ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2014
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 07.03.14
OCT-2014

Sibiu by night. Pubs. Restaurants. Clubs

Am vazut multe review-uri despre Sibiu si sugestii despre ce trebuie vizitat neaparat cand veniti aici. Si intr-adevar toate obiectivele mentionate de colegii AFA sunt foarte frumoase si merita vizitate! Eu vreau sa va vorbesc despre ce puteti face seara prin Sibiu, dupa ce ati vizitat Muzeul Satului, Zoo, Muzeul Brukenthal etc. Vreau sa va vorbesc despre locurile unde puteti bea un suc, un ceai si sa stati la povesti sau unde puteti merge sa dansati daca doriti.

Precizez de pe acum ca o sa fiu subiectiva. O sa va descriu mai mult locurile unde imi place mie sa merg si care sunt mai aproape de gustul meu, dar voi incerca sa enumar si cateva din localurile care sunt frumoase si ele, dar pentru alte genuri (sau buzunare).

Locuri unde puteti merge la un suc/ o cafea/ un ceai si eventual sa mancati ceva (non „fancy”)

Music Pub

Localul meu preferat din Sibiu este Music Pub. Imi place tot ce tine de el. Cum e amenajat, care este atmosfera, muzica, mancarea :). Cele mai ascultate genuri de muzica din Music Pub sunt rock (dar nu din ala care te sperie, din ala care iti mangaie urechile) si muzica mai oldies. Nu cred ca am auzit vreodata house sau ceva asemanator acolo. E un loc unde poti merge sa stai la povesti cu prietenii tai, sa beti un suc (cam 5-6lei) sau o limonada (vreo 8-9) care e fooarte buna. Cel putin Apple Limonade e bestiala. Merita toti banii. Puteti manca pizza daca va e foame (din punctul meu de vedere, cea mai buna pizza din oras). Cam toate sortimentele de pizza sunt pe la 17 lei, 15 lei daca mergeti intre orele 10:00-18:00. Au si pizza family cu 45 lei din care mancati 4 oameni fara probleme. Uneori se mai organizeaza concerte live pt ca au o mica scena. Eu recomand cu caldura. Site-ul este acesta: musicpubsibiu.ro.

Vintage

Vintage e exact asa cum suna. Muzica predominanta este in cea oldies si lumea merge aici mai mult sa danseze. Daca mergi pe zi sau seara pana la o anumita ora, poti sta la povesti la un suc (tot cam 5-6 lei... cam aici se invart preturile peste tot), dar seara in week-end muzica se da tareee si lumea incepe sa danseze. E o atmosfera tare faina. Uneori aici se mai tin si show-uri de stand-up comedy. Merita incercat. Puteti vedea si voi: vintagepubsibiu.ro.

Oldies (cel de pe centru)

Off... o sa ziceti ca sunt o batranica dupa locurile ce le descriu aici. Acum pe masura ce scriu imi dau seama ca va vorbesc tot despre „vintage’, „oldies’, dar sunt localuri unde muzica e foarte buna si atmosfera e tare draguta. Recunosc ca in Oldies nu am mai fost de multa vreme... chiar multa. De cand au renovat nu stiu exaaact ce mai e pe acolo, dar cand mergeam eu (ohoo... pe vremea mea, maica!) era fain de tot. Se dansaaa de mama focului acolo. O seara in Oldies vineri seara te scapa de tot stresul adunat in timpul saptamanii. Este în mijlocul ringului de dans un disco ball foarte fain care are un rol foarte important in toata imaginea localului. Trebuie sa va previn ca devine si aglomerat... tare aglomerat. Asta e un lucru care nu-mi place nicaieri. Multi oameni care n-au loc unii de altii. Dar daca ai noroc sa gasesti un locsor al tau pe acolo, poti dansa linistit si sa te distrezi la maxim. In Oldies se facea joi seara karaoke. Vai ce fain era! Eu nu am voce (asta nu m-a impiedicat sa cant, din pacate), dar e multa distractie cand e cate o seara ca asta. Si aici mai vin formatii si canta live. Taaare fain.

Ursus Cotton

Cotton e unul din cele mai „recente” localuri deschise in Sibiu. Nu are mai mult de 4 ani. (sper sa nu va mint). A adus un aer mai fresh pentru tineretul care nu stia unde sa mai mearga in week-end. Preturile ca peste tot, pizza e putin mai scumpa... vreo 22-25 lei, dar e buna si aici. Berea e buna (hehe... traiasca berea). Si aici lumea merge vineri si sambata seara sa danseze. Muzica e pentru toate genurile. Si pop si rock si oldies si house si orice. E un local amenajat cu bun gust. Pe zi poti merge acolo sa bei o bere si sa stai la povesti. Localul are si o terasa in fata pub-ului unde poti sa stai vara la soare. Mai multe detalii gasiti aici: cottonpub.ro

Kultur cafe

Am uitat un amanunt. Majoritatea pub-urilor din Sibiu sunt in „pivnite” :). Asa e modelul, dar nu ar trebui sa deranjeze asta pe nimeni. Kultur cafe e un loc la fel de fain unde poti merge sa petreci o seara cu prietenii. Aici nu se danseaza, dar se bea si se mananca. Pe langa pizza mai au si paste si ciorbe si mai multe feluri de mancare (destul de bune). Ce-mi place mie in Kultur Cafe e ca te poti juca diverse jocuri de societate cum ar fi catan. Nu stiu cati din voi stiu jocul, dar e foarte fain cand mergi in oras, ceri un suc, ceri un catan si cel putin 2 ore ti le ocupi fara probleme. Eu zic ca merita sa mergeti. Trageti cu ochiul aici: kulturcafe.ro/mic/index.php.

New York

Localul asta nu e in pivnita. Dar e amenajat frumos si cu o atmosfera deosebita. Alt loc sa vii sa povestesti cu prietenii si sa mancati ceva. Mancarea e destul de buna. Adica merge. Depinde de gust. Eu am mancat pizza lor speciala si nu mi-a prea placut (probabil pana acum ati observat ca sunt innebunita dupa pizza), dar poate fi din cauza ca avea carnati prin ea si nu mi-a picat mie bine combinatia. Despre alte mancaruri nu prea stiu sa va spun. Cel mai des aici merge lumea la meciuri. Au 2 tv-uri mari unde in lipsa meciurilor sunt difuzate diverse concerte live inregistrate (de ex. Bon Jovi). Detalii aici : restaurantesibiu.ro/ro/Si ... ew-York-52.html

Go In

Un local dragut cu pizza buna (17 lei), iar sucul e suc ca peste tot... Asta iarna am baut acolo o ciocolata calda foaarte buna, aveau ei ceva special doar pt sezonul rece. Sper ca si iarna asta sa fie! goin-sibiu.ro

Pardon café

Ati auzit oare vreodata reclama ce o da la radio despre Pardon Café? “Se afla pe cea mai frumoasa strada din Sibiu, strada Cetatii”. Hehe... stiu sa-si faca reclama. Adevarul e ca e frumos aici. E romantic, elegant, stilat. Sunt multe detalii care fac locul acesta special. Sunt mai multe camarute si fiecare incearca sa aduca ceva din diferite capitale importante gen Paris, Viena etc. Este un local „international” amenajat cu mult bun gust. Trageti aici cu ochiul sa va convingeti: pardoncafesibiu.ro

Scottish Pub

Acest local este dedicat iubitorilor de bere. Pe langa berile ce le gasiti peste tot (Ciuc, Heineken etc.), mai gasiti cateva marci ceva mai bune (si mai scumpe). Chiar aseara am fost prin Stottish si am baut o bere Edelstoff. Meniul cu beri mai „speciale” cuprinde mai multe varietati de bere cu preturi intre 13-15 lei/bere. Dar sunt bune, foarte bune. De asemenea, mai au niste limonade bune de tot (cu piersici, cu banane etc.). Mie cea cu banane imi place tare mult. O astfel de limonada costa 12 lei. Atmosfera merge tot inspre rock (din nou... nu din ala dement).

* * *

Locuri mai sofisticate („fancy”)

Si uite ca am ajuns si la sectiunea localurilor un pic mai sofisticate si un pic mai scumpe.

Hermania

Aici gasiti meniul in limbile romana, engleza si germana. Este un local foarte frumos, iar chelneritele sunt imbracate cu port traditional nemtesc. Mancarea e foarte buna. Am fost o singura data si am mancat Hermania Pfanne. A fost delicioasa. Iar ca desert am luat specialitatea casei (ceva cu inghetata, placinta de mere si inca ceva bun pe acolo). O portie de mancare se invarte pe la 27 lei, iar desertul ce l-am mancat eu a fost 18 lei, dar celelalte sunt cam 8-10 lei. Recomand si acest loc. hermania.sobis.ro

Crama sibiana

Mancarea foooarte buna. Aici se axeaza mult pe mancaruri traditionale romanesti. Nu pleci flamand de la masa si nici dezamagit. Aici e pagina lor oficiala cramasibiana.ro/index.php, iar aici gasiti si pagina lor de facebook unde au si ceva preturi pe FB

Cafe wien

E un loc destul de romantic, intim, dragut. Preturile la bauturi sunt cam la fel ca in alte parti (6 lei suc, 8 lei ciocolata calda), dar am inteles ca mancarea e ceva mai scumpa (nu am mancat acolo, nu stiu). De exemplu, am inteles ca o portie de tort e 9 lei. Concluziile le trageti de aici: cafewien.ro

Liquid the pub

Na... asta e pt cei care iubesc muzica electronica, house etc. E un club 100%. Aici nu mergi doar sa bei un suc. Mergi doar seara sa dansezi (bumtzi bumtzi). Poti inchiria canapele daca suni inainte si faci rezervare. Preturi si alte detalii nu stiu sa va dau pt ca nu am fost niciodata. Dar puteti vedea aici daca va face cu ochiul sau nu. pe FB

Mojo by Our Coffeeshop

Marturisesc din start ca nu am fost niciodata. Dar am auzit ca e dragut. Sucurile sunt un pic mai scumpe de 6 lei, nu pot sa zic daca merita sau nu, dar cred ca au si alte bauturi cu care atrag clientii. Ce stiu sigur despre Mojo este ca aici se tin de 2 ori pe saptamana (martea si joia) diferite ateliere organizate de Incubator107 (sibiu.incubator107.com). Atelierele sunt organizate de 2 fete care au diversi invitati ce discuta despre diverse subiecte interesante. Am vazut poze de la ele de la ateliere, am citit titlurile si mi s-au parut captivante, dar din pacate inca nu am ajuns la nici unul. E mai greu... ziua la lucru, seara la master, nu prea ramane timp pentru multe alte lucruri in timpul saptamanii. Dar voi ajunge si eu curand la un atelier :). Detalii despre Mojo aveti aici: pe FB

As putea vorbi toata ziua, dar momentan am ramas in pana in inspiratie. Daca localurile de mai sus nu v-au convins (greu de crezut... atatea locuri cu pizza... mmmm... deja mi-e pofta de numa!), puteti incerca si Old Friends, Atrium (care e chiar langa Podul Minciunilor) si daca imi mai vin idei, o sa va scriu mai jos la ecouri. Si poate mai gasiti voi ceva interesant aici: sibiuturist.ro

Trimis de AleDia in 02.10.14 08:03:36
Validat / Publicat: 02.10.14 16:04:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 6954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AleDia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.10.14 15:46:47]

Rodel
[02.10.14 19:09:10]

Interesant și un ghid util acest review.

Am intrat în câteva dintre aceste localuri și aș recomanda și eu două care mi-au mers la suflet: Pardon Caffe, pentru decorul original și Cafe Wien, pentru muzica romantică interpretată la pian.

Subscriu și pentru Hermania și aș adăuga un local cu specific tradițional, dar nu în centrul orașului, ci în pădurea Dumbrava — Cămara Boierului, de pe lângă restaurantul Hotelului Hilton. Localul reînvie atmosfera cârciumilor hanurilor de odinioară.

Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: