ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2012
2(ad) ADULȚI

încărcat de pe telefon!

Nei Pori. Primul concediu pe tărâm grecesc.

Grecia, vechea Elada, tărâm de vis si leagănul civilizației antice. Locația ideala pentru concediu. Am petrecut un sejur de șase nopți de neuitat.

Inițial nu am dorit sa ies din tara pentru vara lui 2012, dar un bun amic m-a convins sa merg la greci. ,,La greci sunt condiții bune si preturi acceptabile", mi-a spus el. L-am ascultat si foarte bine am făcut. Cântărind atent ofertele m-am oprit la Nei Pori. O stațiune pitoreasca si liniștită de pe Riviera Olimpului.

Sejurul a fost ales pentru începutul lunii august si urma sa mergem mai multe cupluri (prieteni de-ai mei). Cost total fara masa si transport cu autocarul: 54 euro. Cazare la Vila Alex. Sincer sa fiu, aflat la prima ieșire in afara României, am tremurat de emoții, intrebandu-ma daca grecii îmi vor asigura confortul minim pentru suma plătită prin firma de turism.

Traseul de noapte prin Bulgaria a fost obositor, dar la intrare in Grecia, a doua zi, eram vioi. Dintr-o data, am trecut de la sosea cu doua benzi la autostrăzi late si impecabile care străbat zonele muntoase si deluroase ale Makedoniei grecești oferind o peisajistica greu de descris. Admiram localitățile pe lângă care treceam, străzile si casele împodobite cu peluze multicolore si ghirlande de o frumusețe orbitoare. Toate casele au panouri solare (grecii au accesat fonduri europene pentru acest program), iar campurile sunt irigate non-stop.

Nei Pori s-a dovedit un mic paradis. Totul este larg, spațios, de la marile artere si străduțe, la trotuare si grădini. Vegetatie bogata si exotica, compusa din palmieri, rodii, lamai, gutui si, evident, măslini sălbatici. Pe parcursul sejurului, in timpul iesirilor de seara prin stațiune, m-am uitat atent la clădiri contemplând arhitectura moderna si coloristica (predomina albul imaculat). Vilele au terase sau balcoane largi, spațioase, prevăzute cu jaluzele si ghirlande de flori multicolore.

Vila Alex este cocheta. Curtea este foarte larga si plina de vegetatie, un palmier uriaș si mici arbuști cu flori roșii sau rozalii. Înaltă cu doua etaje, compusa din camere extrem de spațioase si dotate cu tot ce-ți trebuie. Am observat ca frigiderul Zanussi si televizorul Samsung erau de ultima generație. Proprietara ne-a întâmpinat cu zâmbetul pe buze când ne-a repartizat camerele.

Primul lucru plăcut impresionant a fost PLAJA. Este enorma, curata, cu nisip fin si foarte aproape de vila (150 metri). Prețul pentru doua șezlonguri si o umbrela era de 7 euro (in care erau incluse doua către frappe si doua sticle de apa plată la 0,5 litri). Puteam pleca si reveni pe plaja ori de cate ori doream, având șezlongurile rezervate pentru toată ziua. Chiar am lăsat bagajul de plaja, fara teama ca cineva mi-ar putea lua ceva pana cand reveneam. In zilele petrecute la plaja am avut vecini turiști sârbi, muntenegreni, albanezi, polonezi si conationali.

Timpul foarte scurt mi-a permis sa optez doar pentru doua excursii opționale, vizita la Skiathos si Meteorele (voi scrie impresii separate despre fiecare).

Referitor la capitolul masa, am optat pentru programul liber-alese. Pentru o pizza mare si gustoasa va recomand terasa Volcano, iar pentru specialitățile din peste sau fructe de mare, terasa Pakaliarakaia. Piesele de baza, preparatele din carne de porc, vita sau miel asortate cu garnituri specifice se pot servi in porții uriașe la restaurantele/terase Stelios, Paradise, Dyonissos.

In concluzie, mărturisesc sincer ca am savurat din plin fiecare clipa petrecuta la Nei Pori. A fost perfect totul, absolut totul. Regret ca am luat sejur doar de șase nopți. Sunt multe de vazut aici. Trebuie sa revin intr-o alta vara, sejur mai lung, pentru a putea vizita multe locuri din împrejurimi.

Trimis de ovidiuyepi in 21.10.14 10:46:58
Validat / Publicat: 21.10.14 16:30:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2753 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nei Pori. August 2012. O mica parte din plaja.

Marian Preda
[21.10.14 16:36:33]

ovidiuyepi;

Am onoarea primului vot! Felicitari pentru articol!

[21.10.14 16:54:57]

@ovidiuyepi - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/3TnHH.

• - fă click-dreapta pe locul unde e amplasată, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • - în căsuța de sus vor apărea coordonatele GPS ale locului respectiv
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici
  • alinaro
    [21.10.14 17:47:27]

@ovidiuyepi - Ma bucur ca ti-a placut. Se vede si din felul in care povestesti. Eu am fost acolo cu un an inainte, in 2011, dar la Hotel Manolas.

O intrebare: 54 euro v-a costat transportul cu autocarul si cazarea pentru 6 nopti de persoana?? La inceput de august? Mi se pare foarte putin, de-aia intreb. Multumesc.

[23.10.14 08:09:55]

@Marian Preda: Mulțumesc mult.

[23.10.14 08:12:11]

@alinaro: Sejurul de 6 nopți a costat 54 euro. Transportul a fost plătit separat.

[10.03.15 09:06:30]

@webmasterX: Coordonate Vila Ales/Nei Pori: 39.978136,22.644139

[10.03.15 09:22:18]

@ovidiuyepi - Mulţam fain.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

rominaduca
    [11.05.15 00:37:17]

@ovidiuyepi - Imi spuneti va rog cate camere are vila si daca aveti cumva un numar de telefon pentru contact? De la ce agentie ati cumparat biletul?

alinaro, Marian Preda, ovidiuyepi, rominaduca
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Alex [Nei Pori]: