ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2014
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 08.07.14
DEC-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 8

Sejur placut, vom reveni!

Ne apropiem de finalul unui sejur de 4 zile la Hotel Perla – 1 Mai, asa ca mi-am conturat concluziile si vi le transmit si voua!

Am fost 4 persoane: 2 adulti si 2 copii (6 si 8 ani) rezervandu-ne o camera dubla twin (doar twin mai aveau disponibila) cu aproximativ o luna inainte! Pentru rezervare au fost suficiente un numar de telefon si un nume, fara a plati avans!

Camera:

Incapatoare, mobilier acceptabil insa in anumite zone se vedea uzura (zone la extremitati in care datorita uzurii se vedea palul). Deasemenea tot la puncte slabe:

- peretii camerei (doi la numar cei mai expusi) prezentau zone vizibile de murdarie, un colt extern de pe care a sarit gletul fiind deasemenea negricios :), camera necesitand zugravire!

- una dintre veioze avea dulia rupta astfel incat AJ nu mai statea sub nici o forma drept si practic lampa nu mai putea fi folosita! Am semnalat la receptie imediat dupa cazare pt a nu avea ulterior surprize, unde am spus ca nu ne deranjeaza faptul in sine fiindca nu vom utiliza veiozele. Problema a ramas precum la inceput pana la plecare. Acest aspect, cred eu, putea fi corectat ininte de sosirea noastra, avand in vedere faptul ca dupa check-out-ul precedent, ar fi putut fi observat cu usurinta.

Camera contine deasemenea pe langa dulap, cuier, frigider... si o masuta cu doua fotolii foarte utila, precum si un mic birou. Baia, mare, dotata cu prosoape (cu schimbare la doua zile), uscator, sapun, sampon. Camera in care am fost cazati, la etajul doi, nu prezinta balcon ci doar o terasa (asa o numesc ei) fara posibilitate de a aseza scaun sau masuta, practic un loc de fumat! Acest loc de fumat tip terasa este prezent doar la trei dintre camerele de la etajul 2 cu vedere catre parcare, celelalte nu prezinta nici macar atat, cu specificarea completa ca, camerele de la etajul 1 prezinta balcoane mari. In ceea ce priveste caldura in camera, mai mult decat suficienta, se putea dormi la bustul gol acoperit cu un cearsaf (noi nu suntem frigurosi pastrand acasa aprox. 21 grade) avand in vedere ca erau in jur de 25-26 de grade dupa cum am estimat. Asta a fost In prima seara, dupa care temperatura a revenit la valori normale, foarte ok! Rereritor la zgomotul care se auzea din celelalte camere, este un lucru obisnuit (dar deloc placut) pentru pereti despartitori din rigips...

Baia, mare, dotata cu prosoape, halate pt piscine, sampon, sapun, uscator, cabina de dus mare, fara miros, totul ok.

Prosoapele se schimba la 2 zile, lenjeria la 3, iar halatele la 7 zile!

Piscinele:

Complexul prezinta:

- 2 piscine interioare destul de ok ca si marime + 2 jacuzzi rotunde (approx. 1,6-1,8 m in diam) Temperatura apei: 37 grade in piscine si 35 grade in jacuzzi

- o piscina exterioara cu intrare in apa din interior si iesire afara

La piscine ne-am simtit foarte bine chiar daca sunt si puncte negative:

- trecerea din hotel in zona piscinelor se face printr-un hol neincalzit de vreo 10-12 m care tine si loc de fumat (care e mai deranjant pentru nefumatori decat faptul ca este neincalzit)

- persoane care nu utilizau dusul inainte de intrarea in bazine, zgomot (tipete, urlaturi) si sarituri de te scoteau din bazin afara, si aici nu ma refer la copii (fiindca stiu cume e, si noi am fost cu 2), ci la un grup venit din afara in una din seri (varste in jur de 18-20 ani). Ceea ce as vrea sa subliniez aici este poate necesitatea unui supraveghetor care sa treaca din cand in cand prin zona piscinelor.

- nisipul existent in piscine pe fundul bazinelor (in canititati la limita rezonabilului dar totusi prezent) ceea ce denota ca nu toata lumea se clatea la intrarea in bazin, mai ales ca in interior se intra si cu incaltaminte de strada, lucru total anormal in zona interioara a piscinelor.

Una peste alta zona piscinelor a fost ok, neexistand aspecte foarte deranjante, ne-am simtit in final foarte bine!

Exista deasemenea si zona cu aparate de fitness pe care noi nu le-am utilizat, exista salina (dar contra cost) si bineinteles si sauna (uscata si umeda) acestea intrand in costul unei zile de cazare! Deasemenea exista disponibile in cadrul complexului si alte servicii, gen masaj de tot felul, impachetari, vinoterapie, etc. noi rezumandu-ne la piscine si sauna!

Masa:

Noi am avut mic dejun inclus, destul de ok ca si cantitate diversitate. Iaurt simplu/de fructe, compot, unt, branza, cascaval, miere, gem, branza topita, sunca, muschi file, un fel de salam, carnat afumat de casa, salata de vinete, zacusca, icre, carnati prajiti, caltabosi prajiti, cremwursti, muraturi, crochete peste, omleta, ou fiert, ceai 3-4 feluri, lapte, suc Santal, cafea, cereale cu ciocolata, cereale de porumb, mere, cozonac. Ceea ce m-a surprins a fost lipsa fructelor (in afara de mere nimic), si a legumelor proaspete (rosii, ardei, castraveti, nimic).

Referitor la reaprovizionarea la micul dejun, destul de ok, cu o remarca, intr-o zi la ora 09.35, asadar cu 25 min inainte de terminarea programului de mic dejun, s-au terminat cerealele cu ciocolata si ouale fierte, iar la solicitarea unei doamne I s-a transmis de catre chelner ca nu mai sunt! Doamna a avut ghinionul de a ajunge mai tarziu la masa si asa ca a ramas fara... lucru intr-adevar neplacut, si ea platind la fel ca si ceilalti...

Restaurantul a fost inregula: meniu foarte diversificat, calitate buna a mancarii, preluare prompta a comenzii si servire prompta deasemenea cu timpi foarte scurti de asteptare. Preturile de bun simt, insa totusi de restaurant: ciorbe intre 7-12 lei, fel principal complet (carne+garnitura+eventual muraturi) intre 28-40 RON si aici ma refer la preparate din pui sau porc nu la cele de vita sau vanat! Deserturi intre10-12 RON.

Per total a fost un sejur in care ne-am simtit bine, vom mai reveni cu speranta ca unele lucruri pot fi imbunatatite si recomandam si altora aceasta locatie!

Aspectele, atat pozitive cat si negative pe care le-am prezentat, le-am prezentat din doua motive:

unul: pentru viitorii potentiali turisti pentru a beneficia de cat mai multe detalii

al doilea: pentru managementul hotelului in cazul in care va citi review-ul, pentru a descoperi potentiale surse de imbunatatire

Sarbatori fericite in continuare tuturor!

Trimis de gabim2002 in 28.12.14 17:41:46
Validat / Publicat: 28.12.14 20:27:54

VIZUALIZĂRI: 2242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabim2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂPerla Hotel [1 Mai]:

• pagină generată în 0.041192054748535 sec