, fiind in Rusia am incercat sa comandam doar din bauturile locale, fie ea vodca, sampanie sau vin. Vinul nu ne-a placut deloc, dar in rest chiar nu avem ce comenta.

Pub-ul hotelului, care inchidea mult mai tarziu, de asemenea ok, atmosfera mult mai informala si multe fetze un pic mai... relaxate - printre localnici, dar si printre petrecaretii turisti straini.

Una peste alta, recomand din toata inima acest hotel pt camera frumoasa, curatenia exemplara, un restaurant excelent si personal bine pregatit. O adevarata oaza de civilizatie in mijocul unui oras (si al unui popor) despre care am impresii destul de amestecate, nu neaparat foarte bune, astfel ca intoarcerea in hotel era, seara de seara, o adevarata usurare. Sa mentionez, totusi, pt o corecta informare, ca managementul hotelului era asigurat de o echipa finlandeza :)

M-as intoarce oricand acolo, daca as avea treaba in St P sau daca mi-ar plati altcineva :P

Trimis de cristina65 in 01.02.15 11:42:38
Validat / Publicat: 01.02.15 12:58:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RUSIA.

VIZUALIZĂRI: 5473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina65); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Receptia hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 3300.00 RUB pe cameră

[01.02.15 12:03:33]

[01.02.15 12:15:03]

@webmaster - da, asta e, multumesc f mult!

Dragoș_MD
    [01.02.15 13:36:20]

@cristina65 - prețul e de persoană, nu?

la aeroport, situat extrem de departe de hotel, trebuia sa ne astepte o masina (contra cost) a hotelului... (...) Cert este ca nu ne-am intalnit cu masina hotelului si am fost nevoite sa luam un taxi codus de un nene cu fatza de racket, care nu vorbea decat rusa si care ne-a dus pe unde a vrut el. Bineinteles, cu pretul de rigoare.

Aici ar fi trebuit să aplici lecția binecunoscută de la Otopeni - spui adresa și negociezi prețul de la plecare. Nu-ți convine, iei altu' că e concurență destulă. De fapt, oficial nici nu ar trebui să existe „altu'”, iar prețul până la insula unde era hotelul trebuia să fie de fix 1000 rbl. Sau de ce nu? transportul în comun. Și aveați ocazia să vă delectați și cu fantasticele stații ale metroului leningrădean (io așa l-am apucat! harta traseu).

Păi... rușii nici nu prea au vinuri potabile. Tot ce era bun la ei pe segmentul ăsta de piață, venea din R. Modova și din Georgia. Cum au cam stricat căruța comercială cu ăștia... au rămas cu vinul din renumitele podgorii „Dealurile chimiei”...

O mențiune cred eu necesară: pentru cei dornici de plimbări nocturne, NU e o opțiune prea fericită, din cauza ridicării podurilor mobile de peste Neva pe timpul nopții, insula fiind astfel despărțită de restul orașului până a doua zi dimineața.

Stima și invidia pentru o călătorie super!

[01.02.15 13:54:11]

@Dragos - Pai nu prea aveam cu cine sa-l speriem pe nenea ala, ca de-abea l-am gasit si-asa! Nu prea avea concurenta...

Erau parca niste automate de unde puteai chema un taxi din ala "oficial", dar pareau a fi mai mult de décor, din cate imi amintesc.

Iar cu transportul in comun, dupa un zbor destul de obositor, cu schimb in Praga, cu bagaje si altele, patru "cocoane" respectabile... nici nu ne-am pus problema :-)

Cat priveste plimbarile nocturne, care nu au fost foarte nocturne, podul "nostru" se ridica tarziu in noapte, asa ca n-am avut problema asta. Oricum, tinand cont ca nu ne-am simtit foarte safe si confortable in St P, exclus din start plimbari la ore foarte tarzii; de fapt a fost una singura, cand am venit pe jos (vreo 3-4 km) de la Teatrul Marinski, dupa "Lacul Lebedelor", deci pe la 10-11 noaptea.

Multumesc pt aprecieri!

P. S. Da, pretul e pe persoana si include zborurile cu Czech Airlines, cazarea cu MD si... parca atat.

alinaro
    [02.02.15 11:23:24]

@cristina65 - Eu am stat in aprilie 2002 la Radisson Sas, un hotel excelent, de care-mi aduc aminte pentru ca la micul dejun, cu absolut de toate, cativa colegi spanioli (castigasem excursia la serviciu, Sankt Petersburg-Helsinki-Stockolm intr-o saptamana) le-au cerut chelnerilor o omleta simpla, daca aia spaniola tot nu stiu s-o faca!! Am crezut ca mor!

Si noi ne-am plimbat seara pe jos, si am fost la un cazinou, unde am vazut primul si singurul (deocamdata) streaptease din viata mea, ce distractie! La intoarcere am luat cativa colegi un taxi pana la hotel si omul ne-a dus aproape gratis dupa ce i-am recitat o poezie despre tamplarie invatata in clasa a cincea! A ras de s-a spart, iar colegii ar fi vrut sa repet faza ori de cate ori intram intr-un magazin, etc. Mda.

In rest, de acolo am plecat cu trenul la Helsinki, si la granita rusii au urcat cu caini dresati sa caute prin compartimente, iar pasaportul meu l-au luat si mi l-au mai adus dupa vreo ora, eran singura romanca din vreo 70 de spanioli. Deh, pe vremea aia nu eram europeni! he, he.

Ne povestesti si despre oras? Mie amintirile mi s-au estompat destul, excursia era organizata si ne-au dus pe la fel si fel de palate si restaurante, si bieninteles ca am vazut si marele muzeu. Eu m-as duce si la Moscova.

Ce frumos, ai schimbat macazul si ne duci din Kenya in Rusia. Frumos, Cristinica!

luciaoradea
    [11.03.15 20:31:46]

la Teatrul Marinski, dupa "Lacul Lebedelor"

Tare mi-as dori sa citesc un review despre spectacol! Si cred ca si pozele (daca ai facut cumva ) sunt spectaculoase!

[11.03.15 20:57:21]

@luciaoradea - Nu prea am facut poze din pacate, am lasat aparatul la hotel, e mare si greu, ne-am pozat intre noi cu telefoanele, ne prosteam cu lornioane, figuri, de, ca fetele :-)

Spectacolul a fost frumos, cladirea este deosebita, Odette a fost minunata, dar Siegfried nu m-a dat pe spate, putin greoi, m-a dezamagit, dar doar un pic.

In schimb cochetez cu ideea de a scrie un review despre un spectacol folcloric absolut deosebit, "Feel yourself Russian" la Nikolayevski Theatre, spectacol de la care am reusit sa fac niste poze senzationale. Dar stiti ca eu dau cu degetul pe gard, adica... pole-pole!

luciaoradea
    [11.03.15 21:00:19]

@cristina65 -

Pole-pole e ok... scrie-l numai sa avem cu ce ne mai clati ochii si sufletul

alinaro
    [12.03.15 10:05:05]

@cristina65 - Folclorul e una din marile mele pasiuni, aşa că aştept articolul promis, că ai promis, ce să mai! Pole-nepole, apucă-te de scris.

alinaro, cristina65, luciaoradea