ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.12.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.12.14
SEP-2014

Un concediu placut

Am cautat indelung un hotel bun pt fam cu copii, la un pret decent, sa fie si aprope de aeroport si cu multa verdeata si piscine variate! Cred ca am ales cea mai buna varianta calitate-pret! Tinand cont ca este doar a doua oara in turcia iar prima a fost cu mult timp in urma si la un hotel de 4* nu prea am cu ce sa compar...

Hotel bun, amplasare chiar in centrul statiuni LARA, aprox 30min de la aeroport, arhitectura hotelului gandita f bine, cred ca majoritatea camerelor au SSV, arhitectura are o usoara inclinatie asiatica, chiar si muzica de fundal din hotel

MINUSURI:

-putin cam anost pe exterior-ar putea fi putin renovat-dar asta nu te incalzeste cu nimic :Nota 8

-interior normal si f curat dar nu exceleaza in lux, Nota; 8,5

PLUSURI

- noi am primit o camera family room la et 6/8 chiar pe centru, aprox 50mp cu gem pe toata suprafata peretelui cu vedere spre mare 2 paturi, halate de baie, papuci, shampon, gel de dus, bar umplut zilnic cu 2 ape, 2sucuri, 2beri efes, -curatenie zilnic cu schimbat prosoape, lenjerie si chiar halate-pot spune ca de cand am vazut camera am zis ca vom avea un concediu placut-Nota 10 pt camera

-restaurantul principal f frumos aranjat cu terasa mare impartinta in 8-10 foisoare cu 7-8 mese fiecare, deasupra piscinei si cu vedere la mare-Nota:10

-mancare buna, Nu Extra (nu am vazut fructe de mare!) peste zilnic Dorada, Somon, Pastrav... pui, vita, oaie si intr-o seara prepelite la cuptor (cred ca am mancat vreo 5-6buc)

Branzeturi pe alese de cea mai buna calitate, fructe la discretie struguri albi/negri, pepene galben/rosu, pere, mere, prune, piersici, portocale., banane...

Dulciuri bune dar in stilul lor cu creme si blaturi cam putin insiropate dupa gustul meu, dar la baclavale jos palaria cred ca erau zilnic cam 10 sortimente! super!

Intr-o seara chiar am vazut un fagure intreg de miere, de unde te serveai singurel cat doreai

In fiecare dimineata te asteptau 4-5 storcatore manuale de preparat sucul de portocale

In afara de restaurantul principal mai sunt 2 terase -restaurant langa piscine mai mici-unul pescaresc si unul italian (fiul meu de 4ani a fost inebunit dupa pizza) -pt servirea pranzului

Pe plaja mai exista un bar cu shaorma de pui sau oaie, si cu placinte calda facut pe loc

Bauturi la discretie bere (efes) vin, whisky, rom, gin, cocktail-uri, cola, fanta, sucuri naturale (mai vor sa te fenteze la bar si sa-ti dea de la dozator, dar... fii atent! :))

Plaja frumoasa curata, lata, cu nisip fin cam gri inchis (asa-i peste tot in lara) cu intrarea in apa cam abrupta si cu un strat de pietricle la intrare adus de valuri, deranjant ce sa zic mai ales pt copii! -dar am mers pe la toate hotelurile de la titanic si pana la r H, si peste tot aceeasi problema!

Un ponton dragut pe 2 nivele si cu un frigider plin cu apa si suc-uri la cutie de unde te pute-ai autoservi

Un alt bonus -hotel plin de oameni civilizati (olandezi, nemti... fff putini romani cam 3-4 familii am reperat si f important- FARA RUSI! Asadar peste tot era liniste fara harmalaie la masa sau la piscine sau pe plaja (f putini oameni pe plaja)

Gradina hotelului foarte frumosa iar piscinele ocupa cred 60% din suprafata totala a gradinii! peste tot curatenie, chiar intr-o seara am vazut ca spalau trotorele cu o masinuta speciala cu apa si dero!

Per total un concediu placut, civilizat, si il recomand cu caldura omenilor normali fara fite

Nota:9,5

Trimis de mariusT in 08.12.14 15:37:54
Validat / Publicat: 08.12.14 17:01:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: SIDE

VIZUALIZĂRI: 5654 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariusT); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

[08.12.14 15:54:14]

Foarte bun review de debut.

@mariusT: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[08.12.14 19:17:26]

@mariusT: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[09.12.14 09:30:03]

@webmaster26 - Da, cred ca e corect!

[18.02.15 17:25:08]

Buna

M-ar interesa care e distanta pana la plaja si daca o persoana cu probleme de mers ar putea intra usor in mare.

Va multumesc!

crima
    [18.02.15 17:59:13]

@Alina S. - Circa 150 de metri. Intrarea în mare nu-i lină ca la Mamaia, dar nici abruptă nu pot spune că este. Depinde de cât de mari sunt problemele persoanei respective, posibil să aibă nevoie de ajutor.

[18.02.15 22:01:21]

@crima - Multumesc pentru raspuns

[19.02.15 08:39:33]

@Alina S. - BUNA<

De la iesirea din hotel exista o alee ce serpuieste printre piscine pana la barul de pe plaja (aprox 200m) de acolo pana la ponton sau marea exista o alee din lemn (aprox70m)

Cand am fost eu intrarea in apa nu era chiar lina ceva gen EFORIE NORD adica se facea destul de adanca la cativa metri, plus ca acolo unde se sparg valurile exista o portiune cu pietricele cam deranjanta! dar asa este la toate hotelurile din LARA, cum am scris mai sus m-am plimbat pe plaja in lung si-n lat! Deci in concluzie ce ai alege este aceeasi plaja! Hotelul este OK nu este foarte luxos dar marele avantaj Nu sunt RUSI si Romani (eu am vazut 4-5 familii), asadar hotel linistit si poti avea un concediu placut.

[20.02.15 12:13:52]

@mariusT - Multumesc foarte mult pentru raspuns!

O zi frumoasa!

deeas
    [13.05.15 14:01:33]

Buna, poti sa-mi spui daca la family room sunt 2 bai si daca exista usa intre cele doua camere? Multumesc.

[13.05.15 14:26:53]

@deeas - Nu! este o camera foarte mare aprox 40-50mp pat dublu+pat simplu +canapea extensibila +1 fotoliu+masuta si 2 scaune, 1baie cu geam cam transparet spre dormitor , (in interiorul geamului exista o cortina din aluminiu dar a noastra nu prea se inchidea f. bine)

deeas
    [13.05.15 14:40:49]