ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.12.2014
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Cu trenul si autocarul prin fosta Iugoslavie

Inceput de sezon, luna mai am planificat un fel de circuit prin unele tari din fosta Iugoslavie, in anii trecuti am mai fost in zona dar mai mult in Muntenegru si pe urma spre Albania, pe urma in Macedonia in zona Ohrid, de data asta am vrut sa fie altfel dar tot in spatiul ex iugoslav si a iesit o vacanta lunga si mai altfel cu unele vizite in unele locuri considerate zone turistice de virf altele mai putin.

Transportul a fost cu trenul si cu autocarul, de obicei merg cu trenul in strainatate dar in unele locuri unde vroiam sa ajung nu exista tren asa ca a trebuit sa folosesc si autocarul spre aceste zone...

Plecarea din Timisoara

Dimineata aproximativ ora 7.40 cu trenul Sageata albastra un fel de regio spre Vârșeț, se face vama la Stamora Moravita si urmatoarea statie dupa 20 minute Vârșeț in Serbia, din nou control frontiera si din gara dupa aprox 40 minute tren direct tot un regio spre Belgrad dar atentie trenul nu merge pina in gara centrala de unde sunt legaturile spre toate capitalele tarilor cu care se invecineaza Serbia ci doar pina in gara Beograd Dunav, o gara mai la marginea Belgradului. De acolo am mers citeva statii cu autobuz local pina aproape de gara centrala. Am avut dinari sîrbesti pentru bilet autobuz si asa am ajuns aproape de gara centrala.

Nu e complicat de loc am mai fost pe acest traseu (gara Beograd Dunav - gara centrala)

Din vecini Serbiei doar Bucurestiul nu are tren direct cu Belgradul.

Am lasat bagajele la gara si am plecat in oras la plimbare, seara mai departe din nou cu trenul de data asta pe ruta

Belgrad - Bar Muntenegru la cuseta cu bilet luat in gara la pret mai mic, daca as fi luat biletul din țară ar fi costat mai mult asa ca am invatat lectia si a iesit ceva mai ieftin, am platit cu cardul fara probleme.

Pe aceasta ruta trenul face cam multe ore, pleacă seara si ajunge dimineata in jur de 8 la capăt dar ajungi odihnit dupa somn si conditiile sunt decente in tren, poate unii nu prefera acest mijloc de transport fiinca e de durata dar eu il folosesc de mult timp. Pe la ora 4 dimineața ești trezit pentru frontiera o data la sîrbi si pe urma la muntenegreni pe urma din nou somn pînă la capăt, am coborit cu o statie inainte de capăt adică la Sutomore.

De aici mai departe nu mai exista tren dar sunt multe mijloace de transport in comun care circula des spre toate zonele din Muntenegru, tara e mica si se ajunge peste tot destul de repede.

In spatele garii Sutomore este statia de autobuz spre sudul sau nordul litoralului muntenegrean, eu mergeam spre nord spre statiunea Becici.

Pina la Becici aprox 30 minute cu autocarul.

Becici

Prima cazare a fost la Becici, am avut rezervare la un hotel de 4* unde am stat 3 nopti cu DP, asta a fost inceputul acestei vacanțe (circuit) despre cazare aici am scris (vezi impresii) la fel si despre statiune, dupa 4* stele au urmat cazarile la 3*, 2* la pensiuni si in final ultima cazare a fost la hostel, a fost in regula fiindca am luat-o cu cazarea de la lux in jos nu invers.

Budva

De la Becici am vizitat si Budva care practic e lipita de Becici, Budva e considerata capitala turismului din Muntenegru, pe treaba asta se poate discuta mult fiinca eu prefer alta zona din Mne. O sa detaliez despre care e zona aia.

Tivat

Dupa sejurul la Becici a urmat drumul spre urmatoarea destinatie unde aveam rezervata cazarea la un hotel de data asta de 3* stele tot cu DP, 3 nopti un hotel la 10 metri de plaja dar in o zona total diferita de Becici, aici eram in Golful Kotor.

Am ajuns aici cu autocar, vroiam sa cobor in autogara si șoferul m-a intrebat unde merg si a spus sa nu cobor fiinca imi spune unde trebuie sa cobor si asa am ajuns linga hotel.

Din Tivat am facut vizite spre zona fiordului la Lepetane / Kamenari unde este ferry pentru scurtarea traseului spre drumul spre Croația sa nu se ocoleasca tot fiordul.

Pina aici am avut rezervate cazările de acasa cu tot cu masa, mai departe urma sa ma descurc la fata locului, am mers pe ideea ca înca nu e sezon si voi gasii cazare in locurile unde vroiam sa ajung si asa a si fost.

S-a terminat sejurul si aici si vroiam sa ajung neaparat in locul cel mai frumos din Muntenegru, asta e perceptia mea, am plecat tot cu autocar trecind prin celebrul Kotor (un loc cu adevarat deosebit) si dupa 45 de minute am ajuns in

Perast

Un mic sat cu o populatie sub 400 de locuitori, aici sunt doua insule, una naturala si una artificiala fiecare cu istoria ei dar despre asta poate altadata deocamdata despre traseu. Cazare am gasit destul de repede si la un pret bun 25 euro camera dubla cu vedere splendida spre Golful Kotor spre cele două insule. Dați o căutare pe google la poze ca să vedeți ce inseamna Perast. De aici am mers in vizită foarte aproape cam 4 km în alta mică stațiune denumită Risan.

Am plecat mai departe tot cu autocar spre urmatoarea destinatie pusa pe lista de acasa dar fara sa am rezervata cazarea.

Herceg Novi

E o statiune renumita in zona, de aici incepe fiordul.

Am ajuns in autogara care e in centru si trebuia sa caut cazare, vroiam pe faleza, brusc a inceput o ploaie torentiala si nu stiam ce sa fac, din fata mea plecau autocarele spre Bosnia, Croația, Serbia, etc, aici am mai fost in ani trecuti dar fara sa fiu cazat, pina la urma a trecut ploaia si asa am rămas in Herceg Novi citeva zile.

Stiam ca linga Herceg Novi mai este o statiune denumita Igalo unde este un renumit sanatoriu pentru boli reumatice.

La un moment dat ma plimbam pe faleza si intreb un localnic unde e Igalo si imi spune ca suntem in Igalo, practic Igalo e lipit de Herceg Novi.

S-a terminat si mini sejurul aici la Hreceg Novi sau la Igalo si trebuia sa merg mai departe spre ce aveam planificat adica vroiam la mare in Bosnia Herțegovina, cum adica la mare in Bosnia pai aia au mare?

Uite ca au dar din autogara din Herceg Novi nu puteam sa ajung la mare in Bosnia Herțegovina decit trecind prin Croația, era dimineata autocar

Heceg Novi spre Dubrovnik si de acolo cu schimb imediat spre Neum la mare in Bosnia Herțegovina.

Eu nu vroiam Dubrovnik, vai ce urît sună sa nu vrei Dubrovnik cînd ești aproape si chiar ajungi acolo.

De acasa erau excluse din start orasele mari fie ele si statiuni, pina la urma am facut si un rabat de la regula si am ramas si aici citeva zile.

Am plecat din Herceg Novi spre Dubrovnik cu un autocar croat plin cu turisti din afara Europei, la prima vama am vazut ca doar noi am prezentat la control buletinele ceilalti toti erau cu pașaport, americani, asiatici etc.

La urmatoarea vama cea croata la intrare pe dreapta prima masina era a politiei române, ce căuta acolo nu stiu.

Asa am ajuns si unde nu vroiam adica la

Dubrovnik

Autocarul a oprit in capatul traseului adica in autogara linga portul turistic locul unde acosteaza toate navele de croazieră sosite cu turisti la Dubrovnik.

Trebuie ținut cont că in Dubrovnik sunt două mari si late zone turistice adică zona portului turistic unde acostează toate navele de croazieră și celalalt loc denumit Orasul Vechi sau Old Town sau Stari Grad.

Toti cei care ajung aici cu navele de croaziera fug repede cu taxiul in Old Town si neglijeaza zona portului turistic, spre Old Town sau Stari Grad se poate ajunge destul de usor si pe jos vizitind si cite ceva din oras dar hai gramada la Old Town ca acolo se papa bani mai repede si totul costa mai mult de dublu sau triplu.

Dubrovnik e un oras scump, e un fel de Venetia dar mai diferit.

Am gasit cazare la 10 minute de autogara (port turistic) cu 25 euro dubla dar despre cazare poate scriu ceva altadata, a fost un pret mic dar a fost destul de bine. Linga Old Town preturile se invirt in jurul o o suta de euro dubla.

Daca mi-a placut la Dubrovnik?

Parca prea turistic, prea ca la Veneția poate prea frumos, poate prea scump.

Asta in Old Town, dincolo in portul turistic mai altfel asa ca e greu de catalogat ca prea scump, prea frumos. l-am vazut.

Cind vi din Muntenegru si ajungi in Dubrovnik totul îti va părea foarte scump, asa că pot să spun că am văzut Dubrovnikul fără să fie in planul de vacantă.

Am plecat dimineata la ora 8 spre Bosnia Herțegovina cu autocar croat care mergea la Sarajevo, eu vroiam sa ajung la

Neum

Singura statiune turistica de la mare din Bosnia Hertegovina, la intrare in Neum exista doar vama croata si la iesire vama bosniaca. Bosnia Herțegovina are doar o mica iesire la mare de doar 10 km unde e statiunea Neum, aici am stat citeva zile, am coborît din autocar si am găsit cazare cu vedere la mare la 5 minute de statia de autocar. Problema era ca nu aveam bani locali si nici bancomat, pina la urma am platit cu euro cazarea, 25 euro un apartament dotat cu tot ce trebuie, baie bucatărie, balcon imens si vedere la mare, wifi, televizor si magazin cu de toate peste drum unde am platit cu cardul. Am gasit si bancomat pe faleza linga un hotel, bani locali se numesc KM, circula si cuna bani croati in zona aia e cam greu sa calculezi cit face un produs la magazin pina te obisnuiesti.

Urmatoarea destinatie pusa pe lista de acasa a fost

Mostar

La recomandarea gazdei unde am stat am plecat spre Mostar cu un autocar bosniac spunindumi ora la care pleaca din Neum spre Mostar fiinca daca plecam cu cel cu care am ajuns aici adica cel croat plateam dublu pentru acelas traseu.

Am plecat la ora 11 spre Mostar din Neum fiind doar noi 2 in autocar, dar in loc sa mergem direct spre Mostar dupa 10 minute de la plecare ajungem din nou in vama spre Croatia, dupa vama autocarul incepe sa se umple, la un moment dat se umple cu elevi de liceu care mergeau acasa in Bosnia, faceau naveta la scoala in Croatia, din nou urmeaza vama croată pe urma vama bosniaca si pe rînd copii de școală coborînd in diverse sate.

Ajungem in Mostar dar aici incep sa apara unele probleme--Orasul e imparțit in două cartierul musulman si cartierul crestin, autocarul in care eram ajunge la cap de linie in autogara din cartierul crestin, zona turistica e in cartierul musulman. Cobor si intreb prima data la ce ora pleacă autocar spre Belgrad ca sa stiu ora si locul.

Raspuns nu pleaca de aici mergeti in cealalta autogară adică în cartierul musulman, unde o fi aia? Intreb unde e autogara si lumea mă trimite spre Mall, pina la urma dau si de cealaltă autogară și găsesc si orarul cursei spre Belgrad, rezolvat si problema asta.

Urmeaza sa gasesc cazare, eram deja in zona musulmană, se văd deja diferențele majore față de cealaltă zonă.

La 10 min de autogară dau de centrul zonei turistice unde sunt si hoteluri si pensiuni si hosteluri, ma cazez la musulman la hostel in conditii decente dar cu obiceiuri necunoscute mie.

Zona asta pare un mic Istanbul dar despre asta poate altadata.

Despre celebrul pod distrus si refacut intre timp se poate povesti mult si bine.

Cuvîntul reconciliere nu prea îsi are locul, sunt multe lucruri care nu se iartă si nu se uită, sîrbi au fugit din zona asta, unii au distrus lăcașurile de cult ale celorlalți si invers, totusi orasul e plin de turisti din toata lumea de la americani pina la arabi, chinezi, turci si alte nații din afara europei.

Zona asta e sigură dar mulți o evită, oare de ce?

Orașul e plin de clădiri bombardate lăsate așa.

Noaptea la 12 am văzut orașul plin de viată cu localuri deschise mult dupa miezul noptii.

Greu de povestit dupa ce vezi zona turistica si cladirile bombardate lasate asa.

Am plecat din Mostar seara dupa ora 20 spre Belgrad cu un autocar bosniac plin cu persoane care mergeau toti la Belgrad. Era seara si am zis ca dorm, dupa putin timp am ajuns pe o sosea la o altitudine foarte mare parca mergeam pe sosea ca la Busteni dar sus la munte.

Pe autocar erau doi șoferi, la o oprire pe traseu merg la toaletă, cînd mă întorc unu din șoferi imi cere biletul, neintelegind ce spune îi spun că nu sunt sîrb că nu ințeleg, se uită la mine si mă bate pe umăr și atunci îmi dau seama ca în mintea lui spune... aici e Bosnia... pe urmă spune rumunski turista si spune să iau loc. Dupa miezul nopti vad sus pe sosea un steag pe care era scris

Republica Srpska intrăm în altă zonă dar tot in Bosnia Herțegovina eram, nu mai continui cu această denumire că intramîin zona politicului.

Ajungem la granită, control duse toate buletinele si pasapoartele jos, rumunski turista spune soferul si dupa 20 min mai departe, la fel vama sîrbă, se face ziuă pauză la o benzinarie, iară nu aveam bani că din nou trebuiau altfel de bani acum dinari sîrbești.

Inainte de prima vama dispare unul din șoferi si la pauza de la benzinaria din serbia văd că celălalt șofer îl scoală, dormea jos la cală între bagaje.

Ajungem dimineata la Belgard în cea mai mare autogară pe care am vazuto pina acum, luăm auto local pîna în cealaltă gară adică Beograd Dunav, urmează drumul spre Vârșeț, vama si trenul sageata spre România la Timisoara. La Moravita dupa 20 de zile cu trecere prin multe vămi urmează pentru prima dată intrebarea unde ați fost si ce aveți în bagaje?

Traseul
a fost urmatorul

Cu tren Timișoara - Vârșeț - Beograd Dunav mai departe cu autobuz local pina la gara centrala Belgrad - Sutomore (Muntenegru)

Cu autocar Sutomore - Becici - Budva - Tivat - Lepetane / Kamenari - Kotor - Tivat - Perast - Risan - Perast - Herceg Novi - Igalo - Dubrovnik (Croatia) - Neum (Bosnia Hertegovina) - Mostar - Belgrad

Din nou cu tren Belgrad - Vârșeț - Timișoara.

Lumea văzută la fața locului diferă mult de cea ce ai crezut că va fi acolo.

La mulți ani 2015!

Trimis de Nicu in 31.12.14 01:34:29
Validat / Publicat: 31.12.14 07:05:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIRCUITE MULTI-ȚARĂ.

VIZUALIZĂRI: 4952 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Vama Stamora Moravita

traian.leuca † [31.12.14 09:29:47] »

Da te-ai plimbat nu glumă. Mi-ar fi greu să schimb atâtea trenuri și autobuze, să caut locuri de cazare la fața locului, să dorm în autobuz etc.

Felicitări pentru articol!

Nicu [31.12.14 10:19:23] »

Aș dori acest videoclip cu muzică din balcani.

Am auzit prima data aceasta formatie anul asta la Timișoara. Mulțumesc.

youtube

webmaster21 [31.12.14 11:36:08] »

@Nicu - Linkul ales de tine nu avea cod de încorporare, ceea ce înseamnă că nu putea fi atașat review-ului. Am găsit o altă variantă a piesei. Sper să fie ok. Dacă nu e, poți lăsa un mesaj aici sau ne poți scrie pe PM.

mauricius* [06.02.15 22:54:15] »

Lumea văzută la fața locului diferă mult de cea ce ai crezut că va fi acolo.

Nimic nu poate fi mai adevărat în acest caz! Felicitări pentru aventură și am o curiozitate. La final, n-ai rămas în gură cu un gust amar? Întreb asta și datorită ilustrației muzicale alese, care spune multe...

Nicu [08.02.15 18:14:59] »

@ mauricius

Lumea vazuta la fata locului difera mult... etc... etc...

dar nu e chiar asa de speriat cum s-ar crede in prima faza, Iugoslavia in momentul de fata e istorie, daca am ramas cu un gust amar?

Raspund din nou cu... Lumea vazuta la fata locului difera mult de ceea ce ai crezut ca va fi acolo.

Ilustratia muzicala pe care o vroiam eu era alta, incearca

Sanja Ilic @ Balkanica - Tashana (Live On Kalemegdan) varianta de 6,09 minute.

Muzica din Balcani, asta se potriveste cel mai bine.

Am vazut formatia asta la Timisoara in vara anului trecut.

webmaster26 [06.02.16 19:45:34] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Circuite în Peninsula Balcanică, EUROPA" (deja existentă pe sait)

mauricius*, Nicu
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: