ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2014
DIN: Chitila [IF]
ÎNSCRIS: 08.07.10
SEP-2010

Gokceada insula unde se distreaza bulgarii in week-end

Insula Gokceada sau Imroz (denumirea greaca) se afla la aprox. 650 km de Bucuresti iar drumul este facil si cunoscut pentru cei care isi petrec vacantele pe litoralul marii Egee. Traversarea catre insula se face din portul Kabatepe aflat in captul peninsulei Gallipoli drumul se lasa in drepata in apropierea orasului Ecebat dealtfel este bine semnalizat cu emblema feybotului. Stiu ca se fac zilnic traversari 2 drumuri dus-intors, in anul in care am fost noi am efectuat traversaea Canakkale - Ecebat si apoi deplasre catre portul Kabatepe (cateva Minute). Pretul calatoriei cu fery. se plateste o singura data la urcare de pe continent si am dat in jur de 20 Euro. Pe ferybot masina merge la cala, pasagerii calatoresc in salon unde au la dispozitie un bufet si au voie sa iasa pe punte pentru a admira marea. Calatoria dureaza 2 ore si mare grija pentru cei cu rau de mare pentru ca nu se vede tarm deloc.

Noi ne-am hotarat sa facem aceasta escapada de 3 zile in port la Canakkale cand faceam plata la ferybot si din aceasta cauza nu am avut rezervare la cazare, dar surpriza in port la Kabatepe o garmada de baieti iti prezinta posibilitati de cazare, astfel ca noi inca din port am negociat cazare cu demipensiune la un hotel aflat in capatul celalalt al insulei (Mavi-su hotel).

Este bine de stiut ca pe insula partea de sud bate tare vantul, iar bulgarii in fecare week-end cu mic cu mare se aliniaza la ferybot si merg in aceasta parte a insulei unde se afla golful Golu si o mare plaje unde am vazut ca isi instaleaza corturile sau se gazduiesc la localnici. Povestesc de acest loc pentru ca aici se practica sporturi nautice si atmosfera este foarte animata de acele kitesurfinguri.

Insula are de la vest la est lungimea de 26km. iar peisajul este asemanator cu cel de pe insulele grecesti. Pe insula se afla o singura benzinarie si 2 sau 3 banci care nu sunt deschise in week-end.

Asezarile insulei sunt Kalekoy, Eslek, Derekoy, Sirikoy, Sirinkoi, Ugurlu si capitala Gokceada in toate asezarile de pe insula localnicii primesc in gazda.

Pe insula nu se gasesc hotele de 5 stele sau all inclus in schimb se gasesc mici pensiuni decente la unele din ele se pot servi produse naturale :miere de pin, lape capra, masline vinuri etc.

Duminica in ziua in care am plecat am prins in oras zi de bazar si acolo intradevar pot spune ca am gustat produse 100% eco.

Drumurile pe insula sunt foarte bune si este o placere sa te plimbi de la o plaje la alta, practic te plimbi pe coasta cu masina si vezi care bech iti place si te instalezi...

Recomand cu placere acesta destinatie pentru cei care iubesc linistea, natura, plaja, mancarea naturala si sportul nautic.

Trimis de adrianbogdan in 26.11.14 14:06:55
Validat / Publicat: 26.11.14 15:36:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 9977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 feybotul

webmaster03 [26.11.14 15:35:34] »

Mutat în rubrica "Descoperă Insula Gokceada, CANAKKALE" (nou-creată pe sait)

webmasterX [27.11.14 08:09:01] »

@adrianbogdan: prespun că în titlu — Gokceada insula unde se distreaza bulgari in week-end — ai vrut să spui, de fapt, "turcii", în loc de "bulgari". E corect?

adrianbogdan [27.11.14 08:20:03] »

@webmasterX - nu bulgari, la coada la fery erau numai masini cu numar de Bulgaria in proportie de 80% poate mai mult pe masini aveau acele placi pentru kite. Tin minte ca ziua in care am facut traversarea era zi de vineri de aici si titlu review-ului.

webmasterX [27.11.14 08:39:30] »

@adrianbogdan - am înţeles acuma, mulţumesc

adrianbogdan
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Insula Gokceada: