ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2014
DIN: tg jiu
ÎNSCRIS: 24.08.12
JUL-2014

O insula minunata

Scriu aceste randuri pentru ca sunt sigur ca sunt vizitatoria ai acestui site care se intreaba : Oare se poate ajunge in Grecia pe cont propriu fara masina, fara prieteni cu masina sau fara sa iei avionul? O sa aflati raspunsul in randurile de mai jos.

De ceva timp eu si prietena mea ne facem concediile cu niste prieteni greci in insulele grecesti. Cum prietenii nostrii nelocuind in tara, eu si prietena mea am ales sa ne inatalnim cu ei in insulele unde ne am petrecut concediile. Asa a fost si anul acesta cand am ales sa mergem in Kefalonia. Dupa o serie de vizite pe la agentii ne am dat seama k e mai convenabil sa mergem individual. Zis si facut: am facut rezervare pe Booking si am cumparat biletele de ferry si de autocar.

Calatoria cu autocarul pot spune k a fost o aventura iar cei care nu doresc ceva plictisitor ii sfatuiesc sa aleaga acest mijloc de transport. Pe langa asta iti ofera libertate de miscare la un pret redus.

In fiecare an alegem sa calatorim asa si... in fiecare an promitem k n o sa mai repetam experienta. A calatori cu autocarul de linie este o experienta interesanta care iti ofera multa adrenalina, in fiecare an oferindu ti cate o experienta pe care n ai s o uiti tota viata. Anul acesta am reusit performanta sa facem 30 de ore din Romania pana in Grecia pentru ca la plecare ni s-a stricat autocarul si a trebuit sa asteptam sa fie inlocuit. Sfatul meu este sa va documentati bine inainte sa alegeti agentia de transport care are curse de Grecia.

Dupa o asemenea calatorie plimbarea cu ferryul a fost un vis.

In Kefalonia am ales cazarea la o pensiune langa Lassi una dintre cele mai renumite localtiati de pe insula. Locatia a fost frumoasa dar destul de aproape de aeroport.

Insula este foarte mare si plina de surprize placute. Cel mai frumos loc l-am intalnit aici in localitatea Assos. Asezata intr un mic golfulet cu case vechi pescaresti si aparata de o cetate, asezare iti da impresia ca te ai intors in timp.

Un alt loc unde de o frumusete rara est plaja Myrtos, cea mai faimoasa din Grecia unde plaja de un alb imaculat si marea de un albastru ireal iti ofera o imagine mirobolanta.

Trimis de popey83 in 24.10.14 20:42:25
Validat / Publicat: 24.10.14 22:22:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popey83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dabator
[25.10.14 08:46:52]

@popey83: Sunteți norocoase și curajoase în același timp. Și impresiile sunt puțin altfel. Un alt punct de vedere, o altă abordare. Mi-au păcut.

Mi-aș dori însă să nu mai văd folosindu-se "k" în loc de "ca".

Reduce mult din valoarea articolului, îl împinge spre discuție pe messenger, și este, o spun cu convingere, păcat. Mai sunt și alte omisiuni de acest fel. Din adâncul articolului se vede că acest omisiuni țin de neglijență, nu neștiință.

Vă urez cât mai multe vacanțe pe insulele grecești.

iulianic
[25.10.14 23:10:52]

@popey83 - Da' ce brusc ai terminat!?!? Când m-a acaparat subiectul, dintr-odată filmul s-a rupt. Poate revii cu mai multe detalii.

iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia: