ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2009
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 13.08.08
JUL-2009

Hotel Bekdas - “Wish you were here!”

Orasul vechi, centrul istoric al Istanbulului, stradutele inguste si intortocheate la capatul carora se afla Hotelul Bekdas, un hotel “vechi” dar confortabil cu deschidere catre zonele comerciale, principalele obiective turistice, dar si catre moscheile din care rasuna din zori rugaciuni si omagii aduse lui Allah, un mini - sejur de 2 zile, multeee cumparaturi si o vacanta la rascrucea dintre Orient si Occident…

Hotelul Bekdas, catalogat ca avand 3* este situat in cartierul Laleli Pasa, pe strada din dreapta hotelului Kent (am mentionat acest hotel fiindca este destul de cunoscut si poate constitui un punct de reper important). Am ales hotelul acesta la indemnul unui turc cu cetatenie romana stabilit in Romania (are afeceri in tara, insa revine in Turcia destul de des) pe care l-am cunoscut in timpul sejurului din Marmaris. Ne-a ajutat, in sensul ca ne-a facut personal rezervarile (Bekdas fiind unul din hotelurile in care se cazeaza de fiecare data cand vine cu afaceri in Istanbul) si ne-a indicat chiar si un alt traseu mai scurt pentru intoarcerea in tara si pentru traversarea altor zone cu potential turistic ridicat in Turcia.

Despre hotel nu cred ca am de mentionat aspecte negative, probabil si din cauza faptului ca nu am stat acolo decat 2 nopti si probabil fiindca nu am avut pretentii de all inclusive. Am vrut doar sa avem unde dormi si manca pentru ca apoi sa pornim in lupta cu suvenirurile si cumparaturile. Fiind vacanta cu numarul trei in Istanbul ne-am rezumat doar la a ne plimba pe ici-colo si de a achizitiona cate ceva din Marele Bazar (din cate am aflat eu, in ultimii 50 de ani stradutele Istanbulului au fost impanzite de zeci si sute de buticuri ce pun la dispozitie turistilor un amalgam de marfuri multicolore, produse textile, bijuterii si blanuri; Grand Bazaar fiind intr-o continua extindere, acaparand si strazile aferente).

Conditiile de cazare si imaginea de ansamblu pe care mi-am format-o este in conformitate cu asteptarile pe care le aveam de la un hotel din Istanbul. Camerele sunt de dimensiuni medii, cochete, confortabile si dragut amenajate; fiecare camera este dotata cu aer conditionat, radio, televizor cu satelit, masuta cu fotolii/scaune, uscator de par, minibar (cu plata). Micul dejun in stil buffet suedez este inclus in pretul camerei si se serveste in cadrul restaurantului hotelului, ce ofera o frumoasa priveliste asupra Marii Marmara si a Stramtorii Bosfor. La receptia hotelului se poate accesa internetul, deoarece camerele nu detin si internet wireless. Ofera posibilitatea parcarii autoturismelor turistilor si este relativ “izolat” de zgomotul si zarva ce domina centrul Istanbulului.

In ceea ce priveste preturile, o camera single ar costa in jur de 30 euro, o camera dubla 60 euro, iar una tripla aproximativ 90-100 euro. Insa, studiind pagina oficiala a hotelului am remarcat o oarecare crestere a preturilor; per total, raportul calitate/pret este unul bun, acceptabil. In concluzie, daca nu vrei sa stai in camera si te duci cu gandul de a vizita sau de a face cumparaturi, cred ca este un hotel decent situat fix in inima Istanbulului.

*Adresa hotelului este urmatoarea: Mimar Kemalettin Mahallesi: Derin Kuyu Sokak (Strada) nr. 4 Laleli ISTANBUL.

Trimis de Miss Butterfly in 18.12.09 14:01:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2043 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Miss Butterfly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Miss ButterflyAUTOR REVIEW
[18.12.09 14:05:39]

webmaster7, help!! Am introdus o noua pagina si anume cea a hotelului Bekdas. Cum dupa ce am inserat si impresiile imi dadea eroare (din cauza diacriticelor, am inteles), webmaster senior mi-a recomandat sa reiau pasii si sa mai adaug inca o data impresiile si implicit o noua pagina de prezentare a hotelului... crezi ca imi poti da o mana de ajutor, stergand dublura? : d fiindca astfel mi s-a contorizat dublu acelasi reviews. multumesc

[later]: din comoditate am 'copiat' anumite pasaje din diverse ecouri ale mele ce contineau informatii referitare la acest hotel, lamuriri pe care li le-am dat anumitor useri; pe care le-am mai detaliat si completat..sper sa nu fie cu suparare

[18.12.09 14:41:34]

MissB, am sters dublura, impresiile sunt acum contorizate doar o data.

Zi faina!

Miss ButterflyAUTOR REVIEW
[18.12.09 14:43:00]

Merci pentru mana de ajutor acordata si o zi frumoasa!!

Miss Butterfly