ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2014
ÎNSCRIS: 25.07.09
JUN-2014

Oasis of the Seas, marea doamna a Royal Caribbean Cruises

Aceasta a fost prima noastra croaziera in Caraibe cu Oasis of the Seas si prima experienta cu linia Royal Caribbean Cruises (RCC). Anterior am experimentat Carnival Sunshine si MSC Fantasia. RCC este o companie care se respecta din toate punctele de vedere dar sigur, MSC Fantasia ramane prima noastra dragoste, eleganta si adaptata stilului european. Acest post se doreste a oferi informatii utile legate de Caraibele de vest si faimosul Oasis of the Seas. Aveti nevoie de viza numai pentru SUA si veti trece prin formalitatile de immigration atat la intrare in SUA pe calea aerului cat si la intoarcerea din croaziera.

Pre si post crusing

Servicii Hoteliere Florida:

Miami- HYATT house Miami Airport- curat, spatios, ideal pentru familie cu copii, bucatarie dotata cu tot ce trebuie, gratuit shuttle Aeroport- Hotel (trebuie sa sunati la hotel pentru a accesa acest serviciu din aeroport), mic dejun si cina de socializare (dining evening social) incepand undeva pe la 6 pm de luni pana joi gratuite, calitatea mancarii fiind slaba; personalul neprofesionist (atentie la cum vi se incaseaza serviciile de pe card, noi fiind taxati repetat de doua ori pentru acelasi serviciu). Zona de piscina este draguta si sala de sport iti permite sa faci un minim de exercitii. Locatia se preteaza daca sunteti in tranzit si nu stati mai mult de o noapte, doua.

Hyatt Regency Miami- curat, spatios, situat intr-o zona foarte buna amplasata aproape de Bayside (mall), cu optiuni pentu multe restaurate, parc) personalul foarte amabil. Tip: pentru aprox. 35 de dolari se poate face upgrade la o suita la un etaj superior cu o vedere superba incluzand si micul dejun gratuit. Mancare este buna (fructe, omlete, cereale de mai multe tipuri). Daca iei micul dejun separat, pentru ca nu este inclus in pretul camerelor standard nu merita pretul de 19 dolari/pers. Zona piscinei este draguta si sala de sport iti permite sa faci un minimum de exercitii. Foarte aproape de South Beach, Miami Beach (Miami Beach, linia C), Big Bus, portul Miami. Ofera foarte multe variante de distractie la cateva minute de mers pe jos: restaurante, shopping de orice tip (mall, Marshalls stores, magazine cu chinezarii etc.). Hotelul se gaseste la 20 de minute de Aeroport, timp raportat la orele fara trafic. Nu are frigider sau bucatarie ca restul Hyatt-urilor la care am stat in Florida.

Hyatt Place Ft. Lauderdale Airport & Cruise Port- curat, spatios, situat foarte aproape de aeroport si de port, ideal pentru familie cu copii, bucatarie dotata cu tot ce trebuie, gratuit shuttle Aeroport- Hotel (trebuie sa sunati la hotel pentru a accesa acest serviciu din aeroport), personalul are o amabilitate formala fata de clienti. Micul dejun este groaznic. Cel mai bun mod de a ajunge la port este cu taxiul, care costa in jur de 20 de dolari plus tips. Locatia se preteza daca sunteti in tranzit si nu stati mai mult de o noapte.

Servicii de transport:

Pentru transfer Aeroport Miami- Ft. Lauderdale (75 dolari plus tips), centru Miami-- Aeroport Miami (50 dolari) am folosit compania QLS Transportation (http://www.qualitylimoservice.com/fort-lauderdale-airport-shuttles. wd). Sunt o firma de profesionisti, punctuali si cu politica buna de anulare.

Transportul public in Miami este civilizat, cam 2 dolari de drum, dar trebuie sa stiti ca soferii nu ofera informatii turistilor.

Taxiul merita doar cand nu exista alte alternative cu mult mai ieftine, fiind destul de scump.

Vapor

Ora de imbarcare: TIP aprox. 11.30

Camerele: sunt gata aprox. 12.30

Cabina: Initial am facut rezevarea pentru o cabina interioara, insa am facut un upgrade care si-a meritat toti banii, la o cabina cu balcon.

Aceasta cabina era interconecata cu o a alta, fara insa sa ne deranjeze. Avantajul: amplasarea aproape de lift. In porturi vederea era spre mare.

Cabina are un design modern echilibrat si nu este foarte mare. Patul si pernele sunt confortabile. Baia este dodata cu spatii multe si bine gandite de depozitare. Curatenia este foarte buna si personalul de intretinere politicos si grijuliu. Balconul este suficient de mare cat sa te lase as te bucuri de frumoasa apa a Marii Caraibelor.

Tip: va poate fi utila o franghie si cateva carlige care poate fi usor ancorata in balcon pentru a usca costumele de baie, prosoape.

Bagajele: am asteptat dupa bagaje pana la 8 pm. Nu va lasati in bagajele pe care le imbarcati prin RCC medicamentele sau lucrurile de care aveti nevoie in 2,3 ore de la imbarcare. Vom acorda o bila neagra pentru transportul bagajelor.

Check in: a durat 5 min. Nu este nevoie sa alocati un card drept garantie, putand sa cheltuiti pana la 500 dolari fara niciun fel de formalitati financiare cu guest service. Timp de asteptare in sala, dupa check in: 15 min.

Guest service: este foarte bine organizat, fara cozi mari si cu multi angajati care te abordeaza direct inainte de a ajunge la ghiseu si te indruma cu informatii complete si ajutatoare.

Shore excursions service: din pacate mereu este coada, cu toate ca exista si alternativa rezervarii din camera prin intermediul TV. Cred ca este necesar sa se mareasca nr. de puncte de relatii clientii pentru excursii.

Alcoolul pe vas: In general se fac controale cand te urci din porturi dar poti aduce cu tine cantitati mici de alcool, fara sa te intrebe cineva ceva.

Prosoape de plaja: In toate porturile s-au dat prosoape de plaje pe baza cardului de accces, dar trebuie sa ai grija sa lasi prosopul in locul de unde il ridici inainte de urcarea pe vas, pentru ca altfel platesti 25 de dolari drept penalitate.

In rest vi se schimba prosopul de plaje de cate ori doriti in aceiasi zi.

Check out: 45 de minute. Exista programul Luggage Valet pentru Alaska Airlines, American, Delta, United etc si posibilitatea debarcarii pe cont propriu cu bagaje undeva pana in ora 7.

Se ofera excursii in FL si Miami care pot fi o buna alternativa de petrecut timpul pentru zboruri dupa ora 15. Acestea va pastreaza si bagajul.

Puteti ramane pe vas pana in jurul orei 9.30

Despre restaurante si mancare

Prima masa: evitati sa luati primul pranz din ziua imbarcarii la Windjammer Marketplace. Restaurantul este aglomerat si personalul nu face fata la debarasare. Verificati in Cruise Compass de la Guest service alternativele de luat masa de pranz.

Cel mai bun loc pentru mic dejun: Solarium Bistro – relaxant, cu optiuni de a srvi masa atat inauntru cat si pe terasa, cu optiuni pentru mancare sanatoasa, nu gasiti multa lume.

Cel mai bun loc pentru pranz si cina: Windjammer Marketplace. Mancarea este variata si de calitate.

Restaurante a la carte: nu le-am testat, intrucat Main Dining Room ofera mancare buna calitativ si se poate oricand solicita un meniu personalizat pentru dieta (grasimi reduse, gluten free, diabet).

Unde gasiti cele mai multe prajiturii fara zahar si mancare sanatoasa/fara grasime: Solarium Bistro

Mancarea: gasiti o diversitate pentru toate gusturile de la mancare mai putin sanatoasa la cea foarte sanatoasa. Mi-a placut mult Jerk Chicken, somonul, friptura de vita si inghetata fara zahar (comandata in prealabil). Intre mese sunt o serie de atractii culinare oferite gratuit gen: chipsuri, Gogosi americane (Donuts), iaurt inghetat, pizza, hamburgeri. Aveti posibilitatea sa mancati si o salata proaspata cu legume preferate. Contra cost gasiti floricele, inghetata de calitate, tonomate de bauturi carbogazoase, dulciuri la Cupcakes care arata senzational (n-am gustat insa sa pot spune daca gustul era ok). Cafeaua free este de calitate buna, insa am incercat si cafeluta de la Starbucks (contra cost:cam 3 dolari, pentru o cafea medie, simpla).

Room service este gratuit pana la miezul noptii, dar nu ofera diversitatea care sa ma faca sa apelez si a doua ora la acest serviciu. Nu ratati insa experienta de a lua micul dejun in propriul balcon, macar odata pe parcursul sejurului.

Distractia

Spectacole pe care trebuie sa nu le ratati: Oasis of dreams, spectacol de sarituri si innot sincron unde avem si noi cativa sportiv care ne reprezinta cu cinste, Frozen in Time – spectacol pe gheata, Parada, Spectacol fantani, Spectacol tinut de instructorii de surfing.

Pont: Rezervati-va locul la spectacole inainte de imbarcare pe site-ul RCC.

Meet and greet: merita bifat, dar nu am fost impresionata. Se ofera diverse premii in cadrul unei tombole (cina la unul dinte restaurantele cu plata, 30 minute de wi-fi, mici cadouri pentru participanti).

Pont: Inscrierea se face direct pe site-ul RCC sau pe www.cruisecritic.com, cu cel putin cateva zile inainte de imbarcare

Internet: este un serviciu foarte bun, exista semnal peste tot inclusiv in cabina si pe balcon. Puteti efectua convorbiri pe Skype de calitate, inclusiv sesiuni video. Viber-ul nu a functionat.

Bauturile: sunt scumpe. Cei care nu beau zilnic nu merita sa achizitioneze pachetele de bauturi. O buna alternativa a bauturilor carbogazoase sunt fresh-urile (legume/fructe) pe care le gasiti la barul de la sala de fitness.

Apa: in cabina apa este potabila.

Tip: Luati sticle de plastic/cana pentru reumplere si puneti-le la frigider. Puteti cere oricand si gheata in camera.

Activitati sportive:

- sala este foarte bine echipata, orele de fitness free sunt la ore incomode si programele sunt neatractive.

- patinatul este o activitate ce iti ofera o senzatie deosebita. A fost o adevarata placere sa patinam in mijlocul Caraibelor. Patinele sunt de buna calitate si puteti merge la patinoar numai in zilele petrecute pe mare. Aveti nevoie de pantaloni lungi si e bine sa aveti sosete adecavate patinelor.

- exista o pista acoperita unde se poate alerga chiar si cand ploua care comunica si cu sala de fitness.

- Poti juca tenis de masa, baschet, minigolf, organizandu-se si campionate.

- Tip: este bine ca pentru toate actvitatile FlowRider, Rock climbing, Ice skating, Zip Line sa faceti rezervare pe site RCC si sa va asumati si conditiile de participare on-line.

Zonele de “pierdut timpul”: Piscinele sunt destul de aglomerate si am prefeat sa le evitam. Jacuzzi din zona Solarium Bistro sunt ok, cu exceptia mirosului pronuntat de clor care cateodata creaza disconfort. In zilele de mare cred ca exista multe locuri si activitati interesante care pot suplini baia din piscina. Interesant a fost ca, cu toate ca Oasis of the Seas transporta o multime de pasageri, sunt suficiente sezlonguri pentru toata lumea pe punti, astfel incat n-a fost nevoie sa ne trezim devreme ca sa prindem un loc.

Zonele pentru copiii: Sectiunile dedicate copiilor sunt diverse avand: laborator de stiinte, cinematograf, teatru, pictura, piscina dedicata. Interesant este ca activitatile copiilor sunt organizate intr-un compass separat si plajele de varsta sunt foarte bine alese. Adolescentii au zone speciale de intalnire si activitati dedicate.

Ce as face data viitoare: Behind de scene oasis of the seas tour (va plimba in cabina de comanda, in bucataria vaporului etc). Mi-as luat si niste ore de surfing.

Rau de mare: Intrucat pe alte vase am avut rau de mare, am plecat cu comprimate de ghimbir. N-am avut decat intr-o singura zi o usoara senzatie de rau. Probabil vasul fiind foarte mare, tangajul nu s-a simtit.

Porturile in care ne-am oprit

Jamaica, Falmouth: Contrar reviewurilor rele despre aceasta destinatie am avut un timp placut petrecut aici. Este clar ca saracia isi pune amprenta asupra acestor locuri, insa este important sa poti vedea in general plusurile acestor locuri.

Excursia noastra a fost organizata de Patrice Bailey w.cruiseshoreexcursionsjamaica.com pe care am contactat-o direct cu cateva luni inainte. Noi i-am spus lui Patrice ce ne-ar place sa vedem, si asa ni s-a organizat o excursi de aproximativ 5 ore Am auzit povesti impresionante despre plantatiile de trestie de zahar, am fost in zona in care expati odata cu pensionarea si-au construit case, am vazut multe tipuri de mango am facut shopping in zone unde preturile erau corecte (condimente, suveniruri, rom). O experinta interesanta a fost sa vedem cum se prepara Jerk Chicken intr-un local care pastreaza inca metoda traditionala. De asemenea, am vizitat din masina centrul Montego Bay un loc aglomerat dar cu note autentice impresionante. Nu au lipsit din peisaj vanzatorii de trestie de zahar, copiii imbracti in uniforme si arnajati pentru festivitatea de graduare a unei clase, femei care duc pe cap cosuri voluminoase. Costul turului privat a fost de aproximativ 200 dolari cu tot cu intrarea la Doctors Cave inclusiv apa si bere oferite de companie. Plaja de la Doctors Cave este o locatie frumoasa, care nu este aglomerata si are toate facilitatile. Aici internetul nu a functionat, cu toate ca “vand”turistilor ca plus al locatiei.

O bila alba: Pentru protectia turistilor toti ghizii autorizati stau intr-o zona speciala in port si ofiterii de securitate noteaza fiecare pasager cu ce ghid pleaca din port.

Am gasit suveniruri vesele, pe care le vom pastra cu drag si emotie in colectia noastra adunata din calatorii.

Nu recomand sa plecati neinsotiti in afara zonei portuare. Zona de port este foarte interesanta si moderna. Aici puteti face shopping, lua lectii de dansa reggae sa va relaxati cu un masaj sau sa beti un rom bun. Suvenirurile sunt cu 10-15% mai scumpe fata de zona unde am facut noi cumparaturile (zona recomanandata de Patrice)

Conzumel, Mexic: Aici am stat cu emotii mari, pentru ca citisem ca cei de la cozumelcruiseexcursions.net au avut ceva problema sa-si onoreze excursiile. Ne facusem chiar un plan B (in a vizita locatia mult laudata, gen Money Bar sau pe cea de la Chankanaab). Nu prea ne placea ideea ca sa mergem pe cont propriu si de aceea am sperat ca cei de la cozumelcruiseexcursions.net vor fi seriosi.

Si asa a fost. Ne-au asteptat in locul comunicat, comunicarea pe email a fost buna, pretul turului competitiv, respectiv 40 dolari/pp. Punctul de plecare a fost chiar din port, unde ambarcatiunile acestei companii aveau acces. Nu pot sa nu remarc ca salupa era destul de veche si cateodata simteai miros de combustibil. Cu toate asta, nu am avut rau de mare chiar si in conditiile in care am calatorit mai mult de o ora spre destinatia finala si sunt o persoana care a experimentat raul de mare cu alte ocazii. Noi am ales excursia „EL CIELO COZUMEL SNORKELING TOUR”. Personalul a fost serviabil si este clar ca ai nevoie de profesionisti care sa te insoteasca in mijlocul oceanului si sa-ti arate ceva pesti frumosi colorati. S-au facut toate eforturile sa avem acest spectacol live. Am avut noroc sa vedem si o broasca testoasa mare, care ne-a incantat prin intotul sau de batranica robusta. Am mangait si o steluta de mare adusa direct de pe fundul oceanului de catre personalul turoperatorului. Conzumel te facineaza prin apa sa azurie, care schimba zeci de nuante intr-un timp foarte scurt. El Cielo care inseamna “PARADIS” a fost cel mai cool loc pe care l-am vazut in Marea Caribelor si pot spune fara niciu un fel de rezerva ca aici am inotat in cea mai frumoasa apa pe care am intalni-o pana acum in calatoriile noastre.

Daca nu vreti SNORKELING, sau alte excursii, puteti ramane in zona de port care are o plaje foarte bine amenajata. In port se gasesc si multe locuri de shopping unde gasiti de la palarii cu specific mexican la condimente.

Am reveni cu drag mereu in aceasta locatie atat de frumoasa cu iz mediteranian.

Labadee, Haiti : Destinatia este adecavata pentru a lenevi pe plaje pentru cateva ore si a de a face putin snorkeling pe cont propriu pe plaja. Se pot inchiria si cabane pe plaje la un pret destul de mare (aprox 200 dolari/cabana), dar trebuie sa faceti acest lucru cu ceva timp inainte. Nu va faceti probleme legate de locuri la plaje, este loc pentru toata lumea. Aici poti experimenta o tirolanian grozava si un trenulet de unde poti admira de sus vaporul si plaja Pont: Nu cumpartai decat un bilet daca sunteti doua persoane ! Mancarea se ofera gratuit si este transportata de pe vas (fripturi/salate/fructe/apa). Din pacate sunt cozi foarte mari si este descurajant sa stai atat in soare pentru o farfurie de mancare. Totul este foarte comercial si parca te afli intr-un imens resort. Nu-i nimic rau in asta, insa trebuie sa realizezi ca nu vei intalni prea multa traditie haitiana. Totul pare rupt si dezlipt de Haiti. Poate doar daca ai noroc si privesti in larg poti sa mai vezi cate-o barca de pescari care pare autentica si specifica zonei. Un trenulet gratuit te plimba prin toate punctele importante ale locatiei, dar este frumos sa mergi si pe jos, in conditiile in care nu-i prea cald. Am gasit suveniruri ieftine si interesante, multe fiind handmade. Am adunat si cateva recif de corali care erau pretutindeni pe nisip insa aveti grija ca nu aveti voie sa le scoateti din Labadee, acest lucru fiind interzis.

Miami :Am vizitat o mica parte din Miami, insa in putinul timp petrecut inainte si dupa croaziera mi s-a parut un oras tare latin si spectaculos. Yahturi, soare, plaja si multe ploi torentiale pot defini experienta noastra in acest oras. Zona de la Nikki Beach este (in zona South Beach Miami) comoda pentru plaje avand si toalete si vestiare free. Mancarea cubaneza este foarte buna si plimbarea prin parcul si in zona de langa port baysidemarketplace.com te relaxeaza.

Trimis de andraz in 19.10.14 22:36:42
Validat / Publicat: 20.10.14 08:43:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE.

VIZUALIZĂRI: 7588 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andraz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [20.10.14 08:44:47] »

Mutat în rubrica "Croaziere cu Oasis of the Seas, CROAZIERE" (nou-creată pe sait)

O notă pentru capitolul ''CAZARE ''?

lady_anca81 [20.10.14 13:03:59] »

felcitari pentru review! Ma bucur ca am avut onoarea sa vin cu super bonusul

alinaro [20.10.14 13:41:05] »

@andraz - Super croaziera! Care a fost pretul?

andraz [20.10.14 19:08:54] »

@webmasterX - 9 este nota mea!

BY WEBM: mulţumiri, am actualizat nota la cazare (în caseta tehnică)

andraz [20.10.14 19:12:39] »

@lady_anca81 - Multumesc... si eu ma simt onorata de aprecieri!

andraz [20.10.14 19:17:21] »

@alinaro - in jur de 2200 de euro cabina cu tot cu taxele de port si ma refer strict numai la croaziera. In rest cazarile in Miami si/sau Ft. Lauderdale costa in jur de 100 de dolari.

mariana.olaru [21.10.14 08:58:21] »

Excelent review, atât în ceea ce priveşte abundenţa informaţiilor utile, cât şi confortul şi acuratetea... literară a naraţiunii! Păcat că ai fost aşa "zgârcită" cu fotografiile şi cu explicaţiile la cele puţine publicate.

Şi spre a rezolva o controversă cu soţul meu, poate ar fi interesant să ne spui la cât se ridică cheltuiala unei croaziere de acest fel, pentru o familie de (să zicem) trei persoane. Există cabine pentru trei persoane? Mulţumesc pentru eventualul răspuns!

andraz [21.10.14 20:46:55] »

@mariana. olaru - fotografiile se incarca destul de greu una cate una si sincer n-am avut rabdare si timp... link elimiat - by WM In cazul in care se elimina linkul ti-l dau in privat.

Am raspuns lui @alinaro cat costa cabina. Sigur ca exista posibilitate de cazare si de 3 si de 4 persoane in cabina. Acum nu stiu ce te intereseaza exact drept cost (cu avion, hoteluri, excursii, croaziera). Contacteaza-ma pentru detalii in privat, daca e cazul! In rest, multumesc de aprecieri!

alinaro, andraz, lady_anca81, mariana.olaru