ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2014
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 12.09.12
DEC-2014

Targul de Craciun din Budapesta

Atrasi de recalama ce se face targurilor de Craciun, am plecat cateva zile la Budapesta, acum la inceput de iarna. Stiam ca anul acesta, targul se deschide dupa 28 noiembrie (budapestbylocals.com), asa ca am plecat la drum curiosi si totodata bucurosi de ceea ce vom vedea. Ne-am lasat masina la hotel si am mers spre centrul Budapestei cu metroul- aveam in plan sa nu fim stresati de locurile de parcare.

Nu am fost dezamagiti- atmosfera de sarbatori, cu muzica, vin fiert si purcei la tava. Multi turisti, gata sa descopere deliciile si condimentele bucatelor unguresti, dar sa si asculte colindele de Craciun. Casute frumos ornate si multa relaxare. Daca vrei sa vezi Budapesta seara de sus, nu mai e nevoie sa urci pe colina Gellert- e suficient sa urci in Roata Mare a Budapestei, iar privelistea oferita, va spun ca merita.

Nu stiu daca poti spune ca Budapesta e mai frumoasa noaptea, dar in mod clar luminile podurilor, a cladirii parlamentului si a celorlalte obiective turistice, impletite cu luminile de sarbatori dau un aer aparte Budapestei in aceata perioada.

Mai greu a fost cu banii - multele zerouri si preturile de zeci de mii de forinti ne-au cam dezarmat - dar daca nu incerci sa faci mereu paritatea in lei sau euro, te obisnuiesti

In Budapesta se mananca bine, poti gasi bistrouri unde la un pret de cateva mii de forinti (vorbeam de paritate - nu-i mult daca stii ca 100 forinti =1.5 lei), mananci cat vrei si ce vrei, sau mici restaurante traditionale. Ca sa nu ai surprize si sa comanzi ceva ce nu ai sa poti manca, daca nu dai peste un ospatar care sa stie romana sau ceva engleza, atunci inarmeaza-te cu ceva denumiri de bucate unguresti. Oricum asteptati-va la multe sosuri, cu multa ceapa, usturoi si paprica.

Daca vreti sa mergeti in targul de Craciun, atunci pot sa va spun ca o felie de purcel la cuptor costa cam 2300 forinti, un pahar de vin fiert (sa luati de la cei care au vinul in cazane mari, aburinde) 600-900 forinti, o portie de cartofi cu ceapa 800 forinti, un gulas 2000 forinti.

Merita- ca o experienta de sarbatori sa vizitezi Budapesta. Un sfat - alegeti sa mergeti cu mijloacele de transport in comun - sunt extrem de facile, circula extrem de bine, sunt dese si ieftine comparativ cu cat costa parcarile.

Un bilet la metrou costa 320 forinti o calatorie, in timp ce parcarea te poate ajunge si la 400 forinti pe ora.

Trimis de Elissa in 09.12.14 10:42:10
Validat / Publicat: 09.12.14 14:45:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.12.22 13:49:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Târgul de Crăciun din Budapesta» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Budapesta și împrejurimile]

• Alte impresii din această RUBRICĂTârgul de Crăciun din Budapesta: