ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Statiunea Budva

Am fost de citeva ori in vacanta in Muntenegru si am vizitat Budva prima data a fost in 2008 cind am fost si cazat aici in extrasezon

(Vila Kentera) acolo sezonul turistic incepe mai repede ca si la noi, am ajuns acolo la inceputul lunii aprilie si erau destui turisti straini de toate natiile dar romani nu am vazut nici unul, am gasit o statiune destul de animata pentru acea perioada.

In anii urmatori am vizitat din nou de citeva ori Budva, ultima vizita a fost in mai anul asta cind am fost cazat la un hotel din statiunea Becici situata foarte aproape de Budva cam la 2 km.

Budva e considerata cea mai reprezentativa statiune turistica din Muntenegru, in sezon e cel mai cautat loc de distractie pentru tineri, e un fel de Mamaia de la noi dar total diferit.

Budva e una din cele mai vechi asezari din zona Marii Adriatice, istoria acestui loc incepe cu grecii urmati de romani, italieni, turci, francezi, austrieci etc.

Ce faci la Budva

La Budva nu ai cum sa te plictisesti indiferent de sezonul in care mergi acolo, fie iarna, vara sezon sau extrasezon.

O data ajuns aici trebuie sa vezi Orasul Vechi sau Stari Grad, sau spus mai pompos cum vad ca se obisnuieste in ultimul timp Old Town, ai ce vedea cu toate ca Orasul Vechi e mult mai mic fata de altele din zona ex-Dubrovnik.

Zidurile orasului au o vechime mai mare de 2500 ani.

Intri in un fel de labirint cu foarte multe strazi inguste cu zidurile foarte vechi, multa istorie veche, ceva ce poate fi povestit sau simtit doar mergind acolo, multe cladiri din zona asta au fost transformate in baruri, buticuri si tot felul de magazine sa atraga turistii.

Preturile la toate produsele din magazinele din zona asta si din baruri /cafenele sunt aici mai mari ca si in afara cetatii.

Tot in Orasul Vechi gasiti si Citadela Budva o constructie veche din Evul Mediu situata pe malul marii folosita pentru aparare.

In zona asta se simte atmosfera si stilul constructiilor care au fost facute de venetieni care au fost stapini pe aceste locuri cu mult timp in urma.

Plajele din Budva

Despre plajele din Budva se poate vorbii mult tinind cont ca aici termenul de plaja e mult diferit fata de ce stim noi ca ar fi plaja, difera mult de la un loc la altul.

O data e vorba de Litoralul Budva care se intinde pe o bucata de peste 35 km de tarm unde din loc in loc gasiti si locuri de plaja cu nisip, in unele din aceste plaje se poate ajunge doar de pe mare.

Aceste plaje denumite Litoralul Budva se intind in sud pina dupa statiunea Petrovac si in nord pina la plaja Jaz aflata la 3 km de Budva.

Plajele din oras

Slovenska Plaza e plaja care incepe de linga portului turistic de la Orasul Vechi si continua pe faleza prin fata statiunii. Denumirea de Slovenska Plaza vine de la cehi. Acum vreo 80 de ani un grup de cehi aflat in vacanta aici au denumit aceasta plaja asa si numele a ramas pina astazi.

Alta plaja in oras este Mogren e situata aproape de orasul vechi, si peisajul aici e deosebit munte abrupt si brusc direct mare, aici e si o statuie mai deosebita unde turistii fac poze.

Acum parerea mea daca ati ajuns la Budva si vreti sa faceti baie si plaja relativ aproape de oras alegeti plaja Mogren, e o plaja mai mica dar nisipul e fin si peisajul e deosebit, in fata la Slovenska e aglomerat tare in sezon.

Alt loc apropiat e la plaja din Becici (2km), e o plaja cu nisip destul de lunga dar accesul aici e mai dificil fiinca e zona cu hoteluri de lux si daca nu sunteti cazati acolo trebuie sa ocoliti statiunea prin partea cealalta dar oricum merita.

Astea sunt plajele unde puteti ajunge pe jos, celelalte din Litoralul Budva sunt la distanta mai mare si trebuie transport cu masina proprie sau microbuz/ autobuz care circula des.

Despre cazare

Orasul e plin de pensiuni si hoteluri de toate categoriile, puteti gasi oricind cazare la fata locului incepind cu 20 - 25 euro camera dubla la pensiuni pina la preturi mari la hotelurile de lux.

Atentie la ofertele de cazare de la agentii care dau detalii despre cazare cu vedere la mare... dar... este vedere la mare fiinca pensiunea sau hotelul e cocotat sus pe munte si ai bine de mers pina pe faleza.

Mai bine va cazati la fata locului sa nu fie departe de mare si plaja.

In sezon o problema majora e circulatia in zona si gasirea unui loc de parcare, daca l-ati gasit trebuie sa lasati masina acolo (in sezon) si mai bine mergeti pe jos la plaja. In sezon se circula bara la bara si cu gasirea unui loc de parcare e complicat.

Preturi

Cu toate cat MNE nu e in UE moneda este euro, preturile la Budva sunt ceva mai mari ca si in celelalte statiuni, motivul e ca toata lumea vine aici fiind considerata statiunea de virf din Muntenegru de pe litoralul lor.

Preturi ca la Mamaia dar nu mai mari, la magazine preturi ca la noi unele putin mai mari dar nu cu mult.

Bere (pivo) la magazin de la 0,80 euro, pe plaja la Slovenska de la 2 euro in sus, in Orasul Vechi de la 3 euro in sus. O cafea 1 euro etc.

In unele magazine unde se vind preduse din carne si mezeluri sunt amenajate locuri unde poti sa comanzi frigarui sau mici facuti atunci in fata.

Cum se ajunge la Budva?

Cu masina din zona Bucurestiului traseul e cam lung si trebuie facuta o pauza de o noapte undeva in Serbia fiinca drumul e greu prin munti, din zona Timisoara se poate face si direct dar tot greu e depinde de sofer.

Cu autocarul in sezon din Timisoara destul de des.

Cu trenul Timisoara - Varset - Belgrad si cap de linie Bar dar se coboara din tren cu o statie mai repede la Sutomore si de acolo in 30 minute la Budva cu autocar care circula des din gara, despre tren am scris fiinca am mers de citeva ori cu trenul in Muntenegru pina acum, cu trenul e mai comod si civilizat poti sa dormi in tren dar si dureaza mai mult transportul dar nu ai probleme cu traficul.

Cu avionul e mai complicat sunt curse directe din Belgrad zilnic in sezon si in afara sezonului pina la Tivat foarte aproape de Budva.

Motivul pentru care am ales sa merg de citeva ori in vacanta in Muntenegru e legat de distanta ex - sunt cam la aceeas distanta de marea noastra sau marea lor, peisajul care e de exceptie spre foarte frumos, preturile care sunt apropiate de cele de la noi, mult mai ieftin... deocamdata... fata de Croatia unde am fost anul asta tot in mai si pot sa compar, acolo platesti mult mai mult la orice.

Pentru multi romani Muntenegru e inca o destinatie necunoscuta, tara e foarte mica are undeva putin peste 650 000 locuitori dar are multe de oferit ca si turism.

Budva e cea mai cunoscuta statiune de la mare din Muntenegru dar asta nu inseamna ca nu sunt si alte locuri mai frumoase, eu unul prefer

Zona Golfului Kotor denumita la iei Boka Kotorska pe scurt Boka.

Trimis de Nicu in 05.10.14 13:40:15
Validat / Publicat: 05.10.14 15:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 5341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Budva portul turistic

NicuAUTOR REVIEW
[05.10.14 14:22:12]

Va rog sa atasati acest videoclip despre Orasul Vechi - Stari Grad.

youtube

[05.10.14 14:35:40]