ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.01.2015
ÎNSCRIS: 24.01.10
AUG-2014

Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un hotel care mimeaza totul

Da, un hotel care mimeaza curatenia, mancarea, bautura, amabilitatea, chiar si internetul.

Istoric: Am citit si auzit atatea lucruri bune despre litoralul bulgaresc, asa ca am decis sa ne luam inima in dinti si sa mergem si noi la vecini, ca prea e bine si frumos. Cautam un hotel care sa fie pe plaja si care sa aiba referinte bune si cu vedere la mare. Si iata ca am gasit: Hotel Slavuna din Albena care are, chipurile, vedere la mare. Nu suntem foarte pretentiosi, la fiecare hotel sau locatie incercand sa scoatem in evidenta lucrurile bune si sa le minimalizam pe cele negative.

Drumul: L-am facut cu masina pe ruta Constanta-Vama Veche-Albena in aproximativ 4 ore, cu cateva opriri, cu limitele alea nebunesti de 60km/h in Bulgaria, dar fara incidente.

Intram in statiunea Albena si avem o prima senzatie de Jupiter de la noi. Dar asta nu e un lucru rau, fiind o statiune mai linistita.

Hotelul, situat pe plaja este usor de gasit, indicatoarele orientandu-ne catre acesta.

Prima impresie de afara: Hotel vechi, parcarea pe trotuar, in fata hotelului. Era cam 12.30-13.00, asa ca incercam sa vedem daca ne cazeaza mai devreme. Mergem la receptie, iar tipul de acolo ne spune ca check-inul se face la 14.00, dar cum camerele sunt goale, ne putem caza imediat. In timp ce ne spunea despre orele de masa, bar sezlonguri si umbrele precum si alte informatii mai veneau si alte personae la receptie iar tipul, cu asa zisa amabilitate intrerupea conversatia cu noi pentru a vorbi cu concetatenii lui sau cu alti turisti, Asa ca pentru a ne da 2 cartele si 3 bratari si a ne spune la ce ora sa mancam a trebuit sa asteptam cam 15 minute. Ne da camerele la etajul 1. Super zic, cu copiii o sa fie mai usor. Dar surpriza, etajul 1 este parter. Eee, nu e chiar rau. Hai in camera cu vedere la mare. Si daaa, camera este la parter, pe partea laterala, cu vedere la terasa hotelului si catre piscine. Si uite si marea… dupa colt, daca iesi vreo juma de metru peste balcon. Galagie ziua cat cuprinde de la piscine, noaptea la fel de la terasa. Noi cu copii. Odihneste-te daca poti. Hai sa-l rugam sa ne dea alta camera. Tipul in continuare amabil: Sa stiti ca nu sunt cele mai rele camere, avem unele si mai rele. Si ne da o alta cartela (tinuta special pentru astfel de situatii) la etajul 2. Poate ne place mai mult. Urcam la etajul 2 (1 de fapt) si dupa mintea mea ar trebui sa aiba vedere frontala la mare. Si asa este. Este deasupra restaurantului, mai precis cu vedere la cosurile de aerisire din restaurant. E mai buna a noastra asa ca hai sa o lasam balta, si asa nu o sa stam prea mult in camera, restul o sa fie ok. Asadar, amabilitatea este doar mimata. Camera mica, cu 2 paturi de o persoana apropiate si inca o canapea extensibila. Un tv mic, care nu vedea bine decat jumatate din ecran, dar avea protv int. Mocheta veche, murdara, imbibata. Lenjeria alba dar veche, fetele de perna gaurite, cearsafurile rupte pe la margine (pun si poze). Baia cu cada, fara perdea de dus dar cu juma din ea cu un zid despartitor din plastic. Asadar nu puteai stropi pe jus decat pe jumatate. Uscator de par, o oglinda de machiaj ruginita, 2 sapunele si 2 sticlute de gel de dus.

Curatenia: Dupa prima zi, dupa plaja, ne retragem cu copiii in camera pentru somn. Pe la 15.30 batai in usa. Ma duc sa vad cine e. Surpriza» Am venit sa va facem curatenie. La ora asta? Copiii dorm. Maine! De abia astept sa vina si a treia zi pentru a se face curatenie si sa ne schimbe prosoapele. Si se intampla minunea. Dupa 3 zile a venit, au dat cu un aspirator superficial peste mocheta (nisipul nu a putut fi aspirat) ai au intins jegul prin baie. Si da, ne-au schimbat si prosoapele dupa 2 ½ zile. Samponul dupa 4 zile. Lenjeria a fost schimbata o singura data in 8 zile iar prosoapele la 2 zile chiar daca le-am lasat pe jos (le-am gasit puse apoi in cuier). Dupa a 3-a zi, dupa 2 leva date menajerei am avut curat (a se intelege intinde jegul) pana la ora 14.00. Deci si curatenia este mimata.

Masa: pentru a nu sta la coada prea mult timp, trebuia sa ajungi ceva mai tarziu la masa. Altfel, juma de concediu il petreceai (asa cum a scris si colegul t1b1m) la coada dupa mese, tacamuri, anumite feluri de mancare. De mancat gaseai cate ceva. La micul dejun, daca vroiai cereale, le puneai in bol si luai lapte cald de la dozatorul de cafea, lapte care era un fel de zer. Mai erau si 2 termosuri cu lapte rece, banuiesc ca tot lapte praf. Cafeaua pentru a avea gust o lasai la dozator sa curga doar cat era maro, apoi luai paharul si tot asa pana iti faceai cafeau. Preferam paharele intrucat cestile erau jumatate ciobite iar celelalte cu urme de cafea pe ele. Pentru a face un pahar de cafea trebuia teoretic sa faci 3 cafele asa cum am descris. Altfel era aqua chioris. Singura cafea buna era la barul din holul hotelului. Gaseai oua ochiuri, omleta, branza, rosii. Mezelurile aratau dubios. La clatite si jofre era coada asa ca nu am incercat.

La pranz te puteai multumi cu o ciorba sau supa crema si mai gaseai inca 1-2 feluri atragatoare. Restul cam baltea in ulei, multa tocatura (probabil de la mesele anterioare), multe sosuri (pentru a ascunde anumite culori). Dar gaseai ce sa mananci daca te limitai la 1-2 feluri. Si mai erau si salate, compoturi si fructe. Vinul, daca mai gaseai, era bunicel (max. 2 pahare, la al 3-lea deja te durea capul). Sucurile, la dozator, apa colorata. Berea, la fel. Aqua Chioris. Prajiturile erau aceleasi in fiecare zi, adica din acelea care se vand la cutii mari in piete, cu crema, frumos colorate si termen de expirare 3-4 luni. Copilul a mancat intr-o zi si i-a fost rau 2 zile.

Seara am avut aproape in fiecare zi ceafa de porc si coada la cartofi prajiti, a fost si dorada la gratar si legume. Altceva, pe risc. Ia ghiciti: mancarea si bautura mimate.

Singurul lucru care mi-a placut a fost plaja si marea. Plaja lata, cu nisip fin, cu scoici albe, 2 sezlonguri si o umbrela alocate. Dimineata primul rand era deja ocupat de prosoape, dar te puteai multumi si pe al doilea, nefiind aglomerat. Apa foarte calda si curata, cu salvamari din 100 in 100 m.

Am vazut ca au fost foarte laudati animatorii de la piscina. Nu pot intelege: Mergi la mare la un hotel pe plaja si stai la piscina? De ce ai ales totusi marea? Am vazut ca faceau mare galagie, mai ales dupa amiaza. As fi preferat sa aiba programe pentru copii seara, eventual la restaurant, ca parintii sa poata sta la un pahar de vin iar copiii sa fie animati.

Bani se pot schimba la Mura la cursul de 1,92 si a fost cel mai bun gasit. In fata hotelului era un centru de inchiriat biciclete si o statie pentru un trenulet care te duce in centru. Internet este free, cu user si parola cerute la receptie, insa in camera nu pra ajunge iar in hol nu prea merge, adica este mimat si netul.

A fost prima si ultima experienta in Bulgaria, nu recomand aceasta tara decat in tranzit catre altele iar hotelul doar dusmanilor. Daca macar jumatate din romanii cazati aici vor scrie impresiile lor, sunt convins ca altul ar fi gradul de recomandare la acest hotel. Dar unii sunt atat de sictiriti incat vor sa uite cat mai repede acest hotel.

O sa pun si fotografii in curand

Trimis de dalumian in 11.01.15 18:13:42
Validat / Publicat: 11.01.15 19:01:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster69 [11.01.15 19:01:21] »

@rick: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

doinagherasim* [12.01.15 11:40:56] »

@rick - Imi pare atat de rau, ca ai avut ca prima vizita pe litoralul bulgaresc, o experienta atat de urata. Romanii, intr-adevar sunt priviti cu mai putin respect fata de nemti si alte natii "capitaliste". Asta se observa la cazare si serviciile de curatenie in camere, in primul rand. In restul, toate sunt (soare, apa, plaja, nisip, sezlonguri, mancare, bautura) pentru toate natiile. In urma celor 11 concedii facute pe litoralul bulgaresc, pot sa trag unele concluzii reale. Dar conditiile din Bulgaria, fata de cele de la noi, raportate la calitate/pret, sunt net superioare, mai mult sau mai putin. Pe litoralul nostru, in vecii vecilor, nu mai calc!

Poate nu ai citit nici impresiile altor turisti (www.amfostacolo.ro), poate de la agentie nu ai fost indrumat cum trebuie conform cerintelor tale, poate, poate... Nici noi nu suntem pretentiosi, dar din fiecare concediu am mai invatat cate ceva. Noi cautam doar liniste, pentru a ne odihni si sa avem conditiile pentru pretul platit. Din aceste motive, mergem in concedii la inceputul lui iunie si mijlocul lui septembrie.

In Albena am fost la H COM, H DOBROTITSA si H VITA PARK (unde am fost cel mai stresata din cauza galagiei, noaptea!) Dar, in rest, totul a fost in regula peste tot, fara mari pretentii, repet, pentru banii dati. Dar, daca nu gaseam ceva, ceream, daca ma deranja ceva, spuneam, restul am tratat cu indiferenta, doar ca sa nu-mi stric eu concediul. La noi, pe litoralul nostru, ceream si eram tratata cu nesimtirea arogantului specifica romanului ajuns si mai plateam si multi bani pentru asa ceva!

Anul trecut, am descoperit H SUNRISE ALL SUITE RESORT 4*din OBZOR. Ne-a placut si anul acesta vom merge iar, tot in iunie (350 euro/AI/2 pers/9 nopti) si septembrie (300 euro/AI/2 pers/9 nopti), cu sezlonguri+umbrela la plaja, parcare mare, gratuita, pazita, ambele cu EB din noiembrie 2014.

Eu am incercat sa te ajut, sa te asigur ca nu esti singurul care ai fost tratat asa, ca roman, sa-ti ridic moralul (daca era cazul), in rest faci cum vrei, cat te tine buzunarul.

Iti doresc concedii frumoase, pe placul tau!

geral [16.04.15 15:09:39] »

La aproape un an distanta de sejurul nostru in Bulgaria, tot la hotel Slavuna, in August 2014, (hotel cam departe de centru-farmacii, mici magazine, apropo) pot fi partial de acord cu opiniile de mai sus. Mi-a parut rau ca... nu a fost bine pentru ca in general Albena e o statiune care imbina frumos marea cu aerul de munte. Din pacate este cumva o enclava, dpdv al meselor. Nu prea ai cum sa mananci de trei ori pe zi altfel decat in acest regim impus de majoritatea unitatilor de cazare (sunt terase si cateva restaurante dar cu preturi destul de mari). Regimul all inclusive in Bulgaria, cel putin la Slavuna/Albena nu este dpmdv in avantajul turistului, de fapt este un fals avantaj... Initial ti se pare ca e totul ok ca ai de unde alege... apoi incep cozile, inghesuiala, mizeria in restaurant, alimente cel mai probabil refolosite. Pe scurt am reusit sa ne imbolnavim pe rand toti 3, sotul, apoi eu apoi fetita de 4 ani desi am facut eforturi sa evitam tot ce parea sa aiba potential... negativ, gen sosuri, tocaturi etc... Nu stiu de la ce... stiu doar ca pt sot era sa chem salvarea la 3 dimineata, fetita a... decartat cu jet prin sala de mese iar eu am zacut 24 de ore cu stari de greata. Cazarea nu a fost rea, camera mica dar curata, am lasat cativa leva sub perna ptr menajera care ne facea si lebadute din prosoape . Nu am ce reprosa curateniei. Din balconul situat lateral, spre piscine (cea de copii si cea pt adulti) puteam vedea si marea (noi stateam la et 3-de fapt 2, dupa cum e alcatuit hotelul) iar dimineata era placut si bizar in acelasi timp sa simti aerul rece cu miros de padure. Plaja din dreptul hotelului era curata, cu nisip fin, intrarea in apa lina, exista chiar si o mica biblioteca mobila pe plaja de unde am putut imprumuta carticele cu desene pt fetita. Din pacate starea fizica generala proasta ne-a impiedicat sa ne bucuram de astfel de aspecte. La restaurant (unde era vanatoare de locuri, farfurii/tacamuri libere in general, la orele de masa) cafeaua, vinurile sucurile erau de o calitate f slaba. De fapt cred ca a fost singurul concediu la mare in care nu am baut o bere intreaga pe plaja, pt ca aceea de la dozator era un fel de apa colorata vag mineralizata si usor amara. Frappeuri ok la barul de la piscina dar destul de scumpe. sa inchei, singura conditie in care as opta iar ptr Albena bulgaria ar fi sa dispara regimul totalitar de all inclusive si sa se poata manca fara faliment in mai multe localuri.

PS nu mai amintesc de obiceiul atat de "placut" de a nu gasi sezlonguri pt ca acelea care nu era rupte si abandonate prin zona , erau ocupate de cu ivirea zorilor prin intinderea de prosoape pe cate 4 sau 6 bucati. Cei care supravegheau zona din partea hotelului nu miscau nimic. Odata sotul s-a enervat, nu era niciun loc liber dar erau ocupate prin prosop nu mai putin de 7! sezlonguri si dupa o jumate de ora de stat si invartit fara ca nimeni sa apara, a luat unul dintre acelea . Dar asta tine de lipsa de bun simt a oamenilor.

doinagherasim*, geral
    Alte impresii din această RUBRICĂSlavuna Hotel [Complex Gergana]: