ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2014
OCT-2014

I love Dubai!

Trip report no. 1

so,

iată c-am plecat in sfarsit in Dubai :) Am reusit sa intarzii, am ajuns cu trei minute inainte de a se inchide porțile la Wizz... :) tare, nu?! eram ciuca misto-urilor pe forum, daca pierdeam zborul...

Avionul nu a fost deloc aglomerat, poate doar 60-65% ocupat. Am cumparat bilete pentru primul rand de scaune, cu spatiu extrem de generos, personalul de bord si bufetul lor, la discreția noastra... extravaganta pentru care am platit direct 24e (doua buc). Aeronava folosită de Wizz, pentru acest zbor, este foarte solida, intr-o stare impecabila. Consider ca am facut o alegere excelentă si nu as avea motive sa regret un alt tip de cursa.

Se verifica faptul ca pe aceasta linie pasagerii sunt de o calitate net superioară curselor spre Italia, Spania, Anglia... bun, nu o mai lungesc: autocarul zburător Wizz, isi merita toti banii. Salut cu tot respectul Tarom-ul sau Fly Dubai-ul, insa eu raman cu ungurii mei :)

Am ajuns in aeroport, unde am luat masina de la Hertz destul de repede. Inainte de a iesi din aeroport, am fost controlat la bagaje dupa ce am iesit din Duty Free. Aceasta s-a intamplat doar cu mine, restul grupului nu a fost oprit. Cred ca m-a vazut un tip din politie, cand am iesit din shop si m-a asteptat... Probabil ca era interesat de ceva pileala, insa nu am avut nimic neregulamentar in papornița.

Am mancat destul de picant la un restaurant de langa Lake Terrace Tower (clădirea noastra)

Despre cazare...

Ne-am intalnit cu Zoe (prop. apart) la ora zece. Am gasit un apartament (etaj 32/40) bine proporționat, cu grup sanitar, pentru cele doua camere si inca unul la intrare. La prima impresie pot spune ca este ceva mai mic decat mi-am imaginat. Asta nu inseamna ca simțim ca nu avem loc, ci doar este ceva mai compact... Camerele sunt ok, bucataria indestulatoare, cu un dinning ok... Terasa este mare tare (vreo 21ml), imi place mult si o folosesc la maxim :) Ce pot spune, este ca acest apartament este maximum ce ofera clădirea, exclud aici zonele atipice (penthouse-ul sau mai stiu eu ce).

In complex avem o piscina de dimensiuni medii (cu salvamar), doua sali de sport, sauna, loc de joaca pentru copii, loc amenajat pentru gratar in toata regula, parcare subterana, patru ascensoare, paza nonstop, restaurante la parter, doua supermarket-uri 24/7, restaurante de toate felurile si națiile cu livrare la camera (5aed livrarea :) aici includ si supermarket-urile), metrou la 50 de metri de cladire, paza cat cuprinde... cred ca aunt vreo 4 pe tura, cel putin in timpul zilei.

Lucruri negative sunt cam putine, insa le notam: cam subtire la capitolul curățenie la bucatarie... adica - plita elecrica cam rapanoasa, la fel si mobilierul in zona de gătit, frigiderul ar trebui spalat... Cam atat si nu este chiar un capat de tara, nu este ceva care sa miroasă - Doamne ferește! insa era loc de mai bine... probabil au eliberat si nu au curățat cum trebuie bucataria, in rest totul lucește.

Astazi am mers la piscina pana pe la ora 13.00, dupa care am plecat la Dubai Mall. Am urcat la BK, de unde am vazut fântânile. Este intradevar spectaculos!! cred totusi ca si langa lac, ai o senzație destul de faina.

In Mall Dubai, nu prea am putut sa ma apropii de nimic de cumparat. Mi-au placut o pereche de blugi de la Diesel, insa costau cam 1.500lei, asa ca mi-am pus repede pofta in cui.

Am fost la Nord See si la Carliccio's... le recomand pe amandoua, am halit bine in ambele.

Am încheiat seara cu o alta baie la piscina, unde am stat pana la 12.00... defapt, am cam fost invitați in camera, pentru ca s-a cam terminat programul la acea ora :)

E aproape ora 3.00am si ma pregatesc de culcare, nu insa inainte de a face copy/past la acest mesaj, spre forum. :) Ne auzim maine!

Trip report Nr. 2

Hello, hello

va scriu din avionul... pardon autocarul zburator de seara Wizz!

M-a întorc in țara dintr-ul loc excelent, pe care il recomand tuturor. Suntem cu toții foarte diferiți si dorim de la viața, fiecare in parte, lucruri diverse... Garantez ca oricare dintre noi, are câte ceva de făcut in Dubai.

Nu am reușit sa fac tot ceea ce mi-am propus, însă in mare parte cred ca am atins lucrurile importante: M-am dat cu JetSky-ul, am mers cu Yellow Boats, am vizitat ce era de vizitat, am intrat la Atlantis, apoi Safari cu Arabian Nights, Abu Dhabi si conexe, am facut ceva cumparaturi, am facut plaja, ne-am distrat, etc

Ce nu am reușit sa fac, este excursia de o zi in Oman. Sunt mâhnit si trist, pentru aceasta ratare, însă înțeleg ca in viața nu le pot avea pe toate si este absolut normal ca lucrurile sa nu-ți iasă perfect. Am pierdut o zi cu Abu Dhabi, am mers la Grand Mosque si am gasit-o închisă, aceeași treaba si cu Emirate Palace. A trebuit sa aleg între o alta zi in acest oras superb sau o excursie un Oman. După cum se subînțelege, nu am renunțat la moscheie. Pentru mine treaba asta a fost foarte importantă...

Sunt foarte plăcut impresionat de 'ecosistemul' rasial dubanez. Găsești aici toate națiunile pamantului si totuși intri in cea mai sigura țara din lume. In nicio secunda nu te simți agresat sau cel mult filat de diferiți ciudați. Lumea își vede de treaba si lucreaza... mult si cu folos, intr-o armonie de neimaginat. Sa vedeți voi ce relaxați vin arabii la mall si cer un suc in engleză, fara fobia noastră anti-ungureasca, vai dom'le "nu mi-au dat pâine, pentru ca am cerut-o in limba romana"

Dubai Marina,

este cu siguranța cel mai frumos loc din Dubai. Dacă nu te duci la o plimbare pe faleză, ai fost cam degeaba pe-acolo, căci nu ai idee despre esența lucrurilor. Mall-ul din Dubai Marina este așezat mai mult decât convenabil pe aceasta faleza si dacă nu ești atent, poți pierde foarte ușor frumusețea din spatele restaurantelor... Noi am locuit aproape si am avut parte de multe avantaje, inclusiv infrastructura rutiera, care ne-a asigurat întotdeauna exit direct pe autostrada, fara dopurile de trafic din Deira sau Bur Dubai.

Apartamentul nostru a fost inchiriat prin airbnb.com si daca doriti sa luati tot prin ei, va rog sa-mi trimiteti un mail sa va invit, uite asa mai castig si eu un 20$, iar voi vreo 25$, pentru urmatoarea vacanta, lucru pe care il veti putea face si voi ulterior. Ce mama masii, sa profitam daca se poate!

Proprietarii sunt de o calitate excelenta, amandoi sunt profesori, Delcan este australian si preda cursuri NBA, iar Zoe este asiatica si preda la o scoala privata in Dubai, nu stiu exact de unde vine, pentru ca nu am intrebat-o, ce este clar este ca nu poti avea surprize neplacute din partea lor si asta este cel mai important aspect. Este perfect pentru patru persoane, are trei bai doua dormitoare, o terasa de 21mp, la etajul 32/40, piscina la parter, unde opereaza un restaurant din apropiere. Poti comanda orice acolo, livrarea costa vreo 5 lei si se face in 15 min. Exista doua sali de sport, loc amenajat pentru gratar, se poate face acolo o seara perfecta... ai tot ce-ti trebuie, mese, apa, liniste... de toate. Parcare la subsolul cladirii - super securizata si amenajata corect. Noi chiar am beneficiat de cel mai bun loc, exact de langa lift, o chestiune pe care am apreciat-o foarte mult. Apropo de lifturi, sunt patru si au o viteza de nu-ti vine sa crezi. Mai exista o sala de relaxare, in care iarasi se poate da o petrecere adevarata, arata ca un living de cinci stele si cine are timp poate profita de asa ceva. Ce am uitat... aa loc de joaca pentru copii, paza, receptie cu personal 24 de ore. Ma repet, pentru ca lumea nu prea citeste decat razlet, asa ca probabil un full review poate ajuta mai multa lume, cine mai doreste detalii, poate posta pe forum si vorbim...

Am avut o problema cu boilerul, s-a spart o teava si am gasit acasa o dara de apa, a doua zi a venit meseriasul si-a luat necesarul de materiale, iar in 24 de ore, aveam boiler nou. Pot spune ca s-a facut tot ce s-a putut pentru a se rezolva totul, cat se poate de repede. Lume serioasa, nu am cum sa spun ceva negativ pe tema asta...

Pentru cei care înțeleg un avantaj si-l iau ca atare: nu va mai cazați in alta parte, decât Dubai Marina, va garantez ca o sa îmi multumiți pentru acest sfat. Facem excepție pentru cei care vor Atlantis, nu se pune problema...

Culinare pentru curioși:

se poate mânca ieftin si bine la Dubai, dar exista si optiuni deosebite cu preturi pe masura... se poate totuși mânca si foarte prost. Noi am avut noroc sa nu o prea dam in bara, însă ocazii au fost.

Unde mi-a placut cel mai mult?!

Fac un mic review, pentru un restaurant coreean din Spinneys, de unde va pun si câteva fotografii... am plătit 250aed pentru 4 dish-uri si un sushi pentru toți, Pepsi (pentru ca ieșeam de la Yellow Boats, eram disperați de sete si infierbantati, ca niște convectoare in miezul iernii...

Eu am mâncat ceva cu carne de vita, cu un sos caramelizat si un orez excelent, de un alb imaculat. Sotia mea a luat niște paste cu fructe de mare si ciuperci, pe care nu a reușit sa le mănânce nici pe jumătate pentru ca erau foarte multe... Prietenii noștri au servit o salata si o alta specialitate cu carne de vita tocata, etc. Sushi-ul a fost deliciul, făcut cu carne de crab, castraveți si altele, a mers perfect cu sos de soia. Totul a fost neasteptat de bine si cred ca am plătit foarte puțin pentru ceea ce am primit.

Am mai mâncat la:

Carluccio's -, este un restaurant italian pe care i-l găsiți in Moll-uri si oferă lucruri foarte mișto. Este clar ca este italian si se găsește in the Entertainer... de doua sau mai multe ori. Am mâncat de doua ori la ei, o dat am folosit voucher-ul, nu se poate spune ca se reduce foarte mult nota, însă tot este ceva... din 380 se scad 120aed, nu e chiar la jumătate. O apa minerală mare costa 25aed si se aduna.

Un restaurant Iranian excelent in Abu Dhabi, Abu Dhabi Marina Mall.

Spice JLT - foarte indian si foarte spicy... bineinteles.

Mi-a plăcut enorm de la ei acea lipie cu ceapa si diferite alte chestii si iaurtul excelent...

In afara de acestea, am încercat in mall-uri dupa rețetele libaneze locale si franciza NordSee. Însă vauchere nu am mai folosit pentru mancare, pentru ca am prins sărbători... cam atat din food court.

Cate ceva despre safari...

Arabian Nights este cu siguranta cea mai buna companie, care executa magistral acest serviciu. Firma are amenajata o tabara in desert, au program artistic propriu si ofera atat cat poate. Nu cred ca poti sa-ti doresti mai mult de la o astfel de experienta, ma bazez pe ceea ce spun, pe experienta unor englezi (colegi de grup) care mergeau a sasea oara in aceasta excursie, de fiecare data cu AN. Oamenii lucrau in Dubai si spuneau ca acest mod de a petrece o seara, bate absolut orice alta experienta, mai ales daca iei in calcul si pretul 140lei de la 4-10pm. Soferul nostru chiar ne-a oferit tot ce putea sufletul lui, a facut tot ceea ce a putut pentru a ne face sa ne simtim fericiti. Ne-a povestit ca fratele patronului AN, este doctor in Bucuresti si nu are in minte sa se intoarca in Emirate. Vine in vacanta, insa iubeste Romania, mai mult decat majoritatea dintre noi...

Recomand The Entertainer,

poate ca mulți dintre voi nu merg pe aceasta soluție, din motive ce țin de jena sau disconfort, ei aflați ca sunt mulți comercianți, care își fundamentează business-ul cu voucher-ul in minte. Când am urcat in barca galbena, am observat ca toată lumea avea așa ceva, iar eu as fi fost prima gâsca, care ar fi plătit bilet întreg. Credeți-ma ca nu exista motive pentru care trebuie sa va jenați, oamenii te așteaptă in restaurante cu brațele deschise. Ești european, cu greu poți sa le înșeli asteptarile... Si tot spunea cineva mai devreme, "dacă te întreaba, le spui ca vii din Europa, majoritatea nu prea fac distincție între nemți sau romani si cei care o fac, te întreaba in mod expres, de unde din Europa.

De multe ori am spus ca vin din Romania si oamenii au reactionat cat se poate de pozitiv.

Un lucru este clar si sunt fericit sa i-l spun: m-am simțit bine fiind roman in Emirate, nu uitați acest lucru, este foarte important... vorbesc cat se poate de serios!

Costuri de transport in Dubai:

am inchiriat o Masina de la Hertz, aveți o poza cu locația exactă din aeroport, apoi pentru deplasări am mai plătit 778lei cu tot cu second driver, porti, asigurari etc. Am mai platit trei plinuri de benzina - 120lei Ei imaginati-va ca patru persoane au facut 1.500km cu ceva mai putin de 200euro, spuneti voi daca-i bine sau nu...

Pentru internet am folosit un router wifi, care ne-a oferit internet nonstop. Sim-ul Etisalat l-am primit cadou de la (multumesc mult!), pe care am incarcat internet 3GB - 150 de lei. Parerea mea este ca este foarte rentabil, serviciul este 4G si este destul de stabil. Nu prea am avut probleme de retea... Pentru telefoane in tara am folosit voip si am consumat impreuna vreo 15 euro.

O sa ma mai duc in Dubai, de aceasta data cu toata familia, aceasta destinatie este excelenta pentru familisti, sunt o groaza de lucruri de facut cu cei mici... sper sa ma reîntorc la anul in Noiembrie - Decembrie...

Despre vreme:

cald frate, cald si bine! nu cald si naspa, doar cald si vreme de baie... sunt oameni care nu pot fi fericiti la 36 - 37 de grade, insa nu este cazul meu... la aceste temperaturi functionez perfect si ma simt cu adevarat in vacanta. Exista o anumita rezerva la umiditatea din atmosfera, care accentueaza senzatia de cald, insa nu este ceva de nesuportat in Octombrie. Credeti-ma! eu cand ma gandesc acum la temperatura din zilele trecute, am o senzatie de bine, de-mi vine sa ma intorc.

Apoi va mai spun ca am facut o baie la piscina pe la 11.00pm si-mi era frig de-a binelea cand am iesit din apa, am fost salvat de jacuzzi. Am uitat sa va spun de asta, langa piscina exista asa ceva, te poti balaci toata seara. In wk, piscina se inchide la ora 12.00... noua ne-a venit cam aiurea, daca era sa facem noi ce vrem, stateam acolo pana la ora doua dimineata.

gata, am ramas fara argumente...

ma mai gandesc si va mai scriu, pana una alta... Drum bun!

Trimis de floraur in 26.12.14 15:25:52
Validat / Publicat: 26.12.14 21:38:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 8867 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (floraur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Fotografii din apartamentul nostru luat de pe airbnb

dnk
[10.01.15 16:34:30]

buna, f interesant articolul tau, am fost si eu in Dubai si o sa mai merg inca o data cu familia, de aceea te rog sa ma inveti exact cum fac sa inchiriez un apartament cum ai avut tu. mersi mult

marcy74
[10.01.15 21:43:04]

Super bun review! Nu aveti activata optiunea de mesaj privat?

Rauul*
[16.01.15 19:28:15]

@floraur: Bună, e super tot ce ai scris tu aici, as vrea sa te întreb si eu mai multe, anul acesta vrea sa plec si eu in dubai, aștept sami scri sa te pot intreba mai multe.

[16.01.15 19:32:12]

@Rauul - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

dorissa
[08.02.15 23:45:10]

@floraur -

salutare, imi dai si mie site-ul de pe care ti-ai rezervat apartamentul, sau mai multe info cu privire la apartament, pret, distate fata de BF, plaja, Dubai marina. multzu anticipat

dc77
[29.03.15 21:43:50]

@floraur -

buna. poti sa-mi spui, te rog, daca atunci cand faci rezervarea unui apartament pe acel site trebuie sa platesti ceva in avans? este sigur site-ul? multumesc

mprofeanu
[06.04.15 18:29:22]

@floraur - Foarte bun reviewul tau.

In ce zi ai fost la Abu Dhabi si ai gasit moschea inchisa?

Plecam si noi la Dubai pe 15 aprilie si vrem sa mergem pe cont propriu la Abu Dhabi si Al Ain.

CosminZichil
[24.05.15 12:26:32]

@floraur: Salut, am intrat si eu pe airbnb.com si am gasit unele preturi bune. Dar cum este tipul asta de cazare, stai in apartament cu gazdele dar ai camera ta?

georgeirina
[02.12.15 03:25:32]

@floraur - La Arabian Nights ai rezervat online sau de acolo?

dc77
[02.12.15 21:30:31]

@floraur - buna, poti sa imi spui si mie, te rog, daca este adevarat ce am citit, cum ca nu ai voie sa bei o bere sau altceva decat daca ai un permis special? ca nu poti cumpara din magazie si sa consumi acasa?

ce imbracaminte recomanzi pt a nu deranja gazdele avand in vedere ce e foarte cald?

multumesc

nicole33
[03.12.15 06:42:11]

@dc77 -

Este foarte adevărat. Băuturi alcoolice, inclusiv bere, nu poți consuma decât „acasă” (cameră de hotel, apartament închiriat etc.), nicidecum pe stradă, în parc, în metrou, pe plajă, la piscină.

Voie ai să bei ce vrei, problema este că nu vei găsi. Băuturile alcoolice sunt comercializate doar în puține magazine specializate și doar către REZIDENȚII ne-musulmani posesori de permis special. Simplii turiști nu fa parte din această categorie.

În supermaket-uri și magazine obișnuite nu vei găsi decât bere FĂRĂ alcool, care se vinde fără nicio restricție.

Sugestia mea ar fi să-ți aduci de acasă sau să achiziționezi din Duty Free-ul din aeroport încă de la sosire, în cantități rezonabile, cu care poți trece de controale. Prețurile din free shop sunt cam ca la noi.

Pentru femei se impune o ținută decentă. În principiu, ideea este ca umerii și genunchii să fie acoperiți. La vizitarea moscheilor, ținuta este mult mai strictă, nici măcar bărbații nu au voie cu pantaloni scurți sau bermude, dar există soluții la fața locului.

floraurAUTOR REVIEW
[15.10.17 13:23:20]

@dnk:

Daca nu este prea tarziu acum, sa-mi spui

CosminZichil, dc77, dnk, dorissa, floraur, georgeirina, marcy74, mprofeanu, Rauul*
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: