ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2015
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 25.07.12
JAN-2015

RAI si IAD in Postavaru

M-am hotarat sa merg 2 zile la ski la inceputul anului. Zis si facut, mi-am luat 2 zile de concediu si m-am deplasat pe partiile Masivului Postavarul, fiind cel mai aproape de mine. In prima zi a fost o zi de vis. M-am simtit ca in RAI. Nu stiam ca a doua zi ma voi simti ca in IAD.

Pentru cei care nu vin cu masina, se poate ajunge usor in Poiana Brasov situata la poalele Masivului Postavarul si cu transportul in comun. Din gara Brasov luati autobuzul 4 pana la capatul de linie Livada Postei si de aici autobuzul 20 pana in Poiana Brasov. Pentru a ajunge in partea superioara a partiilor de ski exista doua telecabine si o telegondola, care in zilele normale fac fata cu success celor care vor sa ajunga in varf. Mai exista si o combinatie de doua telescaune pe partia Lupului, dar aveti ceva de mers pe jos pana la ele.

Dupa cum va spuneam, prima zi a fost extraordinara. In primul rand vremea a tinut cu mine si a fost toata ziua un soare puternic, desi temperature era doar de minus 15 grade. Am urcat cu telegondola si aici am avut o mica dezamagire. Nu era un rand mare, dar trebuia sa astepti cam 5 minute. Din pacate acolo erau si baietii destepti care ignorau pe toata lumea si intrau in fata. Ascultandu-I mai atent mi-am dat seama ca erau cetateni straini care petreceau aici Craciunul si Revelionul pe stil vechi, dar nu aveau nici un ecuson care sa le dea dreptul sa intre in fata. Dar, ma rog, astea sunt amanunte care nu trebuiau sa-mi strice ziua, asa ca nu i-am bagat in seama. Ce mai contau 2-3 minute in plus. Oricum daca vreti sa schiati aici va recomand sa evitati aceasta perioada, pentru ca este foarte aglomerat.

Dupa cateva minute urcate cu telegondola am ajuns in Postavarul, unde era o vreme incredibila. Era mult mai cald, soarele stralucea cu putere si peisajul era minunat. Exista mai multe variante de coborat din Postavarul, in functie de gradul de pregatire. Nu o sa va enumar partiile, asta o sa gasiti peste tot. Vreau doar sa va spun ca toate partiile erau intr-o stare foarte buna, unde nu a fost suficienta zapada au ajutat tunurile si lancile de zapada cu care sunt dotate toate partiile.

Am facut o combinatie de trasee, pentru ca acum exista multe bretele care leaga partiile intre ele, multumind astfel pe toata lumea. Deoarece nu sunt un schior de top, am coborat prima parte, pana la lacul de unde se alimenteaza instalatiile de produs zapada artificiala, pe partia Sulinar, cu un grad de dificultate mediu pe aceea zona, apoi am continuat pe partia Drumul Rosu, care are un grad de dificultate usor, spre mediu pe unele portiuni. Peste tot zapada era excelent intretinuta, gardurile de protectie amplasate in locurile mai periculoase, deci se schia de placere. Din nou am avut o mica nemultumire pe traseu. Prietenii de la telegondola se opreau in mijlocul partiei unde era mai ingusta sa se odihneasca, sau sa schimbe cateva vorbe. Nu se gandeau in schimb ca in orice moment putea veni cineva de sus, care nu ar fi putut sa-i nocoleasca si s-ar fi putut intampla accidente ingrozitoare. Din pacate unii cred ca daca sunt in concediu intr-o anumita zona totul este al lor si altii nu mai au nici un drept.

Dar am trecut si peste asta si am facut cateva coborari care mi-au incarcat bateriile. Daca obosesti in timpul schiatului in Postavarul poti face un popas la Cabana Postavarul, unde poti servi masa, daca esti infometat sau poti consuma o bautura fierbinte, daca esti inghetat. Peisajul care se deschide de pe terasa cabanei este intradevar de vis. Nu va spun nimic, trebuie sa-l vedeti. Prima zi s-a incheiat excellent si urma sa vin si a doua zi.

Dimineata, surpriza. Vantul batea tare si incepuse sa ninga marunt si des. Am dat un telefon la dispeceratul Ana Teleferic (numarul il gasiti pe internet) si robotul m-a informat ca nici o instalatie de transport pe cablu nu functioneaza, cu exceptia teleschiurilor din Poiana Brasov si telescaunului Lupului. Am sperat ca totusi vremea se va inbuna si am pornit spre o noua zi de ski. Desi speranta moare ultima, de data asta a murit.

Dup ace am parcat masina am aflat ca nu circula nimic spre varf, deci am ramas pe partia Bradul, o partie pentru incepatori, dar daca tot ajunsesem aici… Din pacate aceasta zi nu s-a numit o zi de ski ci mai mult o zi de stress. Partia era foarte aglomerata si toata lumea mergea haotic. Haosul pornea inca de la teleschi, unde desi multi stateau la rand organizat, existau altii care se credeau mai smecheri. Si intrau in fata, nimeni nu le spunea nimic, astfel incat stateai mult si bine sa ajungi sus de unde coborai in 2 minute maxim. Vremea era si ea de cosmar. Vantul batea in rafale si erau momente in care vizibilitatea era zero. Si in aceste conditii erau multi inconstienti care stateau asezati linistiti in mijlocul partiei, parca ar fi fost la plaja. Deci daca veniti la ski aveti in primul rand grija la acesti inconstienti. Va pot strica vacanta si nu merita.

Daca nu stiti sa schiati aveti la dispozitie in apropierea partiei Bradul alte doua partii, una pentru saniute si una pentru a aluneca cu colacii. Am vazut multa lume distrandu-se astfel. Incercati cateva zile aici ca nu veti regret. Si un mic pont, incercati sa veniti in zilele saptamanii, nu in weekend, cand e destul de aglomerat. In rest vacanta placuta.

Trimis de IULIU ANTAL in 12.01.15 15:20:59
Validat / Publicat: 12.01.15 17:02:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 3022 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (IULIU ANTAL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa Cabanei Postavarul

[12.01.15 17:02:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Schi în Poiana Brașov" (deja existentă pe sait)

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.01.15 18:16:23]

Referitor la transportul în comun, îmi permit să vin cu o completare. În timpul sezonului de schi, în zilele de sâmbătă şi duminică, există şi o cursă directă între gară şi Poiana Braşov – anul acesta circulă începând cu data de 10 ianuarie. E o cursă expres, cu oprire doar într-o singură staţie pe traseu (pentru cunoscători, e vorba de staţia de la Sanitas la dus, respectiv Hidromecanica A la întors). Preţul unui bilet este de 5,5 lei iar în prezent programul de circulaţie este următorul:

- plecări din Gara Braşov: 10.05; 11.20; 12.05; 15.35; 16.20 şi 17.00

- plecări din Poiana Braşov: 11.20; 12.00; 12.45; 16.15; 17.00 şi 18.00

Trebuie ţinut cont însă şi de faptul că „R. A. T. Braşov reaminteşte faptul că această cursă are un caracter sezonier, astfel că autobuzele vor circula după un program flexibil, funcţie de cererea de transport şi de posibilitatea desfăşurării a diferite activităţi specifice sezonului de iarnă în Poiana Braşov” aşadar pentru orice eventualitate, pentru doritori cel mai sigur ar fi să ia şi legătura cu dispeceratul R. A. T. Braşov (disponibil non-stop).

Referitor la IAD şi RAI, din păcate nu ne putem „lua la trântă” cu natura aşa că mai avem parte şi de zile urâte, în care condiţiile meteo ne cam strică socotelile dar... asta e!!!

Problema mai mare ar fi constituită de cei din jurul nostru dar nici în acest caz nu prea avem ce face. De astfel de specimene (să-mi fie scuzat termenul) care au impresia că lumea se învârte în jurul lor dăm peste tot unde ne-am duce – pe stradă, în trafic, în magazine, şi iată că nici pârtiile de schi nu sunt o excepţie. Sunt mulţi cei care încă nu au aflat că în dicţionar există şi cuvântul EDUCAŢIE şi şi-au pus semnul de carte doar la pagina unde e cuvâtul FIŢĂ.

Gata, mă opresc aici că deja încep să zic prea multe şi... îmi creşte tensiunea.

P.S.: Ieri am fost şi eu în Poiană şi a fost surprinzător de lejer pentru o zi de duminică - e drept, nu ca în timpul săptămânii dar nici FULL ca duminica trecută. Din câte am înţeles, nu mai erau mulţi cazaţi căci se făcea shimbul între cei care şi-au petrecut Crăciunul şi cei care urmează să vină pentru revelion.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa Schi în Poiana Brașov: