ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.12.2014
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
DEC-2014

Relaxare deplină la Mamaia? Se poate! (iarna)

... că dacă mergeam vara, sigur mă umpleam de nervi. Dar așa... stați să vă spun:

Drumul

Am pornit din București pe cod galben de viscol și ninsoare. Știam că la Constanța încă nu începuse să ningă (dar ploua bine), iar la București, abia trecuse din ploaie în ninsoare. Străzile încă erau negre, dar pe măsură ce am avansat pe A2, ninsoarea și viscolul m-au cam ținut în frâu; deși se circula, viteza era mult redusă din cauza vremii nefavorabile, astfel încât am făcut cam cât se face și vara: 4 ore. (numai că acum nu am stat 2 la coadă la stația de taxare, ci doar am mers constant încet).

La întoarcere am revenit după un cod roșu - A2 curată în Dobrogea, cu zăpadă și gheață după ce am trecut Dunărea și până pe la Fundulea. Doar trei ore jumate.

Hotelul

A făcut treabă foarte bună Hagi cu el - e frumos aranjat, are personal bine instruit și eficient, cărora nu le pică fața dacă trebuie să salute sau măcar să zâmbească spre clienți, ci o fac mereu.

Deși ora de check-in standard este 16:00, pentru că oricum era camera gata și noi venisem ceva mai repede să nu ne îngroape viscolul pe drum, ne-au dat cartelele de acces în câteva minute, împreună cu câteva explicații necesare unora care vin pentru prima oară la ei. De asemenea, ni s-a schimbat primul prânz pentru ziua sosirii (că la plecare, nici micul dejun nu l-am mai luat, pornind iar la drum devreme) fără nicio problemă.

De asemenea, au fost deosebit de amabili și mi-au prelungit cu o zi sejurul - fiind forțat de împrejurări (cod roșu de data asta, A2 închisă) să amânăm plecarea. Prețul a fost cel pentru agenție, nu cel de la recepție, că altfel trebuia să caut alt hotel... :)

În ciuda vremii reci și vântoase de afară, peste tot prin hotel era cald și bine.

Parcarea - a fost suficientă acum, dar vara cu siguranță nu face față (chiar dacă au și una subterană).

Camera

Și aici era cald. Cât vroiam eu - având la dispoziție panoul de control al aerului condiționat care făcea față cu brio sarcinii.

Camera ar putea fi ceva mai mare pentru cele patru stele ale hotelului, dar nu e nici meschină sau înghesuită. Am avut vedere la mare (așa era oferta - „Celebrate winter” - că de aia a venit și ninsoarea!) și chiar am fi văzut și răsăritul, de n-ar fi fost ceva nori la orizont... Dar tot am avut o priveliște superbă!

Am avut un pat matrimonial mare, comod și cu așternuturi moi și curate, mirosind frumos.

Pe lângă el, două noptiere, un birou (în dulăpiorul acestuia fiind minibarul), un TV LCD Philips de hotel (adică fără meniu, blocat pe posturile deja memorate - deși o bună parte nu mai erau în grilă), o oglindă, un suport pentru bagaje un fotoliu (că dacă mai puneau încă unul, nu mai era loc prin cameră!) și un mic coș de gunoi.

Pe hol mai era o oglindă, un cuier și un dulap; în acesta erau și rafturi, și sertare, și ceva umerașe - loc suficient să poți pune hainele cu care vine omul de obicei la mare. Mai era și un mic seif, plus accesorii pentru retușuri (ac și ață de cusut, burete de pantofi).

Există internet, dar numai „cablat” (pentru cei cu laptop - cablu se poate solicita la recepție).

Baia

Mare, cu cabină de duș perfect etanșă, cu „accesorii” de foarte bună calitate (chiuveta, „tronul”, robineții, caloriferul-uscător etc.) Au fost schimbate prosoapele zilnic, deși nu le-am lăsat pe jos... Și nici nu aș fi considerat că e necesar. Curățenie perfectă.

Restaurantul

Micul dejun: bufet suedez, cu produse multe, variate și de foarte bună calitate. E drept, aceleași în fiecare zi, dar erau destul de multe încât să poți alege în fiecare zi altceva fără să repeți ceea ce ai luat în ziua anterioară, decât dacă ți-a plăcut și mai vroiai odată! O să vedeți pozele, n-are sens să fac o listă.

Prânzul: la cei cu „pachet” era o foaie gen „meniul zilei” din care se putea alege una din două ciorbe (sau o salată) la primul fel, apoi unul din vreo cinci feluri de fel principal, iar la final o prăjitură sau o înghețată.

Aici am eu ceva obiecții: în prima zi, am luat la felul doi o tochitură care ar fi trebuit să fie însoțită de o salată de murături - din păcate, au „uitat-o”. Cum nici eu nu i-am simțit lipsa, nici nu am cerut-o. A fost și o diferență între înghețata primită în prima zi (cu frișcă, toping și un fruct din compot drept „moț”) și cea din a doua zi (doar înghețata fără nimic altceva). Păcat, mici amănunte care fac totuși diferența. Mâncarea însă a fost bună, gustoasă și nici nu am așteptat mult să ne fie servită.

Centrul SPA

Tot în cadrul ofertei, am avut inclus acces la piscină, saune, sala de forță etc. Plus ceva tratamente (diferențiate pentru domni și doamne). Domnul a fost foarte mulțumit, doamna însă a avut așteptări mari și a fost oarecum dezamăgită. Dar chiar și așa, ne-a plăcut amândurora.

Una peste alta, pentru relaxare iarna sau oricând în extrasezon, recomand cu căldură acest hotel.

Pentru cine e interesat, are și ceva săli de conferințe de la micuțe până la foarte mari, unde se pot organiza cursuri, reuniuni etc. Aviz corporațiilor. :P

Și nu vreau să închei cel de-al două sutelea articol publicat aici fără să urez tuturor cititorilor un călduros „La Mulți Ani! ” și sejururi cât mai multe și mai reușite!

Pe curând,

Trimis de Dragoș_MD in 30.12.14 13:42:36
Validat / Publicat: 30.12.14 14:50:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3185 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Iaki Hotel - cum nu mulți îl veți vedea!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

Dan&Ema
    [30.12.14 15:16:08]

Draga Dragos

Cand citesc articolele tale parca regasesc ceva din stilul meu sec detaliat si la obiect.

Felicitari pentru postarea 200!

La ce ora ai iesit pe plaja? Ai gasit loc?

Cat era sezlongul?

Ai primit un autograf sau tricou cu Hagi?

Lasand caterinca, toate bune in 2015 si LA MULTI ANI!

Te saluta

Denisa Emi Ema Dan

[30.12.14 17:34:38]

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [30.12.14 17:48:43]

@webmaster69 - da, e OK (era de fapt și înainte...)

Yersinia Pestis
    [30.12.14 21:15:14]

Șucar și la obiect! O să-ncerc și eu Mamaia iarna, vara mi-a dat cu tifla, nu mă regăsesc în stațiunea asta! Dar, clar, eu îs cu filet pe dos! Mulțumesc de urări, sper să ai un an, 2015, atât de bun cât să te mulțumească pe deplin! Am zis! La mulți ani!!!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
    [30.12.14 23:15:34]

@căpcă1 - eu cred că nu mai am filet deloc - s-a tocit cu timpul... Iar ultimele trei vizite la Mamaia au fost total în afara sezonului (iunie la început, septembrie pe final și asta din decembrie); plus o experiență din ianuarie acu' vreo trei ani, la Constanța. Nu cred că aș suporta balamucul care e vara acolo.

@Dan&co. - la plajă am fost și la prânz, și după-amiaza. Șezlongurile erau moka. Da' numa' la piscină. Și puține rău...

Și halatu' era tot gratis - de fapt inclus în prețul camerei și ascuns în dulap.

Pentru prosop și papuci, o simplă cerere la recepția piscinei rezolva problema.

Dan&Ema
    [31.12.14 09:59:44]

@Dragos:

Bun asa!

Oricum inedita iesirea la mare in decembrie.

Pe curand!

Dan&Co.

[18.02.20 23:45:51]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B. 10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

Dan&Ema, Dragoș_MD
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: