ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.01.2015
ÎNSCRIS: 03.04.09
JAN-2015

Pacat... dar frumos

Daca tot ai plecat de acasa din cauza de frig si te-ai dus la munte sa-ti fie si mai frig, daca tot ai promis jumatatii tale o iesire undeva la mai cald, macar la o temperatura constanta de 12 grade, apai te decazezi de la Hotel Sinaia Sinaia (Rina) (vezi impresii) si o pornesti catre Salina Slanic. Drumul e simplu, asa ca am apelat la gps :)) si ne-a dus prin Baicoi – Plopeni – Varbilau – Slanic. La intoarcere am venit prin Valeni – Ploiesti – Bucuresti.

Buuun! Ajungem in parcarea de la salina, locul ala de unde se lua pana in urma cu putina vreme hardughia aia de lift. Stiam de pe net ca pana jos se merge cu microbuzul si ca se pleaca la fiecare jumatate de ora, asa ca vazand ca e si 58’ le fac semn din mers celor de la microbuz sa ne astepte si pe noi. Parcam masina, ma reped sa platesc 2x18 lei, urcam in microbuz si gata, ne pornim… inapoi. Adica inapoi prin oras, pe unde venisem; dar doar pana la un moment dat, ca dupa ce a trecut din nou raul a intrat intr-o curte ce parea parasita, avand in stanga undeva o gura de “tunel”.

Pentru ca prima portiune de tunel (destul de luuunga) este cu un singur sens, la intrare s-a instalat un semafor, nu care cumva sa se intalneasca masina cu masina pe acolo. Pai si ce daca e semafor si mai ales daca el e rosu? Soferul opreste motorul, asculta vreo 2 secunde si da-i bice, ca n-o veni nimeni, zeii sarii fie cu noi! Merseram vreo 10 minute, sare-stanga, sare-dreapta si gata, cica am ajuns. Hai, toata lumea jos, prin usa asa, drept inainte! In momentul coborarii din microbuz am crezut ca lesin, aerul salin amestecat cu motorina arsa mi-au dat la temelie grav… nu se putea respira acolo. Asa ca repede, pe usa “aia”.

Trecem de cele doua usi de la intare galeria Unirea – fiind din anii ‘70, cum se putea chema altfel? Unirea, Progresul sau Victoria – si intram… Nu stau sa va povestesc istoricul sarii de la dinozauri incoace, si nici al minei Unirea, de la 1970 incoace ca nu suport sa dau copy/paste. Nu scriu nici macar de inaltimea galeriei de fo 50 si ceva de metri, cu formele ei bla, bla… astea le cititi pe un panou de acolo sau mai inainte, de pe net. As povesti in schimb despre o locatie absolut superba, dar administrata de niste incompetenti sau de niste insi (nu pot sa le spun oameni) cara habar nu au ce pot face cu ceea ce au acolo.

Da, galeria este impresionanta, coloanele alea sunt “wow”. Dar sa incepem de la intrare si sa o parcurgem tinand dreapta cat putem, apoi ne intoarcem...

-mergi ce mergi, ca vaca la iesle, gard stanga, gard dreapta. La un moment dat in dreapta se face un intrand, nu stii ce e acolo. Dar poti afla daca te apropii, sau cel putin asa crezi. Sau asa speri. Sau… mai bine o lasi balta, pentru ca dupa ce te apropii de un alt gard, poti vedea printr-o poarta ceva lemne pe stanga si un inscris cu “Femei”, iar pe dreapta aceleasi scanduri obosite, dar scrie “Barbati”. Daca pe mijloc nu ar fi fost niste fotolii tip “Mamaia 2010” (ca asa arata, ca dupa 4-5 ani de stat in soare), as fi crezut ca e buda, nu un loc de relaxare… cica.

-mai mergi putin, pe stanga ar trebui sa fie niste terenuri de handbalo-futbalo-baschet, dar nu ai voie sa treci nici aici, ca-s garduri – probabil ca sa nu iti pice vreun cos de baschet in cap, ca sunt numai rupturi si ruginituri.

-putin mai sus, pe dreapta e “centrul”, down-town-ul, miezul salinei sau cum vreti sa-i spuneti voi. Adica dupa ce treci de ceea ce a fost odata un chiosc si acum a devenit o cazatura de lemne (dar are cablurile electrice la “indemana”), ajungi la o mizerie de garaj, pe post de chiosc, de unde iti poti lua un croissant sau o cafea de la aparat. Dar asta e absolutul dIstractiei, ca sunt si vreo 5 mese cu bancute si vreo 3 mese de biliard, iar pentru cine se plictiseste sunt chiar si vreo 3-4 de ping-pong. Nu am nimic cu faptul ca exista acolo aceste mese, dar daca ar fi si ceva spatiu intre ele, probabil nu s-ar mai sparge ceva capete pe acolo.

-dupa garaj, pe stanga e un simulacru de muzeu, ale carui exponate sunt 5-6 sculpturi in sare si 2 vitrine cu un cristal de sare si unul de chihlimbar (si aia care au vazut 4 exponate, sa stie ca sunt aceleasi 2, doar ca in romana si in engleza).

-de aici inainte continui din pacate… dupa miros. Pentru ca imediat ce faci stanga si treci de acele leagane si cele 3 bancute cu masute, mirosul te omoara si e clar ca urmeaza o “toaleta”. Desi pana la mizeria aia de “toaleta” treci pe la…

-sala genezei, poate cel mai cu bun gust si interesant loc din toata salina. Statuile lui Decebal si Traian intr-o incercare de a face ceva sa arate bine. Dar in spatele lor sunt…

-locurile de joaca: tranbuline si tuneluri gonflabile pentru cei mici si un spatiu de plinbar cu un fel de pedalocarturi pentru adulti – toate conta cost, bine’nteles.

-continui putin, urci putin si tinandu-te de nas incerci sa-ti golesti vezica; asta daca poti si nu ai lesinat pana sa ajungi acolo.

-iar stanga, treci pe langa locul ala pe unde ajungeai candva cu liftul, iar stanga si ajungi la un podet peste un lacusor, unde toata lumea isi face poze si, trecand pe langa un alt teren de fotbal dezafectat si inchis…

-ai ajuns iar “in centru, la magazin”, fa dreapta si pleaca dezamagit, toate de pe dreapta ta te-au dezamagit la intrare (normal, erau pe stanga atunci).

-ajungi la iesire, te tii de nas din cauza aerului irespirabil amestecat cu vapori de motorina, deja uiti ca ai fost intr-un mediu care ar fi trebuit sa iti faca bine la sanatate.

Sa nu uit sa spun: peste tot in salina ai impresia ca e locuita sau ca a fost locuita de “neoameni”. Vezi pe toti peretii sris cu markerul faze gen “maricica was here”, “costel+floarea=love” sau “fane, craiova, 23.08.2014” (asta e reala, de data nu is sigur).

E pacat, locatia e ABSOLUT EXTRAORDINARA ca frumusete, dar sa nu fii in stare sa faci ceva “wow” din ea, e pacat! O taxa deloc mica de acces, o galagie de vizitatori si nimic… pacat!

Clasicul meu “vacante perfecte” cred ca suna putin aiurea dupa acest review, dar eu va doresc totusi: VACANTE PERFECTE!!!

Trimis de papone in 16.01.15 16:59:20
Validat / Publicat: 16.01.15 19:47:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 4402 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 scuzati calitatea foto, e facuta cu un semitelefon :)

Dan&Ema [16.01.15 20:26:45] »

Da, se pare ca s-a dus epoca hardughiei de lift cu care cred ca am urcat si coborit de peste 100 de ori. E pacat ca nu se valorifica o asemenea bogatie naturala si ca interese meschine politice fac sa nu se vanda sarea noastrA romaneasca pe piata romaneasca decat in cantitati neglijabile.

imi amintesc ce cozi de camioane si vagoane de tren se formau asteptand sa incarce tone de sare.

ariciu [16.01.15 20:58:12] »

Auzi papo... prin 2012 îmi făceam cont pe AFA special ca să comentez la un review nu tocmai ok despre Salina Slănic.

Review-ul ăsta mi-a adus aminte de acel moment și... am vrut să-mi fac cont ca să-ți las un ecou. Apoi mi-am adus aminte că am deja unul și m-am logat repede ca să-l folosesc...

Îmi pare tare rău să citesc despre microbuzele introduse. În acest moment proprietatea curativă a aerului din salină este drastic diminuată. Păcat... zic și eu, așa cum ai spus și tu în titlu, dar eu spun și din alte motive.

Am fost și noi anul trecut prin primăvară, da, nu e amenajat mai deloc, e chiar deprimant pe alocuri. Acum însă... și calitățile curative s-au dus naibii. Drept pentru care mai zic o dată: PĂCAT!

papone [17.01.15 03:49:58] »

@ariciu - ariciuleeeee! in salina aerul e ok, aerosolii sunt inca prezenti, cica - nu am ce comenta aici, mie aerul mi s-a parut numa' bun de... tras pe nas! beleaua e ca dupa ce ti-ai oxigenat plamanii aia satui de tutun (in cazul tau, satui de e-tigara ) trebuie sa iesi ca sa iei microbuzul si in momentul ala ti se taie picioarele, in 3 secunde ai uitat tot ce ai respirat pana atunci si incepi sa te intrebi daca a fost o alegere buna sa te afli acolo.

salina in sine e un "monument", dar din pacate este administrata de niste incapabili si vizitata de multi neardenthalieni contemporani...

ariciu [17.01.15 10:23:00] »

@papone -

aerosolii sunt inca prezenti

Da, dar sunt alterați. Exact cum sunt și la Turda și la celelalte "comerciale"...

papone [17.01.15 14:06:05] »

@ariciu - de acord, dar daca au ajuns aerosolii si "la tub", la spray, etc (probabil urmeaza aia la punga, apoi la suta de grame )... daca avem in bucuresti cateva "saline" de 3 pe 3 metri, parca totusi sunt putin mai buni aia de acolo - daca nu nimeresti in zona de buda sau de microbuz... oricum, poa' sa fie si mama si bunica aerosolului, ca io nu mai calc pe acolo.

bagam vara niste aerosoli cu miros de hamsii si de skyjet si gata

F2A1C [17.01.15 16:53:51] »

@papone - Ia scoate capul pe geam, sa simti aerosolii avem si la noi, in cartier. Aroma zilei e "cauciuc ars".

Autogara cu microbuze avem si noi, parc cu locul de joaca dezmembrat - este, gratar in spatele blocului - bifat, wc public pe trepte la intrare - bifat, grafitti - desigur, o mizerie de chiosc avem la colt, iar stalactite pe acoperis.

Tocmai i-am explicat sotiei ca astazi trebuie sa se simta ca in concediu, mai exact ca la salina, doar ca de banii de drum si de intrare am cumparat dulciuri.

Dan&Ema, F2A1C
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Unirea Slănic Prahova: