ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2014
ÎNSCRIS: 15.01.13
NOV-2014
2 AD. + 1 COPII

Hotel Fortuna Rhea - conditii foarte bune de cazare

Pentru cateva zile la Praga am facut o rezervare online la Hotel Fortuna Rhea, chiar daca nu era cea mai ieftina varianta si in ciuda tuturor comentariilor negative de pe unele site-uri, inclusiv acesta. Unul dintre criteriile pentru care am ales acest hotel este pozitionarea lui foarte aproape de iesirea de pe autostrada ce vine de la Brno (nu faci mai mult de cinci minute de la iesirea de pe autostrada pana in parcarea hotelului, dar neaparat sa ai gps).

Hotelul este o cladire impunatoare cu 20 de etaje, construit in anii comunismului cehoslovac, dar care s-a pastrat foarte bine pana in zilele noastre, poate si datorita lucrarilor de intretinere repetate si a faptului ca a gazduit turisti civilizati. Este situat intr-un cartier de blocuri (unele mai vechi dar foarte ingrijite sau altele acum in constructie), in fata hotelului este situat un parc cu cateva locuri de joaca pentru copii.

Parcarea este imensa, intinsa de jur imprejurul hotelului, am vazut parcate chiar si autocare si intotdeauna erau locuri libere, chiar daca hotelul era aproape plin. Si ce e mai important, parcarea hotelului e gratuita, ceea ce am inteles ca pentru Praga e mare lucru.

La receptie nu uitati sa anuntati ca ati sosit cu masina ca sa vi se elibereze un tichet ce atesta calitatea de client al hotelului, tichet ce trebuie pus la vedere pe bordul automobilului. Intrarea in hotel moderna, cu usi culisante, holul receptiei imens, intesat de canapele si fotolii care aveau clienti destui, dat fiind faptul ca in receptie era wifi gratuit, in camere se platea. Formalitatile de check-in au decurs rapid, receptionera amabila si vorbea fluent engleza, am primit cheia camerei situata la etajul 18. Trei lifturi nu foarte noi dar foarte silentioase si rapide asigurau accesul turistilor spre camerele de la cele douazeci de etaje ale hotelului.

In holul receptiei se afla un mic magazin care oferea de toate, de la informatii gratuite despre obiectivele turistice ale capitalei cehe pana la schimb valutar sau diverse suveniruri inscriptionate. Chiar si legitimatii pentru transportul in comun gaseai acolo. De asemenea, tot pe holul receptiei se gaseau si aparate automate cu sucuri, dulciuri etc. precum si un bancomat de schimb valutar. Langa receptie exista un stand cu pliante despre Praga, transportul in comun si obiectivele turistice de vizitat.

Camera era de fapt un mic apartament compus din hol, o camera de vreo 25 mp cu pat matrimonial, patut pentru copil si tot restul de mobilier necesar si inca o camera mai mica dotata cu o canapea comoda. Baia se compunea de fapt din doua incaperi cu intrari separate-toaleta intr-o parte si cabina de dus in alta (sapun, sampon si hartie erau la discretie). Curatenie desavarsita peste tot, cu exceptia balconului murdarit de porumbei, care la inaltimea de 18 etaje erau in elementul lor. Oricum nu aveai acces pe balcon, din motive de siguranta, asa reiesea dintr-un bilet lipit pe usa. Probabil din cauza inaltimii si pentru a preveni eventuale accidente s-a luat aceasta masura.

Pe perioda sederii noastre gunoiul s-a luat in fiecare zi, aspirat si prosoapele la fel, zilnic. Mobilierul apartamentului era destul de nou, ceea ce reamintea de vechi erau usile si geamurile cu tamplarie de lemn (dar bine intretinute si se inchideau-deschideau perfect) si caloriferele de fonta (seara ne sufoca caldura, iar afara nu erau mai mult de cinci grade). Televizor cu tub, mergea bine, programe doar cehe si nemtesti.

Nu pot sa nu remarc afluxul de turisti asiatici in hotel, erau foarte multi si de asemenea multi rusi, francezi si chiar cehi. Revenind la turistii din Asia (japonezi, coreeni, thailandezi etc.), pe la obiectivele turistice din Praga am vazut cu miile. Am beneficiat de mic dejun bufet, care se putea servi intre orele 7-10. De fapt doar micul dejun se servea in restaurantul hotelului, care dupa ora 10 era inchis pana a doua zi dimineata. Mai exista in incinta hotelului un snack bar cu diverse bauturi si mancaruri rapide, deschis pana la ora 24.

Revenind la micul dejun din restaurant, erau aceleasi feluri de mancare in fiecare dimineata, dar erau foarte multe ca aveai de unde alege (de la omlete, oua fierte, polonezi, salamuri uscate, cascaval, sunca de Praga, branza topita, paine alba sau cu cereale, chifle, paste in toate combinatiile si chiar si cate un sortiment de supa pana la suc natural de mere sau portocale, gemuri, cafea, ceai, diverse deserturi). Nota zece pentru abundenta micului dejun.

Pe langa parcarea gratuita oferita, hotelul este recomandat si de distanta mica fata de mijloacele de transport in comun, astfel la nici cinci minute de mers pe jos de la hotel este statie de unde cu tramvaiul 5 se poate ajunge in centrul vechi (cam in 20 de minute) unde sunt si principalele obiective turistice ale Pragai. Sau la trei statii de hotel, mergand cu tramvaiul numarul 7 din fata hotelului, se afla cea mai apropiata statie de metrou, iar de acolo puteti ajunge in orice colt al orasului cu cele trei linii de metrou ale Pragai, doar sa aveti o harta cu transportul in comun (disponibila gratuit la hotel sau in statiile de metrou) si o sa vedeti ce bine si ce simplu se calatoreste prin Praga.

Transportul in comun este foarte bine organizat, intervalele de circulatie ale mijloacelor de transport in comun sunt foarte mici, iar cu o legitimatie valabila 24 de ore din momentul validarii puteti circula in voie atat cu tramvaiul, autobuzul sau metroul. Hotelul este foarte apropiat si de unul dintre mall-urile din Praga, Flora (tot cu tramvaiul 5 cam zece minute, pe sensul de mers catre centrul vechi). In concluzie, daca vizitati Praga, Hotel Fortuna Rhea este o optiune buna, mai ales daca doriti sa evitati aglomeratia din centru, dar sa fiti totusi aproape de acesta. Singurul inconvenient la acest hotel, din punctul meu de vedere, este check-out-ul la ora 10. Fiind una dintre cele mai inalte cladiri din zona, de remarcat privelistea de vis pe care o ofera etajele superioare ale hotelului asupra orasului Praga.

Trimis de Tucu2009 in 22.11.14 21:48:13
Validat / Publicat: 23.11.14 00:02:06
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 2672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 Hotel Fortuna Rhea-Praga, strada din fata hotelului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 16.94 EUR pe cameră

[23.11.14 00:00:45]

Tucu2009AUTOR REVIEW
    [23.11.14 00:26:16]

@webmaster21 - Da, este chiar acolo...

Pragheza_Gotica
    [23.11.14 20:19:39]

Salut Tucu, felicitari pentru review, astept cu nerabdare si un review despre vizita propriu-zisa... :-)

Tucu2009AUTOR REVIEW
    [23.11.14 21:08:53]

@Pragheza_Gotica: Buna seara, doar sa-mi fac timp si o sa scriu si impresiile despre vizita in Praga (fabulos) si un articol separat despre Gradina Zoologica (am ramas fara cuvinte). Acum imi pare rau ca nu ti-am cerut sfaturi inainte de plecare despre obiective turistice, dar ne-am descurcat si am vazut tot ce ne-am propus. Multumesc...

Pragheza_Gotica, Tucu2009
    Alte impresii din această RUBRICĂFortuna Rhea Hotel: