ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2014
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2014

O zi prin Gozo

O zi din vacanta in Malta am dedicat-o insulei Gozo.

Citind reviewurile de pe site am descoperit cu bucurie ca Malta are 3 insule locuite. Cea mijlocie este Gozo, are 67 km patrati si 30000 locuitori. Este denumita insula verde, pentru ca aici cresc majoritatea fructelor si legumelor cu care se alimenteaza si Malta.

O excursie cu agentiile locale costa 50 euro, pret nejustificat de mare. Dar cum imi place sa ma organizez singur, am luat ghidul si autobuzul de Cirkewa. La ultima statie este terminalul de pe care pleaca vapoarele spre Gozo, orar aproximativ din ora in ora. Aici prima surpriza: la ora 9,30 coada era enorma, parca toata lumea fugea din Malta. Dar in 10 minute s-a rezolvat problema odata cu venirea vaporului.

La plecare nu se plateste nimic, o chestie inteligenta, in acest fel nu se pierde timp. Biletul se plateste la intoarcere, costa 4,65 euro dus intors, asta da pret.

Ajungem in portul Mgarr, unde taximetristii te imbie cu ofertele lor. Noi am preferat din nou reteaua locala de autobuze, pret 1,5 euro toata ziua. Am luat orarul si am pornit spre Rambla Bay, plaja cu nisip rosu. Dupa o tura scurta am decis ca nu are rost sa pierdem timpul la mare si am continuat spre templele Ggiantija.

Aceste temple au fost trecute din 1980 pe lista Unesco - sant urmele oamenilor care au trait acu 5500 ani. Intrarea costa 9 euro (reducere dupa ora 16,30 la 6 euro). Templele uriase sant circulare, au diametru de 20 metri si inaltimi de 5 metri. Desigur iti trebuie un pic de imaginatie ca sa iti dai seama cum era pe atunci. Cert este ca au rezistat blocuri de piatra de 6 tone, si nu se cunoaste nici acum care era tehnica prelucrarii si transportului lor. Fascinant, mai ales ca ele au fost construite pe aceasta insula mica si izolata.

Dupa aceasta calatorie in vremuri preistorice am plecat spre Victoria, capitala insulei. Pana in 1890 denumirea ei era Rabat, ramasa de pe vremea arabilor. Numele actual a fost pus in onoarea reginei Marii Britanii, care a stapanit insula timp de 150 ani. Orasul iti da impresia unei intoarceri in timp. Cladiri ca acu 100-200 de ani, lume linistita, totul pare din alte vremuri. Dar viata insulei nu a fost tot timpul asa. In 1551 turcii au cucerit insula si au ucis si deportat toata populatia (5000 locuitori). Dupa ce turcii au fost alungati, a inceput repopularea insulei. Odata cu ea, a inceput si constructia de biserici. Citadella care este punctul central al orasului exista dinainte de romani. Era singurul punct fortificat al insulei unde se refugiau din calea piratilor. La sfarsitul secolului 17 s-a inaltat catedrala Sfanta Maria, avand acelasi arhitect ca si Catedrala din Mdina (intrarea 3 euro). De aici se vede mare parte din insula, senzatia este clara de intoarcere in timp.

Alt obiectiv de vizitat este biserica Sf George, patronul spiritual al insulei.

Dupa vizita am mancat placinte traditionale, pastizzi si am luat ca amintire o vaza din sticla colorata facuta in Gozo (aproximativ 20 euro, gasesti de toate dimensiunile si culorile). In afara de sticlele colorate, alt produs specific este dantelaria facuta manual. Am intrat in cetate intr-un asemenea atelier, dar preturile ne-au facut sa iesim asa cum am intrat. Nici macar faptul ca regina Angliei vizitase (si cumparase) de acolo nu ne-a impresionat suficient (era si o poza cu regina si cu doamna care croseta in fata noastra).

Capitala avea si niste galerii comerciale, erau inchise: orarul lor era 9-12 si 17-19. Asta da lipsa de chef de vanzare. Exista si un teatru si viata culturala, bine de stiut pentru cei care vor sa se stabileasca la batranete acolo.

Dupa 3 ore de plimbare am luat autobuzul spre ultimul obiectiv: fereastra albastra. In 15 minute am ajuns in punctul cel mai vestic al insulei si ne-am bucurat de frumusetile naturii. Exista si o mare interioara, de aici pornesc barcile care ies la mare si merg la fereastra albastra. Cost 4 euro de persoana, 15 minute. Eu am preferat sa inot, mai ales ca apa avea 25 grade si e mai interesant sa admiri stancile din apa.

Catedrala Ta pinu nu m-a interesat, au fost suficiente celelalte 2 din Victoria. Pe la ora 18 am plecat din zona iar dupa o ora eram din nou in Mgarr unde vaporul ne-a adus inapoi in Cirkewa.

Gozo ne-a lasat o amintire foarte placuta. Autobuzele circula ok, orarul este trecut in fiecare statie si se si respecta! Mancare gasesti in Victoria, este convenabila ca pret si variata. Vapoarele circula pana pe la ora 22, autobuzele din Cirkewa parca pana pe la 23. Recomand varianta pe cont propriu, cu 15-20 euro ai transport si masa de pranz, vizitezi ce vrei si cat timp vrei. Iar cu diferenta pana la pretul agentiilor, intri la obiective si ai parte si de suveniruri. Am uitat sa va spun, pe langa sticla si dantelarie, alt produs traditional este vinul.

Gozo mi-a ramas in suflet, o insula mica si plina de farmec. Nu trebuie sa lipseasca din programul celor care vor vizita Malta, sper sa va placa si voua!

Trimis de vgaby in 26.10.14 11:52:58
Validat / Publicat: 26.10.14 14:08:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALTA.

VIZUALIZĂRI: 3304 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 baieee!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

mireille
[26.10.14 21:40:05]

@vgabi... si eu am dedicat tot o zi pentru Gozo, dar am fost intr-o excursie organizata, fiind solo traveller... mi-a placut mult ,,sora mai mica '' a Maltei, o insula mult mai linistita, unde timpul pare sa se fi oprit din loc, in fata trepidatiilor vietii cotidiene... parca si locuitorii erau mai amabili si vorbeau intr-un dialect ciudat... eu am ajuns si prin Marsalform, un sat pitoresc de pescari, unde am servit peste... stai putin, as mai aduga si o vizita scurta intro gaura, ce se cheama pestera lui Calypso, la cativa km de satul Xaghra, Ulisse ar fi stat pe acolo vreo 7 ani prins in mrejele frumoasei, eu, evident nu am intrat, am fugit sa admir panorama asupra marii, de unde se vedea Rambla Bay...

krondia*
[26.10.14 22:24:38]

În iulie, când am fost noi, aglomeraţia la ferryboatul spre Gozo era la fel de mare dar biletul l-am achitat, totuşi, la dus. Îmi amintesc că toată ziua am stat cu grija să nu îl rătăcesc...

La Fereastra de Azur, noi ne-am plimbat şi cu barca, am admirat coralii din grotele din apropiere, o experienţă oarecum similară cu cea de la Paleokastritsa - Corfu.

Preţurile în Gozo mi s-au părut puţin mai mici decât în Malta. Referitor la pastizzi, confirm, sunt delicioase

claudiu 71
[26.10.14 22:41:49]

@vgaby

Buna. Ti-am urmarit "pleiada" reviewurilor din aceasta destinatie si le-am gasit foarte utile si scrise cu responsabilitate asa ca felicitarile sunt sincer de prisos. Voi vizita si eu intr-o zi sigur aceasta minunata carte de istorie si cultura care este Malta si atunci ma voi inspira si din scrierile tale.

claudiu 71, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula verde Gozo: