ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.01.2015
single

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Un city break extraordinar

M-am indragostit iremediabil de Roma in acest city break de cateva zile! inainte de a pleca mi-am propus sa folosesc aceste zile pentru relaxare si cappuccino, fara a-mi rupe picioarele "pe toate pietrele" - nu mi-a reusit! dupa ce am ajuns nu m-am putut abtine si am revenit la clasicul "vreau sa vad tot, sa mananc din toate…gen sa nu ramana piatra neintoarsa"... deci m-am relaxat activ :)

Cazare:

- am fost cazata in Fiumicino, inchiriind o camera intr-o casa, la recomandarea unei rude - oamenii au fost foarte amabili (am incercat sa mai tai din bugetul de calatorie acolo unde am putut - am compensat insa la mese si cafele :))

Transport:

- m-am hotarat de pe o zi pe alta sa plec in vacanta, deci biletele au fost cam scumpe - vreo 240 euro cu Blue Air desi pt aceasta destinatie sunt zboruri chiar si de la 19 euro... zborul a fost ok, fara incidente (logic - inca scriu...) insa la intoarcere mi-au mai perceput 10 euro ca nu aveam check in-ul printat... deci chiar daca faceti check in online dar nu aveti foaia, platiti...

- de la aeroport am luat un autobuz care mergea in Fiumicino, biletul a fost cam 5 euro

- transportul prin/pana la/din Roma e bun insa aglomerat. din Fiumicino pana in Roma centru am folosit urmatoarea varianta: un autobuz pana in Ostia, de acolo tren, apoi metrou. toata distractia dura vreo 1-2 ore si costa cam 6 euro. varianta asta mi-a fost recomandata de localnici - cred ca e varianta optima dpdv cost nu timp... :)

- prin Roma am ales sa merg la pas si doar rar cu metroul - statiile sunt marcate clar si daca aveti o harta, treaba e buna

De vizitat

- am inceput cu Coloseum-ul - aglomerat rau, se statea cam 30 minute la coada pentru a intra. era in renovare deci se vedea doar o parte. impresionant prin marime

- Forumul Roman - vestigii diverse - toata zona de promenada e foarte frumoasa - nu ratati

- dealul Palatin - l-am vazut de la departare

- Panteonul - impresionant, incarcat de istorie - ca toate locurile din Roma de fapt...

- Fontana di Trevi - situat intr-o piata minuscula; o aglomeratie de nedescris - incontinuu zboara din toate partile banuti in fantana si se fac poze mai ceva ca pe covorul rosu :). oamenii vorbeau ca din mai 2014 va intra in renovare pt cel putin un an... nu am verificat informatia

- Vatican si Biserica Sf. Petru - din nou arhitectura fabuloasa si obiecte de arta rare. e bine sa luati bilete in avans pentru muzeu (de pe net) pentru ca sunt cozi infernale - am prins o zi cand intrarea era gratuita - dupa aproape o ora jumatate de stat la coada fara a vedea macar intrarea, am renuntat...

- treptele Spaniole, Piazza del Populi, Piazza Navona, Piazza Venezia - absolut superbe - nu ratati!!

- Galeriile Borgheze - mi-au placut in mod deosebit

- parcuri - sunt multe si care mai de care mai frumoase - intr-unul din parcuri am inchiriat un segway - e doar 20 euro pe ora pentru 1 ora si 15 euro/h daca il iei pentru mai mult timp - e distractiv, destul de ieftin si poti vizita mai mult (nu esti restrictionat sa il folosesti doar in parc). ai nevoie de ci sau pasaport

- antica ostia - ansamblu de ruine langa ostia - destul de mare - se ajunge cu trenul sau cu masina

Activitati

- Fiumicino m-a placut in mod deosebit - e un mic orasel langa aeroport, tare cochet. atmosfera e una linistita - mult mai putin comercial (chiar deloc) decat Roma - aici puteti sa mergeti in port - atat ziua cat si noaptea e suberb - sute de ambarcatiuni micute; pe la ora 17 intra barcile de pescari in port si descarca pestele; poti cumpara direct de la pescari - eu m-am multumit cu niste poze si cu zeci de intrebari despre cum pescuiesc, ce pesti prind, etc; pescarii sunt foarte amabili; nu prea sunt obisnuiti cu turistii :)

exista si plaja - doar o mica portiune e publica, restul fiind ocupata de diverse "stabilimente" :). plaja publica e cam murdara...

inca o diferenta fata de Roma - cappuccino e 90 centi fata de 3-4 euro in centru Romei. cafeaua e dementiala - as fi baut non stop...

- Ostia - foarte aproape de Roma - un litoral superb, port cu ambarcatiuni de lux. plaja e impartita in plaje private mai mici - intrarea incepe de la 17 euro pe zi in care e inclus sezlong, o bautura si ceva de mancare

Mancare

- e delicioasa oriunde; preturile difera in functie de distanta fata de centru :)

- incercati "colazione" - micul dejun italienesc - produse de patiserie de care nu te mai saturi...

- inghetata e cea mai buna pe care am gustat-o - peste tot unde am mancat era de calitate

- pizza –buna desi localnicii spun ca in Napoli e cea mai buna – nu folosesc sosuri si majoritatea o fac in tavi foarte mari, nu rotunda

- vinarii/ wine bar – au o selectie de vinuri extraordinara si atmosfera e placuta; vinul se poate comanda la pahar sau la sticla

- incercati fritti misti di mare – fructe de mare si bucatele de peste, prajite – mi-au fost servite intr-un con mare de hartie alaturi de cartofi prajiti

- am incercat mancare pe strada intr-unul din targurile ad hoc de prin Roma – numai bunatati! de la sortimente de paine pana diverse branzeturi si carnuri, toate extraordinar de bune

- bineinteles, gasiti si shaorma, kebab, etc si sunt foarte ieftine dar parca e pacat…

Shopping

- Magazinele din centru sunt detul de scumpe insa cu marfa de calitate. Aproape de obiectivele turistice preturile sunt chiar exagerate – de exemplu un calut de lemn, antichizat (deci fara vechime, istorie, etc) era cam 1200 euro...

- sambata in Fiumicino se tine un targ micut – se incide o strada si diversi comercianti intind tarabe – gasiti marfa foarte diversa – obiecte vechi, multi pakistanezi si indieni cu haine traditionale (de ale lor :)), tarabe cu incaltaminte de piele – de foarte buna calitate si cu preturi excelente (20-40 euro)

- acelasi targ l-am intalnit si in Roma in apropierea piramidei (statie metrou cu acelasi nume)

- in mall-uri nu am ajuns insa magazine gasiti cam peste tot – in Ostia sunt cateva magazine cochete si cu preturi decente, in afara de brand-urile internationale ce sunt peste tot

La si altele: italienii sunt foarte amabili, joviali si in pofida faptului ca mi s-a spus ca romanii sunt tratati aiurea in Italia, eu nu am intalnit astfel de cazuri.

Cam atat imi aduc aminte acum – cert este ca am ramas cu amintiri frumoase si cu dorinta de a reveni :)

Trimis de sabooky in 03.01.15 15:31:11
    Validat / Publicat: 03.01.15 16:23:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sabooky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 port fiumicino

adri-nico
    [03.01.15 17:45:22]

Bun articol! Abia aterizata de la Roma si cu picioarele tocite dupa atita mers... vroiam sa vad daca am ratat ceva. Se pare ca in Ostia nu am dat de nici o relicva antica, dar am facut niste poze pe plaja... la un vint de ingheta maduva din oase.

Ce ati ratat voi, Roma del Cielo. In piata Venetia, cladirea aceea mare se poate vizita pe acoperis. Exista un lift la pretul de 7 euro si coada e la fel de "adinca" asa ca la Vatican. Bineinteles ca dupa un timp am renuntat. Am descoperit asta aeara, in timp ce vizitam imprejurimile.

sabookyAUTOR REVIEW
    [03.01.15 17:50:26]

ruinele erau in apropierea autostrazii, departe de Ostia, asa ca nu prea aveati cum sa le nimeriti multumesc pentru pont! sper sa mai ajung curand la Roma pentru a vizita si ce nu am apucat prima oara!

adri-nico
    [03.01.15 17:54:24]

@sabooky - Basilica din piata Republicii? E ceva de vis, cea mai mare orga din lume. Muzeul din spatele cladirii de la piata Venetia, imi scapa acum si am o lene sa ma duc sa ma uit la pliant, Via apia Antica (o strada de vis chiar daca a fost o frigatanie afara... Si cred ca mai am ponturi. si daca nu ati vazut Vaticanul, s nu cumva sa nu va duceti in nou... si pe la Fontana di Trevi e un muzeu de ceara, si ala merita vazut. Santa Maria Magiore? San Giovani? Pe astea le-ati ratat?

sabookyAUTOR REVIEW
    [03.01.15 18:32:39]

@adri-nico: da, ai dreptate chiar am uitat sa scriu aici cateva obiective importante. din pacate, muzeul de ceara si Santa Maria Magiore chiar le-am ratat! e clar, e nevoie de mai mult timp pentru a vizita Roma!

adri-nico, sabooky
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: