ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2009
ÎNSCRIS: 08.06.09
AUG-2009
2 AD. + 1-8 ani COPII

Salina Cacica - unica salina unde galeriile sunt sapate manual!

Numele de "Cacica" al comunei îşi are originea din limba poloneză, „kaczika” însemnând „raţă”, pentru că în regiune existau numeroase mlaştini cu stufăriş populate de numeroase cârduri de raţe sălbatice.

Principalele obiective turistice din salina sunt:

- fosta mina veche (vechiul put de extractie), care adaposteste capela romano-catolica Sfanta Varvara, camera basoreliefurilor, lacul sarat si sala de dans;

- sanctuarul romano-catolic din centrul civic al satului Cacica;

- fostul schit (de lemn) al Manastirii Humor din satul Partestii de Sus.

Dupa o munca titanica, in 1791 este deschisa Salina Cacica. Ea este un unicat prin faptul ca galeriile sale sunt sapate manual, fara utilaje. Sunt 8200 galerii, armate cu lemn, in buna stare si astazi, dupa mai mult de 200 de ani. Pentru exploatarea si scoaterea sarii la suprafata nu sunt folosite utilajele si nici vagonetii. Singura cale de acces sunt treptele de lemn.

Intrarea in Salina Cacica este discreta, apoi cobori cateva trepte de lemn si intalnesti o impresionanta sculptura in sare: "Iisus rastignit", care te indeamna sa ai curajul sa cobori in Salina Cacica. Dupa ce cobori 200 de trepte, la 27 de metri in adancime, este intrarea in biserica cu altar, icoane, candelabru, balcon pentru cor. Aici e primul popas al muncitorilor care se inchina in special la icoana Sfintei Varvara, protectoarea minerilor. Se inchina rugandu-se pentru protectie in timpul lucrului ce urmeaza, iar la urcare, dupa sfarsitul lucrului, pentru a multumi.

Capela romano-catolica Sf. Varvara - aflata la capatul scarilor cu 192 de trepte, la 21 metri adancime. Capela a fost construita in anul 1806 la initiativa preotului polon Jakub Bogdanowicz care a dorit ca minerii romano-catolici sa aiba unde se ruga inainte si dupa terminarea lucrului (in localitate nefiind nici o biserica).

Capela ortodoxa - aflata la adancimea de 35 metri, unde se desfasoara Orizontul I. in aceasta zona, galeria sapata direct in sare este mult mai larga si are pe pereti basoreliefuri sculptate in stanca de sare, cu tematica religioasa, opera recenta a unor tineri scultori din zona, unele dupa modele similare de la Salina Wieliczka de langa Cracovia. in partea dreapta a capelei se afla Icoana Sf. Daniil Sihastrul

Lacul Sarat - este un lac artificial sapat manual de mineri la o adancime de 35 metri, pe peretii caruia se gasesc cristale de sare. Dimensiunile lacului sunt de 10x6 metri. Lacul este ingradit cu balustrada si iluminat de cateva reflectoare, cu ani inainte aici facandu-se mici plimbari cu ajutorul unei plute. Exista si o legenda-pe acest lac veneau tinerii indragostiti sa isi ceara iubita de sotie, asta in timpul plimbarii pe lac cu barcuta-.

-Sala de dans denumita si "Sala Ing. Agripa Popescu" (dupa numele primului director general al Regiei Monopolurilor Statului, asa cum apare intr-un basorelief in peretele de sare) - aflata la adancimea de 37 metri, are dimensiuni relativ mari: 24x12x12 metri, iar la capete are 3 balcoane si ele sapate in sare. Aici se organizau baluri, intalniri festive, spectacole fiind si primul loc de distractie din zona. Se spune ca aerul din salina este atat de curat incat se poate compara cu o sala de operatii (cu toate ca in salina persista un puternic miros de petrol, dar dupa primul nivel te obisnuiesti, mai ales ca vizitarea devine din ce in ce mai interesanta! )

Trimis de trandafir 1970 in 18.12.09 13:42:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CACICA [SV].

VIZUALIZĂRI: 4676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trandafir 1970); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in salina...
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Diaura* [19.12.09 14:42:09] »

Nu stiu daca esti bine informat asupra regulamentului. Eu nu am fost si m-ai depunctat. Ai voie sa compui textul din citate, doar daca la sfarsit mentionezi sursa ; http://www.calificativ.ro/SALINA_CACICA-a14635.html

Dar mie personal imi place descrierea.

Admin [19.12.09 22:50:49] »

Retras punctele acordate automat, apreciez portiunile "imprumutate" ca semnificative si majoritare.

trandafir_1970 - si tu esti la prima abatere si primesti avertisment. Daca voi descoperi abateri ulterioare, sanctiunile vor fi mult mai dure - cartonas galben/albastru si chiar penalizare de 10 sau 20% din total puncte acumulate!

trandafir 1970 [19.12.09 23:14:35] »

Imi pare nespus de rau, nu am stiu regulamentul si nici nu am dorit sa supar pe cineva! Din dorinta de a da date cat mai exacte-tocmai, pentru a nu primi observatii ulterior-, intr-adevar am apelat la internet. Va rog, specificati clar, sa nu mai pateasca si altii ca mine! Nu era greu deloc sa mentionez sursa, repet, nu am stiut! Inca o data, imi pare nespus de rau, nu o sa se mai repete!!!

Admin [19.12.09 23:26:56] »

Stiu, crede-ma te rog ca intuiam ca asa au stat lucrurile. Personal sunt mai mult decat convins si in ce priveste bunele tale intentii (ca si in unele dintre cazurile anterioare)

Si inca un lucru, destul de important - mai stiu ca o buna parte din aceste nerespectari ale Regulamentului mi se datoreaza si/sau mi se pot imputa mie personal - asta pentru ca nu am reusit sa-l aduc intr-o forma simpla si clara la cunostiinta tuturor celora care posteaza. RECUNOSC ca acesta a fost un motiv suplimentar pentru toleranta mai mare de care am dat dovada in ultimele cazuri semnalate.

De cateva zile ma gandesc intens la cum as putea face cel mai bine acest lucru. Probabil un extras din Regulament o sa fie afisat explicit chiar inainte de fereastra de adaugare de impresii noi, impreuna cu un link catre sectiunea forumului in care s-a initiat discutia despre un Regulament cat mai complet.

In mod evident, absenta unui Regulament clar si usor de accesat (ar fi fost preferabil sa fie discutat & redactat INAINTE de pornirea concursului!) este mai mult decat blamabila (si este una din cele doua greseli majore ale mele de care pomeneam in discutia de pe forum)

Diaura* [20.12.09 00:26:56] »

chiar asa webmaster....unde e scris regulamentul asta ?

pe care nu am nimic impotriva sa il respect ........cu conditia sa il cunosc.....

Admin [20.12.09 12:02:16] »

- Regulamentul este postat pe forum, aici.

- Despre Regulament este un post pe blog care este afisat chiar in prima pagina a site-ului - "Ops… Houston, we have a problem - necesitatea unui Regulament in ce priveste continutul reviews-urilor" - cu link direct catre forum.

ORICUM, Regulamentul nu contine decat prevederi ce tin de "common-sens" (bun-simt, in sensul lui cel mai larg). Sa nu-mi spui ca tu aveai nevoie de un Regulament care sa-ti spuna sa nu "imprumuti" texte de pe alte site-uri ca sa stii ca nu e normal sa faci asta...

Diaura* [20.12.09 13:10:32] »

Multumesc. Acum am citit.Oricum eram de acord sa respect indicatiile tale.

( dar ca parere personala - daca intru pe un site nu e neaparat sa intru si pe forum.................deci e bine sa sa gaseasca infirmatiile de tip regulament si pe prima pagina a site-ului )

Admin [20.12.09 21:02:20] »

inseamna ca nu am scris suficient de clar ori suficient de "pe romaneste" mai sus - trimiterea la Regulament ESTE pe prima pagina a site-ului.

Pur si simplu NU CREDEAM ca va fi nevoie de acest Regulament - el nu exprima decat prevederi ce tin de bunul-simt (repet: in sensul lui larg). Se vedea treaba ca m-am inselat GRAV in privinta asta: (

ORICUM, oriunde ar fi el pozitionat, intotdeauna cineva va putea invoca faptul ca nu a stiut de el. Sunt SIGUR de asta.

ancamariagadea* [08.01.10 22:51:49] »

Pe mine mirosul de motorina din salina "m-a terminat" (de la conducta de petrol care se vede pe tot parcursul coborarii - se extrage petrol sau il folosesc cei care sapa, habar nu am). Plamanii cateva zile m-au durut cumplit, abia puteam respira. Nu stiu daca de la aerul sarat care trebuia sa-mi fie benefic sau de la mirosul de motorina (precizez ca am un simt olfactiv foarte dezvoltat si "sensibil").

Oricum, a fost o experienta inedita. Am inteles ca si regele Carol a participat in sala de dans la un bal organizat aici.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
trandafir 1970 [10.01.10 00:57:57] »

Draga mea, eu nu am avut probleme - am lucrat 18 ani in tipgrafie, asa ca m-am obisnuit repede cu mirosul. Ma cam speriasem putin la intrare - toti injurau, spunand ca daca nu ar mirosi asa urat, Cacica ar fi vizitata de mult mai multi turisti; eu spun ca asta e farmecul ei! Intr-adevar si eu am auzit ca regele Carol a fost pe aici!

Ai fost la salina de la Slanic Prahova? Nu se compara nici pe departe cu "colega" ei bucovineana! Chiar daca nu miroase a petrol, tot nu cred ca-i face mare concurenta Cacicai!

Ce imi pare rau, ca nu am luat-o si pe fetita mea sa viziteze, plecand urechea la cei din grup ca miroase groaznic si crezand ca se coboara sistematic cele 200 de trepte, fara pauza!

As indrazni cu o intrebare - ai fost cumva prin Ardeal-Arieseni? Cred ca ajung la vara; fetita mea merge in tabara acolo, asa ca iar vizitam tara cu ajutorul ei, asa cum s-a intamplat si cu Bucovina!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
ancamariagadea* [10.01.10 12:37:25] »

Eu nu spun ca nu trebuie vizitata salina. Este o experienta inedita si foarte interesanta. Sotul meu, de exemplu, nu a avut nimic de la mirosul de motorina. Se amuza doar de mirosul hainelor. Ai aflat cumva la ce foloseste conducta de motorina?

La Arieseni nu am fost, desi am locuit 5 ani in zona Ardealului, la Cluj (relativ apropape, 100 km). Am insa niste prieteni buni din Cluj care merg acolo la schi in ficare an si mereu spun ca este foarte frumos.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Admin [15.02.10 09:50:22] »

mutat la 'Descopera Bucovina'

webmaster [26.11.14 13:48:48] »

Mutat în rubrica "Salina Cacica, GURA HUMORULUI" (nou-creată pe sait)

ancamariagadea*, Diaura*, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Cacica: