ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2014
ÎNSCRIS: 10.09.14
SEP-2014
single

Bucuresti - Iasi prin Roman; Castelul Sturdza Miclauseni - blestemat sau minunat?

Daca mergeti la Iasi prin Roman (eu veneam de la Sibiu catre Iasi), nu ratati Castelul Sturdza.

Dupa ce parasiti drumul Roman Suceava si faceti dreapta catre Iasi, dupa circa 12 km pe minunatul drum de patru benzi, si doi kilometri dupa ce ati trecut Siretul, se face un drumeag pe dreapta din sosea, si la cativa zeci de metri de drum este intrarea pe domeniul Miclauseni, niste porti de metal intre copaci fara o firma sau un semn vizibil. Va pun si o poza din satelit pentru a fi mai usor de intuit. Castelul este dupa copaci si nu se vede de verdeata deasa.

Este pacat de ratat pentru ca e chiar in drum si este foarte frumos.

Istoria acestui loc este trista. As zice ca este chiar blestemat, tinand cont de evenimentele prin care a trecut.

Ce este interesant de stiut, este ca aici a fost o biblioteca impresionanta cu zeci de mii de carti valoroase ce a fost distrusa de soldatii rusi si ignorantii si nerecunoscatorii locuitori ai localitatii Miclauseni.

Palatul a fost donat de ultimul descendent (o doamna care s-a calugarit) mitropoliei Romanului in 1947, a fost depozit de explozibil si camin de copii cu dizabilitati. Mi se pare ca a trecut si printr-un incendiu. Acum a ajuns din nou la biserica si sper ca in scurt timp va arata mult mai bine. Deocamdata nu arata bine, dar mi s-a spus ca se renoveaza. Nu vreau sa judec pe nimeni, dar decat zeci de mii de locasuri noi, mai bine le-am repara pe cele vechi. Doar o parere.

In spatele castelului este manastirea Miclauseni (salasuita de maici) ctitorita tot de Sturdza, una din cele mai importante familii ale Moldovei. Parcul castelului este foarte frumos. Cladirile administrative de la intrare iau din efect.

Concluzie:

Este o oprire fara abatere de la drum. Excelent pentru o oprire de odihna. Efort minim, rezultat maxim. MERITA!

Atasez niste fotografii sa va convinga.

Trimis de andrei2 in 08.10.14 15:22:44
Validat / Publicat: 08.10.14 17:57:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HÂRLĂU / TG. FRUMOS.

VIZUALIZĂRI: 2395 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

izabiza [30.09.15 08:24:25] »

există și un site oficial al complexului din care fac parte Castelul Sturdza si Mânăstirea Miclăușeni.

miclauseni.ro/despre-noi- ... conferinte.html

webmaster70 [30.09.15 12:50:27] »

Mutat în rubrica "Castelul Sturdza [Miclăuşeni], IAȘI" (nou-creată pe sait)

webmaster [30.09.15 12:54:03] »

izabiza [30.09.15 16:02:16] »

@webmaster - din pacate eu una nu ma prea pricep. Poate autorul review-ului vine cu confirmari.

izabiza
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul și domeniul Sturdza [Miclăuşeni]: