ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2015
ÎNSCRIS: 09.06.09
JAN-2015

Barcelona, te iubesc dar mai mult iubesc Madridul

Cred ca dl. Gaudi nu a trait suficient ca sa proiecteze si aeroportul El Prat sau stadionul Camp Nou. Daca ar sti el ce a putut sa faca pentru acest oras ar fi fost tare mandru. Plus ca, iata, gasesc aici regretul intregului popor catalunez ca dl. mai sus amintit nu a trait decat vreo 70 de ani, altfel refacea Spania din temelii si stabilea capitala la Barcelona care devenea mai vizitata decat Ierusalimul.

Impresia lasata de oras a fost ca aici nu iti trebuie viza sau permis turistic ci un simplu "Heil Gaudi" e mai mult decat de ajuns ca sa ai trecere libera peste tot.

In fine, despre oras s-au spus atatea ca nu mai este nevoie si de mine sa subliniez frumusetea lui, infrastructura minunata si briza rece de mare (in special in ianuarie). Va recomand cu foarte mare caldura La Sagrada Familia. Este ceva incredibil si breath-taking. Casa Bathlo, Casa Mila, Park Guell, Camp Nou si altele palesc in comparatie cu aceasta grandioasa biserica. Lasati tot: cumparaturi, oboseala, palate, muzee si mai stiu eu pentru ce alte motive sunteti in Barcelona si indreptati-va direct catre Sagrada. Si restul nu mai conteaza...

Referitor la cazare, hotelul Acta Ink 606 nu m-a dezamagit (rog moderatorul sa modifice denumirea hotelului din "Akta Ink 606" in "Acta Ink 606"). Asa cum arata in poze, este un hotel modern mobilat, avand 9 etaje, camere suficient de mari, bai bine dotate si o mica terasa deasupra hotelului, precum si la etajul 1 pentru servit micul dejun (doar vara)

Pentru camerele cu balcon se achita o suprataxa de 20 euro (pe care eu am platit-o fara sa clipesc), dar merita panorama si placerea de a sta pe sezlong la soare. Camera 902 ce mi-a fost repartizata se afla la etajul 9 si din balcon se puteau vedea si marea si turnul Agbar

Liftul singular cam iti dadea batai de cap, mai ales dimineata cand toata lumea vroia sa ajunga la micul dejun. Faptul ca exista un singur lift la 60 camere e un minus, dar faptul ca personalul este extrem de amabil, Wi-Fi-ul chiar functioneaza in tot hotelul si locatia excelenta compenseaza categoric toate minusurile.

Micul dejun costa 7 euro/persoana si eu zic ca e aproape ok. Contine de toate pentru toti, insa nu e foarte diversificat: omleta, carnaciori, cascaval, rosii, paine, iaurt, gogosi, briose, unt, dulceata, cereale, lapte, ceai, cafea si 3 tipuri de sucuri naturale.

Curatenia in hotel este ok. Oamenii sunt serviabili si cunosc engleza, atat receptionerii cat si localnicii. Locatia hotelului este excelenta. 5 Statii de tren de la aeroport si ai ajuns la statia Clot – Arago la 5 minute de hotel. Plus iesirea la Metrou numita Clot la alte 3 minute. In zona unde hotelul se afla nu prea exista restaurante, asa ca va recomand sa luati micul dejun la hotel pentru ca toate mancarurile in micile taverne sunt pe baza de paine excesiva. Iar tavernele in zona asta au in marea majoritate jocuri electronice in interior! Groaznic. Mi-a fost dor in doar 3 nopti de mazarea si mancarea noastra de cartofi! Masa de seara e bine sa v-o programati sa o luati in port sau in centru. Sau Mc Donalds...

Supermarketuri sunt la orice colt la preturi decente, cu variante multiple de a iti incropi un sandwich in 2 timpi si 3 miscari. Langa hotel, in stanga, este un magazin sovietic in care sa nu intrati ca totul e expirat! Insa in dreapta hotelului este supermarketul “Dia” recunoscut in Spania, gen “Profi” la noi, care e suficient de aprovizionat cu bauturi, apa, conserve.

Va recomand plimbarea cu touristic bus-ul insa nu in ianuarie decat imbracati mai gros…Sunt 2 rute, eu am mers doar pe cea albastra si a fost tare frumos chiar daca extrem de frig. Nu l-am urmat si pe cel rosu pentru ca il admirasem din autoturismul unor prieteni cu o zi inainte.

Ambele trasee trec prin Piata Catalunya, insa numai cel rosu ajunge in Piata Espanya. Este locatia mea preferata, deoarece prin bolta creata de Arcul de Triumf se poate vedea perfect incadrat Muzeul National de Arta din Catalunya si tot acolo s-ar vedea si Fantanile de la Montjuic daca acestea ar fi pornite bineinteles. Desi pe net scrie ca ar trebuie sa fie deschise vineri si sambata seara, eu am fost acolo si nu le-am gasit functionand. Pacat, dupa atatia km sa ai asemenea dezamagiri. Si apropo de dezamagiri, pot spune ca si la Camp Nou am ajuns duminica la 15.00, iar la 14.30 se inchisese publicului. Din nou minunat, nu? Am fotografiat zona si am plecat cu touristic bus-ul prin oras sa imi inec amarul…

Park Guell este interesant de asemenea. L-am vizitat cu amanuntul timp de 2 ore, atentie ca se ajunge foarte usor de la metrou urcand ceva trepte. Noi am ocolit un pic, dar am ajuns in final. E de vizitat, mai ales ca si panorama asupra Barcelonei este superba. Iar de la Park Guell se poate ajunge direct cu un autobuz public pana la Casa Bathlo sau la Casa Milla (intrarea este 21.5 eur de persoana la fiecare din cele 2 case)

Nu am ajuns la plaja, insa inteleg ca am fost destul de aproape de ea, acolo unde am luat o data masa, in Barceloneta, in port. Va recomand vizita in port, este o zona foarte frumoasa si ingrijita. Parcarea costa enorm peste tot asa ca e de preferat sa evitati deplasarea cu autoturismul in zona Barcelonei.

Limba vorbita in Barcelona nu este spaniola ci catalana, o combinatie intre limba spaniola si cea franceza. Este socant sa vezi peste tot traduceri in 2 limbi: “Salida (spaniola) /Sortida (catalana) ” ca si cum ar fi stat in stat.

Sunt convinsa ca mai sunt muuuulte alte obiective insa eu atat am putut vizita. Am stat 3 nopti si consider ca am vizitat cat s-a putut, insa in mod cert intre Barcelona fara Sagrada si Madrid, v-as recomanda Madridul, chiar fie el si fara plaja!!!

Trimis de adynutza26 in 29.01.15 16:47:08
Validat / Publicat: 29.01.15 22:52:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1943 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 902 cu terasa si sezlonguri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 53.10 EUR pe cameră

• SOCIALs