ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2014
ÎNSCRIS: 03.04.09
OCT-2014

Felici(t)a!!! Un weekend reusit!

Ca dovada ca toti ne-am simtit foarte bine aici in urma cu doi ani, ne-am hotarat sa revenim - acelasi grup plus inca un cuplu, ultima oara neocupand decat 5 din cele 6 camere (dar platind toata vila). Am discutat la telefon cu Ovidiu, am platit un avans (300 din 900 lei totalul) intr-un cont primit prin sms si am plecat la drum vineri dimineata, eu si consoarta din dotare, ceilalti urmand sa ajunga mai tarziu.

Dupa o oprire la o supita de usturoi in paine la Alex in Sinaia (vezi impresii) am ajuns in jur de ora 14 in Moieciu. Desi mai fusesem, am ratat prima oara intrarea catre vila, nefiind foarte bine semnalizata. Info pentru cei care vor merge: dupa ce faceti stanga spre Moieciu, la aproximativ 1.5km veti vedea panouri cu Casa Moieciu; imediat dupa ce treceti de casa respectiva, pe stanga este un pod si un panou scis cu rosu “Cazare”… traversati podul, treceti de livada si ati ajuns intr-o locatie absolut superba, cu oameni foarte primitori.

Ne-au intampinat “batranii”, parintii lui Ovidiu, cel cu care vorbisem si care s-au oferit sa ne prezinte locatia – cum noi mai fusesem, nu a fost cazul. Nu stiu cat a contat (si sincer nu cred ca a contat) in tot comportamentul lor ulterior, dar eu nu merg undeva cu mana goala… asa ca de cand am inceput sa descarcam bagajele, le-am oferit gazdelor ceva sticle de bere, in semn de “bine v-am regasit”. Ne-am instalat si am mers in foisorul prevazut cu gratar sa profitam de vremea superba, de aerul curat si de privelistea minunata – moment in care tatal gazdei a venit la noi cu o sticla de tuica sa ciocnim un pahar si sa palavragim putin. Am mers apoi sa dam de mancare la pesti (la propriu, nu la rate :D), adica la cele doua bazine cu pastravi din spatele curtii – se poate pescui si pastra/gati pestele, costa 8 lei/bucata. Apoi am asteptat sa soseasca si restul grupului. Ne-am adunat toti abia dupa ora 22, ora la care am dat foc la gratar si ne-am apucat serios “de treaba”. Lemnele pentru gratar sunt la discretie, dar nu am abuzat (asa cum au facut altii, din povestirile lor) facand foc de tabara sau stand sa ne incalzim pana dimineata – am avut si carbuni la noi. Cum nu exista niciun fel de muzica, am urcat una dintre masini pana langa foisor, fara nicio obiectie din partea gazdelor (le fel, nu am abuzat de toti decibelii disponibili in boxe, iar muzica a fost muzica – fara genul “dusmanii mei” sau “banii mei, prietenii mei”, etc).

Am papat si am mers la somn in camerele extrem de curate si foarte bine incalzite (centrala proprie, pe lemne). Din cele 6 camere duble, 5 au baia in camera iar una are baia “peste drum”, adica iesi din camera, faci doi pasi pe hol si ai ajuns. Asternuturile super curate, camerele aerisite, baia cu cabina de dus impecabila, prosoapele sunt asezate stiva in hol si iti alegi de acolo. Cum am mai spus: caldura in camera pana la nivelul de a deschide geamul, apa calda non-stop.

A doua zi ne-am plimbat pe la Plaiul Foii, iar la intoarcere gazda ne astepta cu o placinta cu mere abia scoasa din cuptor, absolut delicioasa. Seara am vrut sa facem o tochitura la ceaun si am avut totul pus la dispozitie, de ceaun la o soba exterioara si pana la lemne sau condimente, in caz ca ne lipsea ceva. La fel ca in seara precedenta, am papat in livingul mare de la intrare, unde se afla doua mese imense din lemn masiv cu scaunele/bancutele aferente si bucataria dotata cu toate cele necesare (frigider, aragaz, vesela, cuptor cu microunde), vizionand tristetea de meci cu Ungaria la plasma de pe perete.

Pur si simplu nu am avut ce sa le reprosam gazdelor (tocmai de aceea am si revenit, nu?) in cele 2 zile petrecute acolo. Dar cum nu toate pot sa fie roz, sa gasim si ceva “naspa”: camerele sunt situate la acelasi nivel cu livingul, iar daca nu esti un grup care sa ocupe toate camerele si cu care sa te poti intelege, vei simti galagia si mersul pe hol al colocatarilor.

In incheiere, ca iar am scris un roman:

- child friendly??? Desi nu exista un loc de joaca propriu-zis… pajistea si dealul din spate, catelul care pazeste pastravii, cele 3 mate (pisica mama si doi pui), vacuta si oitele din grajdul de suuus de pe deal, pestii din bazine, livada imensa, cred ca fac de 10 ori mai mult decat orice tobogan/casuta din plastic.

-weekend cu prietenii??? Categoric da!

- de revenit??? Daca nu ar fi prea mult si a 3-a oara, cu siguranta da!

- de recomandat??? Decideti voi, ca doar d-aia am scris atat.

- se poate face turism de calitate si pe bani putini in Romania??? Da, cu oameni ca ei si cu o locatie ca a lor!

VACANTE PERFECTE!!!

Trimis de papone in 15.10.14 17:36:14
Validat / Publicat: 15.10.14 19:45:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MOIECIU.

VIZUALIZĂRI: 1561 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vila si foisorul, vazute de pe dealul din spate (deal ce apartine tot propietarilor vilei)

[15.10.14 20:00:47]

paponeAUTOR REVIEW
[15.10.14 21:37:42]

@webmasterX - nu-s ok coordonatele, vila este mult mai in dreapta si ceva mai jos, peste rau, sub cea cu acoperisul albastru - cea in forma de L intors sau de Z cu partea de sus mai scurta. poate coordonatele astea sa fie mai bune: 45.484880,25.323383

[15.10.14 22:00:58]

@papone - Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate

paponeAUTOR REVIEW
[15.10.14 22:49:02]

@webmasterX - coordonatele sunt exacte si confirmate. multumesc

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa Felicia [Moieciu de Jos]: