ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2014
SEP-2014
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 14 ani

la PMM* = 185 USD

Minunat !!!

Cu mari eforturi financiare, am reusit anul acesta sa ajungem si noi in Dominicana.

Am asteptat cu sufletul la gura o vara intreaga marea aventura in Caraibe... si nu ne-au fost inselate asteptarile, doar sotului cam 2 zile, la inceput... dar apoi... minunat! -regretam ca nu am avut mai multe zile.

Drumul cu avionul a fost groaznic... de lung -din madrid pana in punta cana simteam ca nu mai ajungem -asta poate si din cauza faptului ca am mers cu un avion mai mic, fara ecran in spatarul scaunului, doar sus cateva monitoare cu filme, dar fara sonor, cu spanioli foarte galagiosi, mai ales tinerii din spatele nostru care ne-au inghiontit in spate prin scaune si ca am mers numai ziua- la intoarcere a fost numai noaptea si nu am simtit asa rau trecerea timpului.

Despre hotel, ce sa va spun: un pic dezamagiti la inceput, mai ales sotul- cam invechite camerele, usa la baie f. ciudata ca niste obloane de ferestre -se auzea tot, nu prea aveai intimitate, mai ales ca am primit doar o camera -nu stiu de ce pt ca fiica de 14 ani a platit ca adult iar cel mic cu o mica reducere.

In schimb privelistea de la balcon era super, am avut camera cu vedere la plaja (cu bacsis mare bineinteles)

Noi, adultii, ne-am acomodat mai greu cu fusul orar cam a treia zi, dar copiii nici o problema.

Marea ne-a facut in ciuda la inceput- a fost plina de alge cateva zile (nu ca ale noastre, nu erau deranjante) si din cauza asta dar si a acomodarii, sotul nu prea a fost incantat vreo 3 zile. Spre sfarsit am vazut si noi adevarata mare turcoaz din care nu-ti venea sa mai iesi si sa mai pleci de acolo. Nu am stat la piscine deloc, nici nu aveam cum:nu venisem in Caraibe sa stau in piscina ci pe nisipul alb de-ti lua ochii.

Pot sa va spun ca m-am simtit mai bine ca-n Turcia cu toate ca acolo stateai ca un "pasa". Aici era asa ceva de te facea sa te simti minunat:poate marea, poate caldura aceea umeda, poate oamenii deosebiti si calzi -totul. Imi placeau mult si comerciantii ambulanti care treceau pe plaja (diferiti de cei de la noi) si copiii dansatori cu instrumentele lor improvizate.

Imi era un pic teama la inceput ca baiatului cel mic nu-i va placea aici, el fiind obisnuit cu locurile de distractie din Turcia-ei, m-am inselat: i-a placut mult-avea un loc de joaca micut, cu mese de biliard, de tenis si cu cateva aparate cu jocuri -a fost f. incantat, dar si jocurile de la piscine cu animatorii si cu prietenii pe care i-a facut. Tin sa precizez ca au fost foarte multi romani cu noi in resort.

Animatorii au fost super fata de cei din Turcia -erau pe plaja si te antrenau in diferite jocuri, dansuri-fiica mea a fost super incantata-in Turcia nu participa la activitati, dar aici, in fiecare zi.

Resortul este mare, cu multi palmieri (si pe plaja), verdeata, curat, ingrijit, cu diverse vietati (broaste testoase, pasari...), piscine multe pt cine este amator, camerele sunt in cladiri (fara usi) numerotate.

Despre restaurant:mancare buna, suficienta, nu va asteptati ca-n Turcia, dar mie mi s-a parut de-ajuns :peste, vita, curcan, porc, seri tematice in fiecare zi (seara mexicana, dominicana, americana etc). La cele a la carte nu am fost. Mi-a placut mult restaurantul improvizat pe plaja:in fiecare zi gratare cu pui, porc, carnati, un vas mare cu paella cu fructe de mare si mai multe chestii. Mancam pe plaja la mese -a fost super, nu am ratat nici o zi, era altfel...

Sa stiti ca a plouat in fiecare zi (noaptea),dar ziua se usca totul ,pote si din aceasta cauza au fost alge-pt ca era furtuna pe mare.

Am fost si in excursie la Saona-minunat! -nu o ratati, acolo e adevarata apa si nisip de Caraibe.

Suveniruri am luat din bazarul de pe plaja -am mers cam 20 min. pana am trecut de lantul hotelului Paladium, -merita sa mergeti acolo-sunt mult mai ieftine, negociati mult, dar si sa vedeti cum traiesc ei (sunt foarte saraci) -e o experienta.

In fine, a fost o vacanta reusita, nu regretam banii dati-a meritat fiecare banut. Poate vreodata mai ajungem in Caraibe-eu una imi doresc mult cu toate ca drumul e infernal de lung.

Si inca ceva:am fost cu agentia spaniola soloofertas - cu o agentie din Rom. pretul ar fi fost cu cateva sute de eu mai mare.

Daca aveti ocazia si va permite bugetul nu ratati Caraibe, dar si acest hotel-am mers pe plaja si am vazut cateva-mi s-a parut cel mai bun-si aici ma refer ca avea plaja frumoasa, animatie si multe altele.

Trimis de alexmara in 19.10.14 20:51:33
Validat / Publicat: 19.10.14 22:08:22
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 7439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexmara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sona
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 185.60 USD pe cameră

[19.10.14 22:34:06]

@alexmara -

Mi-au plăcut mult pozele postate.

Felicitări pentru vacanță!

Prețul de 4800 euro afișat include și zborul București-Madrid? Cât a fost doar oferta agenției spaniole?

Dar plaja de la hotelurile Palladium ce defect avea, că este exact alături?

Marea ne-a facut in ciuda la inceput- a fost plina de alge cateva zile...

De fapt, este vorba de Oceanul Atlantic, că Marea Caraibelor n-ai văzut-o decât la Saona.

[19.10.14 22:54:53]

@alexmara: vreau mai multe detalii despre soloofertas

[20.10.14 16:06:26]

@nicole33 - Asa este, la ocean eram. Initial asa am crezut ca suntem la M. Caraibelor, dar sotul mi-a aratat pe harta. La Saona am vazut frumusete de culori ale marii.

[20.10.14 16:10:02]

@ioanapopovici - intri pe site-ul lor, vezi preturi la diverse hoteluri si ceri o oferta. Imediat iti trimit pretul si daca ai nelamuriri iti raspund imediat-inclusiv sambata sau duminica. Am comunicat cu ei in spaniola asa cum m-am priceput, dar ne-am inteles.

[20.10.14 16:15:36]

@nicole33 - oferta de la spanioli a fost de aprox. 3300 euro (cam 850 de persoana), cam 1300 biletele pana la Madrid si 120 eu viza pt 4 pers (preturile sunt cu aproximatie)

[20.10.14 16:23:55]

Plaja la paladium mi s-a parut mai abrupta, putin mai ingusta, mai murdara (nu era curatata decat o data pe zi-la noi curatau mai des), parca si palmierii erau mai urati -nu ca mi s-ar fi parut mie-era parerea mai multor persoane, parea mai pustiu pe acolo, nici animatie nu am vazut (sa stiti ca, conteaza si asta cu toate ca in turcia nu eram asa de interesata)

[21.10.14 02:31:06]

Daca zici tu mara...

Eu zic totusi ca la Palladium aveau unde sa se ascunda! (animatorii)

youtube

Iar cu palmierii te inseli cu siguranta. I-ai vazut probabil doar pe cei de linga plaja, care sint mai rari tocmai pentru asta, multi fac plaja sub palmieri ca sa mai estompeze din soarele ala nebun. Pentru berbeci ca mine, care nu se dau cu crema in prima zi si stau cu iaurt tot restul sejurului... Spre interior vegetatia e de vis.

=================

Felicitari pentru vacanta, multumiri pentru poze. Cred ca se merita un astfel de efort financiar, iti da niste amintiri.... de spus la nepoti, la gura sobei....

[21.10.14 03:47:07]

Mda... cu mare greutate (vezi ora postarii) am gasit ceva din experienta proprie. Cea mai draguta de acolo e soata mea.

tripadvisor.com/ProfileGa ... -i19416498.html

[21.10.14 07:04:45]

@alexmara -

Mulțumesc pentru detaliile referitoare la prețuri.

În ceea ce privește comparația între cele două resorturi, fiecare crede că al lui este mai frumos și este mulțumit de alegerea făcută, ceea ce este cel mai important.

[21.10.14 09:58:35]

@alexmara: eu am fost la paladium. Ma interesa soloofertas pentru viitoare vacante... maldive e next

[21.10.14 12:06:50]

Buna ziua,

A-si avea si eu cateva intrebari:

- intrebarea mea este daca acest loc se poate considera unul sigur?

- o alta intrebare este legat de tantari, daca in perioada in care a-ti avut sejurul au fost tantari?

- in legatura cu bacsisul pentru camera, cat de "grosut'' a fost, cat trebuie sa dea un turist pentru a primi camera pe care s-ar dori-o.

Multumesc!

[21.10.14 12:10:45]

@joy: e sigur. Cu toate acestea recomand lăsarea în seif a lucrurilor de valoare.

Nu am vazut/ simțit țânțari în ianuarie.

Bacșișul e în funcție de cât de mult zâmbești persoanei. Eu am ales la recepție sa discut problema cu un domn. Dacă era doamna rezolva sotul problema... în prima faza o sa vi se spună ca nu sunt camere u vedere la ocean dar ca vad ce se poate face. Zâmbești mult... dai bacșiș și se rezolva.

Dacă te mai pot ajuta cu info...

[21.10.14 12:18:36]

@ioanapopovici - Multumesc! daca o sa mai am nelamuriri am sa-le lansez.

[21.10.14 19:23:12]

@nicole33 - Cred ca asa este:fiecare se simte mai bine si il vede pe al lui cel mai cel.

joy:

Vad ca ati primit un raspuns referitor la siguranta:foarte sigur as zice, noi nu am luat nici seif (si am avut numai cash-i-am bagat printre haine)

Tantari sunt, dar nu sa te sperii-oricum am plecat pregatiti -2 flacoane de autan pe care nu prea le-am folosit.

Bacsis 110 $-cam mult, nu? sa nu faceti ca noi, mai exact ca sotul, care n-a mai stat pe ganduri din cauza oboselii de pe drum dar si a spaniolilor care au stat in spatele nostru in avion:surpriza, au mers la acelasi hotel si au primit camera langa a noastra -sa va spun cum-noi aveam camerele repartizate de cum ne-am urcat in autocar -un plic cu cartelele camerei si cartele pt. prosoape. Si asa am vazut nr camerei lor pe plic, al cladirii si ne-am gandit ca o sa fim "vecini"si ne-am speriat putin gandindu-ne ca n-o sa avem liniste.

Am vorbit cu alti romani din aceeasi cladire cu noi si ei au dat bacsis cat credeti? 10 $!!! Asta este, ne-am dat seama ca am luat teapa.

[21.10.14 19:36:15]

Sa nu-ti para rau, alex!

Desi nu e prea otodox, pentru ca e din categoria o data in viata, eu zic ca se merita. Gindeste-te, ti-ar fi stat un nod in git daca aveai in ultimul rind...

daca au 100 de camere goale sint bucurosi cind primesc 10$. Dar cind au numai 7...

[21.10.14 19:40:02]

@alexmara: pentru 30 de dolari cât am dat dar fi fost un stare sa ne și pupe... 120 e enorm...

[21.10.14 19:44:50]

@alexmara -

Părerea mea este că ai avut mare noroc sau poate am avut eu ghinion. Noi am folosit seiful pentru lucrurile de valoare (acte, bani, electronice) și bine am făcut, deoarece am nimerit o cameristă extrem de curioasă, care zilnic mi-a cotrobăit în bagaje, inclusiv răscolind hainele din dulap, totul culminând cu forțarea lăcățelului de la troller. Nu am reușit să înțeleg ce căuta de fapt, în condițiile în care nu mi-a dispărut nimic. Așa ceva nu am pățit nicăieri.

@joy -

Cred că depinde și de perioada sejurului. La sfârșit de mai și început de iunie au fost țânțari, mai ales în ultimele zile, dar nu ceva de speriat, mai ales că nu îi simțeai. Sunt mai mici ca ai noștri și perfect silențioși, nu îi auzi bâzâind, doar constați ciupiturile și începi să te scarpini. Am avut o problemă cu aparatul electric contra țânțarilor, care nu a funționat la prizele lor de 110V. Pur și simplu nu se încălzea. De fapt, a fost singurul aparat electric pe care nu l-am putut folosi.

[22.10.14 08:25:40]

@alexmara - Multumesc!

[03.11.14 14:17:50]

Buna ziua,

A-si avea o intrebare legata de excursiile optionale:

- de unde trebuie achizitionate (agentii locale sau turoperator)

- intre ce preturi variaza excursiile optionale?

Multumesc!

[05.11.14 12:08:10]

@joy - Buna ziua! Noi am luat excursiile din incinta hotelului (te abordeaza ei), care au fost mult mai ieftine de la agentia noastra- nu mai stiu sigur pretul, daca imi amintesc va scriu, dar sigur a fost o oferta f f buna fata de celelalte agentii. (se numeau hotelbed, au tricouri albastre si negocezi cu ei)

[05.11.14 12:56:03]

@alexmara - Multumesc!

[05.11.14 22:42:42]

@joy -

Eu nu am luat decât excursia pe Insula Saona. Variantele erau de a cumpăra de pe net de la saona-tours.com la un preț de 75 USD de persoană, de la touroperatorul cu care am mers în Punta Cana sau de la agenții locali care își făceau veacul prin recepțiile hotelurilor. Am ales să cumpăr de la touroperator la un preț de 80 USD de persoană, negociat de la 105 USD prețul de listă. Organizarea a fost fără reproș.

[07.11.14 09:26:50]

Buna ziua,

A-si mai avea o intrebare inlegatura cu prizele de acolo, stiu ca acolo tensiunea este de 110V, dar intrebarea mea ar fi legata de prizele de acolo, este nevoie de un adaptor special, sau pur si simplu fisele noastre cu standardele din Romania intra in cele de acolo?

[07.11.14 19:41:25]

@joy -

La hotelul la care am fost eu, toate prizele din cameră puteau fi folosite cu ambele tipuri de ștechere, fără adaptoare speciale, chiar dacă au aveam și din acelea la mine, dar nu le-am folosit. Încărcătoarele pentru telefoanele mobile, tabletă, camere video/foto au funcționat fără probleme, acestea încărcându-se cam în același interval de timp ca și în România. Nu am putut folosi aparatul electric contra țânțarilor, care nu se încălzea, atât.

Oricum există pe piață la noi transformatoare 110/220 care rezolvă și problema tensiunii.

[27.02.15 10:22:28]

Buna ziua,

Da acesta destinatie este de vis. La sfarsitul anului 2014 am fost si eu la acest hotel si luand totul in ansamblu am fost multumita.

Plaja este de vis, tot ce ii trebuie unei persoane sa se relaxeze intr-un cadru natural placut (apa oceanului de culoare turcuaz, bachata si tot ce vrei sa maninci sau sa bei). Cred pana in momentul de fata in acesta vacanta m-am simtit cel mai bine.

[27.02.15 10:25:01]

@nicole33 - La acest hotel este nevoie de adaptor special altfel nu se pot folosi fisele EU.

adri-nico
    [13.04.16 22:58:22]

@nicole33 - Am citit ca te-au cotrobait in bagaje. Lasai semne sau cum ti=ai dat seama in afara de lacatelul spart?

Eu n-am avut probleme cind am stat la Catalonia si... da, mi s-a parut cel mai frumos dintre toate pe linga care am trecut.

Anul asta am ales Riu Bambu. Cu ciubucul dat la receptie trebuie sa astept sa vad camera si dupa aia o schimb sau bag spaga in pasaport si cum mi-o fi norocul?

Doamneee, cit mai e pina in noiembrie!!! Sper sa moara si tintarii pina atunci!

La adaptoare m-am ratacit. Avem de mai multe feluri si acum nu mai stiu cum trebuie sa fie cracii lor. Are careva vreo poza?

@sirbuvio... Ce de purici avea camera ta de luat privelisti. Dar nevasta cea mai tare! Se poate merge pe cont propriu in Manati park sau trebuie excursie organizata? Am vazut pe net si excursii cu telecabina in puerto plata (nu merge p mare) dar nu stiu daca vin sa te ridice de la hotelul din punta Cana.Mi-as dori sa fac excursia asta.

[13.04.16 23:15:44]

@adri-nico -

Întotdeauna las semne, chestie de obişnuinţă, dar niciodată până la Palladium nu am avut vreo surpriză. Banii, actele şi alte scule le bag mereu în seif.

În prima zi am avut surpriza să găsesc toată camera mirosind a parfumul meu, prea scump pentru a fi acelaşi cu cel folosit de cameristă, iar eu nu-mi dau cu parfum când merg la plajă. Mi-am pus toate cosmeticele în troler pe care am pus lacătul, ca la aeroport.

Ulterior am constatat, zi de zi timp de două săptămâni, că îmi erau controlate hainele din dulap. Nu mi-a dispărut nimic, dar nici nu am înţeles această curiozitate excesivă. Am revenit la acelaşi resort anul următor şi am nimerit o cameristă aproape la fel de curioasă. Nu sunt paranoică de felul meu şi nu am lucruri deosebite care să atragă atenţia.

Cu prizele eu nu am avut probleme, la hotelul meu acestea fiind adaptate pentru ambele tipuri de ştechere. Doar tensiunea era diferită.

Găseşti pe aeroport adaptoare multifuncţionale pentru diferite tipuri de prize din lumea largă.

Te invidiez pentru apropiata revedere cu Vasilică

adri-nico
    [13.04.16 23:31:05]

@nicole33 - Cred ca anul asta va fi fara Vasilica... Ala imi da bikinii jos si... mi-a ajuns tobistul . (care nici macar nu mi-a facut cu ochiul).

Eu daca ma dau cu un parfum, nu ii mai simt mirosul. Se pare ca aia se dadea din abundenta. Cit despre rascolitul hainelor din dulap, poate se proba si ea cu ele... cum faceam noi cind eram mici cu hainele mamelor. Sau tu nu faceai asa?

adri-nico, alexmara, ioanapopovici, joy, nicole33, sirbuvio
    Alte impresii din această RUBRICĂOccidental Punta Cana (ex Grand Punta Cana 4*) :