ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2015
ÎNSCRIS: 31.01.15
JAN-2015

încărcat de pe telefon!

Prima data la Bansko

Este prima data cand folosesc acest site pentru a povesti si eu cateva impresii din calatoria mea; am folosit in schimb acest site pentru a ma documenta pentru fiecare sejur al meu.

Nu as fi crezut vreodata ca voi petrece o vacanta in Bulgaria si ca voi pleca de acolo impresionata. Am ales sa petrecem vacanta de iarna in Bulgaria, mai exact la Bansko. De cazare s-au ocupat prietenii nostri, iar noua nu ne-a ramas decat sa ne facem bagajele si sa pornim la drum. Fiind din Craiova, am ales sa trecem in Bulgaria cu bacul pe la Bechet. Trebuie sa stiti ca aici aveti de platit o taxa portuara de 30 de lei si bacul care costa 60 de lei de masina si 5 lei de persoana. Din vama pana la Bansko am facut aproximativ 5 ore cu tot cu opriri (am facut vreo 4 opriri de 10 minute fiecare).

Toate bune si frumoase pana am ajuns in Bansko... primul contact cu statiunea a fost dezamagitor pentru toti. Erau in jur de 7 grade cand am ajuns noi, iar zapada nu se vedea pe nicaieri, nici macar o urma... un fulg nimic; doar soare. Hotelul la care am fost cazati se numeste St Ivan Rilski si este situat la marginea statiunii, asa ca nici peisajul nu ne ajuta. Am intrat si ne-am cazat cu gandul ca vom ramane 2-3 zile si ne vom intoarce acasa. Seara am coborat la masa (am avut pachet cu demipensiune), si tot incercam sa aflam ce este de facut prin statiune in conditiile de fata. Am descoperit ca mai mult de jumatate din cei cazati acolo erau romani (unii dintre ei pentru a 4-a sau a 5-a oara in Bansko la schi) asa ca i-am intrebat pe ei ce se poate face acolo. Spre surpriza noastra ne-au spus ca zapada nu este aici jos in statiune, ci sus pe partie. Ne-am culcat cu gandul ca a doua zi vom merge sa vedem renumitele partii din Bansko.

Nu ma voi mai intinde prea mult, va voi da doar cateva detalii care va vor fi de ajutor daca sunteti pentru prima data in Bansko:

- moneda in care se fac toate platile este moneda lor, leva... nu accepta euro;

- schiurile costa 30 de leva pe partie; noi am descoperit a treia zi ca la hotel costau 20 de leva, deci intrebati inainte si la hotel;

- in cazul in care alegeti sa urcati cu masina pana sus la partii trebuie sa platiti 12 leva drumul, in cazul in care optati pentru gondola trebuie sa platiti 12 leva parcarea;

- gondola costa 28 de leva o urcare si o coborare (si nu se poate folosi pentru 2 urcari, doar up&down) si 48 de leva pe o zi intreaga. Partia care da fix in gondola de jos are 6-7 km lungime si este cea mai usoara partie de la Bansko.

- pentru a te urca si pe celelalte partii ai nevoie de telescaun si de teleski si nu poti cumpara separat bilete doar pt ele, asadar ai nevoie de ski-pass care costa 58 de leva/zi si iti ofera acces la absolut tot (gondola, teleschi, telescaun).

- partiile sunt supravegheate in permanenta de monitori de schi, care cheama imediat echipajul de salvare daca se intampla vreun accident.

- la ora 4 jum-5 se inchid toate partiile, neavand nocturna decat pe o portiune mica din partia de care v-am povestit mai sus;

Neaparat luati-va o harta cu toate partiile de la ghiseele de unde se poate achizitiona ski passul (este gratuita).

P. s: in cazul in care sunteti fumatori trebuie sa stiti sa in Bansko nu se fumeaza in interior in majoritatea barurilor (noi am gasit un restaurant cu specific bulgaresc... Boulevard se numeste, unde ne-au lasat sa fumam si in interior).

Voua nu pot sa va doresc decat vacanta placuta in cazul in care urmeaza sa plecati la Bansko; noua nu ne ramane decat sa asteptam anul urmator pentru a ne intoarce.

Trimis de Mihaela S.O in 31.01.15 21:31:29
Validat / Publicat: 31.01.15 22:03:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela S.O); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Drumul catre partii... este absolut incantator

[31.01.15 21:59:27]

@Mihaela S.O: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Hotelul la care am fost cazati se numeste St Ivan Rilski

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

luciaoradea
[01.02.15 12:45:01]

Bravo, felicitari! Frumos review de debut! Mai povestește ceva din concediu. Poate postezi și niște poze cu pârtia de schi.

marius1901
[04.02.15 19:43:47]

Buna, m-ar interesa ceva info despre drum? Multa lume se plange ca se sta mult la trecerea cu bac-ul? Imi poti da, te rog mai multe detalii? Multumesc mult!

Mihaela S.OAUTOR REVIEW
[04.02.15 21:20:51]

@marius1901: Buna! Noi ne-am uitat pe internet la programul bacului... pe google am scris program bac bechet mai exact. Ai chiar si un numar de contact acolo. Si daca te incadrezi in orele de acolo cu siguranta nu vei sta la coada. De la bulgari spre Romania era din 2 in 2 ore (2,4, 6,8, 10,12,14,16 etc) - program pt ianuarie, iar din Romania spre bulgari nu mai stiu exact programul... noi am trecut la 7. Noi am stat 15 min la dus si 15 la intors. Nu este prima data cand trecem cu bacul si iti pot spune ca niciodata nu am stat mai mult pana sa urcam pe bac, dar am verificat tot timpul programul. Drum bun si vacanta placuta!

marius1901
[04.02.15 23:40:11]

@Mihaela S. O - Multumesc mult!

luciaoradea, marius1901, Mihaela S.O
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bansko: