ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
AUG-2014

Transfăgărăşan – absolut superb

Nu intenţionam să-mi încep ziua scriind impresiile mele de pe Transfăgărăşan, dar am văzut întâmplător un filmuleţ superb, care mi-a amintit că, acum 2 luni am fost şi eu pe acolo.

În drumul spre Bucureşti am hotărât să alocam aproape o z ipentru a vizita obiectivele de pe acest traseu.

Astfel, seara ne-am cazat la Avrig, pentru a fi cât mai aproape şi dimineaţa după micul dejun, am plecat la drum.

Venind din direcţia Sibiului prima oprire este la Cascada Bâlea. Din parcare există un traseu de aproximativ 1 oră şi ceva, pe care îl poţi parcurge la pas, pentru a fi cât mai aproape de aceste minuni ale naturii.

Tot aici poţi să iei telecabina pentru un cost de 50 lei pentru persoana/pe un sens pentru a urca la lacul Bâlea. Noi am ales varianta maşinii atât datorită lipsei de timp cât şi datorită faptului că oricum treceam pe acolo cu maşina.

În drumul spre lac, poţi opri în mai multe locuri pentru a admira peisajele minunate şi pentru a mai face câteva poze.

Ajunşi în zona lacului e imposibil de ratat, deoarece se vede marea de maşini parcate, toate cu plată. Cost parcare, începând cu 5 lei, funcţie de timp, dar plata înainte. Şi aici la fel ca şi la cascadă, se întinde o mare de tarabe cu tot felul de chilipiruri şi tot felul de gustări.

Lacul este superb. Peisajele îţi taie respiraţia la fel ca şi aerul rece de munte ce se simte aici.

Continuând drumul, ajungem la Cascada Capra. Aici facem un nou popas şi servim nişte şorici de porc gustoşi.

Următoarea oprire importantă e la Barajul Vidraru. Din păcate prea puţine locuri de parcare disponibile pentru a putea sta în linişte. Bineînţeles, cum se mai întâmplă prin România, există şi şmecheri care parcheaza de parcă ar fi singuri pe lume, fără să se gândească, că, prin acţiunea lor îi blochează pe alţii. Totuşi frumuseţea locului te face să treci peste aceste mici neplăceri. Aici poţi face chiar şi o plimbare cu vaporul.

Aveam în plan şi o oprire la Cetatea Poienari (următoarea oprire de pe traseu) dar cum am pierdut aproape 2 ore în traficul din zona Vidraru, timpul nu ne-a mai permis, mai ales ca cele peste 1200 de trepte îţi ocupă o bună bucată de timp pentru a le urca.

Nu am ratat însă Mănăstirea Curtea de Argeş mai ales că toţi cunoaştem povestea Anei şi a lui Manole.

Despre date tehnice nu am să spun prea multe, deoarece filmuleţul pe care aş dori să-l ataşeze administratorii (dacă se poate) spune TOT.

Avem într-adevăr frumuseţile noastre, dar din păcate nu ştim să le valorificăm aşa cum trebuie. Eu totuşi sper că vom reuşi.

PS filmuletul la care fac referire: https://www.youtube.com/watch?v=6DUfYjGtQZE

Trimis de andreea_c in 30.10.14 07:44:21
Validat / Publicat: 30.10.14 12:05:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Manastirea Curtea de Arges

[30.10.14 07:52:15]