ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2014
DIN: Chicago, USA
ÎNSCRIS: 01.09.14

Este oare vestul inaintea estului? (partea a 2a)

Iata continuarea articolului precedent in care comparam vestul si estul in privinta modului cum trateaza animalele. De data aceasta vreau sa ma refer la factorul politic (stiu, fiecare o sa sara doi metri de pe scaun). Dar... sa incercam sa fim lucizi si impartiali.

De multi ani locuiesc in statul llinois, unul din statele mari ale celor 50 de state care formeaza USA. Acest stat este unul din cele mai corupte din America, daca nu cel mai corupt, cu trei dintre ultimii 5 guvernatori (echivalentul presedintelui la nivel de stat) la puscarie pentru multi ani (ultimul, democratul Rod Blagojevich a luat 13 ani si mai are de facut vreo 10, iar cel dinaintea lui, republicanul George Ryan, deabia a iesit din puscarie anul asta la circa 86 de ani). Deci, daca stam si ne gandim, atmosfera este similara celei de acasa, poate mai invaluita in parfum de strainatate, dar in esenta aceeasi.

In plus, iata evenimentele de ieri seara si azi dimineata din Ferguson Missouri, cu populatia de culoare incendiind masinile de politie si magazinele din centrul orasului, ca urmare a neinceperii urmaririi penale pentru un ofiter de politie care a impuscat mortal in august un tanar de culoare care-l atacase. Aceste evenimente arata clar ca America nu este atat de roz precum este descrisa de unii. Noi avem "rromii" (editat webmaster) nostri, americanii au "afro-americanii" (editat wm) lor, si problemele serioase izbucnesc perodic.

Avand in vedere toate cele de mai sus, dau cate o bila neagra si vestului, si estului. Am marea tentatie sa dau vestului doua bile negre, pentru ca ne dau constant lectii de democratie, dar ma abtin pentru ca vreau sa fiu cat mai impartial...

Am in pregatire o carte care se numeste "Un roman la curtea yankeilor" in care vreau sa demonstrez cu fapte ca America este doar o Romanie mult mai mare si mai bogata, dar cu aceleasi naravuri si probleme. Stand by pentru pasaje din aceasta carte pe care vreau sa le public pe acest site si pe care o dedic romanilor de pretutindeni.

Trimis de ccondeiu in 25.11.14 18:49:20
Validat / Publicat: 25.11.14 20:10:53

VIZUALIZĂRI: 1214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[25.11.14 20:10:15]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alte subiecte off-topic" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

msnd
[25.11.14 21:22:15]

Oare sunt cârcotașul de serviciu azi?

Aveam impresia că suntem un sait de promovare a obiectivelor și idealurile turistice.

Nasshu
[25.11.14 21:30:22]

@ccondeiu -

... De data aceasta vreau sa ma refer la factorul politic (stiu, fiecare o sa sara doi metri de pe scaun)

nu sar de pe scaun... dar ce treaba avem noi?!!

Voi cu ai vostri noi cu ai nostri!!

Mai bine te-ai limita la impresii TURISTICE!!! Scopul acestui site!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
ccondeiuAUTOR REVIEW
[27.11.14 06:27:55]

@Nasshu - Draga Nasshu,

Multumesc pentru comentarii. Sper ca ai observat ca postarea s-a facut la categoria "alte subiecte - off topic", de aceea nu am inclus impresii turistice, nu? Daca esti in cautare de subiecte turistice, probabil va trebui sa nu le cauti la categoria de fata.

Cat despre "voi cu ai vostri noi cu ai nostri", sunt la fel de roman ca si oricare din cei ramasi acasa, chiar daca locuiesc in strainatate. Incercam sa fac o comparatie intre doua lumi de care apartin in egala masura si la interfata carora operez zilnic.

Voi posta si impresii de calatorie in zilele urmatoare si te invit sa-ti exprimi parerea.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]