ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2014
ÎNSCRIS: 06.11.12
JUL-2014
team-building

Hohe Rinne - Hotel “la inaltime”cu imprejurimi pe masura!

Ne gaseam chiar in mijlocul verii... Odata cu venirea ei, ritmul trepidant de la serviciu incepuse sa se diminueze. Pe de alta parte, integrasem in aproximativ 6 luni inca o duzina de noi colegi in “marea noastra familie corporatista”. De aceea “Conducerea” a decis organizarea unui eveniment de unire a echipei, ce urma sa dureze 3 zile si 2 nopti. Cum “delegatiile de servici” sunt planificate sa se desfasoare in timpul saptamanii, evenimentul a avut loc de joi pana sambata dimineata.

Si asa... in mijlocul saptamanii am fost imbarcati cu totii in masini si ni s-a comunicat punctul de destinatie spre marea aventura: Localitatea Paltinis, cazare la Hotel Hohe Rinne.

Desi era mijlocul lunii iulie, vremea a fost oarecum capricioasa. In cele 3 zile soarele s-a aratat ca sa ne incalzeasca doar pentru cateva ore. In restul timpului, norii negri si o ploaie marunta de toamna nu ne-a ne-au lasat mai deloc sa ne bucuram de peisajul superb pe care sa l-am gasit in Paltinis.

Imi aminteam de aceasta statiune doar prin prisma partiei de schi pe care o vizitasem cu multi ani in urma. Acum am gasit-o parca mai incantatoare prin faptul ca am reusit sa facem si alte activitati organizate cu sprijinul Hotelului: am inchiriat biciclete si ne-am plimbat prin padurea deasa de brazi pana am ajuns la “partia de schi” (acum un deal inverzit golas). Ne-am catarat prin copaci si ne-am dat pe tiroliene in Arka Park aflat la app 5 km de hotel. Transportul cu microbuz l-am avut asigurat « din partea casei ». Stiti cat de mult iubesc eu locurile aerisite fara inghesuiala si tare m-am bucurat ca parcul de distractii a fost ocupat doar de noi. Nu stai la coada, nu te deranjeaza nimeni. Pe sosea daca intalneai cate o masina care sa te depaseasca la interval de minute bune. Cat despre turisti plecati pe jos in drumetii... cred ca mai mult de 20 nu am intalnit insumandu-i pe toti in 3 zile.

Dar sa revenim la hotelul pe care l-am gasit complet renovat:

Hotelul este situat pe o colina si domina peisajul de la inaltine. Parcarea masinilor se face la poalele dealului, asa ca dusul bagajelor pana la intrare a necesitat un oarece efort. Am lasat masina “pe marginea stradutei”, dar a fost loc pentru toate lumea.

Cladirea este formata din 3 corpuri unite intre ele prin diferite culoare. (Recunosc ca mie personal mi-a trebuit ceva timp pana sa ma obisnuiesc cu trecerea dintr-unul in altul. Desi exista lift la fiecare nivel, mai trebuie sa cauti din cand in cand si culoarele care sa te duca mai departe spre urmatorul corp. Oricum, pana la urma te descurci.)...

Hotelul a avut o pozitie privilegiata fata de multe din locatiile statiunii, fiind printre putinele care a fost modernizat recent prin accesarea fondurilor europene nerambursabile. Dupa o astfel de investitie majora, si-a imbogatit colectia de stele, ajungand de la un hotel standard de trei stele la un hotel spre gama lux cu patru. Ca totul sa fie nou, si-a schimbat si numele din « Casa turistilor » in “Hohe Rinne”, denumirea germana a statiunii Paltinis.

In prezent are 30 camere duble, 45 camere superioare, 13 suite, 3 sali de conferinte, loc de joaca pentru copii in interiorul hotelului, terasa exterioara, restaurant, sala de fitnes si centru spa.

Restaurantul si mancarea:

Dupa urcarea anevoioasa din parcare cu bagajele, primul lucru pe care l-am vazut a fost sala de mese. Restaurantul consta dintr-o sala imensa in care se pot organiza orice soi de petreceri sau evenimente, avand o capacitate de app 150 locuri. Scaunele si mesele acoperite cu fete de mese, in general de opt persoane sunt din lemn masiv - frumos dar greu.

Un element pozitiv pentru mine este ca in restaurant nu se fumeaza. Se poate fuma pe terasa (descoperita) de langa sau la parterul hotelului afara. Alta caracteristica deosebita (nu neaparat pozitiva) este ca in restaurant nu exista muzica. Sigur, m-am bucurat ca am putut manca fara ca sa imi distrug timpanele de la vreo muzica moderna electronica sau vreo formatie de lautari, dar cu o muzica ambientala in surdina parca si mai bine merge digestia.

Micul dejun, servit in regim de bufet suedez a fost foarte gustos si variat: cereale, iaurt, lapte, suc natural, ceai de mai multe feluri, cafea, branzeturi de multe feluri, mezeluri, carnaciori, oua, fructe proaspete, prajiturele. Avem de toate pentru toti.

Camera in care am stat la etajul 3 nu pot spune ca a fost nici cea mai mare, nici cea mai luminoasa pe care am intalnit-o vreodata. Dar... am dormit intr-un pat dublu cu asternuturi imaculate fara sa fim deranjati de nimic-patul nu scartaia, salteaua a fost suficient de moale, pernele au fost confortabile. Dulapul a fost suficient de incapator cat sa ne incapa toate hainele. Wi-fi-ul (caci eram in delegatie) “a zburat” atat in camera cat si in sala de sedinte. Prosoapele la baie au fost schimbate zilnic, la fel s-a facut si curatenia. Obiectele de toaleta (hartie, sampon, sapun lichid) inclusiv uscator de par nu au lipsit niciodata. Papucii si halatul de baie erau si ele bine asezate in dulap la dispozitia turistilor. Minibarul era echipat corespunzator. Terasa dadea spre spatele hotelului, cu vedere la poteca din padure. Foarte frumoasa era privelistea, pacat ca a burnitat si a fost cam frig afara. Caldura din camera a fost tot timpul.

Sala de conferinte (noi am vazut-o pe cea numita Noica), de la parter: cu o capacitate de app 150 persoane, dispune de retroproiector, flipchart, parasolare tot ce e necesar pentru o sedinta in conditii moderne. Ar mai fi fost necesar o masuta unde sa se poata servi si in interiorul salii bauturi si gustarele, dar ne-am descurcat si fara ea.

Centrul spa: Dupa atatea sedinte, ne simteam obositi si cum vremea era urata, am hotarat sa inspectam si zona asta. Fusesem avertizata dinainte de a pleca sa ne luam costumele de baie. Din principiu sunt cam reticenta in a ma scalda in piscinele hotelurilor chiar daca are multe stele. Dar acum cred ca mai erau inca maxim 10 persoane in hotel in afara de noi, iar la piscina nu era chiar nimeni! Asa ca am profitat si m-am bucurat de toate (aproape toate) beneficiile centrului. La intrare am fost intampinata de un domn care m-a servit cu prosop si mi-a facut o scurta descriere a facilitatilor (multe!). Asa ca... Am inotat in piscina maricica si foarte curata cu fantana. Am fost la sauna ce are inclusa si cromoterapie. M-am relaxat pe fotolii de piatra incalzite. Toate astea mi s-au parut oarecum banale in comparatie cu salina din centru pe care aveam sa o vizitez: o camera micuta cu lumina difuza, acoperita peste tot de sare: pe jos, pe pereti... Mai mult decat atat, la cateva minute, o noua pulbere de sare era imprastiata automat din tavan. Partea mai putin placuta pentru mine avea sa urmeze spre seara, caci de la atata sare... Doamne cat am mai tusit. Personalul centrului foarte amabil, imi spusese de la inceput ca asa se va intampla: se curata plamanii. Totusi, a fost cam mult pentru mine... data viitoare voi fi mai precauta daca am nevoie de asa ceva.

Centrul pentru copii: La primul etaj, pe acelasi palier cu restaurantul este creat un spatiu foarte generos ca si dimensiuni destinat in special copiilor. Pe langa locul gol in care copii se pot juca pe jos cu lego sau alte jocuri asemanatore, exista instalat si un joc de wii pe televizor, sunt masute cu cateva carticele precum si un joc de hockey de masa. Am fost uimita sa vad ca exista chiar si tablete pentru cei mici!

Cei mari se pot relaxa si ei in partea opusa acestei camere pentru copii jucand biliard la una din cele cateva mese amenajate sau servind o cafea.

Am fost usor surprisa de faptul ca, daca in interiorul hotelului, copilul are o varietate foarte mare de activitati, afara nu s-a instalat nimic: niciun leagan, tobogan, doar terasa exteriora cu mese si scaune. E adevarat ca peisajul este minunat, ca poti inchiria biciclete sau sa faci drumetii, dar daca tot ne rasfatam, sa o facem pana la capat!

Concluzie

Oricum, prin personalul deosebit de amabil si saritor incepand de la receptie si pana la cameriste, prin serviciile diverse si de calitate, prin somnul odihnitor pe care l-am avut aici, consider ca isi merita din plin clasificarea de hotel de lux “hospitality from the heart!”

Trimis de lady_anca81 in 03.11.14 15:52:28
Validat / Publicat: 03.11.14 17:36:50

VIZUALIZĂRI: 1911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lady_anca81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

[05.11.14 17:12:56]

@lady_anca81: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

lady_anca81AUTOR REVIEW
    [06.11.14 11:26:52]

@webmasterX -

coordonatele date pot fi reconfirmate de mine

lady_anca81
    Alte impresii din această RUBRICĂHohe Rinne Păltiniș Hotel & Spa (ex Casa Turiștilor):