ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.12.2009
ÎNSCRIS: 08.06.09
MAY-2009

Merita sa urcati cele 1480 de trepte

Gheoghe Iovu - "Trepte de lumina"

In luna mai am fost intr-o excursie cu niste colegi in Arges. In zona sunt obiective turistice foarte interesante: Manastirea" Curtea de Arges" (, cu faimoasa legenda a Mesterului Manole, care-si jertfeste sotia, Ana, zidind-o. pentru a nu se mai surpa constructia manastirii), barajul Vidraru, punct de plecare spre Transfagarasan, dar si cetatea Poenari, ce se afla pe culmea unei stanci, cam la 80 metri (diferenta de nivel).

Urcusul spre cetate se face pe niste scari de piatra, este prezenta si o balustrada, dureaza cam o ora, lejer... Am vazut si copii de 5-7 ani pe drum, asa ca este accesibil oricui, nu va grabeste nimeni, cine vrea o poate lua pe "scurtatura" pe langa trepte, dar nu e recomandat: este foarte abrupt urcusul (si asa va alegeti cu o febra de toata frumusetea! ).

De sus, de la ruinele cetatii (apropo; se plateste o taxa de 3 lei parca, inainte de a merge spre vizitare), se pot admira atat orasul Curtea de Arges cat si drumul spre barajul Vidraru. Este o senzatie unica aceea pe care o ai cand te afli sus, la o inaltime considerabila, si toata lumea este la picioarele tale. Parca iti vine sa rostesti celebra exclamatie a lui Leonardo Di Caprio din legendarul "Titanic": I"m the king of the world! " ("Eu sunt stapanul lumii! )

Pe sosea, cum coborati de la cetate, se afla un restaurant-pensiune intitulat sugestiv"La cetate". Am auzit ca se mananca foarte bine aici si destul de convenabil pentru bugetul mic alocat unei excursii de 2-3 zile. Si pentru cei care vor sa-si odihnesca picioarele, se poate ramane la pensiune, pentru a-si incarca bateriile.

Daca aveti drum spre Transfagarasa, abateti-va din drum si urcati pana la cetate. Merita!

A, era sa uit! Am citi pe site-ul: http: //www. misiuneacasa. ro/prima-fortareata-din-gheata-din-europa-de-est-. htm, l ca pe valea Capra s-a construi o varianta a cetatii Poenari, dar din gheata. Super tare ideea!

Trimis de trandafir 1970 in 23.12.09 01:03:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 8232 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 ...hai ca nu e mult de urcat!...

Cristian_h* [26.12.09 13:23:15] »

o veche legenda spune ca undeva sub aceasta cetate este ingropat tezurul lui Decebal !

Admin [27.12.09 17:54:05] »

Adaugat ca ilustratie muzicala fondul sonor propus de cristian. Frumos.

chelie_d [05.03.10 13:14:18] »

stii cumva ce program are pentru vizitare in week-end,si cat este intrarea ?

as vrea sa o vizitez si eu cand se face mai cald,am auzit ca merita vizitata !

ai si un vot

trandafir 1970 [05.03.10 17:32:43] »

Multumesc!

Noi am fost sambata,pe la pranz-programul nu-l stiu,dar cred ca pana la 17-tinanad cont ca se urca si coboara prin padure,sa nu se intunece-biletul este modic,ceva gen 3 lei...

chelie_d [05.03.10 18:45:52] »

merci de informatie,nu o s-o ratez anul acesta.....

chelie_d, Cristian_h*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Poienari: