ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: lugoj
    ÎNSCRIS: 07.06.08
    JUN-2008

Budva - statiunea mea de suflet!

Salut, doar ce m-am intors dintr-un minunat sejur in Muntenegru. Am fost pentru a doua oara, anul trecut am fost pe cont propriu si am descoperit pentru prima data aceasta extraordinara detsinatie atat de aproape pentru cei din vestul tarii. Budva a devenit deja destinatia mea de suflet, ofera conditii extraaordinare la un pret incredibil de accesibil - preturile sunt aproximativ aceleasi cu cele din orasele de la noi si ma refer aici la preturile din statiune! pentru ca in oras poti cumpara de la magazine la preturi mai mici ca la noi!

Anul trecut am fost pe cont propriu si ne-am descurcat onorabil, am gasit destul de repde cazare pe strada, dupa o cautare de cateva ore. Anul acesta insa am zis sa ne "civilizam" si noi si am plecat cu cazarea deja rezervata, mai ales ca am gasit niste preturi mai bune decat cele pe care le gasisem anul trecut cautand pe cont propriu!! iar conditiile de cazare pareau chiar superioare. SI AU FOST, chiar mai bune decat ce vedeam in poze, a fost o supriza placuta pentru noi, felicitari agentiei. Apropo, am mers prin Peter Turism, din documentarile mele cred ca este principala agentie care vinde aceasta destinatie - la multe dintre celelalte am vazut aceeasi oferta a lor, chiar daca ele nu spuneau explicit acest lucru.

Am stat la vila Kentera la niste conditii care probabil in Romania s-ar fi numit 4 stele - totul nou, mobilier super functional si in foarte buna stare, baia, care pentru mine este cred principala referinta despre cum poate arata un apartament sau o camera (acolo ma uit prima data cand vreau sa-mi fac o impresie) a fost de vis. Anul trecut am avut ceva probleme cu alimentarea cu apa, (este am inteles o problema comuna in budva), asa ca primul lucru ce l-am intrebat a fost cum stam in aceasta privinta. Am fost asigurata ca nu vom avea deloc astfel de probleme la Kempera, vila avand hidrofor propriu! Si asa a si fost!!! Pentru mine acest lucru este foarte important, astfel ca atunci cand revin in mod sigur tot la Kempera vom sta, nu vreau sa experiementez si sa am suprize.

Budva este pur si simplu un oras de vis. Desi nu am fost in Croatia, am citit multe si am vazut multe poze si probabil ca Budva face parte din aceeasi categorie a oraselor adriatice sarbesti - pentru mine, ca pentru multi cei din vest, regiunea o sa fie multa vreme de acum inainte pur si simplu sarbeasca, nu conteaza granitele trasate mai mult sau mai putinartificial si politic... Cu strazi curate si drumuri extraordinare cum la noi o sa gasesti doar peste muuulti muulti ani, cu foarte multe locuri de distractie de seara, restaurante si locuri unde poti sa mananci super rezonabil la pranz (maxim 10 euro de persoana pentru o masa atat de abundenta ca mie imi ajungea pentru toata ziua :) ), cu foarte multe spectacole seara, pentru toate gusturile (si cu populara sarbeasca, si cu muzica mai moderna), discoteci si locuri de plimbare etc etc

Cel mai mult m-a bucurat ca anul acesta am gasit plaja cu nisip fin, super! Mai mica, e adevarat, dar gaseam intotdeauna loc, aveam spatiu in jurul nostru cred ca de 10 ori mai mare decat in aglomeratia si tigania de pe litoralul nostru. Anul trecut am fost la plaja pe plaja principala, Slovenska Plaja cred ca se numea, unde era si nisip, dar mai mult pietris, mai ales in mare. Ei bine, vila Kentera are un amplasament foarte bun, care iti permite sa ajungi foarte repede si pe Slovenska, dar care ne-a permis sa descoperim si o plaja mai putin cunoscuta, probabil: este imediat in dreapta fata de port si orasul vechi, cum privesti catre mare (Slovenska este in STANGA) - am descoperit-o cu mare bucurie si de atunci numai acolo am mers! Sunt doua plaje mici, de fapt, una langa alta, iar trecerea de la una la alta se face printr-un fel de carare aproape suspendata de coasta stancoasa, ceva magnific. Iar intrarea in mare este mai lina aici, astfel ca daca veniti cu copii,de exemplu, musai AICI sa mergeti! O sa va pun si ceva poze, sa va faceti o idee despre calitatea mult mai buna a plajei fata de slovenska.

Orasul vechi si portul este o splendoare, dupa parerea mea seama foarte mult cu ceea ce vedeti in poze despre Dubrovnik! Seara este o incantare sa te plimbi pe acolo, sunt si tot felul de artisti care canta la chitara sau care deseneaza, fac portrete etc...

Ce mi-a mai placut foarte mult este ca toate preturile sunt in euro! Nu trebuie sa-ti bati capul sa schimbi si mai ales sa tot faci socoteli "cat ar fi asta in lei"?? :) Peste tot, la magazine, discoteci, restaurant, pana si inchiriatul sezlongurilor totul e in euro. Iar preturile la magazin sunt suprinzator de mici, unele sunt chiar mai mici decat la noi in Lugoj! Micul dejun, cu cumparaturi de la magazin, cred ca ne costa mai putin acolo decat ne costa acasa! :)

Noi suntem mai "lenesei" din fire, am preferat sa stam aproape exclusiv la plaja, dar se pot face si diverse excursii si croaziere. Poate o sa mergem si noi intr-un an.

Chiar daca as vrea sa mai vedem si alte destinatii (poate o sa incercam la anul si o mica Grecie), sunt sigura ca vom mai reveni in Budva, macar o data la 2 ani, pentru ca eu m-am indragostit pur si simplu de aceasta statiune.

Trimis de vio1204* in 07.06.08 01:06:32

VIZUALIZĂRI: 26898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vio1204*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 nisip super si intrarea in apa lina

mihaela gilvitu* [14.08.08 08:12:03] »

Ne-am intors in data de 11 august 2008 de la Budva, unde am fost cazati la vila Kentera.

Iti multumim pentru toate informatiile utile pe care le furnizezi si mai ales pentru cele referitoare la plaja Mogrene. Dupa ce ti-am citit jurnalul de vacanta ne-a fost foarte usor sa ne descurcam la Budva.

Cu multa simpatie,

Un grup de turisti din Hunedoara

andi1972 [21.02.09 16:31:33] »

Noroc! Ne prinde bine povestirea ta... Vrem sa mergem si noi la Budva, in iunie. Am rezervat vila Ivana prin Peter. Are parcare? Dar vila kentera, are parcare (free)? Ca daca are parcare (garantat) imi schimb rezervarea imediat! In apa pot sa intru in iunie? Nu este prea rece? Multumesc anticipat. Andi P

tm67bru [21.02.09 16:56:27] »

Vila Ivana NU are parcare, dar proprietarul are un aranjament cu o parcare particulara, in vecinatate. Daca tin bine minte, era 5 euro/zi, mi s-a parut mult, asa ca am lasat-o pe strada, peste drum. Nu am avut nici o problema.

Vila Kentera ARE parcare, dar nu intra mai mult de 5-6 masini; langa mine, pe marginea drumului, erau parcate masini si ale unor dintre cei care stateau la acea vila.

andi1972 [23.02.09 17:57:11] »

tm67bru - multzumesc frumos.

mariana [16.03.09 18:16:07] »

vio1204 te rog sa-mi spui daca pe plaja mica gasesc mancare si sezlonguri cu umbrela si daca stii cumva daca se poate prelungi sejurul la 10 zile,as dori sa merg la sfarsitul lui iunie singura cu nepotica de 5 ani si de aceea imi fac putine griji . multumesc,rezervarea am s-o fac la peter am vorbit chiar azi cu agentia.

mariana [16.03.09 18:40:48] »

vio1204 te rog sa-mi mai spui cat de departe este plaja mica de vila,voi fi fara masina, pot ajunge pe jos pe harta mi s-a parut destul de departe. inca odata multumesc!

Nicu [16.03.09 20:33:21] »

Peste 300 metri pina la plaja (vila e linga un magazin alimentar (la ei toate mag mai mari se numesc supermarket ). Din vila de la etaj se vede plaja_in sezon e ff aglomerat.

tm67bru [17.03.09 08:51:46] »

mariana: am fost si noi pe acolo si pot sa-ti raspund - pe plaja gasesti sunt sezlongurisi umbrelute, dar e bine sa ajungi mai devreme, sa prinzi locurile mai bune. Sunt, deasemenea, 3-4 tonete unde se vand fructe si ceva cartofi prajiti, fructe etc.

Cat priveste drumul de la Kentera pana acolo - nu stiu cati metri sunt, dar il faceam, cu copii mici 4 & 5 ani, cam in 15 minute. Nu mi s-a parut deloc o problema.

mariana [17.03.09 13:52:50] »

multumesc pt. informatii ,va pup si va scriu cand ma intorc...

mariana [18.03.09 17:37:50] »

am reusit primul pas,am facut rezervarea ,budva,vila kentera,10 zile,camera dubla(un adult si un copil)440 euro cazarea si taxa statiune,transport individual... copiii nu au reducere in camera dubla numai insotiti de 2 adulti..

rap83 * [08.04.09 13:12:35] »

As vrea sa merg si eu anul acesta ca m-ati facut curios. As vrea sa merg cu masina dar am inteles ca ar putea fi ceva probleme cu politia de acolo ma refer la acte de coruptie etc sau alte dificultati.

mariana [14.04.09 09:04:51] »

rap83-fiica mea a fost anul trecut cu masina si nu a avut nici un fel de problema cu politia si au mers pana in ulcinj. eu am luat de la agentie traseul lor care spun ei este cel mai scurt tm-stamora moravita-beograd-cacak-uzice-nova varos-prijepolje(vama serbia-muntenegru)-bjelo polje-podgorica-cetinje-budva,atentie la actele masinii(sa fie pe numele tau daca nu trebuie declaratie la notar tradusa,cel putin asa a fost anul trecut) sau mai ai o varianta la care ma gandesc si eu,la timisoara este agentia jat airwais, au bilete de avion din beograd pana la tivat destul de ieftine,un adult si un copil dus-intors 248 euro cu posibilitatea de-a lasa masina in aeroport pt 20 euro iar drumul de la tivat budva cu taxi 20 km. mai vreo 30 euro dar ajungi in 45 minute. astea sunt informatiile mele nu stiu nici eu ce o sa aleg dar daca s-a descurcat fiica mea cu masina sinura cu un copil de 4 ani pana la ulcinj care este dincolo de budva ma gandesc ca este ok,mergi cu atentie si mai usor ca tot acolo ajungi chiar daca 1-2 ore mai tarziu.

rap83 * [14.04.09 09:16:45] »

Mersi de informatii, ma gandesc sa merg cu masina, nu e distanta chiar asa de mare plus de asta mai vezi una alta, te mai poti plimba. Nu am mai fost niciodata in zona aia si parca as merge in Bangladesh eram putin speriat.

tm67bru [14.04.09 09:20:33] »

du-te linistit, chiar merita cu masina, drumul - desi lung si poate obositor pentru cine nu-i obisnuit sa conduca 12-13 ore - e SPLENDID. Peisajele, pe portiunea dintre Priepolje si Podgorica [adica aprox 300 de km], iti taie respiratia.

mariana [14.04.09 09:23:04] »

stai linistit nu esti singurul speriat si eu sunt la fel de aceea am adunat atatea informatii, ne-om descurca noi, fiica mea spune ca este foarte ieftina mancarea...

rap83 * [14.04.09 09:24:00] »

Am inteles ca sunt aproximativ 1000 de km de la vama pana in budva. Nu e mare lucru, sunt obisnuit cu condus mult si chiar imi place. Vreau sa vad peisaje si tara in mare.

tm67bru [14.04.09 09:26:37] »

dupa socotelile mele, de la Moravita [poate tu te refereai la alta vama] sunt doar cam sapte sute si ceva... O sa faci intre 11 si 16 ore, depinde de stilul de condus si de numarul si durata opririlor

rap83 * [14.04.09 09:32:40] »

Nu e nici un stres, va multumesc pentru informatii. Inseamna ca m-am hotarat. Ideea era sa ii fac un cadou prietenei mele o vacanta si nu eram hotarat unde.

monysh [06.05.09 17:47:52] »

In iunie voi vizita si eu Budva, Vila Ivana. Voi merge cu masina si poate ma ajuta cineva cu informatii referitoare la taxe de drum prin Serbia si trebuie ceva dotari mai speciale la masina decat avem noi?...

tm67bru [06.05.09 17:59:45] »

Anul trecut si acum doi ani nu am avut de platit nimic taxe de drum in Serbia/Muntenergu, traseul de Budva contine doar drumuri nationale (doar autostrada s-ar fi platit). Nu am auzit / nu stiu daca au introdus intre timp ceva "yu-vigneta"... : -)

Important e sa ai in cartea verde bifata si Serbia / Muntenegru - se cere explicit la vama (Daca cumva nu e activata, se poate face o suplimentare la sediul societatii de asigurare, ptr o suma modica). Deasemenea, daca masina nu e pe numele soferului, e posibil (chiar probabil) sa-ti ceara imputernicire.

La trecerea in Muntenegru se plateste o taxa de 10 eur de masina, taxa ecologica.

monysh [06.05.09 18:10:51] »

Mercy, pentru raspuns. Cu asigurarile am rezolvat, auzisem ca ar fi necesar la masina de coarda de tractare...doar am auzit. Masina e personala doar ca va fi condusa si de prietenul meu. Mercy inca odata!

rap83 * [07.05.09 09:18:23] »

Cum se face cu viza? se cere asa ceva?

tm67bru [07.05.09 09:58:21] »

nu e nevoie de viza, nici ptr Serbia, nici ptr Muntenegru

monysh [19.05.09 17:29:00] »

tm67bru, am o intrebare la tine legata de cartea verde, eu o am la bcr asigurari si pe spate apare si Serbia, si mai este trecuta o specificatie legata de Muntenegru, defapt ca include totata aria geografica care este administrata de Serbia. crezi ca e o problema?

tm67bru [19.05.09 17:44:00] »

Probabil ai un tipizat model vechi, care includea implicit si Serbia si Muntenegru (in sensul ca AI PLATIT si pentru aceste optiuni).

Insa pentru a evita orice ambiguitati, eu as suna la societatea care a emis cartea verde, ei sunt cei mai in masura sa-ti spuna cum interpreteaza *EI* acoperirea...

monysh [20.05.09 09:36:32] »

Mercy mult de tot!...am sunat si au zis ca "da"...Oricum, multumesc inca odata, acum abia astept sa mergem acolo inteleg ca este superb, Croatia mi-a placut foarte mult si sunt convinsa ca si aici va fi la fel!...VACANTA PLACUTA LA TOTI!!!

mariana [26.05.09 22:47:16] »

Am fost in recunoastere cu masina in serbia pana in beograd atentie... . romanii ne-au intors din vama pt. ca nu aveam in asigurare serbia si muntenegru bifate iar masina era pe firma (am spus ca suntem patronii firmei, ne-am intors, am facut asigurarea pt 15 zile = 35lei si am reusit sa trecem, dar ne-au spus clar ca la alta vama vom avea probleme pt ca nu avem aceea declaratie (inclusiv tradusa)... asta ar fi 1... ...

2... din vrsac pana in beograd borne si indicatoare pauza iar in beograd lipsesc aproape in totalitate... eu am rezolvat traseul spre budva... din pancevo fac stanga spre kovin si nu mai intru in beograd chiar daca fac cativa km in plus...

tm67bru [26.05.09 23:11:16] »

1a) true cu asigurarea - ti-o cer si sarbii; muntenegrenii nu ne-au cerut-o NICIODATA, dar stii cum se zice... never say never... -- asigurarea e vitala, ma astept sa fie verificata la fiecare vama...

1b) despre imputernicire/procura - daca tot v-au lasat sa treceti, vamesii au facut apoi, in opinia mea, exces de zel - pe sarbi nu i-a interesat, cu atat mai putin pe muntenegreni (de fapt, vama dintre Serbia si Muntenegru este una mai mult simbolica; pana sa se introduca taxa ecologica de 10 euro, faceau semn la toate masinile straine "treceti", nici macar nu am oprit, niciodata, pana anul trecut (cand a trebuit sa oprim sa platim cei 10 euro). In concluzie - procura e importanta, totusi - in primul rand pentru vama romana. Nu strica, daca tot o faci, sa o traduci si in engleza (dar nu cred ca-i musai sa fie legalizata; doar semnata, eventual si stampilata).

2) true, traversarea Beogradului nu e deloc simpla (acum doi ani, de exemplu, mi-a luat mai bine 2 - 2. 5 ore). Anul trecut insa am facut rost de un GPS si l-am traversat snur, cred ca in maxim 30 de minute. Ar trebui sa incercati si voi sa faceti rost de unul...

mariana [12.06.09 22:41:04] »

Am noutati am sosit acum 4 zile de la budva (am stat doar cateva ore). Plaja sovenska este plina de terase, baruri si tarabe... se mananca foarte ieftin de la 2-15 euro aproximativ, cafeaua 0,70 centi, 1 suc natural 2 euro, sezlonguri 2 buc. si o umbrela 5 euro. In schimb hainele la tarabe pornesc de pe la 15-20 euro in sus iar o pereche de slapi de la 7-20 euro...

Pe plaja se poate manca la terase, unde au pizza, salate, mici, hamsii, hamburgher la preturi mici... .

Si esenta acum... . drumul este intradevar criminal (am plecat din budva lunea pe la ora 14) aproape tot drumul am venit bara la bara, nu mai vorbesc de altitudine si serpentine, primii 350 km i-am facut in 7 ore si tot traseul budva - podgorita - bijelo polje - prijepolje - nova varos - uzice - cacak - beograd - varsac - timisora (710 km) cam in 13-14 ore de mers, nu stiu daca sa spun ca nebunii sau ca si melcii...

In rest (masina este pe firma) la vama ni s-a cerut pasaportul, actele masinii, cartea verde si am platit taxa de 10 euro la intrare in Muntenegru. A fost aproape bine daca nu ne lua radarul la coborarea de pe pod din beograd. Dar se rezolva!!!!!!!!!!! (35 euro) In rest nu am avut nici un fel de probleme pe tot traseul, vorbesc sarbeste, engleza, italiana depinde de loc si mi s-au parut serviabili si sociabili... .

Am uitat sa va spun plajele nu erau foarte pline, sunt sezlonguri peste tot si cateva bazine pt. copii, sunt si locuri pt. cearceafuri, plaja este in mare parte cu pietris mic si destul de putin nisip dar totul este curat.

tm67bru [13.06.09 10:01:21] »

Ai fost doar in trecere / recunoastere prin Budva?

Per ansamblu, ti-a placut?

Drumul e obositor si solicitant, dar pentru ca imi place sa conduc, pentru mine personal face aproape cat jumatate din placerea concediului

mariana [13.06.09 14:58:47] »

Am fost in parcul national plitvice, dubrovnik, budva, sf. stefan si acasa... da, in recunoastere. este ok fara multe fite, bani putini (prima impresie).

In 19.06 plec pt. 10 zile si o sa pot spune mai multe (vila kentera).

Parcarile sunt cam scumpe o ora si douazeci de minute 1,40 euro sau asa am nimerit eu (langa plaja slovenska)...

Drumul este foarte frumos ca si peisaj budva-beograd, dar oricat mi-ar place sa conduc 12 ore de serpentine tot e mult desiiiiiiii tot cu masina plec si este intradevar frumos doar plecam in concediu!!!!!!!!!!!!!!!!!

tm67bru [13.06.09 15:28:17] »

ma gandesc ca voi ati vizitat, probabil, si atimai deviat de la traseu, ca altfel nu are cum sa ia 12 ore portiunea cu serpetine (care este doar intre Budva si Priepolje, maximum).

Ultima drum Timisoara - Budva l-am facut in 11 ore in total, este adevarat ca a fost recordul de pana acuma (in medie fac 12 ore). N-am mers cu mai mult de 120 la ora, dar nici nu am stat, pe cat posibil, in coada niciunei masini care mergea incet...

mariana [13.06.09 16:50:46] »

exact 12,5 ore budva-timisoara , nu pot sa zic ca am mers cu 120 pt ca as minti dar spun sigur ca am prins km intregi in care am mers cu 50 -70km/ora am mai recuperat apoi pe unde sa putut ca drept dovada un radar si amintirea ca am facut 350km in 7 ore drum care pana la budapesta(pe autostrada) il facem cam in 3,5 ore(aproximativ, budapesta-timisoara)... acum cand m-am mai odihnit rad dar cand ma gandesc ca o iau iar la drum.....sa zic concediu placut!!!!!!!!!!!!!

tm67bru [13.06.09 17:04:54] »

120 km/h am prins pe portiunile din Serbia "de campie" (se putea merge chiar mai tare), si aia doar pe alocuri. Din textul tau de mai sus se intelegea insa ca doar pe portiunea cu serpentine (cam 300 de km) ati cheltuit 12 ore! : -)

Vacanta placuta.

mariana [13.06.09 17:09:43] »

multumesc la fel.

badganaflee* [17.06.09 14:30:49] »

Nu stiam exact ce sa fac, sa merg in Budva sau sa nu merg, dupa ce am citit toate topicurile m-am hotarat, am vb. cu prietena mea si gata am facut rerzervare pt. Budva.

Intrebare: eu merg cu masina de firma, nu am inteles care-i faza cu "declaratie sau procura "? Poate cineva sa-mi explice mai xact ce trebuie sa fac?

Deci imi trebuie pasaport valabil, talon auto, carte verde bifata Serbia si M. Negro, procura sau delcaratie (la ultimele doua m-am blocat, imi trebuie procura sau declaratie si cum trebuie facute, mai ales unde? )

In rest cum e e viata de noapte, party-urile pana la cat dureaza, turistii sunt badarani, hooligani, etc, hoti?

Deci totusi 12/13 ore pana in Budva pfffffff, voi pleca pe la ora 2/3 dimineata

Ms. anticipat

tm67bru [17.06.09 14:37:37] »

Daca masina e pe alt nume decat al celor care pleaca e nevoie de IMPUTERNICIRE de la proprietar (= firma de leasing, daca masina e astfel cumparata).

Din observatiile mele, doar vamesii romani o cer, si asta din cand in cand. DAR e oricum bine sa o ai, pentru orice eventualitate - daca doamne feri se-ntampla ceva pe acolo (furt, accident), doar proprietarul poate sta de vorba cu politia (ori imputernicitul sau)

Imputernicirea trebuie sa fie tradusa macar in engleza (nu neaparat legalizata).

Revin un pic mai tarziu cu rsp la celelalte intrebari.

badganaflee* [17.06.09 15:20:46] »

Ms pt.reglarea prob. imputernicirii, masina e cumparata cash si e pe firma parintiilor mei, deci imi fac ei o imputernicire scrisa la pc , in ro si engl stampila si gata, super, m-am gandit ca tre' sa merg la notari.

Astept reply, ms.frumos.

Apropos locuri de vizitat in afara de port si oras vechi, altceva ?

tm67bru [17.06.09 15:27:46] »

S-ar putea sa plec si eu, vineri noaptea, spre Budva. (am biletele deja luate, din anmite anumite motive as fi preferat sa le cedez - la un pret avantajos - insa nu am reusit sa gasesc doritori).

De plecat eu o sa plec la cam la juma de ora dupa miezul noptii. Astfel o sa ajung acolo cam in jur 13, pe cat posibil incercand sa evit caldurile mari de peste zi - e foarte cald, anul trecut erau patruzeci de grade inperioada asta chiar in munti (pe ultima portiune inainte de Podgorica si inainte sa incep coborirea spre Budva).

Despre viata de seara/noapte: fiind cu copil mic, nu am fost prea amatori, dar e plin de tersase / discoteci pe acolo, cam pana la ora 2 noapte tin. Sunt sigur ca sunt si altele (am auzit de una renumita, mare pe acolo, pe faleza pe undeva), in spatii inchise, unde se poate petrece mai mult. E viata faina, veti vedea, profitati de ea. Oamenii/turistii sunt cat se poate de okey, nu am cunostiinta de macar un singur incident neplacut, in nici unul din anii in care am fost pe-acolo.

tm67bru [17.06.09 15:31:05] »

Locuri de vizitat sunt chiar din belsug. In primul rand Dubrovnicul, este foarte aproape, cam la 1 ora si ceva de Budva - mi-a placut FOARTE mult - sfatul meu e sa va rezervati o ZI INTREAGA ptr aceasta vizita. Apoi zona golfului Kotor, splendida, merita (e la 30 minute cu masina, in directia Dubrovnik). Noi am mai fost la manastirea Ostrog, mi-a placut, undeva sus pe un munte si in mini-croaziere pe mare. O sa vezi foarte multe oferte chiar acolo pe faleza.

badganaflee* [17.06.09 15:48:46] »

Aham, ms. frumos pt.infos, abia astept sa plec

anca1274 [18.06.09 22:33:12] »

cine a fost la vila Kentera? Merita..banii?

anca1274 [18.06.09 22:34:53] »

Camerele sunt spatioase, exista frigider in camera?

Alte vile?

mariana [19.06.09 00:13:08] »

tm67bru l si noi plecam tot maine noapte spre budva,din timisoara pleci?

tm67bru [19.06.09 08:17:18] »

da, mariana, din Tms, in jur de 12 noaptea. Iti trimit nr meu de telefon

mariana [19.06.09 08:17:54] »

daca mai pleaca cineva spre budva azi in jurul orei 24 si doreste sa mergem impreuna scrie-ti urgent,plecam din timisoara cu masina si suntem numai femei.

dany1711tm* [21.06.09 00:13:19] »

cine doreste sa mearga in budva prin data de 2 si 4 iulie ? eu atunci o sa plec.poate vrea cineva sa mergem mai multe masini din timisoara

dany1711tm* [21.06.09 00:22:10] »

cine poate sa imi spuna la ce distanta este vila kentera de plaja?as vrea sa ma ajute cineva cu aceasta informatie mersi frumos

badganaflee* [23.06.09 19:47:35] »

@dany1711tm : " Vila este situata in centrul orasului, la 400 m de orasul vechi si la 350 m de plaja, 50 m de supermarket, 10 m de restaurant. Este una dintre cele mai bine amplasate vile din statiune, de pe terasele situate la etaj, deschizandu-se o panorama excelenta asupra statiunii si a marii. Camerele sunt dotate cu: clima, baie, TV, mini-bar, balcon cu vedere la mare sau spre munte. Apartamentele sunt dotate cu: clima, baie, mini-bucatarie, TV, balcon/terasa. Pe langa balcoanele fiecarei camere, la fiecare etaj exista cate o terasa spatioasa, pentru turistii cazati la etajul respectiv."

Dupa mine chiar merita banii. Pretul e ok

dany1711tm* [23.06.09 20:59:27] »

mersi frumos pentru informatii #@BADGANAFLEE dar cred k merg la sutomore la hotel niksic

dany1711tm* [23.06.09 21:01:55] »

daca cineva stie ceva de sutomore hotel niksic va rog sa imi spuneti, cum este plaja si hotelul merita banii? eu am bilet din data de 4 iulie ,poate mai are si altcineva tot atunci si mergem mai multe masini din timisoara mersi si va doresc concediu placut oriunde ati merge

mariana [23.06.09 23:39:37] »

dany iti scriu de la vila kentera in acest moment si pot sa-ti spun ca stau in ap. 45 si este super, ai tot ce-ti trebuie in camera dar mai pot sa-ti spun ca hotelul din sutomore este de 2* (cred) dar un lucru pot sa-ti spun sigur statiunea este in constructie toata si arata jalnic, daca nu doresti kentera iti recomand un hotel in sveti stefan super misto de 4*+ la 95 euro, mic dejun inclus, piscina proprie, parcare, plaja cu sezlonguri si este pe malul marii, vorbesc engleza si mancarea este foarte buna, hotelul se numeste AZIMUT (www.hotel-azimut.com) - tel 381.33.168.922, cu sauna, masaj, jacuzzi.

Daca nu te grabesti maine am sa -ti incarc niste poze si de aici de la kentera si de la azimut (si mie mi-a fost greu sa ma hotarasc, mai ales ca nu fusesem niciodata aici in zona, dar sunt multumita, apartamentul este mare, frumos, bucataria la fel, cu frigider, aragaz, utilata cu strictul necesar, clima, prosoape, terasa, aproape de toate plajele, in centru, parcare la vila, este ok)

dany1711tm* [24.06.09 23:15:07] »

mersi pentru informatii MARIANA dar ma intereseaza cat de departe este vila kentera deoarece am suferit un accident la picior si am probleme la glezna si nu prea pot sa merg mult pe jos.

andi1972 [25.06.09 09:09:06] »

norok dany1711tm!

tocmai m-am intors din budva (vila ivana - fatza in fatza cu vila kentera). daca nu prea potzi sa mergi, atunci s-ar putea sa ai o problema la vila kentera. un dus-intors pana in orasul vechi (care este super seara) te "costa" kam 1 km. plajele faine - mogren 1&2 sunt dincolo de orashul vechi. slovenska plaza are zone cu nisip (unde te cam calci in picioare cu toate semitziile slave) si zone cu pietre in apa (+ aricii de rigoare). ori, pentru o glezna bushita, chiar daca rezolvi problema aricilor cu incaltzari adecvate, pietrele itzi pot crea reale probleme - eu am intrat cu glezna intreaga shi am ieshit cu ea sucita - am alunecat pe o piatra...

O alta problema a vilei kentera (pentru tine) este faptul ca ultima parte a drumului este in panta / rampa shi ajungi cam "fiert" in camera. nu am detalii despre sutomore ca statziune (am fost doar pe plaja) decat ca este cam "komunist looking" ashe... plaja, insa, este lata, cu nisip fin (vorbind in termeni MNE-HR chiar foarte fin), fapt care te-ar putea avantaja... nu te sfatuiesc, sub nici o forma, sa mergi la hotel 2* in MNE (shi nici in HR, de altfel). nici cele de 3* nu sunt foarte indicate, dar hai, fie... fara AC ai sa pleci akasa mai devreme, iar la 2* nu ai aceasta facilitate...

Pentru alte informatii despre zona de la split la ulcini (pe care tocmai am "akoperit-o" stau la dispozitie). ura.

mariana [25.06.09 12:50:29] »

dany, nu stiu ce sa-ti spun, eu sunt cu nepoata mea care a avut accident de masina acum 2 luni si are tija (fractura de femur), merge destul de greu dar ne descurcam pana la plaja (mai mergem cu masina, cateodata).

Plaja nu este departe dar intradevar trebuie sa cobori si apoi sa urci pana la vila, noi facem cam 15-20 min. cu nepoata (5 ani).

In rest ai magazine langa vila, o terasa peste drum de vila si marea majoritate a teraselor sunt pe plaja.

mariana [25.06.09 13:14:54] »

un sfat pt. toata lumea - verificati prognoza meteo indiferent in ce perioada plecati sa nu patiti ca si noi, suntem de 6 zile la mare dar ploua si este destul de rece, baie nici vorba.

parchetexotic* [01.07.09 13:32:34] »

Am fost la Budva acum 11 ani si am inteles ca s-a schimbat mult in bine! Fiind criza am decis sa mergem aici. Suntem 2 adulti +1 copil 10 ani. Am facut rezervare pe net la vila K5+ din Budva. Stie careva cum este Vila? Este Aqua-park si Luna park in Budva? E scumpa mincarea acolo? GPS-ul functioneaza bine prin Muntenegru/Serbia? Vaporasele te duc la Kotor/Dubrovnik? Cit costa? In afara de plaja Mogren care plaja cu nisip este mai OK? Noi vom pleca cu masina in 21 Iulie dimineata.

monysh [01.07.09 14:01:26] »

Nu stiu cum a fost Budva acum 11 ani dar ceea ce am vazut eu, mi-a placut chiar foarte mult... Curatenie, oamenii destul de ospitalieri, engleza nu se vorbeste deloc...

Exista un parc de distractii dar nu stiu daca chiar aqua park...

Mancarea este foarte ieftina si buna, iar portiile mari (pe noi o masa normala de 4 persoane cu bauturi incluse ajungea la 20-25 de euro... depinde ce mananci si unde) Au niste restaurante locale unde se mananca f bine si ieftin... . in rest peste tot se mananca, hamburgher, gyros la 2 euro, 1 bucata de pizza 1, 5 euro, o bere la terasa intre 1-2 euro...

Se fac excursii prin diferite locatii, dar gasesti pe faleza firme care dau pliante, la kotor costa 20 de euro de persoana, la Dubrovnik costa 30 de euro...

Sper insa sa aveti vreme buna, noi am prins una din saptamani numai ploaie...

Restul nu stiu sa zic ca noi nu am avut GPS, doar harti si... instinct... Drumul este destul de greu iar ultima parte care este si foarte frumoasa este numai cu serpentine... . dar orice peripetie merita...

VACANTA PLACUTA!

parchetexotic* [01.07.09 16:06:39] »

Poate sa-mi dea cineva un sfat: unde sa inoptez prin Muntenegru in drum spre Budva? Ceva ieftin si super, astfel incit dimineata, in intervalul de timp pina la 14, ora cazarii, sa mai si vizitez ceva. Posibil Cetinje, Durmitor, etc. Mii de multumiri!!

andi1972 [02.07.09 08:50:43] »

pt. parchetexotic> Ca sa nu mai fie nevoie sa vii de la Budva la Tara/Durmitor, Tara nefiind in drumul principal catre mare, merita sa te abati un pic din drum pentru a traversa viaductul. Pentru asta, cand ajungi in Prijepolje, o iei spre Pljevlja, nu spre Bijelo Polje. La vama vei avea surpriza sa fii cam singur. Dupa ce treci peste canion (potzi parca lejer la ambele capete ale viaductului) faci la dreapta si, dupa 10-20 km ajungi la Zabliak - statiune montana - in inima Parcului Durmitor. Aici potzi innopta (30-40 Euro/noapte camera). A doua zi, potzi merge inapoi si, cand ajungi la viaduct nu mai mergi pe el ci tii drumul inainte. Astfel, vei admira tot canionul Tara. Apoi, vei ajunge la drumul principal (unde faci stanga spre Podgorica). Potzi vizita Podgorica, eu am lut-o la dreapta catre Niksic pentru a vedea Manastirea Ostrog - drum ingust, pentru inimi tari, apoi te intorci, reiei drumul pentru Cetinje (eu am bagat si un mic ocol pentru Rijeka Crnojevica - sper ca am scris corect, respectiv coada lacului Skadar - potzi manca la Virpezar - aici nu am ajuns deoarece drumul pe la Rijeka este criminal si, cumulat cu cel de la Ostrog, a avut darul de a-mi aduce sotia la temperatura de firbere avand, deci nevoie de o baie in mare). Ura!

parchetexotic* [02.07.09 10:34:52] »

Poate sa-mi spuna careva unde este un Aqua-park in Budva sau imprejurimi? In Budva, in afara plajei Mogren care plaja cu nisip ar mai fi de top? Eu am rezervare la Vila K 5+, aproape de centru si la 50-100 m de plaja. Stie careva cum este??

Daca parchezi masina la intimplare ti-o ridica sau te amendeaza? Daca nu gasesc parcare linga vila K5+ pot sa o parchez pe orice strada alaturata? Thanks meantime! Care restaurant are cel mai bun raport pret /calitate?

parchetexotic* [13.07.09 09:53:55] »

Daca plec cu masina de firma iimi e suficienta imputernicirea de la firma de leasing sau mai trebuie sa o autentific la notariat? Va multumesc

parchetexotic* [13.07.09 09:55:02] »

Cam pe unde sunt radarele amplasate?

marius0311 [14.07.09 20:23:00] »

eu plec pe 25 iul. abia astept.

Chiar ceva aqua park-uri sunt prin budva? Am vazutr ceva poze cu niste tobogane, stie cineva daca sunt functionabile si in ce zona sunt amplasate.

Multumesc anticipat

mariana [15.07.09 15:19:04] »

Radare, restrictii de viteza si politie sunt tot drumul de la vama pana in montenegro si chiar ar fi bine sa tineti cont de ele (amenda este minim 35 euro), parca ploua cu politie peste tot...

Aqua park este la un hotel in Becici, langa Budva, cel local nu era dat in folosinta la 1 iulie. In rest discoteci, baruri, restaorante, luna park pentru copii si tineri toate pe malul marii, parcari cu plata de la 0,60 - 0,80 centi chiar si 1 euro pe ora.

Concluzia mea vizavi de aceasta statiune: nu este chiar asa de ieftina cum se face reclama (nici mancarea, nici hainele nici bauturile), poate cazarea, dar direct de acolo nu prin agentii, care dubleaza preturile. Iar tentatia de-a te pacali, a nu da restul este la moda si la ei la fel ca la... noi...

mariana [15.07.09 15:23:09] »

Pt. distractie mai este jetskiul si un fel de parapanta pe skiuri pe apa (scuze denumirile acestor sporturi nu le cunosc), excursii pe mare sau cu autocarul.

lion75 [17.07.09 10:37:54] »

Sal All !,

Plec pe 22 august in Budva, la 4 km mai exact vila poseidon jazz si poate ma poate ajuta cineva cu impresii de la aceasta locatie !

Va multumesc anticipat!

eugentim [17.07.09 22:13:29] »

Salut. plec in 30 iulie la vila Kentera. Stie cineva daca este internet la vila sau la vreun bar din zona?

lion75 [18.07.09 09:21:11] »

Sigur gasesti internet! Concediu minunat si te asteptam cu impresii de acolo!

mariana [18.07.09 22:22:23] »

Vila kentera nu are internet, dar gasesti un internet-cafe pe malul marii, pe drumul ce coboara de la vila in partea dreapta spre orasul vechi, in 15 min esti acolo.

eugentim [19.07.09 07:43:08] »

Este club sau trebuie sa imi iau laptopul cu mine?

eliluise [20.07.09 22:44:04] »

Hi, tuturor!

Spuneti-mi, va rog, in afara de masina personala, ori mai putin personala, cu ce ati mai mers din Ro pana in Muntenegru (de ex. Budva) ? Exista autocare, trenuri, ceva din Bucuresti? Poate stiti si preturile pt adult/copil.

Contez pe amabilitatea si informatiile voastre.

Thanks a lot.

PS. Tocmai am vazut ca sunt niste microbuze de la Peter. Pleaca oare doar din Timisoara?

mariana [21.07.09 00:09:02] »

eugentim: Sunt calculatoare in acel club, nu trebuie sa ai laptop.

eliluise: Din cate stiu eu, din timisoara pleaca un autocar in fiecare vineri de la agentia Peter cred ca costa 120 sau160 euro dus intors (maine am sa-ti trimit un nr de la agentie si poti afla mai multe detalii sigure) si mai este avion din beograd la tivat (15km. de budva, 30 euro taxi pana in budva) - costa 148 euro dus-intors, astea sunt variante mai ieftine, dar exista cursa din bucuresti prin beograd-munchen sau viena la Tivat dar este peste 600 euro. Si cred ca mai este o varianta bucuresti-dubrovnik (cam 100km de budva), tot asa mai scumpa, insa intr-o ora esti acolo. Dupa mine avionul este cea mai buna rezolvare. Sau poti pleca mai repede cu 2 zile si sa te opresti pe drum, este frumos traseul, dar f. obositor.

eugentim [21.07.09 00:22:46] »

Multumesc mult mariana.

Plec in 30 dimineata la Budva cu masina. Mai merge cineva?

eugentim [21.07.09 00:26:04] »

Pt eliluise.

Un tren bucuresti-beograd pleaca de la bucuresti in jurul orei 23 30. Ajungi la beograd la ora 12 aproximativ si trenul are vagon de dormit. Ai legatura cu un tren spre Bar. Ajungi la ora 20 30 aproximativ. Din Bar sunt microbuze la Budva

eliluise [21.07.09 04:21:29] »

Multumesc mult, eugentim.

Sper sa ma descurc.

alela [21.07.09 17:07:18] »

În cazul în care intenţionaţi să tranzitaţi Serbia în această perioadă cu maşina, vă recomand ca înainte de a pleca la drum să verificaţi documentul Carte Verde eliberat de la asigurări. Începând cu data de 11 iulie a acestui an, este obligatoriu ca prescurtarea acestei ţări (codul internaţional de circulaţie) să apară pe poliţă sub forma SRB şi nebifat. Toţi posesorii de Carte Verde pe care apare acronimul SCG trebuie să se prezinte la asigurător pentru eliberarea unui nou tipizat.

Admin [21.07.09 18:45:15] »

utila informatie, multumim alela.

eugentim [21.07.09 21:48:31] »

deci sa inteleg ca nu mai este valabila cartea verde cu SCG? te intorc sirbi de la frontiera? daca ai scos cartea verde iti mai dau astia de la asigurari inca un formular? stie cineva?

Admin [22.07.09 01:25:34] »

in mod normal, ar fi OBLIGATI sa inlocuiasca vechiul formular

lion75 [24.07.09 12:04:30] »

Salut,

stie cineva daca sant probleme in Serbia, deoarece plec in Budva pe 23 august din Bucuresti si ma gandeam sa dormim o noapte in Serbia pentru ca drumul este obositor ! Santem 4 masini si poate nu se leaga nimeni de noi, dar cine stie....

eugentim [24.07.09 23:44:58] »

salut. si eu plec in 30 iulie cu masina si din informatiile mele nu sunt probleme doar daca depasesti viteza sau tai linia continua te opresc sirbi si nu scapi fara amenda. in rest e ok. in 4 masini e mai greu de mers in colona dar va descurcati voi. eventual iti pot da mai multe informatii cind ma intorc de la Budva pe 9 august plec de acolo.

tm67bru [24.07.09 23:56:33] »

ultima data cand am fost (in iunie), am fost oprit, undeva in creierii muntilor, si de muntenegreni (nu am mai patit-o niciodata pana acuma), la iesirea dintr-un tunel, cam la 1 km dupa - cica limita de viteze 40 km/h (afisata la intrarea in tunel) era inca activa! Atentie deci, pe mine unu' m-a luat ca din oala

eugentim [25.07.09 00:00:11] »

mersi mult. o sa tin cont .ai luat si o amenda si cit a fost ?

tm67bru [25.07.09 00:09:34] »

pfua, ar fi fost mult - cunoscand bine drumul deja (merg in fiecare an), o calc unde e drumul absolut liber (a zis c-aveam 86 km/h). A inceput sa scrie un proces verbal cu 150 de euro. Dar problema cea mai mare era ca trebuia sa ma intorc la Podgorica s-o platesc (tare tampit sistem!!!) , ceea ce-ar fi insemnat cel putin 3-4 ore pierdute. Asa c-am rezolvat-o cu "doar" 60 de euro!! (nu credeam ca se poate la muntenegreni, sincer, asa c-am fost bucuros si nu m-am uitat la suma)

eugentim [25.07.09 00:11:40] »

mersi mult.

lion75 [25.07.09 11:18:13] »

multumesc mult pentru raspunsuri, speram sa fie bine si pentru noi si pentru voi.

Eugentim te asteptam cu impresii si informatii utile dupa ce te intorci. Sa ai un concediu deosebit, fara incidente si o vreme minunata !

motorake* [28.07.09 18:05:05] »

Salut plec si eu pe 31 iulie la Budva cu masina, pt prima data si parca cel mai tare ma ingrijoreaza traseul: (... cat de complicat sa fie? ar fi locuri unde poti sa te ratacesti f usor? ! Am traseul scos de pe via michelin: D ms.

eugentim [28.07.09 19:28:51] »

pt motorake.

Din ce oras pleci? Eu merg cu GPS. Si la ce ora estimezi ca pleci?

motorake* [29.07.09 23:19:21] »

Eu plec din Cugir jud. Alba pe la ora 21 aprox, am luat o harta. Sa inteleg ca esti din timisoara? "eugentim"?

Noi vom sta la vila Zora care si aceea nu stiu cum moasa o gasesc)...cred ca o sa trebuiasca sa avem un noroc... : P

marius0311 [02.08.09 19:08:51] »

SAL ALL

Eu ieri am ajuns din Budva MNE... CE SA ZIC... DRUMUL FFFF... obositor, dar peisajul face tot. Multe curbe, cam 350-400 km numai de urcat si coborat prin munte si curbe. La vama nu am avut probleme, doar la intoarcere ne-a intors o politista care a zis ca cica nu am respectat distanta fata de masina din fata si a trebuit sa iau coada de la capat dupa ce in prealabil am injurat-o de tot neamul...

Statiunea este OK... se vede ca se investeste mult in infrastructura, se construiesc multe hoteluri, am inteles ca s-ar construi si ceva gen BURJ AL ARAB, deci statiunea o sa fie una cam de lux...

Seara recomand discoteca Trocadero, animatoare frumoase, oricum sunt peste tot fete frumoase, multe rusoaice dispuse... ski jet, colace, parasuta, parapanta se gasesc...

Va recomand sa negociati orice cumparati pt ca ei mai lasa din pret. De exemplu, eu la ski jet am negociat de la 50 de euro juma de ora la 35 de euro, colace de la 10 la 5 euro 3 pers si la suveniruri...

De vazut fortareata ST. JONES din Kotor, e undeva pe munte si e o priveliste superba de acolo de sus... e de urcat cam 25-30 de min, la coborare merge mai repede (sa va incaltati in adidasi).

Per ansamblu a fost frumos. Noi am fost 5, am stat la vila Savo Jovanovici am platit 75 de euro pe apartament, conditii fff ok, era aproape de tot, de plaja supermarket...

In rest distractie placuta la toti care merg si sa va incarcati cu rabdare pentru drum care este obositor.

webmasterXY* [02.08.09 19:18:00] »

Foarte frumoase si utile impresiile, dar... si mai utile ar fi daca le-ai muta la un review propriu... ce zici?

robert28 [03.08.09 11:20:43] »

Salutare! Sunt din Timisoara, ma numesc Ciprian si merg la Budva cu masina proprietate personala in data de 21/22.08.2009 orele 01.00, plec din Timisoara.

Daca mai merge cineva in data aceea si doreste sa mergem mai multi, pentru a fi mai multe masini, poate suna la nr. 0766723216.

As dori sa stiu si alte impresii despre traseul parcurs cu masina si problemele intalnite pe traseu. Multumesc!

laura_yco [06.08.09 16:10:12] »

BUNA, plec din arad duminca sau luni, 8-9 august.

Imi spuneti va rog pe unde ati trecut vama intre serbia si muntenegru? Eu as vrea sa raman o noapte in parcul durmitor.

Merci

teognost [06.08.09 16:31:55] »

Buna

Am scris multe detalii cu privire la traseu (am innoptat si noi in parcul Durmitor langa Zabljak) la reviewul meu facut pt vila Maki-Kotor.

Drum bun celor care fac traseul de MNE

teognost [06.08.09 16:44:58] »

Pt vio1204 - apreciez faptul ca ai scris atatea detalii despre Budva. Faptul ca tie ti-a placut atat de mult acolo e o chestie care tine de gustul personal. Insa totusi m-am simtit dezamagit cand am mers in MNE citind reviewuri atat de extaziante ca si cel pe care l-ai scris tu si vazand la fata locului (inclusiv in Budva) de f multe ori o tiganie de genul celei pe care o condamni cu atata vehementa in Ro. Nu ma refer la conditiile de cazare ci la atmosfera generala de acolo.

Asta e, pe undeva nu imi pare rau caci e cel mai bine sa vezi cu ochii tai cum stau lucrurile, a fost un concediu ratat in proportie de 40-50% (cam asta e doza de dezamgire pe care o simt), au fost si lucruri faine, cert e ca a 2-a oara nu mai am ce cauta acolo.

click aici

laura_yco [06.08.09 16:50:55] »

in general cand mergem in concediu nu suntem cu nervii intinsi la maxim, ca in toate zilele si atunci trecem mult mai usor peste unele chestii care in mod normal ne cresc tensiunea.

teognost [06.08.09 16:56:46] »

Da. E adevarat ce spui dar cand se tot aduna chestii care iti cresc tensiunea ajungi la un moment dat sa nu mai poti trece asa usor peste ele: -)

Oricum si drumul pana acolo a avut rolul lui in a pretensiona nervii...

tm67bru [06.08.09 17:12:50] »

pentru mine drumul pana acolo, am mai spus-o, poate fi echivalat cu aprox 1/2 din placerea concediului. Si nu, nu din cauza andrenalinei, merg cu un copil mic in masina si nu-mi plac "senzatiile tari".

Merg in fecare an, nu sunt entuziasmat de Budva, dar nici "tiganie " eu unul NU am vazut pe acolo.

E o destinatie okey la bani putini - nu uitati cat te costa in total concediul in MNE si cat te costa aceleasi zile, io stiu, in Italia

Robert Lazar [07.08.09 13:54:28] »
    eugentim [10.08.09 10:25:14] »

In 9 aug am venit din Budva. A fost super. Daca sunt ceva intrebari raspund cu placere.

Admin [10.08.09 10:33:03] »

frumos ar fi sa scrii un review distinct, macar pe scurt, ca sa beneficieze si altii de pe urma impresiilor si eventualelor recomandari & contra-recomandari... Gresesc?

(foloseste ADAUGA IMPRESII NOI, daca doresti asta si ai timp)

lion75 [10.08.09 10:42:40] »

Spune-ne si noua niste impresii, preturi la restaurante, cazare, plaja, apa marii, distractii etc..)) Eu plec pe 23 acolo !

Multumim !

eugentim [10.08.09 10:53:16] »

Cazare am avut luata prin agentie. Acuma gasesti camera cu 25 de euro pe zi 2 persoane. Plaja cu pietris si cu nisip in unele locuri dar ok. Si apa la fel. sunt cluburi (Trocadero, Raffaelo, Maltez, Bamboo) dar in unele sunt artisti din Serbia. Sunt si animatoare si preturile destul de ok. Preturi la mincare la restaurant -10-15 euro de persoana mincare si o bere Niksici care e super la halba. daca vrei ceva specialitati cu fructe de mare preturile mai urca. Eu am gasit o macelarie linga vila in care era carne de vinzare si iti facea gratar pe loc fara plata in plus. Era super ieftin, daca iti cumperi de 5 euro maninci de te saturi.

lion75 [10.08.09 10:57:56] »

Multumesc frumos pentru raspuns !

lion75 [10.08.09 10:58:25] »

daca ai poze, pune si tu cateva !

eugentim [10.08.09 13:39:31] »

Am si poze. Ar fi de preferabil sa vezi cind ajungi acolo, sa te bucuri de peisaj. Pierzi din farmec daca vezi multe poze. Crede-ma, ca stiu ce spun.

lion75 [10.08.09 15:18:48] »

ok, merci frumos !

abea astept sa plec, sper sa fie super afara si apa la fel bineinteles ! ))

motorake* [10.08.09 18:58:02] »

AM AJUNS DE LA BUDVA: D!! , foarte frumos ce sa zic [...]

Nota webmaster: continuarea aici, ca review de sine statator, cu poze

Admin [10.08.09 19:48:03] »

motorake, ti-am validat pozele, dar n-ar fi fost mai frumos ca ele sa fie atasate direct la impresiile tale proprii, decat asa, la gramada? [in acest moment, fiind cele mai recente, se afiseaza primele, dar in timp situatia se va schimba]

daca doresti, initiaza un review nou (si asa toate aceste ecouri de la impresiile lui vio devin din ce in ce mai greu de citit), voi atasa ulterior pozele la review.

Ptr a initia un eventual review nou (si a acorda propriile-ti note destinatiei), foloseste linkul ADAUGA IMPRESII NOI de mai jos

motorake* [10.08.09 23:21:04] »

scuze webmaster, nu am dat destula atentie la pasii pe care trebuie sa ii fi urmat

Admin [10.08.09 23:29:31] »

Nu era obligatoriu sa-i fi urmat, era doar o rugaminte (mi se pare mai bine organizat asa).

Multumesc, oricum.

* * *

Am creat o rubrica distincta pentru Vila Zora, am mutat acolo impresiile; imediat atasez si pozele la acel review... In plus, o sa mut si o bucata din impresiile de mai sus (o sa ramana link catre cele scrise, oricum)

motorake* [10.08.09 23:44:22] »

tank's

eugentim [14.08.09 22:54:03] »

pentru webmaster

Nu crezi ca ar fi util sa trecem si pretul excursiei, ca sa putem face niste comparatii? nu se compara un all inclusiv de 300 de euro cu unul de 500 de persoana, deci si pretentiile ar fi altele.

Admin [14.08.09 22:57:15] »

Nu prea inteleg la ce te referi, cumva la campurile disponbile a fi completate la introducerea unui review nou? [sa adaug acolo o rubrica "pret sejur"?]

eugentim [14.08.09 23:00:03] »

da .cred ca ar fi ok si ar fi si orientativ

Admin [14.08.09 23:06:24] »

ok. Probabil te refereai la alte destinatii, nu neaparat la Vila Kentera si Budva -- nu prea intelegeam ce legatura are all-inclusive-ul cu... Budva

Consider ca-i o idee buna si voi studia o modalitate de implementare. Probabil vor exista destule 1) retineri si 2) ambiguitati (cu/fara transport ... samd), sa vad cum le-as putea evita sau macar minimiza.

eugentim [15.08.09 21:34:07] »

Da, ma refeream la toate destinatiile, dar nu stiam cum sa iti trimit mesaj si am apelat la Budva deoarece am mai scris aici. Si era doar o sugestie.

Admin [15.08.09 21:56:54] »

chiar e idee buna si o sa o implementez in viitorul destul de apropiat (momentan sunt prins pana peste cap cu doua functionalitati importante).

In alta ordine de idei, inchid acest fir de discutie, s-a intins deja prea mult si devine greu de urmarit. Cine doreste sa solicite alte detalii, nediscutate - poate sa o faca la unul din celelalte subiecte active ale rubricii Budva (sau, in caz de nevoie, imi scrie pe FEEDBACK pentru a-l redeschide)

Admin [03.09.09 22:22:19] »

de-acum, la fiecare review-nou adaugat, se poate specifica PRET SEJUR si daca e inclus transportul sau nu. Daca se completeaza aceasta rubrica, informatiile sunt afisate imediat sub textul review-ului propriu-zis, cu litere gri.

Multumiri, eugentim, pentru sugestie.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
    Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVila Kentera: