ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
AUG-2014

Pensiunea MAI [Răşinari], relaxare în mijlocul naturii

La îndemnul webmaisterului, voi scrie impresiile mele despre Pensiunea MAI. Nu mă voi referi la cazare, chiar dacă a trebuit să bifez rubrica, deoarece nu am beneficiat de așa ceva. Pot doar spune că am văzut din exterior aripa în care sunt camerele pensiunii și recepția.

A fost doar o ieșire de câteva ore împreună cu un grup de prieteni veniți din străinătate. Ne-am dorit un local în afara Sibiului, să ne bucurăm de natura generoasă și răcoarea brazilor.

Întâi, se trece prin satul Rășinari, cu ulițele înguste și întortocheate, adevărate piatră de încercare pentru șoferii mai puțin experimentați. Aș recomanda turiștilor care ajung pentru prima dată în Rășinari să facă un popas în satul lui Goga și al lui Cioran și apoi să-și continue drumul spre destinație, fie ea Pensiunea Mai sau Păltiniș. Noi nu ne-am oprit din drumul nostru, pentru că ținta era precisă, iar Rășinariul un loc prea cunoscut.

Am ajuns la pensiune la orele amiezii. Primul lucru făcut după ce am parcat mașinile și am coborât a fost să respirăm adânc, să ne umplem plămânii cu aerul tare de munte. Eu veneam pentru prima dată la această pensiune, dar am trecut de foarte multe ori pe lângă ea, în drumul meu spre Păltiniș.

De la bun început mi-a plăcut curtea plină de verdeață, cu brazi și flori, un foișor unde erau mese, semn că și acolo se putea mânca, iar alături, un pârâu, o păstrăvărie de unde provenea păstrăvul pe care îl comandai la grătar. Puteai să-l pescuiești singur, era chiar o plăcere pentru pescarii amatori și o garanție că păstrăvul este proaspăt. Am comandat la masă acest fel de mâncare, adică păstrăv la grătar. Foarte gustos, chiar dacă mi s-a părut cam scump, ținând seama de faptul că e din... producția proprie. Foarte buni și papanașii, cu fructe de pădure și înghețată.

Pensiunea dispune de o terasă acoperită și una lângă piscină. Pentru că există și o piscină, dotată cu șezlonguri și umbreluțe, și a cărei folosire este contra cost. N-am văzut pe nimeni în apă, doar la plajă.

Pe pereții terasei restaurant sunt fotografii cu personalități artistice și politice care au trecut pragul pensiunii și s-au pozat cu patronii. Pensiunea are și un salon-restaurant foarte elegant. Mobilierul stil se armonizează cu stucaturile din lemn și oglinzile mari. Te înfunzi în fotolii și dai frâu liber imaginației. Te vezi trăind într-o altă epocă, mai romantică, în care timpul nu zboară atât de repede și totul este mai aproape de natură. Și că am spus ”natură”, trebuie să subliniez atu-ul principal al acestei pensiuni: frumusețea cadrului natural. Și nici nu se poate altfel, când munții sunt atât de aproape, iar brazii stau maiestuoși în vecinătate.

Ne-a prins seara, apoi întunericul, și în noaptea de august, umbrele brazilor dădeau nu numai farmec, dar și o notă de mister. Să nu mai spun, că la toate acestea s-a adăugat și faptul că am nimerit în noaptea cu super Luna. Romantic.

Ne-a plăcut tuturor (că am fost 9 persoane) această ieșire la Pensiunea Mai.Vreau să postez și poze, dar pur și simplu nu dau de ele. S-au rătăcit pe undeva prin computer.

Trimis de Rodel in 05.11.14 18:27:00
Validat / Publicat: 05.11.14 21:17:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 2418 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Pensiunea MAI, 5 margarete, vedere dinspre curte.

[05.11.14 21:17:42]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[06.11.14 03:34:18]

@Rodel:

Îţi mulţumesc şi eu pentru amabilitate; ce nu ştiam însă, la momentul lansării invitaţiei e că nu aţi fost cazaţi acolo... Cf Regulamentului, nu se acceptă impresii DE CAZARE de la unităţi la care nu s-a beneficiat de minim o noapte de cazare...

Recomandările au fost mutate, la reorganizare, în rubrica "Popasuri... gastronomice în Mărginime" (nou-creată pe sait)

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (dacă aceasta nu există încă pe sait, se poate crea în maxim 1 minut)

Notele de la capitolul CAZARE au fost retrase

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.11.14 09:00:36]

@Rodel - Sper să găseşti şi să ataşezi şi câteva poze. Prea ne ademeneşti cu peisajul superb şi cadrul romantic. Nişte poze ar fi o bună completare.

[06.11.14 16:31:19]

@iulianic - Le caut. Am un laptop nou și încă nu-l cunosc prea bine.

Dan&Ema
[07.11.14 08:49:19]

La Pensiunea Mai am poposit daca nu gresesc de 3 - 4 ori sa mananc. Am fost la un pas si sa ma cazez dar nu s-a intamplat. De altfel am cunoscut proprietarii care de atunci m-au inclus in baza de date de adresanti asa ca primesc din cand in cand cate un mail un la multi ani un semn.

Locatia este cu staif. F frumoasa. Dar la strada. Asa ca pt mine nu face parte din destinatiile mirifice ale superbei noastre patrii.

Preturile sa nu uitati sunt exorbitante iar timpul pentru onorarea comenzilor la mese inacceptabil de mare. E un loc care te imbie sa te opresti dar la sfarsit eu am pkecat dezamagit de 3 ori din 4.

Dan

Dan&Ema
[07.11.14 08:57:39]

De la mine votul 13 sper cu noroc ca sa iti atraga votul 14 pt superbonus.

Te mai urmaresc Rodel

Dan

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.11.14 09:35:38]

Iacă şi votul pentru superbonus!

[07.11.14 14:12:17]

@Dan&Ema -Mulțumesc. Noi n-am avut probleme legate de onorarea comenzii, dar sunt de acord că prețurile la mâncare sunt mari. Mie mi-a plăcut în primul rând așezarea pensiunii și nici nu ar putea fi altfel, doar e într-o zonă de munte, pe traseul spre Păltiniș.

[08.11.14 09:35:05]

@traian. leuca - Mulțumesc pentru vot!

Dan&Ema, iulianic, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Mărginimea Sibiului?: