ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2014
ÎNSCRIS: 30.06.14
AUG-2013

încărcat de pe telefon!

KALAMAKI. O alegere potrivita pentru o vacanta reușită.

Pitoreasca stațiune Kalamaki este așezată la 6 km de orașul Zakynthos, in Golful Laganas. La vest este înconjurată de dealuri calcaroase, cu putina vegetație, iar in celelalte parti de câmpie si păduri.

Un loc plin de viață, in plina dezvoltare, cu numeroase vile, hoteluri, restaurante, taverne si magazine. Doua artere principale străbat localitatea. Prima, ,,New Kalamaki" (Main Road Kalamaki) leagă stațiunea de șoseaua care face legătura intre capitala Zakynthos si Laganas. In lungime de aproximativ 5 km, pe ambele parti treci pe lângă restaurante si magazine, un centru bancar si punct farmaceutic.

Pe străduțele lăturalnice care converg in artera sunt ridicate vile si hoteluri de doua sau trei stele. La iesirea din Kalamaki, pe dreapta, se afla Parcul de Distracții si Aeroportul. Aeronavele vin dinspre mare, zilnic, la interval de 30-40 de minute, insa doar pana la orele 22:30.

Turiștii care se pregătesc de odihna nu pot fi deranjați de zgomotul turboreactoarelor. Unii specialiști afirma ca zgomotul produs de acestea pot stresa broscuțele țestoase, celebrele Caretta-Caretta, care vin tocmai din Senegal sa depună ouăle in nisipul fin de pe plaja in timpul nopții.

Trecând de Aeroport artera se lărgește, o parte fiind destinata pietonilor si bicicliștilor, cealaltă traficului auto. Când am trecut pe acolo inca se mai lucra la asfaltare. Aceasta porțiune mai este denumita ,,Artera cu Pini". Putin exagerat cred. Nu am văzut prea multi pini fata de cele citite pe forum.

A doua artera care străbate Kalamaki, ,,Herroes of Gypsum"", strabate vechiul sat pescăresc. Stațiunea s-a ridicat pe ruinele acestuia după seismul devastator din 12 august 1953. Denumita si ,,Micul Bulevard", in lungime de 1 km, extrem de îngustă si foarte aglomerata pe timpul zilei (cu excepție intre orele 14:00-17:30), dar si după lăsarea serii pana când orice activitate încetează. Artera începe de la intrarea in stațiune (pe axa de venire dinspre Zakynthos), in dreptul statiei de Taxi-Bus, punctul de intersectare cu ,,Main Road of Kalamaki". La capătul ,,Micului Bulevard", in dreptul Hotelului Crystal si a Vilei Stanislaw se deschide plaja.

Artera cuprinde pe ambele laturi, una lângă alta, vile, taverne si magazine. Impozante sunt cele trei hoteluri: Cavo D'Oro, Krilis si Crystal.

Plaja are o lungime de 6 km si unește Kalamaki de Laganas, de la est (in dreptul Ins. Pelouzzo) la vest (in fata Ins. Marathonissi). Extrem de îngustă, circa 10 m, încât încap doar două rânduri de șezlonguri.

Trei sectoare distincte împart porțiunea de plaja: Crystal Beach, Kalamaki Beach si Laganas Beach. In multe puncte de pe Crystal Beach întâlnești dispozitive din lemn marcate ca data si ore care asigura protecție pentru ouăle îngropate in nisip de Caretta- Caretta. Voluntari instruiți special in Parcul Natural Marin din Ins. Marathonissi, Golful Laganas, verifica zilnic starea acestor dispozitive. Cunosc cu precizie perioada când au fost depuse ouăle si eclozarea acestora.

Kalamaki este plina de stradute secundare care converg in cele doua artere principale. Nu întâlnești prea multe indicatoare de circulație, iar iluminat de noapte exista doar pe ,,Main Road of Kalamaki". Clădirile dotate cu firme luminoase le aprind la lăsarea întunericului. Acestea pot constitui un punct de orientare.

Exista transport local care face legătură intre Kalamaki si Laganas, Agrilla, Zakynthos/Zante Town, dar organizarea si funcționarea lăsa de dorit. Orele de plecare-sosire nu sunt respectate, iar traseul diferă de la cursa la cursa. Mai bine întrebi șoferul (am observat ca stiu engleza) daca vrei sa ajungi la destinația dorita.

Viață de noapte nu exista in Kalamaki. Orice activitate încetează la miezul nopții. Pentru petreceri in cluburi, beții sau destrăbălare se merge in Laganas. Am preferat sa am parte de liniște in acest sejur.

Voi reveni cu noi impresii despre sejur, locul de cazare si excursiile opționale.

Închei aceste însemnări referitoare la Kalamaki cu câteva recomandări (opționale) despre localurile care mi-au acaparat atenția prin aspect si stilul de abordare al personalului.

Pe artera ,,Main Road Kalamaki" sunt marile restaurante Paolo, Yamas-Stickenburger, Fanari, Alexander the Great, Maharajaha si Apollo.

Localurile de pe ,,Herroes of Gypsum" sunt mai micuțe, dar selecte: Contessina, Hera, Roof-Garden/Cavo D'Oro, Oceanic Club, Antonio Club, Cave (restaurant așezat pe deal intr-o grota), Musses, Georgia, Crystal, Kalamaki-Stasnislaw.

In câteva dintre ele am intrat si chiar mi-a plăcut cum am fost tratat (am sa scriu in impresiile despre sejur).

Trimis de ovidiuyepi in 02.10.14 16:42:43
Validat / Publicat: 02.10.14 18:19:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3758 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O mica părticică din Crystal Beach.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[02.10.14 18:18:52]

[07.10.14 02:43:06]

Mutat în rubrica "Descoperă Kalamaki, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kalamaki: