ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2014
ÎNSCRIS: 04.07.12
OCT-2014

Ieftin si bun

In perioada 11-16 octombrie 2014 am fost cazat la acest hotel. Alegerea lui s-a facut dupa ce am consultat mai multe opinii referitoare la conditiile de cazare, inclusiv ale colegilor de site.

Am prins o oferta de cazare de 25 e /camera/noapte, mic dejun inclus, pret super bun pentru ca in aceeasi perioada chiar pe site-ul hotelului camera era la 50 euro/noapte, mic dejun inclus.

Cazarea + transport Wizz + bagaj la cala + asigurare medicala + asigurare de calatorie storno pentru doua persoane au costat 357 euro, bilete luate in 22 august din Bucuresti.

O recomandare utila pentru cei care calatoresc atat in tara cat si in strainatate este sa va faceti o asigurare storno, costa cam 27 lei, scutindu-va de orice griji in conditiile in care din diferite motive va anulati calatoria, neplatind nici o penalizare.

Pentru a ajunge de la aeroport Larnaca la hotel am luat bus 425 care circula pe strada TOUZHANE, a treia strada paralela cu Piale pasa, strada cu promenada care se intinde de la restaurantul PSAROLIMANO din portul pescaresc pana la Castel. Se solicita soferului sa anunte unde se coboara pentru hotel si acesta cu amabilitate anunta unde trebuie sa coboriti. Vizavi de statia unde coborati, luati autobuzul 425 spre aeroport (faceti semn cu mana sa opreasca, nu are pusa tabla de statie dar este statie oficiala).Referitor la acest aspect, intreband o soferita de pe bus de ce nu este pusa tabla cu statia pentru aeroport ,mi-a raspuns zambind -That is Cyprus !

De la portul pescaresc pana la iesirea din Larnaca (pana in buza aeroportului) se intinde plaja Castella, plaja municipala, cam neingrijita (vechea denumire Mckenzie beach). Cand am fost eu, temperatura apei 26 grade, 28 grade aerul, vreme superba. Sezlong de lemn cu salteluta 2,5 euro/buc, umbrela nu se platea separat. Probabil in plin sezon preturile sunt mai mari. Plaja Castella este la 5 min de hotel, ajungand la ea luind-o pe strada din dreapta intrarii la hotel, prin fata centrului social (un fel de azil pentru oameni necajiti).

Ajungand la hotel in jurul orei 10,30, datorita afluentei de turisti , camera nu a fost gata decat la unu si jumatate. Hotelul era full, romani, rusi, englezi seniori si foarte multi turisti din tari arabe, cu insotitoare imbracate specific, nu aveau insa fetele acoperite. In mare au intrat insa imbracate, barbatii lor fiind in slip.

Venind dintr-un Bucuresti mai rece, ne-am schimbat in sala de biliard a hotelului intr-o caldura sufocanta iar costumele de baie le-am pus la baia hotelului, unde aveau sapun si prosoape curate si frumos mirositoare (ca cele din camere) .

Cum pana la cazare mai aveam de asteptat, am preferat sa mergem la frumoasa piscina a hotelului, cu apa calda si curata, unde am luat un prim contact cu soarele fierbinte inca la aceasta data din octombrie.. O baie a fost benefica, apoi la barul de la piscina ne-am racorit cu o bere locala Keo / 3 e la 630 ml sau un gin cu gheata si o cutie de tonic la 5 euro.

Hotel cu 3 etaje, lift, camere 12-13 mp, cu balcon la strada sau la piscina ,geamuri termopan, izolatie fonica buna, dotate cu strictul necesar, AC fara taxa, seif in camera cu taxa. Baie mare, curata, prosoapele folosite se schimbau zilnic, foenul se cerea la receptie, iar in sala de biliard care era folosita ca si camera pentru bagaje era masa de calcat+fier fara taxa. Wifi cu taxa sau fara, depindea de optiunea fetei de la receptie, dar se prindea doar langa bar si in holul de la receptie. Nu stiu cum este in sezon, dar acum desi hotelul era full, era foarte multa liniste si conditii bune de odihna. Din pacate, pentru ca trebuia sa ne incadram in orarul de servire mic dejun ( 7-9,30 ) si din experienta noastra, daca veneam mai tarziu nu mai gaseam toate felurile, puneam ceasul sa sune la 8 . Aveti de ales intre cazare cu mic dejun si self catering ca sa nu depindeti de ceas in concediu, putem gasi argumente pro si contra.

Despre conditiile de cazare si masa pot sa va spun ca depaseau cu mult cei 25 euro/camera (mic dejun inclus) . Masa de dimineata era cam cu aceleasi feluri de mancare in fiecare zi (doua tipuri mezeluri, branza, oua fierte, masline, unt, gem, rosii, castraveti, fasole, carnaciori, pepene galben, portocale, grepfruit, doua tipuri de paine feliata care se putea praji pe loc, fulgi), dar indestulatoare, inclusiv cafea, lapte. cacao , ness, sucuri la dozator la discretie.O curiozitate-arabii consumau grepfruit si portocale la un loc cu oua sau branza .

Pentru carcotasi vreau sa le spun ca la un hotel de 3 stele la Roma, in zona Termini, micul dejun era un croisant simplu, o doza de gem, una de unt, doua felii de paine prajita ambalata si o cafea mica si slaba. Pentru ca una din receptionere era romanca, ne mai invarteam de-o cafea sau o ciocolata calda in plus, dar doar atat si pe ascuns. In Franta cam la fel, asa ca eu ma declar foarte multumit de micul dejun servit la hotel San Remo. La Barcelona, un mic dejun putin mai bogat era 11 e/persoana, 22 euro pentru doi!

O prezenta permanenta in Cipru sunt pisicile, de toate felurile si culorile, sunt prietenoase si se cam baga peste tot, in general prezenta lor fiind tolerata inclusiv (mai ales) la terase.La San Remo nu puteau lipsi, dar in hotel propriu zis nu intrau. La terasa piscinei erau suficiente, se plimbau pe acolo dar nu erau agresive, daca le dadeai ceva bine, daca nu, nu te agasau. Am vazut un cetatean care a venit cu motocicleta, a sos din rucsac cateva conserve cu hrana pentru pisici, le-a hranit, a aruncat cutiile la cos, s-a suit pe motor si a plecat In schimb nu am vazut NICI un caine vagabond, doar cand si cand cate un caine dus in lesa.

Pe scurt, recomand cu caldura acest hotel si nu-mi explic nici acum ca vizavi era hotel Cactus, acelasi proprietar, exterior arata mai bine, piscina, restaurant, bar dar toti clientii de la Cactus veneau la bar si piscina la hotel San Remo.

Probabil diferenta este facuta de serviciile oferite, interactiunea personalului cu turistii (in afara de NIc managerul hotelului si fata lui care era la receptie, tot personalul era format din rusoaice si bulgaroaice) ,mereu gata sa ofere orice informatii si ajutor turistilor aflati in vacanta.Personalul de la receptie servea si la bar, se crea o afinitate mai mare .Nu am observat nici o diferenta facuta intre nationalitatile turistilor, probabil si datorita faptului ca cei care mananca lebede au fost alungati din comunitate, necreindu-se resentimente.Nu am intalnit nici un cersetor !

Pentru turistii aflati in programele de seniori, am vazut ca la fiecare masa se facea o centralizare a celor prezenti, mancarea aducandu-se din alta parte, bucataria proprie nefunctionand decat dimineata, dupa amiaza si seara se puteau comanda la bar doar senviciuri la toaster.

Trimis de serban55 in 24.10.14 20:07:54
Validat / Publicat: 25.10.14 01:21:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4822 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (serban55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sfarsit de sezon teoretic, hotel full, de facut baie in piscina destul de putini turisti, apa calda si curata, permanent curatata si filtrata. Turistii in general erau peste 40-50 ani.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.20 EUR pe cameră

CasiaB [04.08.15 21:50:31] »

@serban55 - Am si eu o intrebare, prizele din Cipru sunt normale ca in Romania sau sunt cu 3 gauri pentru stecher, ca cele de tip britanic?

CasiaB, serban55
    Alte impresii din această RUBRICĂSan Remo Hotel: