ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2014
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
OCT-2014

Daca e Octombrie musai plaja in Cipru

Scriu povestea minivacantei in Cipru fiind inca sub influenta bucuriei pe care am simtit-o acolo. Sunt acasa doar de 1 zi si visez deja la Oct. 2015. Plaja si mare ca in plin sezon la noi, preturi decente si lume suficienta cat sa fie animat orasul dar nu imbulzeala.

Totul incepe la final de August, asa intr-o doara, prin stabilirea pe repede inainte a unui sejur in Larnaca/Cipru, loc in care am mai fost insa era luna Mai, sezonul incepuse de ceva vreme insa Octombrie este pe departe cea mai frumoasa luna pentru relaxare.

Cum ajungi in Cipru

Cel mai simplu este cu avionul, prinzi ceva promo si te-ai scos. Eu am gasit bilete la un pret de 168 lei dus/intors, pret prins intr-o promotie la care se adauga reducerea de club, binenteles cu bagaj mic de mana.

TIPS

Merita sa plecati cu wizz, are zbor dimineata devreme si sa reveniti cu Blue, are zbor seara tarziu... exceptie sambata.

Cum ajungi in oras

De la aeroport iei busul 425, pretul unui bilet este de 1,5e calatorie, abonament de 1 zi 5e, sau abonament pentru o saptamana 15e. Frecventa busurilor este din 30 in 30 min. Eu am luat busul de 9.55, e drept undeva pe la 10/10.05

TIPS

Pentru o buna planificare uitativa si pe acest link

cyprusbybus.com/default.aspx

Unde stai

Prietenul "goagal" te ajuta sa gasesti ceva pe gustul/buzunarul tau. Orasul Larnaca, ca si celelalte orase sau statiuni de la marea Mediterana sunt pline de oferte. Din cate am vazut eu Larnaca pare a fi ceva mai prietenoasa la buzunar, poti face aici camparea si sa te misti intre orase/obiective cu masina sau bus express.

Am luat de pe booking, un apartament in Hotel SEA'N LAKE VIEW HOTEL APARTAMENTS, pret 148e/4n, pozitionare buna, suprafata generoasa, chicineta complet utilata, AC in ambele spatii de dormit. Singurul minus este lipsa televizorului, insa la bar exista unul de urgenta (vezi impresii)

TIPS

Pe booking scrie ca e pentru 2 persoane insa la receptie am intrebat numarul maxim de adulti ce pot fi cazati si a venit un raspuns senin si rapid... 4 persoane. Posibil sa ceara ceva in plus, nu am intrebat special, insa am mentionat ca as mai venii cu o familie cu copil de 3 ani si nu a schitat nici un gest sa ma duca cu gandul la cost suplimentar.

Despre vreme

Pai ce sa va spun despre vreme, minunata, e drept ca la o cautare pe net arata frumos prognoza, insa la fata locului a fost mult peste asteptari. Peste 30 grade in aer, apa pe la 24+, cert este ca de pe la 11/11,30 deja soarele ardea.

Eu recunosc ca am trecut aceasta destinatie la "permanent" datorita raportului calitate/pret si soare/mare, acum ramane doar sa ma tin de ea.

Tips

Luna Octombrie este o luna excelenta pentu plaja in aceasta tara, o sa incerc si Malta poate candva, asta fiindca e cam pe aceeasi linie.

Plaje

Dupa cum se stie orasul Larnaca a fost binecuvantat si ravnit deopotriva pentru amplasarea sa si nu numai. Pe langa aeroportul international si portul principal a fost inzestrata de la mama natura cu minunate plaje dintre care as aminti MeKenze si Phinikoudes stiuta de unii si sub denumirea de Paralia.

Tot tarmul este o plaja, unele amenajate altele mai salbatice insa eu pe astea le consider ca fiind cele mai cunoscute.

Plaja Phinikoudes

Incepe de la Fort si tine pana la port, este inca in administratia primariei fiind concesionata pe parcele. Astfel apare dealungul ei o paleta diversificata de culori la umbrele/sezlonguri, delimitand clar zonele. Fiind plaja pe care am stat cel mai mult, am remarcat cat e de curata, bine intretinuta si de ce sa nu spun sigura dpdv al bagajului.

Am stat la a doua zona, umbrele albastre, in dreptul terasei Alexander fiindca zona era deservita de o romanca, si astfel am aflat destule tipsuri necesare unui turist in fuga.

Pretul pentru sezlonguri e de 2e/buc, umbrela fiind pana in Oct tot 2e, acum tot pachetul era 5e/zi.

Plaja MeKenze

Este in capatul orasului spre aeroport, am vazut in dimineata plecarii ca este si ea foarte amenajata insa nu stiu multe amanunte asa ca nu am ce povesti.

Faleza

Ei da, o noutate pentru mine, acum 4 ani nu era, este marginita la un capat de restaurantul Zhefiros si la celalat de Fort. Are cred eu aproximativ 1 km 1 km si ceva. Este frumoasa atat ziua cat si noaptea pentru o plimbare agale sau o pauza de ascultat marea (exemplu colega noastra @ariciu)

Marea

Dimineata oglinda, fara pic de valuri insa ceva mai rece... asa o percepeam eu. Dupa orele pranzului se anima, curentii incepeau sa formeze valuri ce deveneau tot mai agere odata cu sosirea serii. Apa era foarte curata, este stiut ca aceste plaje au fost premiate de mai multe ori pentru acest aspect apa curata/ intretinere plaja

Terase/restaurante

Avand cazare cu bucatarie am mancat in oras mai rar, insa tot am gustat una alta pe ici pe colo asa ca o sa le insir aici cu tot ce stiu eu despre ele, impresie/preturi

Terasa Alexander

Fiind peste drum a fost prima incercata. Wi-fi poate fi prins si pe plaja cod acces alex1385.

Aici am servit un meniu "sendwich cubo" la 7.8e si un milkshake de ciocolata la 3.8e (vezi pozele). In strada la invitat pe terasa statea patronul in sine, un om la vreo 50 de ani ce stia sa te atraga fara sa fie agresiv. Servire rapida si frumoasa, portie mare, am mancat amandoi... nu pe saturate ca nu era pranz insa destul cat sa mai stai la plaja sau sa mai colinzi ceva timp.

Terasa Kalamaki

Putin mai la dreapta, o terasa noua, deschisa de vreo luna unde se serveste mancare traditionala. Carne si iar carne... un platou pentru 2 persoane la 11,5e e chiar un chilipir, platoul contine 6 aripioare pui + 5 feli piept porc ambele la gratar + o salata + paine + cateva masline + o portie zdravana de cartofi prajiti cu sos de branza (vezi poza). Este suficient pentru o masa in doi, suplimentar am luat salata Cipriota mica 2.5e, bere la pahar 1.5e fresh portocale 1e.

Servire rapida si atent facuta. Wi-fi liber insa nu stiu daca ajunge si pe plaja

Mec

sendwich cu branza halloumi la 2e, daca are si sunca costa 2,2e, inghetata mica 0,6e sau mcflurry la 2,2e. Au acum o oferta de familie destul de interesanta pentru cine mananca Mec, merita facuta c-da tel fiindca ai un bonus (vezi poza)

Este in zona si KFC insa nu am probat.

Erau terase arhipline si terase goale, erau terase cu cateva mese si localnici la o bere si un peste insa erau si restaurante cu zeci de locuri pline de turisti. Un astfel de restaurant este Zephiros, unde de ani buni serveste si un roman. M-am bucurat sa il revad si sa schimb cateva vorbe cu el in timp ce cara la masa diverse farfuriute cu parti din mezele de peste pentru care am dat 20e si am mancat 2 persoane pe saturate. Acest restaurant este inaintea falezei amenajate, dupa cum am spus deja, undeva in fata portului pentru ambarcatiuni mici. L-am gasit asa cum il stiam, curat, cu servire promta si fara rabat de la calitate. Preturi decente pentru ceea ce primesti, asta o spune in limbaj nevorbit afluenta de clienti din timpul pranzului sau al cinei. Un plus pentru ei si pt conationalul nostru care cu bucurie sta de vb cu orice client trece pragul restaurantului. Aici am vazut si pisici aliniate pe trotuar in dreptul meselor, geamurile sunt glisante si stau pe timpul verii stranse, asteptand si ele... binenteles... la un meze din oase de peste.

Magazine

Am fost si o harnicuta, asa ca am si ceva ponturi de pe la magazine... alimentare desigur...

Lidl, se ajunge cu 425 cam in 30/35 min de la aeroport sau 10/15 de la statia centrala

Carfour, este pe str.Sfantul Ciprian (Spyrou Kipryanou) cum dai de giratoiu faci dreapta daca vi pe linia busului, sau cobori la prima statie dupa giratoiul de la intersectia acestei strazi cu Arhiepiscopul Macariu III ( Archiepiskopou Makariou III) statie comuna si pentru Lidl

Smart, aceste magazine sunt cumva in spatele terasei Alexander, putin mai la dreapta, intr-o zona unde sambata este piata. Aici am facut cel mai des cumparaturi. Din promenada o iei pe str Kosma Lysioti iar la intersectia cu Zinonos Kitieos deja se vede zona de magazine, are intai pe sensul de venire o parcare publica.

Magazin Romanesc, tot in zona magazinelor Smart... bun insa scump la unele chesti (comparatie cu preturile din tara pe produse similare).

Ceva preturi

bere... asta e destul de importanta in vacanta... de la 0,9e Keo/la 1,1e Timisoreana la cutie, la orice mag.

branza haloumi 7e/kg la mag. Ro

suc fres de rodi 4e pahar mic si 4.5e mare, merita fiecare banut, eu nu am mai incercat acest fresh si am ramas profund incantata de gust

paine 1.2e in lidl una zdravana, feliata

iaurt 0.7e la mag Ro

kefir 2.3e sticla fe 0,5L la mag langa hotel

conserve caracatita 0.9e la smart, cantitate mare si f oki... am adus si acasa, dulciuri diverse la preturi destul de oki.

etc, etc

La capitolul distractie nu pot da amanunte, eu am stat putin si nici nu sunt amatoare de cluburi. Am trecut in Cipru de Nord sa ma vad cu un coleg de forum insa asta a fost tot pentru aceasta vacanta, restul plaja si balaceala. In fiecare oras e cate ceva de vazut , asta daca vrei sa stai o perioada mai lunga. Orasul Larnaca are si el de dezvaluit cateva atractii, unele chiar langa plaja, atractii descrise pe larg de colegi in alte rw.

Despre Nicosia Turca singura capitala divizata la ora actuala si trecerea frontierei in alta povestire.

Trimis de roth in 05.10.14 13:33:04
Validat / Publicat: 05.10.14 15:04:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU.

VIZUALIZĂRI: 16844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 aeroportul vazut din statia lui 425, de cum treci de controlul actelor, o iei purin dreapta si treci iar bagajul printr-un scaner, dupa care in fata si la dreapta iesi afara, aici in stanga imediat e statia de bus

[05.10.14 15:19:40]

sunflower
[05.10.14 23:30:11]

De cand visez si eu la Cipru... acum, cu ajutorul tau am intrat putin in a sa atmosfera... Merci si un Sb, pe masura .

le_maitre
[06.10.14 09:46:57]

@roth: Bravissimo Doamnă! Faptul că ai scris mintenaș cum te-ai returnat home spune multe despre cum te-ai simțit acolo! Foarte tare... auzi idee de concediu low-cost în țări calde când la noi e frigutză! Tu și Klaus (claudiu_71) mi-ați cam făcut poftă de ducă cu rew voastre la prima oră...

Omagii from me, as usually!

p. s. Nu-mi plac P11 și P15, e normal să văz așa ceva dis-de-dimineață???

[06.10.14 12:57:01]

@le_maitre -

oki am inteles daca nu vrei bun, bun de dimineata oare oameni la scaldat la 7.30 trecute fix pica bine la aparatul digestiv a lui matale?

schimb pozele...

ps

si ceva muzica clasica de la malul marii, adicalea ceva concert serios de valuri..hmmm, e cu dedicatie pt @ariciu, o sa trimit pe privat sa se bucure si o cunoscatoare

[06.10.14 13:00:36]

@sunflower -

sa stii ca e de mers, dim cand am plecat la munca imbracata cu bluza cu maneca lunga, asta la 9 dimineata... si cand ma gandesc ca numai cu 2 zile in spate eram deja la al 2-lea scaldat la aceeasi ora... o fi rau?

vacante placute

serban55
[08.10.14 14:28:08]

@roth - Super informatii de ultima ora, eu plec sambata pe 11 10 2014, cazare hotel San Remo, am luat in august bilet cazare+avion +bagaj la cala cu wizz, 175 e/pers, acum este 300 e/pers, asa ca daca va hotarati, luati din timp bilete. Pt temp apa marii am gasit site-ul www.sea temperature, apa marii azi este de aprox 26 grade in toate statiunile din Cipru si o temp aer de 30 grade. Impresii despre prima mea vizita in Cipru, cat mai repede, sa profite toata lumea de info la zi!

[09.10.14 22:57:56]

@serban55 -

sa ai vacanta frumoasa, si sa urci povesti.

valileau
[10.10.14 10:50:31]

@roth - Subscriu. Am fost in luna septembrie in Cipru. Am stat la hotel Amorgos in Larnaca. Citind povestirea ta ne-am amintit de clipele frumoase petrecute aici. Si noi o sa revenim cu siguranta anul viitor pentru ca mai avem multe de vazut si mai ales pentru ca ne-am simtit excelent.

O zi buna sa ai.

[10.10.14 10:52:39]

@valentinaleau -

Am fost in luna septembrie in Cipru. Am stat la hotel Amorgos in Larnaca.

roth, serban55, sunflower, valileau
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Larnaca: