ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.01.2015
ÎNSCRIS: 07.03.14
NOV-2014
team-building

Hanovra toamna

Ca orice turist autentic, am facut o documentatie riguroasa inainte sa plec de acasa. De data aceasta destinatia a fost Hanovra. Am sa va detaliez care sunt obiectivele pe care le-am avut in vizor si cateva comentarii personale la cele la care am si ajuns. Am auzit undeva ca Germania nu este o tara unde ai ce vizita. Parol! Eu am ramas fascinata doar citind despre anumite obiective! Ce sa mai spun cand le-am vazut cu ochii mei mici si negrii.

Ce mai trebuie mentionat (pana nu uit) este ca preturile la unele obiective sunt cele de iarna, care intra in vigoare din oct-nov. Preturile de vara sunt cu 1-2 euro mai scumpe, dar cand vreti sa mergeti, aruncati o privire pe site-urile aferente si vedeti exact.

Obiectiv: Zoo

6 – 17 ani 17 €

17- 23 ani 19 €

»24 ani 25 €

Alte informatii: zoo-hannover.de

Din pacate nu am ajuns la Zoo. Am auzit/citit ca e foarte frumoasa, mare, deosebita etc. Dar avand in vedere bugetul un pic mai limitat si timpul scurt, am optat mai degraba pentru Sealife. Dar daca mai ajung in Hanovra vreodata, sigur o sa merg!

Obiectiv: Herrenhausen Garten

Adresa: Herrenhäuser Straße 4

Tarif: 6 €

Aceste gradini sunt recunoscute international si sunt considerate printre cele mai importante gradini istorice din Europa.

Se impart in:

•Großer Garten 9am – 6 pm

•Berggarten 9am – 6 pm

•Grotto 9 am -5:30 pm

•Conservatories 9 am -5:30 pm

•Museum Palace Herrenhausen 11 am - 6 pm

Alte informatii: hannover.de/en/Welcome-to ... tor-Information

Gradinile sunt chiar peste drum de Sealife. Si pe acceasi parte cu statia de metrou.

Obiectiv: Sealife

Adresa: Herrenhäuser Straße 4 A

Program: 10am - 5.30pm

Tarif: La intrare 16.50 € / Cu rezervare online 9.50 €

Alte informatii: visitsealife.com/hannover/en

Ultima intrarea se face cu 1.5 ore inainte de inchiderea programului.

Am facut rezervarea online din motive evidente. Totul a fost foarte ok. Dupa efectuarea platii, am primit direct pe pagina lor biletul care trebuia printat si prezentat la intrare la Sealife. Pe bilet scrie ziua pentru care s-a facut rezervarea si numele persoanei in cauza. De retinut! Biletul este valabil doar in ziua pe care o alegeti! Eu am cumparat biletul in 24.11 pentru a vizita in urmatoarea zi (25.11).

La intrare este un cuier in care se pot lasa hainele. Asta mi-a placut foarte mult. Pentru ca inauntru este cald si ar fi fost putin incomod ca umblam cu paltoanele pe noi. Apoi, dupa ce am aratat biletul la doamna de la casa, ne-a stampilat un mic delfin pe mana (in cazul in care ieseam din N motive de acolo, sa putem intra din nou fara probleme).

Ce am vazut inauntru a fost de vis! Pestisori mici, mari, de toate culorile!! Lei de mare, caracatite, pisici de mare, rechini, o broasca testoasa IMENSA etc... tot ce e mai frumos. Recunosc ca atunci cand am auzit ca vor fi rechini acolo, ma asteptam la unii maaaari si tari care sa-mi faca inima cat un purice cand ii vad, dar din pacate au fost micuti... mai mici decat broasca testoasa (care repet... e imensa. Cred ca in lungime are peste 171 cm). Nu regret nicio clipa alegerea de a merge la Sealife. A fost fooarte frumos. Pozele nu au iesit toate asa clare din cauza ca nu aveam voie sa folosesc blitz-ul, insa acvariile erau destul de luminate... ceva ceva tot a iesit.

Sealife-ul are si un mic magazin de suveniruri de unde se pot lua diverse jucarii/brelocuri/magneti etc. E foarte dragut si nu exagerat de scump. Eu am luat o pelerina de ploaie pentru adulti, o jucarie mica de cauciuc (o pisica de mare) si un magnet cu aprox 8 euro.

Obiectiv: Noua primarie

Adresa: Trammplatz 2

Program: e mereu deschisa pentru vizitatori

Tarif: -

Alte informatii: A fost construita in 1913, iar multi se mira ca aceasta este „noua” primarie. Are o arhitectura absolut impresionanta ce ii da un aer istoric. Noua primarie este impartita asa:

Hodler Hall –aici este “casa” primarului care a fost infrumusetata de picturile murale monumentale ale pictorului elvetian Ferdinand Hodler.

Mosaic Hall – 3 picturi minunate de mozaic

Ladies Hall – cu decorul sau nobil

Patru machete in miniatura ale Hanovrei sunt mereu disponibile pentru public. Acestea se afla la aproape 100 de metri inaltime fata de holul primariei si prezinta cum arata Hanovra in Evul Mediu, inaintea celui de-al doilea razboi mondial, distrugerea din 1945 si o imagine a orasului de astazi. Aceste modele sunt foarte populare printre vizitatori. Sunt absolut superbe! Am stat si le-am admirat cateva minute bune. A fost impresionant sa vad cat de mult s-a schimbat orasul din 1689 incoace. Chiar merita vazute. Si intreaga primarie e absolut fantastica. E foarte mare si glorioasa. Am ajuns la etajul 3 unde am inteles ca se poate iesi pe acoperis pentru a avea o vedere asupra intregului oras. Din pacate usa era inchisa... cred ca trebuia platita o taxa la parter pentru a putea beneficia de aceasta priveliste.

Obiectiv: Lacul Maschsee

Adresa: Arthur-Menge-Ufer 3

Alte informatii: Are aproximativ 0.8 km patrati si este un lac artificial creat intre anii 1934-1936 in pajisti inundate ce inconjoara raul Leine. Vara se tine aici Festivalul Lacului Maschsee unde oamenii se pot bucura de spectacole de arta, concerte, artificii etc. Este chiar in spatele primariei noi.

Obiectiv: Vechea primarie

Adresa: Karmarschstraße 42

Program: 9:00– 24:00

Tarif: -

Alte informatii: Durata constructiei vechii primarii a durat mai mult de 100 de ani. Cea mai veche parte (cea din 1410) are vedere la Schmiedestrasse (Strada Blacksmith). Aripa adiacenta care da in Str. Koebelinger se numeste aripa “chimistilor” pentru ca in trecut a fost locatie pentru farmacia centrului vechi.

Acum primaria veche este o cafenea unde oamenii se opresc pentru o poveste si un pic de relaxare. Nu am fost inauntru, am admirat-o doar de afara.

Obiectiv: Centrul nou

Adresa: Bahnhofstraße 14

Alte informatii: : Cand pleci din gara spre strada Ernst August Platz, esti in mijlocul centrului Hanovrei. Bahnhofstraße, care porneste din fata garii este o strada pietonala plina de magazine pentru toate gusturile. Si cand spun plina, nu glumesc!! Magazin langa magazin langa magazin. Timp si bani sa ai, ca in rest... au di toate. Pe aici gasiti si Ernst August Galerie, galeria Kaufhof care sunt mari centre comerciale.

Obiectiv: Centrul vechi

Adresa: Hanns-Lilje-Platz 4

Alte informatii: Se intinde de la Steintor pana la Aegidientorplatz si este cunoscut pentru forma sa eliptica. Cele mai vechi străzi principale, cum ar fi Osterstr, Schmiedestr, Knochenhauerstr, Burgstr, Leinestr etc. sunt interconectate. Sunt multe casute specifice nemtilor. Are un aer foarte personal si confortabil. De asemenea, aici am dat de unul din cele 3 targuri de Craciun.

Obiectiv: Biserica din piata (Marktkirche)

Adresa: Hanns-Lilje-Platz 11

Program: -

Tarif: -

Alte informatii: Aceasta biserica a fost construita in secolul al 14-lea. Ilustreaza cu succes stilul neo-gotic nordic german. Este mare si impunatoare. O adevarata frumusete. Am prins-o inchisa (se deschidea de la 9:30, dar noi eram acolo la 9). Insa mi-ar fi placut sa intru sa o admir si pe dinauntru.

Obiectiv: Castelul Marienburg

Adresa: Marienberg 1

Program: - 1 martie – 9 nov: 10 am- 6 pm

Alte informatii: schloss-marienburg.com

Castelul se gaseste pe un deal in apropiere de orasul Pattensen. A fost construit in mijlocul secolului al 19-lea de regele George V. ca si cadou pentru sotia sa, Mary (ce om de treaba!). Vara, castelul este folosit ca locatie pentru diverse festivaluri de muzica, piese de teatru etc.

Cu masina se fac aproximativ 34 minute din centrul orasului pana la castel. Din pacate nu am avut acest timp la dispozitie si a trebuit sa taiem castelul de pe lista. Ramane pe data urmatoare!

Obiectiv: Tiergarten (Gradina Animalelor)

Program: 11.30 a. m – nightfall

Alte informatii: hannover.de/en/Welcome-to ... ghts/Tiergarten

Este una din cele mai mari atractii ale Hanovrei. Se intinde pe 112 hectare de padure unde locuiesc o mare varietate de animale salbatice. Gradina de animale a fost creata in 1678/79 de catre Duke Johan Friedrich in scopul vanatorii. A adus 120 de caprioare si le-a dat drumul in libertate prin padure. Aproximativ tot acelasi numar este mentinut si astazi. Din pacate, Duke Johan Friedrich nu a trait suficient pentru a se bucura de prima vanatoare, organizata in 1680. A murit cu un an mai devreme intr-o excursie in Italia. Aceasta gradina mai gazduieste numeroase specii de pasari si lilieci rari.

Festivalul anual „Tiergartenfest” din Octombrie are scopul de a recompensa oamenii care culeg ghinde si castane pentru a hrani animalele pe timpul iernii. Aceste recompense vin din partea Departamentului Silvic Municipal.

Doamnelor, acum vine partea distractiva pentru noi. Locuri pentru shopping!

Hauptbahnhof - Prin zona garii se poate face shopping numai bine pe zonele pietonale. Ernst August Galerie, galeria Kaufhof si muulte altele.

Kröpcke – Este, de asemenea, o zona pietonala sub gara. Din fata garii, am coborat un rand de scari si in fata mea s-au afisat o multime de magazine de haine, bijuteri, fast-food (pizza, KFC, MCDonald’s etc etc etc)

Niki-de-Saint-Phalle-Promenade - gama oferita de aceasta promenada este larga, moderna si atractiva. Ofera o multitudine de magazine din care ai ce alege.

Cheltuielile mele principale au fost pe dulciuri si ceva decoratiuni de Craciun. In total in 2 zile am cheltuit aproximativ 25 euro. Desi puteam cheltui muult mai mult pentru ca aveam ce alege pe acolo, dar am fost hotarata sa ma rezum strict la ce mi-a facut cu ochiul in mod deosebit.

Aproape, dar aproapeee ca am prins si targurile de Craciun deschise. Am ajuns in Hanovra in 25 noiembrie si am plecat in 26 dimineata. Din pacate n-am apucat sa le vad seara, in toata splendoarea lor. Cu toate acestea, casutele erau deja instalate, iar cateva chiar si deschise. Toate, dar absolut toate casutele erau impodobite incredibil de frumos. Asa aranjamente ca acolo, nu am mai vazut nicaieri. Nota 10! Hanovra se lauda cu 3 targuri de Craciun si anume:

Obiectiv: Christmas Market de langa Centrul vechi

Obiectiv: Christmas Market Lister Meile

Program: 11am – 9pm

Alte informatii: 26/11/2014 - 22/12/2014

Transport

Prin Hanovra circula muulte trenuri/autobuze etc. Daca aveti timp de stat si vizitat, puteti sa va faceti un HannoverCard care costa 9.50 €/1 zi. Aveti asigurat transportul gratuit cu orice mijloc de transport in comun. Pe langa toate acestea, mai aveti si reduceri la diverse obiective/ magazine etc. Detalii aici: hannover.de/en/Welcome-to ... re/HannoverCard

De unde se poate cumpara?

•Tourist Information, Ernst-August-Platz 8

•Hannover Tourismus Infocounter din Noua Primarie, Trammplatz 2

•Hannover Central Station (DB Service Point)

•Üstra Service Center City, Karmarschstr. 30-32

•Aeroportul din Hanovra, arrival level, terminal B

•Deutsche Jugendherberge (Youth hostel), Ferdinand-Wilhelm-Fricke-Weg 1

•La receptia multor hoteluri din Hanovra

Avantajele cardului si reducerile ce-l insotesc puteti sa le gasiti aici:

hannover.de/en/Welcome-to ... Your-advantages.

La mine nu a fost cazul sa apelez la HannoverCard pentru ca am primit gratuit de la hotelul Intercity Hannover (vezi impresii) unde am fost cazata un bilet valabil pe toata sederea mea in oras. Acest bilet imi permitea sa merg cu orice mijloc de transport in comun prin oras dupa bunul plac. O atentie destul de draguta, zic eu.

Pentru cei care nu au acest beneficiu, pot cumpara un bilet valabil o zi (pana la sfarsitul programului de lucru) care costa doar 4.50 € cu care pot circula cu orice tren/bus/metrou.

Biletele se impart in 3 categorii:

Zona 1 – poti circula cu orice mijloc de transport in comun prin oras

Zona 2 – cuprinde atat orasul, cat si imprejurimile Hanovrei

Zona 3 - Se poate circula cu orice mijloc de transport in comun prin toata regiunea

Daca intrati aici (hannover.de/en/Welcome-to ... ublic-Transport) o sa gasiti exact preturile in functie de zona/durata.

Mai citisem undeva ca se poate achizitiona cu 15 € un bilet Hop-on Hop-off City Tour care va permite sa va urcati si sa coborati dintr-un autobuz care opreste in marile puncte de atractie ale Hanovrei (Zoo, Sealife etc.). Aceste curse sunt zilnice pana la sfarsitul lui Octombrie. Incepand cu noiembrie, au doar 3-4 zile/ saptamana cand circula. Detalii aici (hannover.de/en/Welcome-to ... p-off-City-Tour).

Ce pot sa va mai spun? M-am indragostit iremediabil de Hanovra. E un oras frumos, select, dragut. Va atasez un print screen de pe google maps cu drumul cel mai scurt si optim de a parcurge toate stradutele frumoase din centru. Poate va ajuta candva. Site-ul oficial al orasului este (hannover.de/en/content/view/full/448652. Vacanta placuta!

Trimis de AleDia in 27.01.15 15:30:31
Validat / Publicat: 27.01.15 16:28:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 6663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Targul de Craciun de langa gara

crismis
[27.01.15 19:18:54]

@AleDia: Cand voi pleca la Hanovra, imi voi printa review-ul tau si voi sti ca nu-mi va mai trebui nimic! Mi-a placut mult felul organizat in care l-ai conceput!

Si da, sunt de acord, Germania are muuulteee de oferit! Mie imi place sa zic ca am 2 tari "de suflet": Grecia si Germania! Diametral opuse, fiecare atinge in mine alta coarda sensibila.

[27.01.15 21:06:01]

@crismis - Multumesc frumos pentru apreciere. Inseamna mult pentru mine. Si eu am fost incantata de tot ce am vazut in Germania pana acum. Grecia am descoperit-o foaarte putin (anul trecut in Thassos, acum vreo 6 ani in Paralia Katerini si o mica excursie de o zi pe o plaja in Skiatos). Dar m-a fermecat cu frumusetile ei. In special apa! Marea e minunata. Acum imi vine sa-mi fac bagajele si sa plec!

luciaoradea
[27.01.15 21:31:41]

@AleDia -

Felicitari pentru review! Foarte complex si detaliat, intr-adevar! Si am nimerit si superbonusul!

[27.01.15 21:35:40]

@luciaoradea - Multumesc din suflet!

marius gaudi*
[28.01.15 14:52:35]

F. bun review, chiar ca trebuie printat si folosit intr-un oras, prea putin cunoscut. Felicitari!

[28.01.15 21:22:34]

@marius gaudi - Multumesc mult. Inainte sa plec mi-am facut un excel cu tot ce as vrea sa vad si stiu ca mi-a luat ceva pana l-am pus cap la cap. Ma bucur ca "munca" mea va folosi si altora

AleDia, crismis, luciaoradea, marius gaudi*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hanovra şi împrejurimile: