ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 28.11.14
DEC-2014

2.000.000 litri de distracţie, sau... bălăceală în Decembrie :)

PANDERA -- joy and fun

Adresa web : aqualanddeva.ro

Adresa poştală: mun. Deva, str. Axente Sever, nr. 34

Coordonate GPS: N 45.89029º x E 22.90245º (un gps cu iGO îl găseşte la puncte de interes - POI-uri).

Fiind în Decembrie în zona limitrofă mun. Alba Iulia şi neavând nici un chef să stau în casă, mi-am provocat fratelo' din dotare să mergem la o baie la AquaLand Deva, unde el mai fusese în repetate rânduri.

Acu', el cum lângă Alba nu are multe locuri pentru bălăceală (şi mai ales copii lui) erau foarte entuziasmaţi de acest complex, dar eu, care am experienţa de la AquaPalace din Hajduszoboszlo şi a Parcului Avatic Mediteranean Aquaticum din Debrecen, eram puţin reticient.

Şi bine am făcut. În opinia mea, acest complex a trăit vremuri mai bune. Care sper să se întoarcă. Altfel... Dar, să nu încep cu concluziile :)

AmFostAcolo sâmbătă, 27.12.2014, pe la orele 12.00, am găsit complexul din prima, am găsit uşor loc de parcare (sunt suficiente locurile din parcarea amenajată, plus că nu-i departe nici parcarea de la telecabina cu care se urcă până la cetate), deci nu ne putem plânge că nu avem unde lăsa maşina.

Clădirea nouă şi impresionantă, tronează lângă stadionul Cetate şi te îndeamnă să-i treci pragul. De altfel, şi sloganul or, unul comercial, cum nu, te inspiră 2.000.000 litri de distracţie să faci o vizită, nu?

La intrare, imediat în dreapta sunt scările pe care se poate ajunge la restaurant, în cazul în care vrei să intri direct, nu prin complex, dar vă spun un secret. Pe acolo, unii ar putea ajunge în complex, ocolind punctul de taxare. Toate uşile sunt deschise şi aşa...

Despre restaurant nu vă pot spune prea mult, pentru că am băut doar o cafea, dar era destul de multă lume la mese şi pe saitul lor se laudă că au o bucătărie pe cinste, ceea ce s-ar putea, dar nu pot garanta că-i aşa.

Să revenim. La etaj, în afara restaurantului mai există cabinele de saună, sala de fitness, cabinele de masaj şi scările pentru urcarea în toboganul cel mare. Cică ar fi şi salină şi solar, dar eu nu le-am văzut. Adevărat este că nu le-am căutat şi nici nu am întrebat de ele.

La parter, există punctul de încasare, unde pentru o taxă mare (zic eu) de 25 lei pentru 3 ore sau 45 pentru o zi, ţi se înmânează o brăţară-ceas, care-ţi permite accesul în bazin şi un dulăpior în vestiar.

Ei bine, pe lângă preţ, mie nu mi-a plăcut brăţara care era cam uzată şi exista riscul de a o pierde, m-a deranjat că ni s-a adus la cunoştinţă că nu mai sunt şezlonguri (şi totuşi mi-a încasat acelaşi tarif), ceea ce, încă de la intrare ne-a certificat că va fi extrem de aglomerat şi faptul că sistemul de închidere al dulăpioarelor este unul nesigur. Adică nu se deschide la fiecare acţionare şi nu se închide astfel încât să-ţi creeze măcar o aparenţă de siguranţă. Astfel, încuietoarea închide doar într-un capăt uşa şi probabil datorită forţării lor în timp, uşa chiar închisă joacă, aşa că, la un stimul nu foarte puternic, se deschide fără mare efort.

Mai mult, la plecare, datorită unei pene în alimentarea sistemelor de închidere al dulăpioarelor, am fost toţi întârziaţi vreo 30 minute, până a venit un depanator care să rezolve problema. Nu ştiu ce s-a întâmplat cu cei ce-şi terminaseră timpul. Sunt chiar curios dacă i-au suprataxat, că doar n-au rămas datorită voinţei lor :)

Am mai fost deranjat şi de numărul extrem de mic al cabinelor de schimb şi de mărimea acestora. De fapt de... micimea lor:)) Eu, la mărimea mea, m-am simţit tot timpul ca un elefant într-un magazin de porţelan, mă aşteptam ca la fiecare mişcare, şandramaua să se destrame şi să rămân... de râsul copiilor :))

Tot în vestiar exista o d-nă angajată a complexului care repeta una şi bună. Vă rog să folosiţi duşul înainte de a intra în bazine. Anunţ care apare afişat peste tot. Alături de afişe cu: "prosopul, şlapii, părul prins sau casca sunt obligatorii". Oare chiar aşa necivilizaţi să fim ca, în ciuda acestor afişe, să mai avem nevoie de un angajat care să ne repete asta?

Dar, există şi plusuri. Curăţenia este ok., există un cititor al brăţărilor-ceasuri în vestiar aşa că poţi afla oricând cât timp mai ai pentru bălăceală, există şi aparate de uscat părul, muzica este ok., etc.

Duşurile sunt ok., există inclusiv dispensoare de săpun lichid. Duşurile sunt dotate cu senzori, poate pentru a reduce consumul, dar nu mi-a plăcut că nu au posibilitatea de a regla temperatura :)

Şi, în fine, am ajuns şi în complex. Am văzut un afiş cu temperaturile apei din bazine, un detaliu important, aşa că vi-l redau şi vouă :

- Bazin copii : 33 - 35 º C;

- Bazin adolescenţi : 32 - 34 º C;

- Bazin relaxare : 32 - 33 º C;

- Bazin valuri : 31 - 33 º C;

- Bazin aventura : 32 - 33 º C;

- Bazine jacuzzi : 33 - 35 º C;

A, asta-i apă dulce, încălzită, să nu-şi facă cineva impresia că-i apă termală!

După cum se vede şi mai sus, complexul are vreo 6 bazine şi bazinuţe, mai mari (cel cu valuri) şi mai mici (celebrele jacuzzi), destul de mari cât să încăpem toţi, chiar dacă eram peste capacitatea complexului (zic eu, dat fiind că şezlonguri nu mai erau), cu 2 tobogane mici, în bazinele pentru cei mici şi unul mare, pentru care trebuie să urci la etaj şi care are ieşire prin perete, în afara complexului, după care revine aproape de intrarea în bazin.

Sunt şi ciuperci cu revărsare de apă, duşuri acvatice, cu un jet de apă puternic, dar bazinul cu valuri, cu adâncire treptată, este cel atracţia complexului. Păcat că, pompa merge doar 10 minute/oră. Cam puţin.

Una peste alta, poţi face o bălăceală bună, în apă caldă, chiar şi în decembrie :))

Între minusurile complexului, vreau să amintesc :

- faptul că se permite accesul peste limita de şezlonguri, la acelaşi tarif, clienţii astfel intraţi nu mai au unde să-şi pună lucrurile:

- impresia de... delăsare, complex aflat într-un reversibil ( sper eu ) proces de degradare;

- sistemul de închidere al dulapurilor, obosit;

- cabinele de schimb proiectete pentru fotomodele;

- preţul exorbitant;

- mirosul pregnant de clor;

- cu toate că ar trebui să existe internet wifi, eu nu am putut să mă conectez;

- lipsa unui punct de vânzare a obiectelor obligatorii (şlapi, prosoape, casă, slipi, etc.), pentru că, sunt convins că pot ajunge acolo persoane nepregătite, care şi-ar achiziţiona aşa ceva. Eu, de ex., de la Oradea am mers fără cele necesare, dar o parte mi le-am cumpărat de la Alba, iar o altă parte am împrumutat-o de la fratelo. Dar, ce se întâmpla dacă ajungeam acolo într-o deplasare de serviciu şi aş fi vrut să mă relaxez seară? Nu puteam, că nu aş fi avut de unde să-mi iau toate cele.

Plusuri? Toate celelalte :))

Foarte bun pentru cei din zonă, care nu au alternativă, sau pentru cei ce sunt în Deva şi vor să se relaxeze 3 ore :)

AmFostAcolo, posibil să mai merg şi îl recomand celor care-mi citesc rândurile şi-şi fac o impresie rezonabilă şi nu au aşteptări prea mari.

Trimis de bogumil in 18.01.15 13:01:51
Validat / Publicat: 18.01.15 13:35:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DEVA.

VIZUALIZĂRI: 4479 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogumil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Aqualand Deva - 2.000.000 litri de distracţie.

MiniMe
[18.01.15 16:52:07]

@bogumil: Foarte tare locația. Aș merge într-un week-end, doar că e cam departe de Buzău.

Poate o dată, când voi face o excursie în Apuseni. Înțeleg că e o zonă foarte frumoasă, și tooot spun că voi merge pe acolo. Ideea era să o leg excursia și cu Sarmizegetusa, și castelul de la Hunedoara...

Descrierea este foarte completă, așa că am notat...

[18.01.15 16:56:09]

Nu uita Mănăstirea Prislop, Cetatea Deva, Muzeul Aurului de la Brad + cele deja amintite de tine.

Cred că locurile merită un sejur de câteva zile.

Doar să nu faci greşeala să călătoreşti pe Deva - Oradea, prin Ştei şi Beiuş, până în secolul celălalt, când se termină reparaţiile

Mulţumesc tuturor pentru vizită.

[18.01.15 16:59:48]

@bogumil - Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

[18.01.15 17:02:56]

Este ok., sunt în parcarea complexului, deci exact unde ajungi cu maşina

luciaoradea
[18.01.15 18:24:33]

Mulțumesc pentru review, chiar eram curioasa cum arata aquapark-ul din Deva. Din pozele postate mi-am făcut o imagine destul de clară. Apa cred ca e cam rece fata de Felix-ul nostru, nefiind termala, desigur. Bazinele însă par destul de spațioase și curate. Neplăcut ca nu sunt destule șezlonguri. Tot mai bine la President, nu?

[18.01.15 19:25:12]

Dacă-ţi spun că nu am fost la President, mă crezi?

Nu mă prea îndeamnă ideea... dar cine ştie, pe viitor...

Mă bucur oricum că review-ul meu a fost unul satisfăcător şi că te-a ajutat să-ţi faci o impresie.

A, să mergi pe Arad dacă vrei să ajungi acolo, nu pe Vârfuri...

Merci pentru vizită!

Şi... să mai treci pe la mine

[19.01.15 14:35:49]

@bogumil -

Şi... să mai treci pe la mine

acum depinde, eu sunt ca o albina... pardon bondar, poposesc doar pe cele mai atractive flori din gradina AFA...

luciaoradea
[19.01.15 15:22:54]

@bogumil:

Păcat ca nu ai fost la President. Nu am nici un interes sa îi fac reclamă dar noi chiar mergem destul de des, mai ales iarna. E plăcut, și având în vedere faptul că nu prea sunt alte variante de piscine acoperite, cred că e o alegere buna.

Intra și citește ce am scris despre President, poate îmi spui cum ți se pare, comparativ cu cel din Deva.

Pe vremuri mai mergeam iarna la Apollo, dar în ultimii ani nu prea ne mai place sa stăm iarna afară- varsta, bat-o vina :-)

TEOANCA
[19.01.15 21:32:25]

@bogumil - Si eu asteptam ceva mai multe date despre bazine, apa, temperaturi... chiar aveam de gând să merg la Deva.

Mulțumesc.

Comentariul meu sper să nu-ți schimbe imaginea despre "lume si viata"dar nu ai idee câți nu au genul asta de " cultura bazinelor de înot".

Așa că nu te supăra pe tanti care insista cu casca și dușul și ce-o mai fi fost nevoie că e jale.

Ce zici de ultima mea experiență de la piscina hotelului Rina Sinaia care este și foarte mică și în care niște personaje săreau direct ieșiți din saună și mai și urlau... ?

Sau de domnișoarele cu părul despletit până la mijloc care-l plimbă prin bazine?

Și ce ai de făcut? Ieși cât poți de repede și îi lași pe ei... Ei rămân și noi plecăm. Sunt prea mulți.

[19.01.15 21:39:04]

@webmaster13

Şi totuşi... să mai treci pe la mine

@luciaoradea

N-am să intru să citesc ce ai scris tu, ci am să le fac o vizită cândva, ca să compar chiar aici diferenţele, într-un nou review

@TEOANCA

Regret experienţa de-a dreptul oribilă pe care ai avut-o într-un resort cu pretenţii

Poate că şi ceea ce facem noi pe aici, respectiv puţină educaţie turistică, să ne transforme pe noi în cei mulţi. În fond... speranţa moare ultima

luciaoradea, MiniMe, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂAqualand Deva [Aquapark]: