ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2008
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 31.05.08
APR-2008

Barcelona - pur si simplu un oras superb!

Am stat 5 zile la Hostal Lami de 2*. Prin fata hotelului trece busul 157 care ajunge pana pe faleza (face cam 20 de min) si are statie si in Platza Espanya ... deci potzi face legaturi. Noi am dat 63 de euro pe noapte pe o camera de 2 persoane si mi s-au parut conditii decente. A fost ok ... curatenie se facea in fiecare zi, cei de acolo au fost ospitalieri. Oferau si un mic dejun (asa ca la ei, cafea si ceva dulce )... dar erau binevenite!

Avea toate utilitatile, televizor, incalzire ... etc. camerele si baile aveau dimensiuni normale (nici mici nici f mari) si in plus de se facea curatenie in fiecare zi. Acum depinde si de ce vă doriti de la un hotel... mie mi s-au parut conditii ok pentru un hostal de 2*. Totusi, poate ca datorita distantei mari de centru, mai bine cautatzi ceva mai aproape. Noua ne-a facut cineva din Barcelona rezervarea.

De zburat am zburat cu Wizz-ul... si a fost ok.

In primele doua zile am dat kilometrajul peste cap... Mai ales ca le-am luat intr-o ordine proprie. Nu am fost singura si ..stiti cum e!?! Unu vrea ceva ...altul ceva... Primul lucru am vrut sa vedem marea.. asa ca am oprit direct in Port VELL. Dupa o scurta plimbare prin imprejurimi si MareMegnum (n-am putut rezista tentatiei), am facut croaziera de o ora si jumatate cu Golondinas (daca zic bine.. asa se numeau). De acolo am luat-o pe Rambla pana in Piata Catalunya, cu un scurt popas la piatza de fructe, legume si alte nebunii (nu mai stiu cum se numeste). Mi s-au parut toate accesibile. MERITA!

Pranzul l-am luat intr-un restaurant micut unde vazusem afare afisat meniu fix cu pui si cartofi (nu prea ne omoram cu pestele) Apropos pretul de afara era fara TVA.

Am ajuns si la Parc Guell, unde am intrat prin spate (cred).. ca nu intelegeam ce se intampla... nu era ceea ce citisem eu ... dragonul de la intrare etc... apoi dupa o lunga plimbare prin padure biggrin.gif am depistat platoul, coloanele (intrarea practic)

A doua zi am vizitat acvariul (care este deosebit prin tunelul acela prina apa.. e o senzatie unica, merita!!... in rest acvarii normale, nimic special... aaa! si mi-au mai placut pinguinii sunt asa de simpatici). De acolo am mers pana la plaja(Barceloneta, cred). Asa cum mi-a spus si Transilvania daca nu batea vantul puteai sta in tricou. De plouat a plouat inainte sa ajungem si in aceea seara. Dupa ce ne-am udat picioarele in Mediterana biggrin.gif am urcat cu telefericul pe Montjuic. De acolo s-a cam taiat filmul ca se facuse ora mesei si trebuia sa ajungem urgent sa mancam ceva. Asa ca am coborat cu 50 in Piata Espanya unde am luat pranzul.

Sincera sa fiu nu am intrat nici in Sagrada familia nici in Pedrera nici in Batllo. Le-am admirat de-afara! Dupa o plimbare prin zona am mers in Piatza Espanya unde incepuse spectacolul Fantanei Magice.

In weekend ne-am intalnit cu niste prieteni care ne-au dus la Tibidabo, la Monjuic (la castel), la Sitges, La Rocas si la Montserat.

In rest, am mai fost doar la Sitges, La Rocas si la Montserat in afara Barcelonei. Ne-au dus prietenii in weekend... Daca stie cineva sa te ghideze sa ajungi La Rocas eu zic ca se merita. Aici gasesti magazine outlet pentru majoritatea brand-urilor, asta daca esti interesat. In rest ce sa-ti mai spun... noi am ales T10 pentru transport - 7.20 Euro (imi place la nebunie sa descopar locurile cu harta in mana, asa ca nu m-au tentat Bus-urile turistice). De mancat... noi nu ne omoram cu pestele si nici cu fructele de mare asa ca am mancat mai mult pe la Fast Food-uri, deci nu sunt un exemplu bun de urmat. Dar personal m-am simtit mult mai bine dupa un parnz la MC Donald decat dupa un parnz cu specialitatzi de-ale lor... si am iesit si mai ieftin, culmea!!! (un meniu era in jur de 6 euro la MC Donald iar meniul zilei la un restaurant autohton undeva la 10 euro - 8.5 euro +TVA ). Desi am mancat pui, era gatit ciudat... si nu prea mi-a placut! Intr-o alta zi am mancat pizza, intr-un resaurant din apropierea Pietzei Espanya. Parca a costat 6.9 euro cu o bautura inclusa....

Mi-a placut Barcelona in general... este un oras modern, aerisit, cu palmieri peste tot, am simtzit mirosul mari de cum am coborat din avion. Strazile largi, frumoase, marcate, perpendiculare una pe cealalta, drepte asa incat se putea vedea la kilometri.

Barcelona este superba!

Trimis de raluca06 in 31.05.08 06:03:29

VIZUALIZĂRI: 2996 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

• SOCIALs