ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2014
ÎNSCRIS: 29.12.11
JUN-2010

la PMM* = 685 CNY

Orasul extremelor

In completarea review-ului despre Beijing, vreau sa spun cateva cuvinte si despre hotelul la care am stat!

Este un hotel de 5 stele, sub patronaj japonez, cu linii simple, dar foarte elegante!

Camera este mare si spatioasa si beneficiaza de tot luxul necesar! Ce am remarcat este mocheta foarte groasa si in camera si pe holuri, asa incat nu se aude niciun zgomot!

Personalul este foarte amabil si saritor!

Micul dejun este foarte variat si consistent! Este servit la un restaurant care are iesire la o gradina interioara amenajata in stil feng shui! Acolo in fiecare dimineata exista un grup de batranei, care executa cu maiestrie o kata!

Am decis sa povestesc o intamplare mai putin placuta, care reliefeaza caracterul oamenilor din acea zona!

Intr-o seara cand ne-am intors de la Marele Zid am constatat ca mi-a disparut pasaportul! Am cautat in toata camera si nu l-am gasit! Eram disperati! Era simbata seara ora 20 si aveam avion marti dimineata! Am plecat intai la cea mai apropiata sectie de politie ca sa declaram pierderea (furtul) acestuia. Acolo am gasit un personal deosebit de amabil, care cunostea limba engleza! Ca o paranteza vreau sa va imaginati cum ar fi tratat la un caz similar un turist chinez la o sectie de-a noastra de Politie! In fine am dat o declaratie si ne-a dat dovada necesara! Urmatorul drum l-am facut la ambasada Romaniei! Am avut noroc fiindca era f aproape de noi si trecusem cu o zi inainte prin fata ei! Acolo am fost primiti imediat inauntru si a fost sunat consulul, care in aproximativ juma de ora a sosit de-acasa! A fost extrem de amabil, a dat cateva telefoane in tara si ne-a dat hartia necesara! Pe aceasta cale as vrea sa-i mai multumesc o data!

Urmatorul drum trebuia sa-l facem a doua zi la Ministerul de Externe Chinez! Ne-am luat cate un Mac si am ajuns la hotel in jurul orei 12 noaptea franti de oboseala! In timp ce mancam am observat ceva intre pernele fotoliului! Ce sa fie? Hopa si pasaportul! De bucurie s-au sters instant si nervii si oboseala! De atunci nu mai plecam niciodata de la hotel cu pasaportul la noi! Il lasam frumusel in camera!

Sa mai spun ca hotelul este intr-o zona de ambasade! Este aproape parcul Ritan si la cateva statii este Silk Market sau magazinul american cum ii spun turistii in care se gasesc o mare varietate de produse de firma la preturi rezonabile (daca stii sa negociezi). Atentie ca printre ele sunt si multe fake-uri!

Revenind la hotel, vreau sa spun ca e un super hotel de 5 stele, la un pret rezonabil pe care-l recomand.

Trimis de robert in 20.12.14 21:58:15
Validat / Publicat: 21.12.14 08:31:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA. A mai fost în/la: La acelasi hotel sau la unul invecinat!

VIZUALIZĂRI: 2697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In fata hotelului!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 685.50 CNY pe cameră

[20.12.14 22:38:17]

@robert. c Te rugăm să ne spui dacă nu cumva este vorba despre acest hotel.

Mulţumim.

[21.12.14 05:09:10]

@webmaster33: da acesta e hotelul!

[21.12.14 08:31:16]

@robert. c - Multumim.

Mutat în rubrica "New Otani Chang Fu Gong Hotel, BEIJING" (nou-creată pe sait)

[21.12.14 08:35:59]

@webmaster03 - Salutare! O intrebare am si eu la voi: dupa postarea pozelor se mai pot face comentarii? Si daca da, cum?

[21.12.14 08:39:29]

@webmaster03 - e ok, pozitionarea!

[21.12.14 08:55:46]

@robert. c - Cel mai bine e sa adaugi explicatii la poze atunci cand le incarci.

Dupa validare, doar moderatorii mai pot face editari.

Poti folosi linkul "Sesizează eventuale probl. la poză", scris cu rosu, pe care il gasesti sub fiecare poza deja incarcata. Ne anunti ce text vrei sa adaugi si-l incarcam noi.

Mersi.

[21.12.14 09:24:34]

Felicitari pentru articol!

Iti multumesc ca-mi amintesti de China!

[21.12.14 09:28:14]

@Marian Preda - Multumesc! Sincer in timp ce scriu, retraiesc acele clipe! Si mie mi-e dor, pt ca n-am mai fost de 3 ani!

[21.12.14 09:32:52]

@robert. c -

De trei ani?! Ce coincidenta!

Sarbatori fericite, alaturi de cei dragi!!

[21.12.14 10:33:35]

@Marian Preda - Sarbatori fericite!

TraianS
    [21.12.14 20:22:23]

Aici nu am inteles exact daca-i de bine sau de rau.

Chiar l-ati avut furat (pasaportul)... si e vorba de caracterul rau al oamenilor; sau doar a fost ratacit si toti cei la care ati apelat au fost foarte saritori si v-au ajutat?

Sper ca e a doua varianta.

Oricum situatia e cam nasoala, mai ales cand esti la asa departare de casa.

[21.12.14 20:40:55]

@TraianS - A doua varianta e cea corecta! Intr-adevar eram intr-un mare impas, departe de casa si cu putini bani ramasi!

[22.12.14 18:42:38]

@robert. c -

Parcul Ritan este cel mai vechi parc din Beijing si ofera locuitorilor din cartierul Sanlitun, o oaza de liniste.

Cartierul ambasadelor, gazduieste un templu dedicat soarelui, avand in centru, un gigantic altar pentru sacrificii rituale. Taxa este modesta (5 RMB) si se poate dedica turistilor intre orele 09:00- 22:00.

Dar, doar pentru improspatarea memoriei, te invit sa accesezi acest rw (vezi impresii).

[22.12.14 19:58:21]

@Marian Preda: foarte util si bine documentat review-ul! Ce bine mi-ar fi prins sa-l citesc inainte sa ajung in China!

Marian Preda, robert

• pagină generată în 0.047522068023682 sec