ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2014
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 01.12.14
    NOV-2013
    2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un Complex bun, dar scump.

Am ajuns si noi la complexul Cheile Gradistei - Moieciu Fundata intr-un weekwnd intre datele de 01.11.2013 - 03.11.2013 la recomandarile unor prieteni care au laudat cazarea si masa de aici.

Prima parte a drumului pana aici si anume din soseaua ce leaga Pitestiul de Brasov prin pasul Bran si pana la Moieciu de Sus, este sub ori ce critica, plina de gropi si ingusta, trebuie mers cu mare atentie. Dar din Moieciu se face dreapta pe o sosea noua si foarte buna, ce va va scoate la Cheile Gradistei - Moieciu Fundata.

Rezervarea noi am facut-o telefonic si nu au fost probleme cu cazarea. La ora 16,30 cand am ajuns am fost cazati imediat, camera fiind deja pregatita. Fata de la receptie foarte amabila, cand ne-a vazut cu fetita ne-a intrebat daca nu dorim patut in camera, acesta fiind gratuit pentru copii cu varsta pana la 2 ani, desi a vazut ca avem copilul mai mare de 2 ani :). Fii-mea avea atunci 5 ani, nu am vrut patut, dar vroiam sa subliniez amabilitatea aratata la cazare.

Am fost cazati intr-o vila vizavi de receptie la etajul 1, la un pret de 350 Ron cu mic dejun inclus. Camera mare si patul dublu comfortabil, balcon, in baie aveam uscator de par si articole de toaleta gratuite si de calitate.

Micul dejun in stil bufet suedez, bogat si cu multe variante de a-ti gasi ce-ti place. Preturile pentru masa de pranz si cea de seara cam mari pentru banii nostri, de fapt foarte mari, tin minte ca pentru masa de seara pe data de 01.11 atunci cand am venit, am comandat 2 ciorbe si o supa de gaina pentru fetita, doua antricoate de porc cu garnitura de cartofi prajiti, un tiramisu, un pahar de vin rosu, o bere plus un fresh de portocale, deci pe toate astea am platit 185 Ron. Mancarea intradevar buna, dar... Nu stiu ce parere aveti dvs, mie mi s-a parut un pret exagerat de mare. Problema mare este ca esti obligat sa mananci aici pentru ca nu exista alte variante. Doar sa iei masina si sa mergi pana in Moieciu de Sus unde ai si alte restaurante.

La lucruri bune despre aceasta destinatie, pot trece amabilitatea personalului, pozitia extrem de frumoasa a complexului, felul in care sunt mobilate si aranjate camerele si curatenia care ne-a impresionat, atat in camere cat si in intregul complex.

La minusuri, in primul rand preturile exagerate de la restaurant si pozitionarea restaurantului, destul de departe de complexul de cazare si pana la care trebuie sa urci si o panta destul de abrupta. Incomod daca prinzi o vreme rece cum am avut noi (dimineata au fost -2°C) si mai ales daca ai dupa tine un copil mic care o ia in toate directiile, numai in sus nu :). Distanta destul de mare pana la restaurant, face ca multi din cei cazati in vilele mai de jos, sa vina la masa cu masinile, asa ca acest drum este si destul de circulat si trebuie atentie sporita daca aveti copii.

Toata iesirea asta ne-a costat in jur de 1.000 Ron.

Eu voi recomanda acest loc de cazare, dar tineti cont daca vreti si de observatiile de mai sus.

Va multumesc pentru atentie si va urez La Multi Ani pentru anul ce vine.

Trimis de CosminVoinea* in 29.12.14 12:47:48
    Validat / Publicat: 29.12.14 15:16:21
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FUNDATA.

VIZUALIZĂRI: 2055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CosminVoinea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Complexul Cheile Gradistei - Moieciu Fundata (1)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[29.12.14 16:05:09]

@CosminVoinea - Asa este, cam scump, dar pentru noi a meritat banii. Este adevarat ca nici noi n-am facut poteca acolo (am fost 2 week-end-uri in 4 ani), dar imi doresc sa mai ajung. Au fost week-end-uri cu zapada si ne-am distrat grozav si noi si adolescentii nostrii pe partia de sanius pana noaptea tarziu pentru ca era iluminata.

De fiecare data, noi am ocupat un etaj din minihotelul Cheia si a fost foarte bine. Toate camerele dau intr-un fel de living, cu canapele, masuta si un bar cu chiuveta si diverse de bucatarie unde am putut sa bem un ceai, o cafea.

Nu am avut MD, am luat doar celelalte mese la restaurantul lor, care ne-a placut. Pentru micul dejun ne-a fost de un real folos acel living. Am avut cateva racituri cu noi, fructe, si am rezolvat foarte bine problema.

Minihotelul Cheia, are un regim mai special, din cauza ca toate camerele de pe un etaj dau in acel living de care spuneam, care este pentru socializare, dar am vazut turisti care carau de la masini, bidoane de vin, mancaruri... in cantitati mari, probabil pentru toate mesele. Nu stiu daca este permis, dar mai degraba, da, dupa cum am vazut la turisti care pareau mai de-ai casei.

Ca sa revin, asa este, cam scump, dar daca nu ai nici un repros de facut nici din punct de vedere al cazarii, nici al restaurantului, nici al distractiilor, cum a fost in cazul nostru, parca scoti mai usor banul din buzunar.

Ca sa nu mai vorbim de cadrul natural. Si daca se intampla o data la 2 ani (!), ca la noi, chiar ca merita un rasfat din cand in cand.

cloverina
    [29.12.14 20:12:55]

[30.12.14 01:24:31]

@Aurici - Tot scump ramane. Pentru mine cel putin. Si pe partea de distractie, cand am fost noi la inceput de noiembrie, mai subtire.

Si iarasi un lucru care nu-mi place aici, este ca n-ai pe unde sa te plimbi. S-o iei asa aiurea pe munte sau prin vreo padure. Esti pe un varf de munte izolat si n-ai decat sa te plimbi pe alei asfaltate, prin complex, sau s-o iei pe jos pe soseaua spre Moieciu. Prefer rasfatul in alta parte .

Asa vad eu, nu m-a dat pe spate zona. Parere proprie si personala.

[30.12.14 02:16:06]

@cloverina

“Şi aş sublinia faptul că drumul este prost de la Piteşti la Câmpulung, pentru că odată ce treci de Mateiaş nu mai poate fi vorba de gropi, poate doar de prea multe serpentine. ”

Subliniati ce doriti dumneavoastra. Dar daca va referiti cumva la ce am afirmat eu cu privire la drumul prost, nu ati inteles bine. Eu nu am zis ca drumul este prost de la Pitesti la Brasov. Am zis ca este sub orice critica pe portiunea de drum DE LA soseaua principala (Pitesti-Brasov), pana la Moieciu de Sus.

cloverina
    [30.12.14 11:44:55]

@CosminVoinea - Înţeleg atunci şi îmi cer scuze pentru neînţelegere. Aşa este, localnicii mereu spun că nu se face nimic în privinţa acelui drum, deşi este evident că este una dintre cele mai circulate şosele.

vega06
    [30.12.14 12:28:59]

@CosminVoinea -

Si iarasi un lucru care nu-mi place aici, este ca n-ai pe unde sa te plimbi. S-o iei asa aiurea pe munte sau prin vreo padure. Esti pe un varf de munte izolat si n-ai decat sa te plimbi pe alei asfaltate, prin complex, sau s-o iei pe jos pe soseaua spre Moieciu. Prefer rasfatul in alta parte.

Suntem pe aceiasi lungime de unda. Credeam ca doar eu am vazut punctual asta slab .

vega06
    [30.12.14 12:42:31]

La minusuri, in primul rand preturile exagerate de la restaurant si pozitionarea restaurantului, destul de departe de complexul de cazare si pana la care trebuie sa urci si o panta destul de abrupta. Incomod daca prinzi o vreme rece cum am avut noi (dimineata au fost -2°C) si mai ales daca ai dupa tine un copil mic care o ia in toate directiile, numai in sus nu. Distanta destul de mare pana la restaurant, face ca multi din cei cazati in vilele mai de jos, sa vina la masa cu masinile, asa ca acest drum este si destul de circulat si trebuie atentie sporita daca aveti copii.

Foarte corect ai punctat si aici.

Felicitari si bun venit printre noi. Doua review-uri in care cred eu, ai surprins esentialul. Desi la asta cu Cheile Gradistei, zic eu, ti-ai cam aprins paie in cap . Inoti contra curentului, pentru ca multa lume indrageste zona asta si cu atat mai mult este laudabila o parere cinstita, chiar daca este divergenta cu a altora.

[30.12.14 18:09:18]

[30.12.14 19:09:32]

@CosminVoinea - Spuneam ca noi am ocupat un etaj, am fost mai multe familii de fiecare data si in general stim exact cum ne umplem timpul in iesiri din acestea scurte.

Acolo, la Cheile Gradistei distractie a insemnat sa radem mult, sa ne dam cu sania, sa ne plimbam cu bicicletele, sa vedem un mini film 3D la care ne-am amuzat copios (a fost cu tot felul de efecte), si seara sa ne intrecem la jocuri de masa. Doua zile cat am stat nu ne-am plictisit absolut deloc.

In privinta zonei, in schimb, sunt si eu de acord ca nu e cine stie ce. Nici noi nu am fost in zona decat cu ocazia acestor 2 week-end-uri dar complexul ne-a placut si 2 zile n-a fost o problema sa ne umplem timpul.

Si poate faptul ca am fost in gasca a facut diferenta.

[30.12.14 20:23:29]

@cloverina - Ok. S-a rezolvat mica neintelegere .

Dar sa stii ca si eu am luat-o de mai multe ori pe pasul Bran cu plecare din Bucuresti, autostrada Pitesti, Campulung Muscel, Bran, Brasov si nu este chiar asa de prost drumul. Ce naiba, vrei sa uiti ca totusi esti in Romania?

Iti urez La Multi Ani pentru anul care vine si tot ce va doriti.

[30.12.14 20:27:16]

@webmasterX - Da webmaster, este corecta localizarea.

Va urez si dumneavoastra un an nou fericit si plin de impliniri.

[30.12.14 20:50:37]

@Aurici - Noi am fost singuri . Dar sa stii ca fii-mea face cat 10 familii. Iti umple timpul ca nici nu stii cand se face seara. De exemplu, aici a vazut un cal peste gardul care inconjoara hotelul si a inceput sa planga, ca vrea si ea pe cal. Asta pentru ca odata, la o pensiune s-a plimbat cu un ponei. Degeaba i-am zis ca e cal pentru oameni mari si ca ea e prea mica pentru calul ala. Stii ce mi-a zis? Pai nu zici tu tot timpul, ca uite ce fetita mare are tati? Si cu asta m-a inchis. Si uite-ma pe mine cum ocolesc gardul ala, ma duc la nenea stapan de cal, ii dau 10 lei sa se plimbe calare cu fii-mea in brate, de se uita toata lumea la noi . A plimbat-o vreo 10 minute, pana a inceput iapa aia sa faca numarul 2 si fii-mea a vazut ca - "Pute tati! " si doar atunci s-a hotarat sa se dea jos .

Asta e. Daca n-avem alta distractie, se ocupa fica-mea de partea de entertainment .

Iti urez si tie un an mai bun decat 2014, cu realizari si impliniri.

[30.12.14 22:48:53]

@CosminVoinea - Asta voiam si eu sa zic, ca trebuie sa ne facem viata frumoasa oriunde ajungem si oricum am gasi: mai bine sau mai rau. Filozofia noastra este ca nimic nu ne strica iesirile. Oricum am gasi intr-un loc vedem partea frumoasa si o exploatam pe aceea, restul nu conteaza. Sa nu crezi ca n-a fost si ptr noi scump, asa cum ti-am mai zis, dar daca am ajuns acolo, daca ne-am simtit asa bine, daca nu fac asta in fiecare luna, nici macar in fiecare an, cand am tras linie am spus ca a meritat. Si am repetat experienta dupa 2 ani, atunci fiind invitati la o aniversare.

In ceea ce priveste partea de entertainment oferita de copii, cunosc din plin, am 2, si fata si baiat, numai ca acum au crescut si i-am cam pierdut de musterii cand iesim. Mi-e dor de ei cand aveau varsta fetitei tale si ieseam doar cu ei, asa ca bucurati-va din plin de perioada asta.

Si eu iti doresc un an cu sanatate, tie si celor dragi, cu bucurii de la fetita si cu plimbari cat mai multe si mai reusite.

[31.12.14 01:57:04]

@vega06 - Multumesc pentru primirea calda si pentru aprecieri. Mandria mea vrea sa creada ca acele cuvinte nu sunt doar incurajari standard pentru toti cei nou intrati .

Cu inotul contra curentului, nici o problema, eu oricum voi spune ce gandesc, indiferent daca-mi creez simpatii sau antipatii. Daca multa lume indrageste Cheile Gradistei, sa se duca acea lume multa acolo. Cum i-am raspuns si lui Aurici, eu prefer rasfatul in alta parte.

Iti urez si tie un an nou si fericit, multa sanatate si bucurii impreuna cu cei dragi.

La multi ani.

Aurici, CosminVoinea*