ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2014
ÎNSCRIS: 27.02.14
AUG-2010

În Cascada Rinului

ÎN CASCADA RINULUI

Nu LA Cascada Rinului ci ÎN ea, pentru că acolo era să ajungem... Dar să vă spun cum a fost :

O prietenă de-a noastră, stabilită în Germania, ne mai cheamă din când în când pe la ea. Ne duce pe ici, pe colo, pe unde mai poate. Totdeauna am fost de părere că cel mai bine cunoști o țară locuind la localnici și mâncând mâncarea lor (mai puțin în partea asiatică, unde nu prea știi ce mănânci pentru că „tot ce stă cu spatele la cer se mănâncă - mai puțin inimă de lup și plamâni de câine”) !

Ne-a dus așadar și prin magazine ieftine și prin magazine scumpe, prin magazine simple sau de fițe, la izvoarele Dunării și la Acvariul de la Lacul Bodensee (Konstanz sau Constanța), la Cascada Rinului (revin) și la Lago Magiore, pe Via Mala, și prin … Târgurile de Purici, numite Flohmarkt. Curios este faptul că și francezii tot Târg de Purici (Marché aux puces) numesc acele târguri (se vede că ei nu au câini vagabonzi, de tot vorbesc de purici - sau nu i-a pișcat vreunul tocmai când nu poți să te scarpini) ! Deci, dacă în peregrinările voastre prin Germania sau Franța vedeți unul din anunțurile de mai sus, nu le ratați. Sunt adevărate expoziții în aer liber de parfumuri, haine de firmă, cristaluri, bijuterii, antichități, încât e imposibil să nu te tenteze vreun chilipir!

Și acum, Cascada Rinului, Rheinfall!

Nu am deloc de gând să vă împui capul cu date despre Rin, de unde vine, unde se duce, în ce țări doarme peste noapte, etc., etc. ! Eu vreau doar să vă transmit (dacă am să pot) întâmplările, trăirile și sentimentele mele, ale noastre de fapt, de la Cascada Rinului! Ea, Cascada, are o înălțime de doar 23 de metri, iar ca lățime 150 de metri, separând două localități : Neuhausen am Rheinfall (pe malul drept, cum privești în sensul de curgere, și unde se află Castelul Worth) și Laufen-Uhwiesen (pe malul stâng unde, sus, vedem Castelul Laufen). Debitul Cascadei este aproximativ de 1300 m/cubi/secundă, dar variază funcție de anotimp și capriciile vremii.

Și acum, la drum!

Am vrut noi să plecăm de acasă cu capul în noapte (așa-i corect spus, nu cu noaptea-n cap - cum să încapă o noapte întreagă într-un cap, oricât de mare ar fi!), noi, prietena, fata ei (la covrig), covrig de care ar fi atașat-o și pe fetița ei de 2 ani (dacă nu ar fi monopolizat-o amica noastră) ! Dar, știți, socoteala de acasă …Dimineața …”ia tu bibinacul - dă-mi mie bagajul”, “prinde cățelul - ia mâncarea copilului”, “stinge lumina - unde sunt cheile de la mașină”… la care se adăuga hămăitul cățelului, doritor parcă să participe și el la bulibășala generală!

Când, în sfârșit, am plecat, se crăcănase de ziuă. Dar se crăcănase bine, nu de ora 7-8 ci de 9-10!

Și uite așa, luăm noi colbul în copite (o vorba care-mi place mie), cu purcel și cățel (primul, sub formă de fripturi, și fără cel de-al doilea, care a reușit să scape, a fugit în casă și dus a fost - să-i fie de bine!), cu fata prietenei la covrig, și cu nepoata aceleiași prietene, în vârstă de doi ani în brațele bunicii.

Parcă de la început era ceva de ne ținea pe loc, să nu ajungem la cascadă. Prima piedică : pe drum, povestind, vorbind, una alta, ba cascadă, ba izvoarele Dunării, ba aia mică scârța-scârța, la un moment dat, amica noastră își întreabă fata : “noi unde mergem, că nu-i ăsta drumul“? “Păi la izvoarele Dunării” răspunde ea. “Nuuuu, mergem la Cascada Rinului! ” Confuzie, panică, schimbă direcția, timp pierdut.

Și uite așa, ne continuăm noi drumul, “tropa, tropa, tropatrooop / când la trap, când la galoooop”. Asta până când dăm peste a doua piedică : peste singurul ambuteiaj pe care l-am prins, de când venim noi în Germania! Stai, și stai, și timpul trece (bine, trece el oricum, dar noi aveam un scop final). Și mai mergi, și mai târăște-te! Până și melcii treceau vâjiind pe lângă noi (și ăia își mai cărau și casa în spinare!) !

Scăpăm și de asta și mergem și tot mergem, ocolind Lacul Bodensee (Konstanz), și la un moment dat, a treia piedică : prietena zice “hai că ne apropiem de vamă”. “De ce??? ” “De vama cu Elveția”! “Bun, ” întreb eu vesel nevoie mare, “dar noi, noi ceva acte avem la noi”? Tăcere, ca pe fundul mării! “Are doar asta mică, ” ne informează prietena, “lasă că trece ea și ne ia și pe noi, ca însoțitori!! Ha, ha, ha! ” Ei și-atunci mi-a picat mie fisa, și fața odată cu ea! Noi, fiind români, avem nevoie de pașaport pentru Elveția, lucru pe care nu-l posedam!! Ei, fiind nemți și neavând multe frecușuri, cred că puteau trece fără probleme, așa că AU UITAT DE NOI! Hai, că am bătut atâta drum degeaba! (Dacă aș fi știut unde este Cascada Rinului mi-aș fi dat seama că nu putem merge, neavând pașapoarte, dar eu am crezut că acea cascadă se află tot în Germania!)

Ajungem la vamă, nici nu mai știu cum arăta. În schimb, știu cum arăta nenea în uniformă care ne-a oprit : tânăr, bine clădit, ochi de vultur, GoldenEye (e, nu chiar Pierce Brosnan, dar …) ! “Pune-ți ochelarii”, mi-a zis fata prietenei. “De ce? ”, zic eu, cu gândul dus de la cascadă. “Îți dă un aer mai de intelectual”! “Da’ ce dracu, ăștia primesc numai laureați ai Premiului Nobel”, mă interesez eu. “Nu, doar pe ăia cu pașaport. Și tu nu ai”, mă încuie ea.

Se apropie vameșul, vorbește ceva cu fata, se uită prin mașină, se uită la mine, eu zâmbesc frumos, îmi arăt claviatura - jumătate de la Mama Natură, jumătate de la stomatolog - și el zice către mine : “#$$@*&@$) $ () &”! Eu, să ma dau „dăștept” zic “Excusez-moi, ne parlez pas allemand” (vezi Doamne, nu înțeleg ce zice) ! Las’ că zice el : „Ne vous inquiétez pas, je parle français” (adică, las’ că vorbesc eu franceză), și simt cum mă scurg sub scaun. Ceva, ceva franceză știam eu, dar ăsta e de aici, nu-l poți prosti, e la el acasă! “Auf Wiedersehen, Au revoir”, zice el amabil, și eu parcă-parcă văd Cascada! Fatăăăă, bagă piciorul în ea, că ne cheamă ăla înapoi!!

De obicei îmi fac singur traseul dar acum … nici tu net, nici tu o hartă, ceva, am lăsat pe alții drumul și … uite așa am trecut noi granița fraudulos în Elveția!

De aici, a fost mai simplu. Trecem prin Schaffhausen (ăia cu ceasurile pentru care trebuie să faci credit ca să cumperi unul, dar și după care își fixează ora până și marțienii) și, după 4 km, ajungem în sfârșit într-o mare parcare mărginită de pădure, parcarea din localitatea Neuhausen am Rheinfall. În care pădure se găsește un Adventure Park, cu scări, scărițe, tiroliene, poduri suspendate, funii, mă rog, cu tot ce le trebuie celor care au impresia că nu s-au tras suficient din maimuțe și vor să mai exerseze! Mă declar imediat amator și tot imediat trei perechi de ochi mă fixează mustrător. Până și aia mică parcă ar fi vrut să zică ceva. Ceva s-a zis, ceva de genul “aia e pentru oamenii tineri, nu pentruuu”… M-am întors spre scări, fredonând doar atât de tare cât să mă fac auzit, binecunoscutul hit al anilor trecuți “Moșuleeee, ce tânăr ești” …!

Ne-am rostogolit pe trep-trep-trep-trepte, că parcă nu se mai terminau și am ajuns la debarcader. Lângă noi, Castelul Worth, un bastion care, pe vremuri, era punct de vamă pentru vasele care navigau pe Rin, și care este veeechi, vechi - din secolul al 13-lea. La ora actuală este restaurant. Vă rog eu frumos, ieșiți pe terasă, luați-vă o bere, o “zamă”, ceva, și uitați-vă la cascadă preț de vreo 2-300 de ani!! Lăsați-o să vă pătrundă în suflet, îndepărtați orice gând, lăsați lumea departe-departe și uitați-vă la ea! E mereu aceeași și totuși se schimbă în fiecare secundă!!

Ghinioanele nu se terminaseră încă. PROGRAMUL, DA! Programul de plimbări cu bărcile! Cât ne chioram noi la cascadă fluierând încetișor a pagubă, prietena noastră nuș’ce face, dar zbiară la noi : “urcați, dracu’ în barca aia, că nu stau ăia după voi”! Ultima plimbare, barca full, “las’ că luăm și în picioare, da’ stați jos”, cred că a zis șoferu’ (dacă avea volan, era șofer, nu?), și ne înghesuim în barcă - ladies first - așa că eu rămân bine mersi să stau jos CHIAR în botul bărcii. De pe mal, prietena, în brațe cu aia mică, ne făcea semne cu mâna și se uita la noi de parcă ne vedea pentru ultima dată! O fi știut ea ceva!

Pleacă barca, o ia pe mijlocul râului, frumos, veselie, râsete, poze … BĂI FRAȚILOR! … Când a luat-o ăla direct spre cascadă, am crezut că i s-a blocat cârma! Am vrut să sar în apă, dar cazanul care începea să fiarbă sub noi m-a oprit la timp! Și ne apropiem, ne tot apropiem … mă uit în spate, barca luase o culoare bine spre galben, asta după culoarea meclelor ocupanților! Și ne tot apropiam, ne tot apropiam … S-a oprit șoferul (dacă avea volan, înseamnă că era șofer, nu?) s-a oprit, zic, la vreo 20-30 de metri de locul unde apa din cascadă atingea nivelul râului! Apa îmi udase deja pantalonii pe dinafară (pe dinăuntru avusesem eu grijă - era cald și bine!) Nu știu cum se vedea din spate, dar eu, când am ridicat privirea, am simțit cum mi se ridică chelia în cap - păr nu mai am!

Ce se întâmplă : cascada nu cade, ca orice cascadă, drept (vertical), ci se rostogolește pe o pantă de vreo 45 de grade. De fapt Rinul coboară peste un număr de trepte, formând mai multe cascade legate, din care motiv s-ar putea s-o găsiți și sub numele de CASCADELE Rinului! E tot EA, Cascada Rinului! Adică aceeași Mărie, cu altă Pălărie! NU Katerini! “Prietenii știu ei ce știu! ”

Din motivul descris mai sus, eu, fiind aproape de cascadă, în botul bărcii, când am ridicat privirea, mă uitam DREPT în cascadă, vedeam tot puhoiul ăla de apă cum vine peste mine!! Nu prea sunt eu fricos, am făcut alpinism de performanță, stăteam agățat în două cuie la sute de metri de pământ - Valea Albă, în Bucegi - dar măcar pământul (solul) statea pe loc, nu năvălea spre mine! Impresia de spaimă părea a fi generală, țipetele - la fel (în diverse limbi ale iubitei noastre Planete!). Nu mai eram galbeni (de frică) ! Eram albaștri! Din același motiv! . Să știți că filmarea, datorită calității slabe a aparatului, dă o impresie deformată asupra distanței față de cascadă : eram mai aproape decât se vede!!

După vreo 2-3 minute (care, normal, în asemena cazuri “vesele” par ore) i-a dat Dumnezeu gândul cel bun șoferului (dacă avea volan, înseamnă că era șofer, nu?) și ne-a scos de acolo. Căpitanul - l-am avansat că de, ne-a scos teferi - a lăsat ușor barca pe mijlocul râului și ne-a plimbat încet de-a lungul râului, defilând prin fața impunătoarei Cascade, timp în care ocupanții bărcii și-au regăsit treptat-treptat culoarea cu care veniseră la cascadă. Din nou, veselie, râsete, poze. Barca a întors în marele golf creat de râu și s-a îndreptat - credeam eu - spre debarcader. Deja fredonam alt hit : “bembererece, bembererece, bembererece, bem! ” Da de unde! Pe la jumatea cascadei, iar i se blochează cârma șoferului (l-am retrogradat), și a luat-o… unde altundeva, decât către cascadă! Dar drept spre mijlocul ei, așa, ca să nu ne facem vreo iluzie c-am putea scăpa! Și se apropie, se tot apropie până …”Până văd păinjenişul între tufe ca un pod, / peste care trece-n zgomot o mulţime de norod”…. ĂĂĂĂ …. moșule …... asta-i din Călin - file din poveste! … Călin ăsta parcă nu era cu noi …. deci, reiau : se apropie ăla cu coaja lui de copac (cu noi, înăuntru, normal!) de centrul cascadei, în dreptul stâncii din mijloc! Mișto! Acum apa nu mai venea din față, venea și din stânga și din dreapta, pentru că ocolea stânca! La baza stâncii se vedea un fel de debarcader, iar în sus pe stâncă o scară cu balustradă. În vârf, steagul Elveției! M-am “liștinit”! Ăla, șoferul-căpitan (și “vițeversa”) știa bine ce face!! Una dintre cursele cu barca duce la acel debarcader, de unde se urcă în vârful stâncii! Aia DA priveliște! Dar nu era cursa noastră, așa că a dat Dumnezeu și am revenit la debarcader întregi și nevătămați! Acolo ne-am împrăștiat care încotro, să ne schimbăm care chiloții, care pamperșii - după posibilități și cantitatea emoțiilor acumulate la cascadă! Că mai aveam puțin și făceam full contact cu ea!

Prietena noastră luase alte bilete la barcă. Se vede treaba că azi tot nu scăpăm! Dar nu, era doar ultimul transport de traversare pentru câțiva salariați și câțiva bezmetici întârziați ca noi. Traversarea ne-a dus la poalele cascadei, dar pe mal (de data asta). De aici, niște scări care urcă în zig-zag ne duc sus, la castelul Laufen. Și acesta vechi de vreo 1.100 de ani, construit de niște baroni, cedat altora, până când, în 2010 - cînd am fost noi - a fost deschia ca restaurant. Restaurant deschis bețivilor... ăăă... consumatorilor între orele 9 și 19.

Acea scară de la debarcader, urcă pe lângă cascadă, la diferite niveluri și distanțe de apă. Cea mai spectaculoasă este cea de jos, care parcă e o ciupercă înfiptă la baza cascadei!

La castel se mai poate ajunge și cu un lift ce pleacă de la baza castelului. În filmuleț se vede chiar un lift care coboară, acela lipit de turn. Există chiar și un tunel, cu cale ferată, care trece pe sub castel și duce - traversând Rinul - în localitatea de pe malul drept (Neuhausen am Rheinfall). De fapt leagă Winterthur de Schaffhausen.

Am urcat și noi acea scară, oprindu-ne la fiecare terasă pentru a admira (eu, pentru a filma) impresionanta rostogolire de apă. Sus, normal, era cel mai spectaculos. Restaurantul-castel (sau invers) fiind închis, am trecut frumos prin poarta ce trece pe sub un turn și ne-am dus să vedem ce am putea cumpăra de la magazinul de suveniruri. Nimic, deoarece (și pe motiv că) era închis! Sincer, văzând prețurile, n-am regretat!

Am coborât bine merci pe lângă castel, pe un drum care ne-a dus la podul de cale ferată - cea care trece pe sub castel - pod accesibil și cu talpa. Imediat ce l-am traversat, am făcut stânga și am luat-o pe o frumoasă alee, care urma râul și ne ducea la golfulețul de jos. Am admirat - de data asta cu inima și sufletul la locul lui - Cascada, privită de pe acest mal, dar și castelul Laufen. Jos, pe faleza de pe malul Rinului puhoi de japonezi! Se filmează cumva Sogun? Nu, că erau îmbrăcați modern! Și aveau camere de filmat, nu săbii! Prietena noastră a intrat în vorbă cu ghida, care i-a spus că e full de excursioniști în concediu! De ce așa mulți? Pentru că, a zis ghida, se simt cel mai în siguranță în Elveția! Hai, că-i bună!

Ne-am continuat drumul, urcând înapoi treptele până în parcare - n-aveam ce face - ne-am suit în mașină și... uite așa s-a terminat aventura noastră la Cascada Rinului!

Oameni buni (și mai puțin buni!) - faceți chiar și 100 km în plus să ajungeți la Cascadă! Faceți cele 4 drumuri cu barca (în jos, pe Rin - în gura cascadei, ca noi - la stânca din mijlocul cascadei și, în final, traversarea la castel) și veți avea o experiență de neuitat toată viața!!!

Acum, montând pentru voi filmulețele făcute, mă apucă dorul de Cascadă (chiar dacă a trecut ceva timp). Vorba cuiva : „Amintirili mă chinuiește / amintirili mă copleșește”! Și, între timp, mi s-au uscat și pantalonii!

N-am făcut multe poze dar am filmat. Îmi cer scuze pentru calitatea filmării - emoțiile, barca pe valuri și calitatea slabă a aparatului de fotografiat cu care am filmat au făcut ca filmulețul să nu fie grozav, dar poate vă va aduce Cascada mai aproape.

Râsetele, care pot părea cam deplasate, ce se aud când ne apropiem de cascadă nu se datorează nici vreunui grad de handicap psihic nici consumului vreunui lichid bahic, ci contactului intim (cam prea intim) cu Cascada!

“Vreau să mulțumesc familiei, care mi-a fost aproape, prietenilor care m-au susținut, dar mai ales” …. cum? nu suntem la decernarea premiilor Oscar, secțiunea regie? Aaaaaa, da! “La anul, carevasăzică! La anul! ”

Vă doresc concedii multe și frumoase!

Webmaster, am o problemă : eu am mai postat aceste poze la secțiunea „Cascada Rinului”. Ar fi frumos dacă s-ar putea să le postez lângă review, parcă ar fi mai la locul lor. Dacă nu, rămăne filmulețul care are adresa youtu.be/EUsSJjRGdTc. Mulțumesc frumos!

Trimis de puiutea in 15.11.14 20:17:17
Validat / Publicat: 15.11.14 22:21:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 7053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (puiutea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Stânca din mijlocul cascadei, unde se poate ajunge cu barca-vaporaș.

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 54
[15.11.14 21:46:39]

Am ataşat review-ului fotografiile respective. Sper că acelea sunt.

Cu mare plăcere.

[15.11.14 21:55:56]

@webmaster21 - Da, acelea, mulțumesc mult!

crismis
[15.11.14 22:55:42]

@puiutea: Am ras, am ras si iar am ras... Si apoi a trebuit sa-mi schimb... pampersul.

Revenind seriosi, multumesc pt aduceri aminte! AmFostAcolo si noi acum vreo 3 ani, putin dupa ce am descoperit acest minunat site. A fost oarecum intamplator sa plecam pt o saptamana in sudul Germaniei, ne-am cazat taman la izvoarele Dunarii, la Donauschingen. In una din zile, am vrut sa mergem la Zurich si, la granita, un nene, cred ca tot ala pe care l-ati intalnit ("tanar, bine cladit, ochi de vultur"; evident ca trebuie sa fie tot ala ) ne-a intrebat: "Unde mergeti, la Cascadele Rinului? " Asa am aflat si noi, ignorantii, de existenta acestei minunatii a naturii... Normal ca ne-am dus!

Dar acum vad ca am ratat partea cea mai tare: plimbarea cu barca IN cascada!!! Cred ca e musai sa revenim. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Zoazore
[15.11.14 23:03:27]

@puiutea - Si-mi revine onoarea de-a deschide sesiunea de F. Util! (nu suntem la Oscar? A... da... La anu'!)

Deci (ca orice fraza inteligenta, incepe cu concluzia!), deci, zic, si mie mi s-au udat pantalonii! De la apa cascadei, ce credeati? Cum care? Aia din filmulet!

Si marele lor poet (neamt?) Rainer Maria Rilke spunea, in Loreley :

... und ruhig fließt der Rhein

adica

si linistit curge Rinul...

Pai da ,ca nici el n-avea, probabil, pasaport si nici ochelari de trecut granita!

Superb, nene! Superb! Inaltator, infricosator, dar si linistitor!

[15.11.14 23:17:37]

Un review spumos ca şi apele Rinului revărsate în cascadă!

În drumul spre Elveţia am vizitat şi eu această minunăţie a naturii (sfârşitul lunii august 2014). Deşi aveam de gând să postez şi eu un review despre cascada Rinului, nu cred că mai este cazul după descrierea de mai sus.

Sincere felicitări!

Zoazore
[15.11.14 23:59:09]

@traian. leuca - Ba daaaaa! Fiecare vede cu alti ochi si alte trairi acelasi peisaj, lucru, etc.

Eu stau cuminte aici si astept. Niste vin de la capca1 v-ar ajuta mai mult? Ca pe mine DA!

Lasati modestia si aratati-ne cascada din pedeveul dvs.

roth
[16.11.14 00:03:31]

Asta da poveste, cascada si tot ce tine de acea zona este intr-un mare fel. Imi aduc aminte ca eu, curajoasa, am mers pana in "inima" cascadei si am urcat in varful stancii pe cand cumnata facea lejer cu mana de pe mal.

Frumos povestit, cu un umor fin despre un loc exceptional si unic.

Cascada este una dintre cele mai mari nu prin inaltimea caderii ci prin debitul deosebit.

le_maitre
[16.11.14 00:41:08]

@puiutea - Stimate domnule, cinefil fiind în timpul liber și avid consumator de umor black/white/brown sugar & "un so weiter", mai apoi lecturând impresiile constituite în urma peripețiilor am asistat practic la un film, cu dificultate încercând să-mi calmez drepții și oblicii abdominali!

Acum stând în lotus (deloc mașină, ci poziție) drept și judecând așișderea: această cascadă nu știu dacă mă interesa în mod deosebit însă am reglat respirația, am eliminat convulsiile reale și m-am așternut la scris pentru că ce citii o fost funny extrem!

Felicitațiuni maximale!

iulianic
[16.11.14 09:27:16]

@puiutea -

Lăsați-o să vă pătrundă în suflet, îndepărtați orice gând, lăsați lumea departe-departe şi uitați-vă la ea! E mereu aceeași şi totuşi se schimbă în fiecare secundă!!

Da, asta am făcut şi eu! Am privit cascada cu nesaţ şi am lăsat-o să-mi pătrundă în suflet, dar... numai de pe mal, din mai multe puncte de belvedere.

Mugetul ei îmi stăruie şi acum în auz, iar vâltoarea ei numai de spume mi s-a impregnat pe retină. Review-ul şi pozele tale, precum şi stilul expunerii – sprinţar precum apele Rinului la cascade – au contribuit din plin la această frumoasă aducere aminte.

[16.11.14 09:45:15]

@Zoazore -Argumentaţia dumneavoastră m-a convins, când îi va veni rândul voi scrie şi eu câteva rînduri despre această frumoasă cascadă.

Căt priveşte vinul... are căpcă1 aşa ceva? Eu cred că se laudă! Nu cred până nu văd (gust).

buterfly*
[16.11.14 10:01:03]

Aleleiii de multe ori mi-au calcat pingelele prin Elvetia dar la cascada asta ba! Cat de tare este experienta ta! Minunata povestea, mester carmaciul!

[16.11.14 14:18:12]

@crismis - Să vă ajute Dumnezeu, pentru că merită cu prisosință! Iar dacă ați putea sta două zile, pentru a savura totul în tihnă, ar fi minunat! V-o doresc din tot sufletul!

P. S. Nu uitați pașapoartele!!!

[16.11.14 14:23:06]

@Zoazore - Autor austriac fiind, (dar născut la Praga) nu cred că avea nevoie de pașaport! Și, fiind un mare poet de limbă germană, bănuiesc că l-ar fi lăsat la cascadă - că după poeme, a petrecut ceva timp pe malul Rinului! Multă sănătate și numai bine!

"Cine merge undeva în lume,

fără rost merge prin lume,

merge spre mine."

Bine, noi nu mergem chiar fără rost, dar așa spune poetul!

[16.11.14 14:33:07]

@traian. leuca - Maestre în ale scrisului, de curând am amintit-citat într-un review "Frumusețea stă în ochii privitorului". Încântați-ne - din nou - cu un review despre Cascadă, pentru că și reviewurile, ca și Cascada, sunt diferite de la om la om, așa cum și ea este diferită în fiecare clipă! Să auzim de bine!

[16.11.14 14:37:01]

@roth - Cred că de acolo, de pe stâncă, realizezi cât suntem de mici și nesemnificativi în mijlocul Mamei Natură! Cred că a fost ceva deosebit, cumnata nu va ști niciodată ce a pierdut! Concedii multe și frumoase!

[16.11.14 14:41:01]

@puiutea:

Maestre în ale scrisului,

-rog frumos, nu duceţi lumea în eroare! .

[16.11.14 14:44:17]

@le_maitre - E adevărat, filmulețul cam stimulează drepții și oblicii abdominali, dar a fost singura reacție pe care am avut-o, pentru a "prinde"cât mai mult și cât mai pe viu din alunecarea în, prin, pe sub cascadă! Ecoul dvs. - demn de un adevărat Maitre! Să auzim numai de cascadă... concedii în cascadă, vreau să zic!

Mulțumesc pentru felicitațiuni, stimabile, coana Joițica (a mea) se bucură alături de mine!

[16.11.14 14:48:08]

@iulianic - Mulțumesc din suflet - de la suflet, pentru suflet!

Glumind puțin, cred că numai de pe mal poți lăsa Cascada să-ți pătrundă liniștit în suflet. Din barcă - ați văzut - pătrunde prin alte părți! Toate cele bune!

[16.11.14 14:50:28]

@buterfly - Dacă nu era meșter, nu mai povesteam eu despre Cascadă!! Dar merită văzută, merită cu adevărat! Multă sănătate!

[16.11.14 14:53:05]

@traian. leuca - Am înțeles, Senatoria Voastră, am să spun "adevărul și numai adevărul"!

E bine, Maestre?

[16.11.14 15:16:55]

@puiutea - Păi în acest caz nu-mi rămâne să spun decât: e bine, Maestre!

[16.11.14 15:40:42]

@traian. leuca - Mă simt onorat! Mulțumesc!

claudiu 71
[16.11.14 21:38:40]

@puiutea - Buna.

Ma bag si eu in seama cu o precizare, nu despre Rhein dealtfel de poveste nici despre" Schweizer Polizist" — eu am o problema cu "puricii"

Termenul "Flohmarkt" exista in multe tari vest europene: englezii il numesc "flea market", Camden market din Londra pentru cei ce cunosc, Italia se mandreste cu "mercato delle pulci", Austria are si ea puricii ei tot in Flohmarkt, se pare ca aceste piete de vechituri provin din "murdarul "ev mediu frantuzesc.

Multe din aceste piete au depasit cu mult faima si renumele zonal, vezi: Viena si al sau Naschmarkt, El Rastro din Madrid, Großer Konstanzer la care cred ca faci referire si altele. Cat ar parea de hilar aceste piete sunt "voll in Trend", as putea spune sunt chiar o "cultura a schimbului de produse" in mare parte vintage sau chiar antichitati.

Atat despre teoria puricelui

alinaro
[17.11.14 10:25:58]

@puiutea - Io-te ca abia aterizez si eu pe-aici. Ca in fiecare dimineata de luni, in loc de ziar, citesc... Afa.

uite așa am trecut noi granița fraudulos în Elveția!

: Sa-nteleg ca v-au lasat sa treceti fara pasaport??

P. S. Frumoasa excursie!

[17.11.14 10:46:15]

@alinaro

-Sa-nteleg ca v-au lasat sa treceti fara pasaport??

Nu ştiu cum era în 2010, însă în august 2014 am intrat şi ieşit din Elveţia de mai multe ori şi nu mi s-a cerut nici măcar buletinul.

alinaro
[17.11.14 11:31:28]

@traian. leuca - Multumesc frumos!

[17.11.14 14:13:00]

@claudiu 71 - Excelentă completarea, chiar că habar n-aveam de aceste amănunte, mulțumim pentru lămuriri și toate cele dorite!

[17.11.14 14:18:29]

@alinaro - Nu ne-a cerut absolut nimic, e adevărat că fata prietenei vorbește - ca ei toți de fapt - o germană perfectă, o vorbeau din țară, au făcut liceul german. Habar nu am, eu cred că, nefiind în Schengen, ne-ar trebui pașaport! Dar uite ce zice nenea Traian, că lui nu i-au cerut!! Mai cercetăm, mai întrebăm... Toate cele bune!

P. S. Pe când un nou review?

[17.11.14 14:26:58]

@traian. leuca - Ar trebui să ne mai interesăm, să vedem dacă au fost doar întâmplări sau poate amabilitate, dar să nu ne trezim că nu putem intra în Elveția pe motiv de pașaport (adică lipsa lui) ! HAI C-AM LĂMURIT-O :

De la MAI citire :[Ultima actualizare: 21 martie 2014]

"Condiţii de intrare şi regim de şedere

Începând cu data de 1 iunie 2009, conform Acordului de liberă circulaţie UE – Elveţia, cetăţenii români nu au nevoie de viză.

Intrarea în Elveţia este permisă cu paşaportul sau cartea de identitate valabile.

Pot beneficia de libera circulaţie în Confederaţia Elveţiană:

cetăţenii români care au un contract de muncă valabil cu un angajator elveţian, sau desfăşoară activităţi lucrative independente;

cetăţenii români care pot demonstra că posedă suficiente resurse financiare pentru a se întreţine în Elveţia.

La intrarea în Elveţia, autorităţile de frontieră pot verifica documentele care justifică scopul declarat al călătoriei. După caz, acestea pot solicita:

Prezentarea biletelor de călătorie

Dovada rezervării cazării la hotel

Dovada deţinerii unei sume suficiente de bani – în cash şi cărţi de credit – pentru întreţinerea pe perioada şederii în Elveţia

Alte documente doveditoare ale scopului declarat al călătoriei".

Deci, dacă vor, te pot purica, dar poate se mai orientează și după meclă... pardon, aspectul fizic! Ne-am lămurit!

[17.11.14 20:01:38]

@puiutea - Să înţeleg că le-a plăcut de mecla mea?

alinaro, balasa violeta, buterfly*, calatorul, claudiu 71, crismis, iulianic, Mihai18, PISICAANA, puiutea, roth, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCascadele Rinului [Neuhausen am Rheinfall]: