ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2014
ÎNSCRIS: 05.10.14
JUL-2013

Opinia mea despre o locatie controversata

Dupa o noapte petrecuta la hotelul Esplanada din Tulcea (vezi review – “Un hotel care chiar isi merita cele 4 stele”), ne-am adunat tot grupul (in Tulcea ajunsesem joi 2 familii, avand intalnire cu inca un cuplu vineri), iar de aici am luat-o catre Murighiol.

Am ajuns la Murighiol, in Puflene Resort. Uraa!!

Haideti intai de toate sa va dau niste indicatii cum sa ajungeti aici, pentru ca GPS-ul masinii o ia razna prin zona asta. Tulcea o nimeriti usor si este in functie de zona din care plecati, nu detaliem. Pentru Murighiol, iesiti din Tulcea spre Malcoci si apoi tineti soseaua prin: Malcoci – Nufaru – Victoria – Bestepe – treceti pe langa Mahmudia (nu intrati) – Murighiol (mergeti incet, trebuie sa virati undeva stanga, urmariti indicatoarele).

Ne-am cazat in Puflene Resort, complex de 4 stele in perioada 12.07 - 14.07.2013 optand pentru doua vile (450 ron/noapte/vila) si o camera dubla la 350 Ron/noapte, tarifele incluzand : Mic dejun, prosop si sezlong la piscina exterioara, internet wireless (acoperire buna in tot resortul), parcare, acces gratuit la SPA (piscina interioara, sala fitness, jacuzzi).

Am avut vilele 10 si 11 parca, ultimile doua spre moara aceea draguta, si cu fata spre piscina. Vila era compusa din 2 camere, curatenie luna, parchet pe jos + covorase, in prima camera aveam o canapea extensibila, masuta cu 2 scaune, dulap de haine, iar in a doua camera aveam patul dublu, 2 noptiere cu veiozele din dotare, o servanta, seif, telefon, televizor LCD, frigider, minibar, aer conditionat, iar accesul in vila se facea cu card de acces. Baia cu cabina de dus, uscator de par, samponele, sapunele, casti de dus, papuci si halate, lucruri normale intr-o locatie de 4 stele.

Ca un minus – nu aveam plase de tantari la ferestre si asta era o problema. Probabil intre timp or fi luat masuri si au pus (a trecut un an de atunci). Nu m-a dat pe spate nimic din dotarile vilei, sau interioarele ei. As zice chiar ca era mai urata in interior decat pe afara. Nu stiu, de unde venea senzatia asta de raceala, poate din cauza mobilei, sau poate a culorii ei si a parchetului... Chiar nu-mi dau seama. Designer-ului sau cui a gandit mobilarea celor 2 camere, nu i-a iesit deloc. Poate o etajera cu 1-2 vazute cu flori, pe un perete, ar mai fi schimbat ceva. Orice camera in care intri, ar trebui sa aiba ceva-ul ala de “ vino-ncoace ”, asta il avea pe “ Ce vrei? Dispari!! ”. Nu stiu, poate doar eu am avut senzatia asta, dar ma rog, sa trecem peste. Am vazut dupa aceea si camera din hotel si era altceva, eleganta si bunul gust fiind la ele acasa. Mi l-a zis chiar si pe “ vino-ncoace “ (camera) :)) .

Micul dejun acceptabil, aceleasi sortimente in ambele dimineti, destul de diversificat si nu se punea problema sa mori de foame. Masa de pranz si seara a-la-carte, preparatele pe specific (din peste), gustoase si bine gatite, la desert incercati tot ce vedeti cu “dobrogene” in lista de bucate (sunt excelente), preturi maricele – portiile nu prea. Dar oricum nu te sculai flamand de la masa. Ca si timp de asteptare, pentru ca am vazut colegi care s-au plans de asta, la noi a fost unul mediu. Nici prea lung, sa crezi ca tanti te-a uitat, nici prea scurt, ca asta da de banuit ca mancarea era gata facuta si acum doar reancalzita. Per total noi am avut mancarea buna si timpi de asteptare medii in restaurant in cele 2 zile in care am stat acolo, deci Ok.

Aaa... Si asa ca fapt divers, am vrut sa verificam legenda cum ca nea Nicu (Ceausescu), de cate ori avea pofta de miel, cerea miel de Dobrogea, pentru ca se spune ca nu miroase a oaie si ca are un gust deosebit. Asa ca am facut o comanda speciala vineri, sa ni se prepare un miel traditional dobrogean pentru sambata seara. Noi nu mancam miel de obicei, tocmai din cauza mirosului, dar asta nu vreti sa stiti ce gust avea... Demential. Mielul umplut cu un orez amestecat cu niste ingrediente, bagat la cuptor si coapte impreuna, iti asigura si friptura si garnitura deodata (2 in 1 :) ) si chiar nu-ti dadeai seama ca mananci carne de miel. Cred ca este o reteta turceasca. Un deliciu. Bucatarul de nota 20. Pentru ca a mai si ramas destul, luat la pachet si impartit frateste, adica prieteneste si ne-am mai delectat 2 zile din el acasa la Bucuresti... Miam miam...

Trebuie sa va mai spun ca sambata seara a fost un party cu spuma la piscina, organizat de un team-building ce se tinea in complex. Pe noi personal nu ne-a deranjat, nu suntem genul de oameni ofuscati, ba chiar ne-am lipit de ei si ne-am distrat impreuna pana pe la 2 noaptea cand au terminat.

Am avut ceva probleme cu tantarii, foarte agresivi, ne-am dat cu Autan, dupa aia cu spirt, dupa aia cu otet... Degeaba. La final miroseam ca niste muraturi, dar nenorocitii tot tabarau pe noi. Si daca faceai fatal error sa omori vreunul pe mana sau pe picior, ai naibii veneau instant cate 5 – 6, probabil la inmormantarea defunctului :)). Chestia e ca pe la 12 noaptea au disparut, probabil isi regrupau fortele pentru ofensiva de a doua zi. Curios ca dimineata cand ne-am trezit, pe la 8,30, nu mai era absolut nici o urma a mega-petrecerii. Sezlongurile aranjate, sticle pahare baloane hartii, adunate, maturat si spalat pe jos... Ireprosabil. Adevarul e ca la capitolul curatenie si intretinere a zonei exterioare, mai rar vezi asa ceva.

Haideti sa va zic si cate ceva despre resort, date extrase dintr-un pliant de acolo. Amplasat pe marginea lacului Murighiol, intr-un decor natural unic, „Puflene Resort” este destinatia perfecta pentru o vacanta de neuitat. Hotelul este clasificat la 4* si deschis la inceputul anului 2013, iar complexul se intinde pe 7,5 hectare si are o suprafata construita de 12.000 de metri patrati. Amplasat pe marginea lacului Murighiol, intr-un decor natural unic, „Puflene Resort” este destinatia perfecta pentru o vacanta de neuitat. Are o capacitate de 102 spatii de cazare, 96 camere duble si 6 apartamente. Facilitati camere: minibar, seif, cablu TV, Internet, telefon, uscător de par, terasa, aer condiţionat, sistem de acces cu card.

Facilitati hotel: centru Spa (cu salon de infrumusetare, sauna, masaj, jacuzzi, dar si cu o salina unicat), piscina exterioara (de dimensiuni olimpice), room service, parcare, spalatorie / calcatorie, acces internet, restaurant, bar, terasa, pizzerie Trattoria si zona de Barbeque, loc de joaca pentru copii, 2 terenuri de tenis, fotbal, baschet, volei, prevazute cu instalatie de nocturna, biliard, tenis de masa. Vilele clasificate la 5* (??), sunt in număr de 16, având o capacitate de cazare de 64 locuri, toate vilele fiind formate din doua camere, baie si curte exterioara, ideale pentru familiile cu copii.

Facilitati camere: Camerele din vile au paturi matrimoniale sau doua paturi simple, iar in living exista o canapea extensibila, minibar, seif, cablu TV, telefon, uscator de par, aer coditionat, internet, sistem de acces cu card. Si iata ce declara la deschidere, patronul acestui resort, dl. Mihai : „Am dorit să-l specializăm de la început în oferirea de servicii pentru vizitatorii aflaţi în vacanţe sau în zile libere la sfârşit de săptămână, care vin la noi pentru recreere şi relaxare, distracţie şi divertisment, întâlniri şi conferinţe de afaceri. Serviciile noastre sunt destinate în special turiştilor care doresc să evadeze din spaţiul cotidian, să descopere natura Deltei Dunării, să practice sporturi precum înotul şi pescuitul, dar şi companiilor interesate să organizeze team-building-uri, seminarii de pregătire, întâlniri ale echipelor de afaceri ori sportive. Este foarte clar că ne adresăm unei clientele exigente care va căuta şi aprecia ca atare serviciile de înaltă clasă”. Am dat acest citat, pentru ca avand de-a face cu o locatie controversata, am zis sa vedem si care eare target-ul vizat de patron.

Citind mai multe review-uri pe tema resortului, sunt de aceiasi parere cu @topares (Un resort cum ar trebui sa mai avem in Romania) si cu @gvaly (Cadru natutal mirific, servicii mediocre), cu mentiunea ca @gvaly, vorbind de „servicii mediocre”, se referea strict la partea de restaurant, iar noi neavand probleme pe linia asta (poate am fost pe tura bucatarului ala bun :) ), nu pot sa subscriu langa el. Dupa parerea mea, omul (patronul) este bine intentionat, incearca sa faca ceva bun in zona asta, nu-i pus pe capatuiala ca mai toti operatorii care activeaza in turism, asta se vede din investitia majora pe care a facut-o si prin grija cu care administreaza complexul, insa in privinta restaurantului poate mai are de lucrat, pentru ca sunt clar probleme, daca atat de multi colegi s-au plans de situatia asta care treneaza de ceva timp. Probabil ar trebui sa-si angajeze un manager specializat pe zona alimentatie publica – restaurante (sau daca are deja unul sa-l schimbe urgent ca e praf), care sa se ocupe in primul rand de selectia personalului si abia apoi de aprovizionare si celelalte probleme pe linia restaurantului. Nu stiu, zic si eu... In sfarsit haideti ca am deviat...

Ca si mijloace de petrecere a timpului liber, avem terenuri de fotbal, baschet, volei – badminton, 2 de tenis, piscina, tenis de masa, biliard, sah in parc (tabla de sah este din placi de marmura alba si neagra 40/40cm, iar piesele dintr-un plastic usor, cu inaltimea de ~ 40cm), SPA-ul, fitness, plimbari cu barca pe lacul Murighiol si bineinteles excursiile in Delta, cele pentru care de fapt ne aflam aici.

Noi am optat pentru o plimbare in Delta, de mare angajament, recomandata de pilotul salupei de la hotelul Esplanada. Iata traseul : Murighiol – Bratul Sfantu Gheorghe – Canal Uzlina – Lac Uzlina – Lac Isac – Canal Perivolovca – Canal Litcov – Lac Obretin Ciuc – Gagla lu’ Cap de Lemn – Lac Obretin Mic – Canal Malafeica – Bratul Sulina – Sat Crisan si retur prin: Canal Caraorman – Canal Litcov – Canal Perivolovca – Lac Isac – Lac Uzlina – Canal Uzlina – Bratul Sfantu Gheorghe - Murighiol. I-am dat traseul “soferului” barcii, ne-a zis ca o sa dureze mult si ca pierdem masa de pranz (noi stiam deja asa ca ne luasem provizii) si hai la drum. In barca parca de 15 locuri (Rex 5 cred), am fost doar noi 6.

Ce-am putut vedea in calatoria asta... Toata pacea, linistea si frumusetea din lume adunate intr-un singur loc, pescari vazandu-si de ale lor, pasari si pesti venind din stuf pana langa barca noastra sa vada daca nu-i ceva de capatat pe acolo, pelicani, cormorani, rate salbatice, starci, pescarusi, chiar si 2 lebede, nuferi albi si galbeni... O minunata experienta, traita in simplitatea si puritatea absoluta a naturii, in inima ei in fiinta ei... Un vis. Asta a fost. Un vis... Dar cum visele frumoase dureaza putin... Raman amintirile... Mega excursia asta a durat 7h, 30 (oau... plecati la 9,00 si intorsi la 16,30) si ne-a costat 750 Ron, dar eu zic ca a meritat fiecare banut. Nu vezi in fiecare zi asa ceva si cine stie cand vom mai vedea. Ne-am intors morti de foame, dar seara ne astepta... Mielul lui Ceausescu :) ...

Ce am uitat sa va spun este ca in interiorul resortului exista si un turn foarte inalt de belview, la nivelul unui bluc cu 6 etaje (cel mai inalt turn de observare din Delta Dunarii), precum si o troita de o mare frumusete, sfintita de insusi IPS Daniel, Patriarhul Romaniei (cel putin asta spuneau angajatii de acolo).

Revenind la resort si parerea mea despre el, eu nu-l voi depuncta pe linia restaurant - personal restaurant, pentru ca noi n-am avut probleme pe zona asta. Ne-am simtit minunat in resort, l-am perceput ca pe o locatie anti-stress si chiar daca petrecerea da la piscina a fost probabil pentru unii galagie, pentru noi tot o modalitate de destresare a insemnat.

Parerea mea este ca Puflene Resort este un obiectiv ridicat intr-o zona fantastica, cu mari posibilitati de dezvoltare viitoare (daca va prinde si contracte cu agentii de turism externe, cu atat mai mult), bine structurat ca si amplasament, curtea – aleile - spatiu verde – pomii - locurile de odihna sau promenada foarte bine ingrijite, curatenie luna atat in interioare cat si in exterior, cazarea este Ok, are dotarile corespunzatoare numarului sau de stele, fapt care ma face sa pot recomanda aceasta locatie fara probleme. Vizitati-l. Merita.

Inchei in speranta ca poate ati aflat informatii utile pentru o posibila viitoare locatie de vacanta. Pentru ca asa cum spuneam si in alte posturi anterioare :

Cine detine informatia, detine puterea.

Trimis de vega06 in 17.10.14 15:12:53
Validat / Publicat: 17.10.14 18:07:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MURIGHIOL.

VIZUALIZĂRI: 4443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vega06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Aceasta este radacina imensa a unui pom adusa de patronul complexului, in scorbura caruia se zice ca faimosul talhar Terente isi facuse ascunzatoarea, atunci cand era cautat de potera.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 24 voturi)

tm67bru
[17.10.14 21:14:40]

Bun, complet şi - în opinia mea - unul dintre cele mai echilibrate reviews-uri de până acum din această destinaţie

Foarte probabil reflectă cel mai fidel condiţiile "de 2013" de acolo.

Să sperăm că "grija" administratorilor, amintită în review, s-a păstrat şi - dezirabil - chiar "întărit" în 2014 şi va fi la fel şi-n anii ce vor urma

[18.10.14 00:13:36]

@tm67bru -

Multumesc pentru aprecieri. Stiu ca a trecut un an de cand am fost acolo, dar mi-e greu sa cred ca s-au stricat lucrurile in asa mare masura incat lumea sa inceapa sa ocoleasca resortul. Ar fi pacat. Oricum, cu siguranta la anul vom ajunge iar acolo, cel putin asa sper si voi face un comeback la review-ul asta. Sper din tot sufletul sa pot scrie iar de bine despre locatia asta minunata.

Marius70
[19.10.14 19:13:45]

@vega06 - Foarte interesant! Cu totul intamplator, din cate locuri de cazare exista in Tulcea si in Delta, v-ati cazat in aceeasi saptamana la proprietatile celor doi frati Puflene : Esplanada si Puflene Resort... Si le descrieti de parca cititi din pliantul de prezentare!

[19.10.14 23:13:45]

@vega06 -

La fel de interesant. Cu totul intamplator si din cate locuri exista in tara asta, in loc sa mergem sa cautam Delta Dunarii nu stiu, poate prin Vaslui pe undeva, am ales sa ne intalnim, in Tulcea, la mama naibii de Delta...

Si ca totusi sa va raspund... Dar de fapt n-am la ce sa va raspund pentru ca n-ati intrebat nimic, a-ti facut doar o insinuare si asta nici macar subtila.

Am vazut ca Puflene Resort il are patron pe domnul Puflene, habar n-aveam ca mai are frati si DACA mai are sa-i traiasca, iar daca are si DACA fratele lui este patron la Esplanada, bravo lor. Amandoi dovedesc ca sunt buni in bransa asta, realizand doua locatii de calitate.

Si da, am si spus in review-uri ca am dat date despre cele doua locatii din pliante luate de la fata locului.

Asta e. Am prostul obicei de a lua pliante din locurile pe unde colind si culmea, nu doar ca le iau, dar le si citesc si ce tupeu, mai spun si la altii ce-am citit.

alinaro
[20.10.14 11:48:28]

@vega06 - Mi-a placut foarte mult review-ul tau. Ai povestit frumos. Iar pozele... foarte frumoase si ele!! Bine ca tantarii nu v-au stricat sejurul, si nici amintirile (desi nu ai uitat de ei). Nu cred sa ajung curand in Delta, desi mi-as dori. de notat, oricum.

P. S. 1 Trebuie sa mai incerci si alte retete de miel. Mielul de lapte la cuptor, doar cu putina sare (si apa cred)... e demential, ti se topeste in gura (si nu miroase a miel!!)

P. S. 2 Nici asta nu are legatura (scuze de off), dar imi place nick-ul tau. Nu stiu de unde l-ai "luat", dar aici inseamna "lunca" si mai e si nume de fata. Mie imi place cum suna.

[20.10.14 14:47:47]

@alinaro -

Sarumanaa... Venind de la un senator, pentru mine aprecierile astea sunt de mare valoare. Tantarii, da. Au atentat la integritatea noastra fizica si a bunei noastre dispozitii morale, dar era nevoie de mai mult decat de un mic asalt la vreme de seara (noapte) pentru asta. Misiune imposibila sortita unui esec lamentabil.

V-as dori din tot sufletul sa ajungeti cat de curand in Delta, pentru ca nici nu stiti ce pierdeti (adica stiti, da’ asa e vorba ).

Re P. S. 1 – Daca o fi la fel de bun ca “mielul lui nea Nicu” merita incercat. Va fi in teste la Pastele din 2015.

Re P. S. 2 – vega06. Nici un mister. Sunt initialele noastre de pe nr. de inmatriculare al primei masini pe care am avut-o, o Dacie 1410 - B. 06. VGA. Nick-ul asta il am de mult, tocmai din 1994. Da nu-l dau...

alinaro, Marius70
Alte impresii din această RUBRICĂPuflene Resort: