ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2014
ÎNSCRIS: 04.08.11
OCT-2014

Plaja la sfarsit de octombrie

Ne apropiem de Craciun, dar gandul meu zboara la vara, plaje cu nisip fin si mare turcoaz. Mi se pare ca abia a trecut vara, si asta doar pentru ca la sfarsitul lunii octombrie inca eram la plaja. Vacanta in Cipru a fost ceva neplanificat, am cumparat biletele de avion cu doar 3 saptamani inainte. Vazusem pe google ca este mult mai cald decat la noi, dar cand am ajuns acolo mi-au fost intrecute toate asteptarile.

Am avut avion dis de dimineata, astfel ca la 9 eram deja in Larnaca. Am ales cazare 4 nopti in Protaras, pentru ca citisem ca in Ayia Napa este f multa galagie (nu m-am gandit ca, fiind extrasezon, nu vor fi valabile comentariile scrise vara), iar in Larnaca vazusem ca peisajul nu este spectaculos. M-am felicitat pentru alegerea facuta, in Ayia Napa si Protaras simti ca esti intr-adevar in vacanta, chiar daca ai plaja si in Larnaca. Cazarea am avut-o la Artemis, hotel despre care voi scrie separat, iar ultima noapte am petrecut-o in Larnaca, la Constantiana Beach Hotel, care este aproape de aeroport.

Inca de la iesirea din avion am simtit ca ma topesc de caldura. Pana ne-am dezmeticit noi incotro trebuie sa o apucam pentru a ajunge in Protaras, deja ma apucasera nervii de cald ce imi era:). Am luat autobuzul 425 pana in Larnaca, apoi am mai stat cam 45 de min. pana cand a venit autobuzul 711 spre Protaras. Pretul la biletele de autobuz este f mic, 1,5 euro indiferent de distanta, astfel ca am mers 60 de km cu doar 1,5 euro, mi s-a parut incredibil.

Dupa ce ne-am cazat, am mancat la un restaurant din zona hotelului, al carui nume in scapa si oricum nu l-as recomanda, apoi am mers la plaja. La restaurant chelnerita era romanca, ne-a spus ca venise in iulie in vacanta cu prietenul si au hotarat sa ramana…ce bine e sa fii tanar si sa poti lua astfel de decizii :). Tot ea ne-a spus ca am avut noroc, pentru ca in saptamana precedenta fusese furtuna, iar marea era si atunci agitata si adusese toate pietrele din larg. Ne-am convins apoi ca avea dreptate, erau valuri mari si ceva alge. Dar pentru noi nu a contat prea mult, eram nerabdatoare sa intram in mare. Apa era numai buna pt baie, dar am fost dezamagite pentru ca la ora 16.00 deja nu mai era vreme de plaja. Asta este dezavantajul cand mergi toamna, sa nu mai spun ca am prins si trecerea la ora de iarna, astfel ca la 16.30 era deja intuneric. Ne obisnuisem deja sa plecam f devreme la plaja, pentru ca la 7 era deja de plaja, si pe la 15.00 sa plecam de la plaja.

Protarasul era pustiu in acea perioada, seara cand ne plimbam era chiar trist, dar iarasi am avut parte de o vacanta linistita, asa cum ne dorisem.

Ca sa mai "scapam" de liniste, intr-una din zile am luat autobuzul si am mers in Ayia Napa. Din Protaras in Ayia Napa se ajunge usor, noi aveam la receptie traseele autobuzelor 101 si 102, dar am mers cu 711 pentru ca avea traseu mai scurt. Am cerut sa ne lase direct la faimoasa Nissi Beach. Ayia Napa nu era pustie, dar nici f aglomerata. Am facut si acolo plaja si ne-am balacit, a fost minunat. Totusi, nu pot spune ca plaja din Protaras este mai urata decat Nissi, noua ne-au placut mult toate plajele.

Intr-o alta zi am mers in croaziera la Cave Greco si Laguna Albastra (oare a cata laguna albastra din Europa o fi? :); am gasit o super oferta la Panikos, cu doar 5 euro/pers croaziera de 2 ore, cu muzica, voie buna si mancare (nu va inchipuiti ca a fost all inclusive, dar la banii astia ne-au dat cate o bomboana, floricele, suc/bere, chiftelute si pepene galben) mai mult de atat ce vreti? Eu una m-am simtit ca-n Grecia, mai ales ca peste tot era steagul Greciei :)

Evident ca nu puteam rata biserica Elias, astfel ca am urcat dealul si am admirat privelistea de acolo. Ne-am pus si dorinte, a mea deja s-a indeplinit dupa nici o saptamana, deci functioneaza :)

Preturile in Cipru mi s-au parut f acceptabile, nu stiu daca sunt asa tot timpul sau doar in extrasezon. La restaurant, am mancat doar la Yianna Marie, pe care il recomand calduros, are o priveliste superba la mare, este f frumos si elegant, servirea f buna, este si un chelner roman acolo. Intr-o zi la pranz am ales unul dintre meniuri, astfel ca am macat cu 10 euro supa zilei (de legume aveau atunci), felul 2 (muschi afumat de porc, cu legume si cartofi prajiti) si inghetata. Noi am mancat 2 pers dintr-un meniu, deci sunt f mari portiile. In general friptura avea alaturi legume fierte si cartofi prajiti, mi s-a parut interesant. Si desertul era f bun, sa incercati daca ajungeti acolo baclava cu nuca si scortisoara, un deliciu. In fiecare seara primeam din partea casei si cate un shot colorat, dulce si f bun. Am fost uimite intr-o zi cand ne-au adus inapoi 5 euro, spunandu-ne ca au calculat gresit pentru seara precedenta si ca isi cer scuze. Evident ca i-am lasat ca bacsis, dar spuneti-mi si mie unde in Romania s-ar fi intamplat asta?

In Larnaca am mancat la un alt restaurant, de data asta am incercat pestele si a fost f bun. Ne-au adus din partea casei cate o prajitura.

Oricum, eu am fost impresionata de serviciile din Cipru, cel putin la restaurante.

Suvenirurile aveau preturi f bune, am luat si cu 0,75 euro, set pt bucatarie cu prosop si manusa cu 1,5 euro.

Supermarketul preferat a fost bineinteles Lidl-ul din statiune, de unde ne faceam aprovizionarea o data la 2 zile, pentru micul dejun. Preturi f bune, cam ca la noi, ca sa va faceti o idee cautati pe google Lidl Cyprus. Ne-a placut mai ales painea de casa cu multe seminte, la noi nu am vazut.

Desi nu este o destinatie f cautata, Cipru merita macar o vizita, cel putin pentru mare si soare. Vom reveni cu siguranta, si data viitoare probabil ca vom vizita mai multe.

Trimis de Sabi_ in 19.12.14 15:47:25
Validat / Publicat: 19.12.14 16:41:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 3542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sabi_); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 celebra Nissi Beach

[19.12.14 20:34:17]

iulianic
[20.12.14 09:57:28]

@Sabi_ - Nici o poză dintr-o vacanţă atât de frumoasă?

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Protaras - Paralimni: