ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.01.2015
ÎNSCRIS: 20.11.14
NOV-2014
team-building

Riad Dinarjat... surpriza de pe uliță

Un riad înainte de toate este un spațiu tăinuit.

Toate riadurile ca de altfel multe locuințe marocane au intrarea în forma literei L, astfel încât o simpla cotitură interioară face ca strada și vacarmul să se desprindă în liniștea ocrotitoare a curții interioare.

Este vorba despre o intimitate care nu se vede din stradă deși aceasta se afla la puțini metri de incintă.

Riadul Dinarjat din Rabat este o poveste în poveste.

Oricine intră în acest riad este mai întâi copleșit de decorația interioară.

Felul de a fi al gazdelor lasă senzația ca ești acasă printre ai tăi.

Rafinamentul servirii te face să te simți aristocrat.

Din punct de vedere culinar marocanii au moșteniri berbere, arabe, africane, iudaice si andaluze.

Exista și influențe sahariene și asiatice.

Cateva rețete originale merită încercate chiar dacă nu fac parte din lista meniului riadurilor din calea turiștilor.

Însa cu adevărat important este sa înveți câte ceva din gastronomia marocană și este indicat să punem întrebari pentru a afla secrete surprinzătoare legate de amestecurile ingenioase care fac din specialități momente de referință ale unei călătorii.

MECHOUI este miel la cărbuni și se consumă adeseori la ceremonii importante din viață (cununii, logodne, nașteri)

KAAKE este o prăjitura populară care se poate conserva mai multe săptămâni.

COUSCOUS este gustarea preferată in familie cu seminșe si diferite tipuri de carne și fructe uscate iar gestul ospitalitătii superlative este a mânca toti invitații din aceași tajine

K’LILA este branza din lapte de capra sau camila

KHLIAA este o foarte interesantă carne marinata în mirodenii și conservată în seu sau în grăsime putând rezista peste un an de zile fără a-și pierde aroma sau proprietățile

KEDDID este carne de oaie marinată cu mirodenii, ulei, sare și uscată la vânt consumata în timpul sărbătorii sacrificiului

În pofida numeroaselor influențe bucătăria marocană și-a conservat identitatea și specificul unic.

Trimis de Titi Dinca in 30.01.15 21:02:50
Validat / Publicat: 31.01.15 23:23:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAROC.

VIZUALIZĂRI: 3776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Titi Dinca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[30.01.15 21:03:41]

link video pentru riad Dinarjat din Rabat

[31.01.15 09:50:43]

Conform regulamentului (1.A.13),

începând cu al treilea articol republicat de pe blogul personal pe AFA - în aceeaşi săptămână - se retrage PMA standard (votul saitului).

[01.02.15 13:05:06]

@ webmasteri

Chiar trebuie să citim tot ce publică (sau mai bine zis copiaza) acest domn de pe blogul personal??? Deja devine deranjant. :- (

[01.02.15 13:28:20]

@luciaoradea - Stimata doamna

Nimeni nu va obliga sa cititi asa cum nici eu nu sunt obligat sa stiu ca existati

Faptul ca exista postari similare pe blogul personal nu incalca regulamentul

Andox
[01.02.15 16:07:16]

@luciaoradea - nu cred ca te obliga cineva sa citesti insa iti recomand sa te uiti macar la un clip. Sunt foarte faine.

Sau la emisiunea de pe TVR 2 duminica la 11:30 Cap Compas (care banuiesc ca este realizata de autor). Am vazut azi un reportaj la riadurile din Fes excelent. Felicitari.

Imi permit si o sugestie lui Titi Dinca, poate daca ai "condimenta" aceste articole cu cateva trairi personale, ar fi cu mult mai bine primite de membrii comunitatii.

[01.02.15 16:10:46]

@Andox - Multumesc pentru sugestie

Oricum toate review-urile contin informatii suplimentare fata de ceea ce se vede la TVR si de multe ori complementare fata de linkurile video atasate

O sa scriu impresii personale la uleiul de argan mai ales ca am vazut pe sait cateva impresii exagerate si fara legatura cu procesul de productie

[01.02.15 20:31:25]

@Andox - asa cum am promis am facut mai multe consideratii personale si chiar sfaturi practice la uleiul de aragan

vezi impresii

[03.02.15 12:47:31]

@Andox:

M-am uitat și la clipuri, sunt frumoase. Nu știu cine este autorul, daca este autorul review-urilor sau altcineva. Poate ar fi util de clarificat.

Normal ca nu mă obligă nimeni sa citesc, sau sa votez. Chiar am votat 2 dintre ele, dar asta nu mai contează.

Ce mă deranjează pe mine este ca autorul își face reclama la blogul personal pe AFA. Atât. Dacă nu e împotriva regulamentului e ok.

[03.02.15 12:56:16]

@luciaoradea - Stimata doamna

Eu sunt autorul filmelor si al textelor

Nu imi fac reclama la blogul personal

In regulament este prevazuta obligatia de a mentiona ca sursa blogul pentru ca sunt chestiuni legate de proprietatea intelectuala.

Sunt jurnalist si am o satisfactie speciala cand impartasesc din munca mea dincolo de micul ecran al televizorului

Blogul meu nu este monetizat, nu are activate functii de impresii sau corespondente, este doar o simpla baza de informare... as spune mai degraba de tip didactic

De asemenea canalul meu Youtube nu este monetizat si nu are scop comercial

Pe acest sait asa cum se poate constata am semnat cu numele real

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
alinaro CONS. ONORIFIC AFA / MAROC
[03.02.15 13:27:57]

@Titi Dinca - Ieri am facut si eu rezervarea ferma pentru un riad in Meknes, este un vis de-al meu mai vechi, pentru ca de fiecare data cand merg in Maroc stau la hotel, scump si nu foarte grozav de obicei, asa ca de data asta mi-am propus sa merg la un riad. Abia astept s-ajung!

N-am mai fost in Maroc in ultimii ani si mi-e dor de cuscusul si tajinele lor, de souk-urile vesele si de produsele lor din argan (apropos de celalalt articol al dvs.).

O zi frumoasa!

[03.02.15 13:37:19]

@alinaro - Meknes este capitala PORTILOR FRUMOASE... sa nu le ratati

Iar ca origine riadurile au radacini romane... arhetipal le gasiti la Volubilis in apropiere de Meknes

Gramatical nici eu nu stiu daca este corect sa spunem la plural in romanesre riaduri... pentru ca riad este un plural deja... dar asta e problema filologilor

[03.02.15 13:40:17]

@alinaro - si am uitat sa va spun ca gasit in sectiunea Fes inca 2 review despre riad... Mnebhi si El Amine... si Palais Faraj care imprumuta mult din conceptia unui riad desi este un hotel

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / MAROC
[03.02.15 13:44:56]

@Titi Dinca

dar asta e problema filologilor

Adica ar putea fi si a mea.

Daca-mi aduc aminte bine, "riad" inseamna "gradini" si da, e la plural, dar daca le romanizam o facem cu plural cu tot, si mie nu-mi suna deloc rau. In Meknes am fost de doua ori pana acum, o sa mai iau o data orasul la pas, si poate cine stie, ajung si la ruinele romane de la Volubilis.

Multumesc.

[03.02.15 14:05:41]

@Titi Dinca:

Dacă dvs. sunteți autorul textelor și filmelor va felicit sincer și îmi retrag afirmațiile anterioare.

[03.02.15 14:16:52]

@luciaoradea - Multumesc si... lectura interesanta in continuare

[03.02.15 14:31:48]

@Titi Dinca - am vazut ca sunteti preocupata de kefalonia

Pe vremuri am facut vreo 3 filme mari acolo

Aveti mai jos fragmente cu specific religios

Foarte putini stiu ca piciorul Sf Andrei se afla in Kefalonia

youtube