ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2014
ÎNSCRIS: 16.04.13
OCT-2014

Către satisfăcător
Foarte nemulțumit

O experienta foarte putin diferita

Dupa experienta avuta in luna mai, si stiind cam tot ce credeam ca trebuie, am plecat cu toti copii din familie la tratament pentru afectiunile respiratorii.

Am fost 3 adulti cu 3 copii (2,6 ani, 3,2 luni si 4,8 luni). si am rezervat 3 camere duble in regim single. Plata a fost facuta cu cash, direct la receptia hotelului, fara bilete de la casa de sanatate. La fel ca data trecuta, rezervarea s-a facut direct la hotel. Am avut cu noi doar trimiterea de la medicul de familie pentru copii si pentru adulti si copie dupa certificatele de nastere ale copiilor. Am solicitat si am avut 3 camere dubla pentru cate 1 adult si 1 copil, cu 3 proceduri incluse pentru fiecare (adult, copii fiind pana in 7 ani, au beneficiat de tratament gratuit) si MD sub forma de bonuri valorice/ fisa de cont in valoare de 15 ron/persoana/zi.

Din Bucuresti, am ajuns cu masina proprie.

Cazarea a decurs ok, la fel si vizita medicala.

Avand unele informatii ca exista si camere renovate, asa ca, atunci cand am facut rezervarea, am solicitat sa fim cazati in unele dintre acestea. Camerele repartizate au fost putin mai bine faca de cea in care am stat cu cateva luni in urma. Fara balcon, dar geamuri tip termopan izolau bine si nu era distanta intre tocarie si perete, varuite, baile cu gresie si faianta, usi noi la bai (din 3, una nu se inchidea).

Asternuturile sunt curate. 2 camere aveau cate 2 paturi single cu saltele de spuma destul de bune, 1 camera avea pat dublu cu saltea cu arcuri - cam incomoda dar avea mobilier nou (si ceva din cel vechi) si frigider pe care dupa cateva zile l-am scos din priza ca facea zgomot si nu prea racea.

Am scos diverse chestii afara pe geam si stateau mai bine ca in frigider...

Mocheta din cele 3 camere era mult mai "tanara" ca sa zic asa fata de ce ce stiam noi. Doar intr-una dintre camere parea ceva mai recenta. TV erau din cele cu tub, destul de micute dar functionau ok. Intr-o singura camera nu se prindeau desene - noi nu prea l-am folosit dar mi se pare o chestie esentiala cand esti cu copii intr-o statiune in care nu ai nici o alta sursa de distractie pentru ei. Existau doar 3 prize. dar legaturile din perete ale cablurilor erau foarte periculoase pentru copii. Puneam un scaun in dreptul lor pentru a le ascunde cat de cat.

Am stat la etajul 4. pe o parte a holului, camerele pareau renovate, luandu-ne dupa modelul diferit de mocheta.

Per total, camerele au fost mult mai bune decat ce stiam noi.

Femeile de serviciu foarte amabile.

Baza de tratament. La fel ca in luna mai. Din pacate era si mai aglomerata. Sala de asteptare, la fel, cu scaune insuficiente. Copii multi si batrani si mai multi. Aceeasi impresie ca toti se grabesc sa-si faca procedurile, chiar daca dupa ce manca de pranz nu mai vedeai picior de om afara la plimbare sau sa stea macar pe banca la aer. Personalul amabil dar insuficient dupa parerea mea.

Restaurantul. Aceeasi impresie. Vechi. Acelasi sistem de comanda. Am venit cu cate ceva de acasa, am mai cumparat de la supermarketul Anabella si ne-am descurcat singuri pentru micul dejun in camera. Pranzul si/sau cina o luam la rstaurantul hotelului Parc sau la restaurantul Cascade, la 50-100m de hotel, chiar la intrarea in parc. Mancarea la restaurantul hotelelui este ok spre buna, nu cine stie ce varietate, aceleasi portii micute dar nu am mai avut problema sa fie prea sarata mancarea.

Restaurantul Cascade: mancarea gustoasa dar in afara de ciorbe acre erau gata facute, stateai si 90 minute pana venea cu comanda. Asa ca ne-am invatat minte. Comandam si apoi stateam in parc, la aer inca vreo ora apoi intram sa mancam. Ciorbe bune, pizza buna, mancaruri gatite gustoase, preturi mici, portii mai mari ca la H Parc, in schimb nimic dulce/ desert.

Posibilitati de distractie pentru copii, la fel ca in luna mai. NIMIC

Parcul nu are nici un loc de joaca.

In weekend am fost in vizita la Rm. Valcea si am fost la locul de joaca dintr-un mall de acolo.

Ce am mai observat: dupa proceduri, in jurul pranzului si dupa somnul de pranz al copiilor, pe la 17, ieseam afara. Noi. Restul nu stiu unde erau pentru ca, nu mai vedeam 3,4 persoane pe strada atunci cand era urat afara (innorat) sau 10,12 atunci cand era soare. Au fost zile si cu 15 grade afara, soare si cald.

Atunci ieseau in parc cativa care aveau copii si 3,4 batranei si stateau pe banca. Restul... In schimb atat se grabeau la proceduri de ziceai ca cine stie ce treburi importante au de facut. Nimic. Nici macar afara la aer nu ieseau. Mai vedeai 5,6 persoane in supermarket si cam atat pt ca dispareau repede de pe strada.

Vremea a fost foarte buna. Perfecta pentru toamna tarzie.

Concluzia generala: se poate si mai bine.

Daca te duci strict la tratament, nu esti foarte pretentios si esti constient ca nu exista posibilitati de distractie, se poate supravietui.

Trimis de julyalina in 10.11.14 14:25:30
Validat / Publicat: 10.11.14 15:33:23

VIZUALIZĂRI: 4100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul din baza de tratament.

• Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel:

• pagină generată în 0.048671960830688 sec