ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.12.2014
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08

Am văzut un Monstru!

Da, dragi prieteni! aseară am fost la un spectacol și am văzut un Monstru sacru al muzicii de orice fel din România și de pe mapamond.

Numele lui? Gheorghe Zamfir.

În cadrul spectacolului-eveniment „Destinnație România”, maestrul a mai avut ca invitați pe actorul Dan Puric, pe soprana Alexandra Coman, violonistul Eugen Sârbu și corul Madrigal. Au acompaniat orchestra și taraful Gheorghe Zamfir.

Ce aș putea spune, în afară de faptul că, timp de vreo patru ore și ceva (cu o scurtă pauză pentru pregătirea scenei) o sală plină cum este Sala Palatului din capitală cu peste 4000 de spectatori înghesuiți pe scaune (fiți-ar capu' al @#$%^ nea Nicule, că ai stricat o sală de milioane, pentru congresele tale stupide!) a fost fermecată de ceea ce se petrecea pe scenă?

O seară a Maeștrilor! o seară fermecată, o seară a sunetelor care se îmbină unele cu altele, și împreună - cu sufletul artistului pentru a ne aduce fiecăruia și tuturor un strop de fericire, dar și de sublim, de Dumenzeire aș îndrăzni a spune.

Pentru că geniul în orice domeniu, presupune Har; iar Harul nu poate veni decât de la Dumnezeu.

Și cu acest Har am fost noi împărtășiți aseară...

Vă las câteva poze (vreo două „împrumutate”) și două scurte fragmente înregistrate precar, iar ca ilustrație muzicală a acestui scurt articol, aș ruga echipa tehnică să atașeze un fragment dintr-un concert cu Gheorghe Zamfir în care să cânte „Păstorul singuratic”.

youtube

youtube

Mulțumesc,

Pe curând! (PS urmează... André Rieu!)

Trimis de Dragoș_MD in 20.12.14 01:14:37
Validat / Publicat: 20.12.14 03:55:26

VIZUALIZĂRI: 1289 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Afișul oficial al concertului Destinnație România
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2031 PMA (din 31 voturi)

webmaster28 [20.12.14 03:55:08] »

Dan&Ema [20.12.14 05:32:19] »

Culmea!

Aseara l-am vazut si eu pe monstrul sacru cu sange romanesc GHEORGHE ZAMFIR in atat de populara emisiune televizata VOCEA ROMANIEI invitat de Marius Moga sa se alature in finala unui concurent interpretand cutremurator capodopera LIE LIE CIOCARLIE.

A fost momentul de exceptie al showului in care am avut placerea sa il auzim pe genialul nostru naist de neegalat pe planeta noastra.

Ni s-a zbarlit cu adevarat pieleade emotie.

Nici nu imi pot imagina de sentimente si cati fiori te pot trece intr-un spectacol intreg cu GHEORGHE ZAMFIR.

Dan

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Zoazore [20.12.14 18:50:28] »

@Dragos - Si stii care-i culmea? Citind titlul, automat in mintea mea s-a insinuat... ilustratia muzicala a impresiilor. N-apucasem sa citesc DECAT titlul!

Mie mi s-e-ncranceneaza pielea doar la auzul numelui.

Impresiile tale au accentuat senzatia!

Dan&Ema, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂTonomat AFA: