ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2015
ÎNSCRIS: 28.07.11
JUL-2014

Ideal pentru familii cu copii

Buna ziua tuturor, in sfarsit m-am hotarat sa imi scriu si eu impresiile de la acest hotel, cu o oarecare intarziere dar cum zice si vorba romaneasca mai bine mai tarziu decat niciodata...

Deci ne pregatim sufleteste 2 auto incapatoare pentru 3 familii (2 cu copii mici, 1 fara copii) si purcedem la drum... ruta... ? clasica autostrada soarelui-vama veche-albena...

Drumul ok pana la vama la noi dupa care o mica pauza la vama ca de... era vineri si toata Romania mergea la mare la vecini si dupa ce am stat in vama pret de 1 ora reusim sa trecem frontiera nerabdatori sa vedem si statiunea Albena.

Ajungem in jurul orei 14.00 in parcarea din fata hotelului si bineinteles locuri de parcare libere nu gasim. Incepem o negociere cu baiatul de la parcare si surpriza... se urca intr-o masina cu numere de Bulgaria o scoate din parcare si se intampla minunea, se elibereaza un loc de parcare (cu tips-ul de rigoare).

Ajungem la receptie unde o doamna blonda trecuta de prima tinerete zambind ne intreaba numele de familie si se apuca de cautat in documente camerele rezervate de noi cu vedere la mare si alaturate. Asteptand sa vedem ce ne rezerva cazarea, isi face aparitia un grup de turisti germani si ce sa vezi... noi cele 3 familii de romani cu 2 copii care doreau sa li se faca cazarea, deodata nu mai existam pentru acea doamna. Buuunnn zic ca sunt in concediu si nu are rost sa ma enervez din prima zi si hotarasc sa astept sa vad ce se intampla mai departe. Dupa inca o ora petrecuta in holul hotelului intr-un final isi face aparitia o alta fata de la receptie care ne verifica din nou documentele si in cele din urma ne preda vouchere-le de cazare si ne indruma catre camere.

Ajunsi in camere constatam cu placere ca erau cu vedere la mare dar... nu alaturate si doar la etajul 1 exact deasupra mesei de ping-pong si a locului de distractie pentru copii.

Camera erau intradevar curata si mare pentru un hotel de 3 stele dar usa de la intrare parea a fi o usa destul de ieftina.

Problema cea mai mare la acesta camera a fost ca era exact langa usa cea mare care facilita accesul la camerele de la etajul 1 iar la inchiderea acesteia cand mai avea exact 40-50 de cm sa se inchida se intampla un fenomen destul de ciudat, pistonul acela care ar fi trebuit sa amortizeze inchiderea de fapt actiona ca un arc puternic si inchiderea acelei usi se facea auzita si de la ultima camera dupa palier si de aici am zis adio la somnul de dupa amiaza...

Am coborat la restaurant unde am ramas un pic surprins de diferenta dintre hotelurile de 4 stele si acest hotel de 3 stele dar totusi totul parea proaspat si bine gatit. Partea de nemultumire daca se poate numi asa este ca faptul ca mancarea nu era asa diversificata cum eram obisnuit la hotelurile de 4 stele.

In schimb ne-a placut foarte mult piscina si cel mai tarea fost ca hotelul era imediat langa plaja cu sezlonguri si umbrele incluse in pretul camerei (eu nu am inteles cum au reusit sa o faca avand in vedere ca e un hotel de 3 stele iar celelalte hoteluri de 4 stele unde am mai fost trebuiau platite aceste sezlonguri si umbrele... aici au de la mine nota 10)

In rest hotelul ok dar totusi cred ca un pic piperat pretul pentru 3 stele avand in vedere ca in singura seara cand a plouat a reusit sa patrunda apa la noi in camera pe sub usa (de aici m-am convins de calitatea usii de la intrare) si mancarea slab diversificata dar o vacanta destul de reusita per total.

Plaja a fost curata, cu salvamari atenti la tot ce se intampla, sezlongurile pe plaja de ajuns pentru toata lumea chiar daca majoritatea din primele 2-3 randuri le gaseai rezervate cu prosopul tot mai ramaneau si pentru intarziati,

piscina a fost pe placul tuturor chiar daca venea dupa o inundatie urata unde am inteles ca a fost plina cu mal si noroi, restaurantul si mancarea cat de cat ok, in schimb dupa parerea mea ar mai trebui lucrat un pic la atitudinea fata de turistii de alte nationalitati decat nemti si sa fie tratati toti in mod egal deoarece si noi am platit acelasi pret ca si ceilalti turisti.

In rest statiunea linistita, plaja larga foarte frumoasa, nisipul splendid dar pe viitor o sa incerc sa ma orientez la hoteluri de 4 stele. Va urez sa aveti parte de concedii cat mai odihnitoare si fara surprize neplacute.

Trimis de ionnebunu in 10.01.15 23:19:09
Validat / Publicat: 11.01.15 08:14:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionnebunu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 coada de la vama...

Zoazore
    [11.01.15 08:56:18]

@ionnebunu - Vad ca ai dat note destul de mari. De ce, totusi, nu recomanzi hotelul? Fiind hotel de 3*, de ce-l compari cu unul de 4* la mancare?

Noi am fost doi ani la rand la Boriana (2011-2012) si ne-a placut. Am avut si loc de parcare si camere la et. 4 si 5, fara nici un bacsis. Doar la plecare an dat 2 leva cameristei. Asa am vrut, si ne-a placut curatenia.

O chestie constatata de noi la bulgari: fiind sub protectorat german, normal ca nemtii sa aiba privilegii. Oricum, ei platesc mai mult ca noi. Si au si un fel de abonament: in fiecare ani, in aceesi perioada vin la acelasi hotel aceiasi oameni.

ionnebunuAUTOR REVIEW
    [12.01.15 21:49:54]

@Zoazore - te salut colegu* nu recomand acest hotel pentru simplul fapt ca la acesti bani poti gasi usor cazare la hoteluri de 4 stele unde clar se vede diferenta dar am impresia ca in perioada in care am fost noi la Boryana era in plin sezon... cred ca si de aici pretul destul de piperat... altfel cum am mai spus un hotel ok si de revenit dar la alte preturi.

Cat despre turistii germani am observat ca au o oarecare prioritate mai peste tot pe litoralul bulgaresc dar daca ei au platit si mai mult decat noi atunci sa fie sanatosi... inseamna ca sunt bine platiti... si isi permit.

ionnebunu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBoriana Hotel [Boryana]: