ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.12.2009
  • --- M ---
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    OCT-2002

An orgazm for the lady... please !!!

Din toata lista de coktail-uri peste 40, doamna s-a oprit la cel cu numele cel mai incitant, si iata-ma pe mine in fata barmanului comandand o margherita pentru mine si cu juma de gura si cat de repede am putut eu... un orgazm pentru doamna, imediat sir... a fost raspunsul barmanului cu un mic zambet ironic in coltul buzelor! Trecand peste asta, a urmat o lunga lista de coktail-uri care mai decare mai exotice, nu de alta dar era ultima zii si pina atunci nu observasem acest bar in aer liber (unde la 3 bauturi 2, 5 euro fiecare a patra era gratis) de la marginea localitatii Argasi unde am fost cazati in timpul sejurului din Zakintos.

A fost o seara excelenta inecata in nenumarate arome exotice, o seara de final demna de un sejur foarte reusit.

Am ajuns din intamplare aici planificasem pentru acea vara o alta destinatie dar nu a fost sa fie pina cand m-am intalnit cu o cunostinta care avea o mica agentie de turism si care venise din Zakintos, am vizionat o caseta video si asta afost!

A fost prima insula greceasca in care am stat efectiv si pot sa spun prima dragoste!

Am citit tot ce s-a scris despre aceasta, nu stiu ce ar mai fi de adaugat poate doar sa fac o comparatie cu celelalte insule care mi-au placut in mod deosebit, ma refer la Ciclade, Zakintos este mai europeana, in mod cert datorita influentei italiene, aici poti vedea o alta arhitectura, bisericile din interiorul insulei te duc cu gandul la arhitectura vestului europei, orasul Zakintos cu strazile cu cladiri cu coloane seamana putin cu Italia, turisti cu precadere nordici, englezi in special, de unde si galagia si dezmatul din marile aglomerari turistice exemplu Laganas. Insa manastirile din interior de exemplu Manastirea Anafonitria (aici si-a petrecut ultimele zile patronul insulei Sfantul Dionysos) sunt foarte frumoase pastrand intact spiritul ortodox grecesc). Iubesc marea si caut sa fiu mereu in apropierea ei in concedii, insa pot sa spun ca in Zakintos mi-a placut cel mai mult interiorul insulei acolo unde am gasit crampeie din ceea ce cred eu ca reprezinta Grecia autentica, de exemplu am gasit o taverna cocotata pe un varf de munte unde serveau doua batranele imbracate in negru, taverna de fapt consta din curtea casei acestora unde erau amplasate cateva mese printre zeci de flori, voi posta si o poza! Iar plimbarile pe culmile insulei au fost o delectare, aici nu vedeai decat cimbrisor uscat care umplea vazduhul cu aroma lui, putin mai incolo o vale cu o padure deasa de chiparosi marginita de o cultura de maslini, si jos mai la ses culturi de citrice si vita de vie!

Si in tot acest timp temperatura afost de 24/27 grade, ideala mentru mine!

Idea este, daca nu aveti masina, inchiriati una, aceasta insula merita a fi explorata, pentru culorile ei si pentru senzatia pe care o ofera celor veniti aici, de mic paradis inconjurat de ape albastre!

Trimis de Cristian_h* in 19.12.09 16:24:06

VIZUALIZĂRI: 3648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 cine a mai tinut socoteala , au fost multe va asigur!

ileanaxperta*
    [19.12.09 19:24:06]

Cristian, m-a distrat inceputul impresiilor tale. Bravo! Ai o doamna pe cinste! Prima dragoste (sa fie insula?!...) si...an orgasm for the lady..(cocktail-ul, bineinteles) sunt sigura ca v-au facut vacanta SUPER! M-a distrat la max. raspunsul rapid al ospatarului, cu tot “zambetul lui ironic in coltul gurii”. Ca sa nu mai zic de...comanda ta cu jumate de gura. Esti de 100 puncte...de la mine. Dar si restul randurilor tale sunt cu emblema cristian_h. Felicitari! Si distractie placuta de sarbatori, cel putin la fel de bine ca...atunci!

[20.12.09 03:52:23]

multumesc ileana, si eu iti doresc sarbatori fericite si fie ca fiica ta sa-ti mosteneasca pasiunea pentru calatorii, pentru ca in fond asta este bogatia care o transmitem nepotilor si generatiilor viitoare, cunoasterea!!!

[20.12.09 11:11:07]

am gasit si melodia potrivita

[20.12.09 21:33:02]

offf... Daca vreodata o sa ajungem sa avem un avion mic inscriptionat "AmFostAcolo" :--), o data pe luna o sa fie rezervat unor excursii-fulger, de-o seara, pentru luat cina in una din acele taverne. Doritori cred c-am gasi

Atasat ilustratia muzicala propusa de autor.

Diaura*
    [25.12.09 22:41:30]

Craciun Fericit !

Maria Smeu
    [28.12.09 09:28:25]

Ma inscriu si eu pe lista doritorilor.

mario 110
    [02.01.10 16:59:10]

recomand cu caldura si : "sex on the beach", pe bune, nu fac deloc misto, dar face minuni in cazul doamnelor ( daca-l beau doamnele bineinteles)

ileanaxperta*
    [03.01.10 14:22:12]

Ne distram sa ne-amuzam:

-pt. Cristian: "...In ceea ce priveste randurile de mai sus, sa recunoastem cinstit, cati barbati au comandat un orgazm pentru o lady... ? ))"

Asa e, cristian, barbatii comanda "an orgasm for the lady" dar cu "executia" cum ramane?!...Ma refer bineinteles (?!) la baut cocktailul...ha ha ha!!!!!!

-pt. mario 110: "...face minuni in cazul doamnelor", dar in cazul domnilor?...Si voi, "saracutii" de barbati ce faceti, dupa ce doamnele beau aceste "licori ale fericirii"? Ca vad ca sunteti niste "grijulii" si va ganditi doar la "binele" doamnelor?!...(aviz neglumetilor: a nu se citi acest ecou rau de tot off topic...).Scuze, web, dar sunt pusa pe sotii azi caci de maine o luam cu totii "de coada" din nou (adica munca, munca si iar munca...)

dandy_pete*
    [04.01.10 10:21:38]

Tare de tot faza de mai sus. Iar impresiile mi-au placut la fel de mult. Felicitari si pt. curajul dv. referitor la comanda facuta. Aproape ca va invidiez pt. locurile frumoase pe care le-ati vazut. Eu cred ca nici in vis nu voi reusi.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.01.10 13:04:54]

De ce crezi ca nu poti ajunge? Daca ai o saptamana de concediu si bani ca pentru paralia unde ai fost, poti ajunge foarte usor si relativ ieftin cu autocarul sau cu masina proprie, daca vrei sa afli cum trimite-mi un mesaj daca activezi acest lucru

[04.01.10 13:32:30]

dandy pete, ionescunic are dreptate, poate este putin mai dificil, o cazare intermediara in Paralia se poate rezolva fara nici o programare, mai ai nevoie de o harta sa ajungi la Kilini, apoi cu bacul in Zakintos, poate fi putin mai scump, insa satisfactia este inzecita! in mod cert nu este imposibil, iar daca alegi un sfarsit de septembrie inceput de octombrie, preturile sunt mai mult decat acceptabile (exemplu cazare la studio fara mic dejun 25 euro /camera (fara rezervare)

Ileana "executia" vine de la sine... Ca tot a venit vorba... stii, vinul rosu nu se mai cheama "Puterea Ursului " ci "Bucuria Ursoaicei"

ancamariagadea*
    [04.01.10 16:59:15]

Rad cu al meu sot de jumatate de ora dupa ce am citit despre "Bucuria ursoaicei" E placut sa citesti randuri care vin dintr-un suflet plin de umor.

mario 110
    [08.01.10 21:09:02]

pt ileanaexperta: "... saracutii de noi... " :-)

bnicolof
    [02.02.10 23:20:48]

Excelent topic-ul.

Memorabila expresia "bucuria ursoaicei". )

motaneata
    [26.02.10 00:25:40]

Cred ca ar trebui precizate cateva sfaturi:

-secretul unei vacante reusite in Zakynthos este sa mergi cu autoturismul propriu. In acest fel poti vizita insula pe indelete si sa-i descoperi adevarata frumusete.

-nu este o destinatie pentru a lenevi la soare (e pacat sa pierzi astfel timpul, poti sa faci asta la Paralia sau chiar la Mamaia).

-evitati statiunile de genul Laganas, daca nu va place kitch-ul gen Costinesti.

-vizitati partea estica (Navagio) plecand de la Porto Vromi, cu vaporasul (15-20 min dus); Alegeti o zi linistita, pentru a putea cobori pe plaja Navagio. Zaboviti o ora. ESTE INCREDIBIL. Va va ramane permanent in memorie.

-apoi vizionati Navagio de sus (este necesar sa mergeti cu auto). Este atat de frumos incat vi se taie rasuflarea. Sa aveti aparatul de fotografiat incarcat si pregatit sa faca multe poze.

-evitati hotelurile la kil pe care vi le vara pe gat agentiile de turism romanesti; Noi am stat la Mabely Grand Hotel, langa Exo Chora, incredibil hotel. Cereti camera cu vedere la mare. Si acum oftez cand imi amintesc cum ne-am simtit la acest hotel. As vrea sa ma intorc in fiecare an. Este ca in filmul "Undeva, candva". Memorabil. Masa de seara trebuie luata cel putin odata sus la "Sunset view" la cruce. Cu auto faci 3 min. de la hotel. Ce priveliste, cu un peste si o bere in fata!

-apoi vizitati micile plaje di nord si nord-est. Apa e ata de limpede!

-sfarsitul de iunie este ideal pentru vacanta in Zakinthos.

-combina excursia cu Kefalonia.

-pentru Zakinthos ia feribotul din Kilini. Dupa o ora ajungi in capitala (Zakynthos). Daca ajungi la amiaza, opreste in port, pe dreapta, la taverna in aer liber a lui Dimitri (Taverna Dimitri). Nu este scump. Iti va recomanda un "tzipuro"(peste), este excelent. La plecare primesti de la Dimitri un uzo, sau o placinta, sau un mar cu miere. Spune-i ca esti roman.

-viziteaza satele cu aspect traditional, cu atmosfera greaca nealterata ca Exo Chora, cumpara ulei de masline pentru salatele din Romania, fotografiaza-te langa cel mai batran maslin.

Veti avea o vacanta de neuitat, va garantez.

[26.02.10 00:39:17]

motaneata: fain text de debut - and welcome, btw, in randul comunitatii.

Intuitia-mi spune ca ne-am imbogatit cu un 'consilier' de valoare pe destinatia asta (si probabil nu numai). Sunt sigur ca, atunci cand vei gasi timp, ai avea 'material' sa dezvolti chiar pentru un super-'mini-ghid amfostacolo' in viitoarea arie 'Ce-mi recomandatio' - sectiunea Zakynthos...

oanaboteanu
    [21.04.10 11:54:09]

100 de puncte si de la mine!

[30.11.17 13:35:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Argassi» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Zakynthos]

bnicolof, Cristian_h*, dandy_pete*, ileanaxperta*, Maria Smeu, motaneata, oanaboteanu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Argassi: